Neden Alevi Ahlakına göre Kivre akrabasıyla evlenilmez?

Alevilikte Ahlak, İrfan gibi manevi konuları bu bölümde paylaşabilirsiniz.
alone_man

Re: Neden Alevi Ahlakına göre Kivre akrabasıyla evlenilmez?

Mesaj gönderen alone_man »

mecaz yazdı:bana kaynak verirmisiniz?
Mecaz can

forumda aleviliğin temel yazılı kaynakları diye bir bölüm var orayı inceleyin
ayrıca linkler bölümünde
islam kütüphanesi bölümünde de yüzlerce 12 imam kaynağını indirip okuyabilirsiniz
tavrınız güzel
hiçkimsenin dışlamasından korkmayın Allahtan korkun
ehli beytle 12 imamla mahşerde yüzleşmekten korkun
doğrulardan bunları söylemekten asla vazgeçmeyin
mecaz

Mesaj gönderen mecaz »

bakın bir alevi arkadaşımın bana söylediği şu:
"kardesim dünyada baska kizmi kalmadi?Var git bir müslüman kizla evlen, bak ne güzel kurani baz aliyorsun, cokta güzel anlasirsiniz"
yani aleviliği ayrı bir din gibi görmekteler.
Ben gerçekten çok baskı altındayım
Tekrar yineliyorum linkleri bilgileri buraya taşırsanız sevinirim.
mecaz

Mesaj gönderen mecaz »

ve yine bir diğer alevi arkadaşım diyor ki:
din değildir.. İslamın bir mezhebi de değildir ki İslamın mezhepleri bellidir zaten ve bunların arasında alevilik gösterilmez....
inançsal ve bilgesel bir öğretidir alevilik..
belli kuralları ve ritüelleri olan..
binbir süreği olan bir inanç yoludur..
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

mecaz yazdı:.......
Tekrar yineliyorum linkleri bilgileri buraya taşırsanız sevinirim.
Bir Örnek
Hz. Ali (a.s)’ın Hz. Peygamber (s.a.a) İle Kardeşliği

Abdullah bin Ömer şöyle diyor:
“Resulullah (s.a.a), ashabı arasında kardeşlik akdi okudu, Ali gözlerinden yaşlar aktığı halde gelerek şöyle dedi: “Ya Resulellah, ashabın arasında kardeşlik akdi yaptın; ama benimle hiç kimse arasında kardeşlik akdi yapmadın!” Resulullah (s.a.a) ona şöyle buyurdular: “Sen dünya ve ahirette benim kardeşimsin.” [31]
Bu hadis “Muahat veya Uhuvvet Hadisi” olarak meşhurdur. Bu manada, Şia ve Ehl-i Sünnet kitaplarında hadisler oldukça çoktur. Bu çeşit hadisler, Hz. Ali’nin diğer sahabelerden çok üstün olduğunu göstermektedir. Çünkü Resulullah (s.a.a), ahlak ve diğer yönlerden birbirine benzeyenleri, birbirleriyle kardeş yapıyordu.[32]
Detayli Bilgiler icin ...baslik326.html tiklayaniz
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
ali muhsin

mecaz yazdı:ve yine bir diğer alevi arkadaşım diyor ki:
din değildir.. İslamın bir mezhebi de değildir ki İslamın mezhepleri bellidir zaten ve bunların arasında alevilik gösterilmez....
inançsal ve bilgesel bir öğretidir alevilik..
belli kuralları ve ritüelleri olan..
binbir süreği olan bir inanç yoludur..
Mecaz Can

Arkadasinizin anlayisi Tipik bir Bektasi anlayisi ! Kendisinin Kuran ve Ehli Beyt Hükümlerinden haberi varmi ? kendisi hangi Mezhebe tabidir ? Aleviligi hangi kaynklardan ögreniyor ? Bektasilik Ritüellerini neye ve hangi Delillere dayanrak Alevilik diye kabul ettirmeye calisiyor ? Alevilik adina hangi inanc ve görüse sahiptir ? bunu o Arkadasa sormak gerekir .
------
ali muhsin

mecaz yazdı:bakın bir alevi arkadaşımın bana söylediği şu:
"kardesim dünyada baska kizmi kalmadi?Var git bir müslüman kizla evlen, bak ne güzel kurani baz aliyorsun, cokta güzel anlasirsiniz"
yani aleviliği ayrı bir din gibi görmekteler.
Ben gerçekten çok baskı altındayım
.........
Anladigim kadari ile siz Birine gönül vermissiniz ,zannedersem birileri bu Evliliginize karsi cikiyor "Müsahipten kiz alinmaz , kiz verilmez " gibi olacakki konuyla yakindan ilgileniyorsunuz gibime geliyor ,Soru sormaniz güzel birsey ,konu hakkinda bazi aciklamalarimizda olmustu..Deyimleri gibi "Musahipten kiz alinmaz kiz verilmez " olayi yoktur bunlar Bektasilerin Dikta Politikalarindan biridir oysaki böyle bir Yasak yoktur ,aksini ispat etmek isterlerse 12 imamlarimizidan bu Yasak hakkinda Delill getirsinler diyecegiz ama getiremezler... zira Bektasilerin Temelinde Yalan ve Aldatmaca vardir bu Adlatamacalara kanan kisiler ise Akillarini Bektasilere kiralamislardir ! Baskilar seni asla yildrimasin ..
------
mecaz

Mesaj gönderen mecaz »

Evet Ali bey
Ben kivremin kuzenini seviyorum oda beni çok seviyor.Ama ailelerimiz bize karşı çıkıyor ve bu evlilik olmaz çünkü siz kivre siniz diyor..Birbirimizi çok seviyoruz ve evliliği düşünüyoruz.Lütfen bize yardım edin.her yer şimdi ağzımı bozacam bektaşilermi ne onlarla onların kurmaca hurafeleriyle dolu ve benim gibi birçok genç bu hurafer yüzünden biribirilerini sevmeye korkuyorlar...Aksine kivrelik dostluk değilmidir bence kız lınıp kız verilmelidir.
mecaz

Mesaj gönderen mecaz »

Alevi olmayanlar bizi çok katı ve sabit fikirli herşeye muhalif görüyorlar...
biz yobazlara laf ediyoruz ama ne yazikki yobazlardan bi farkımız yok
ali muhsin

Mecaz can

Bektasilerin Alevi Genclerinin Hayatlarini nasil kararttiklarini ve O Pirlanta gibi Genclerimizin gencliklerini hayalerini nasil caldiklarini ve caresizlik icine nasil biraktiklarini biliyoruz... Kafalarina göre Hüküm cikardiklari gibi hic bir Delill ispata dayanmadan bazilari hakkinda veya bazi konular hakkinda zevklerine göre Hüküm veriyorlar, Bir zamanlar Aralarinda iken genclere su Tavsiyelerde bulunuyorlardi " Sizde kendinizi bir kenara cekin Dünyadan elinizi ayaginizi cekin zikir edin, zikir ehli olun Ayni Haci Bektas gibi ( Sofulasmak ), kariya kiza bakmayin aman bakarsaniz zina etmis olursunuz " (* Bu kelimeler ile genclerimizin Gec evlenmelerine neden oluyorlar veya engeliyorlardi.. Bekar Genclerimiz, aman begendigim ve Evlenebilecegim birisi olursa ona bakarsam Zina etmis olurum diye düsünüyorlardi *) Bektasiler Cogu Ailelerin icine sizarak Bir Ailenin ic islerine karismlari ve onlari kafalarine göre yönlendirmeleri bircok yerde görülür ! zira onlarda aynen Siyonist Hahamlar gibi Ailelerin icine sizarak iki genc birinin kiminle evlenecegi kiminle evlenmeyecegine karar verirler ..gerekce olarak Kirve Musahip vs kiz alinmaz kiz verilmez gibi gerekceler göstererek..oysaki Bu uydurduklari 12 Imamlara asla dayanmaz zira Resulullah (saa) Imam Ali (as) ma , daima " Ali benim kardesimdir veya " YA Ali sen Dünyadada Ahiretede benim kardesimsin ....." demistir ve Rasullulah (saa) Biricik kizi Hz. Fatima (sa) Imam Ali (as)ma vermis ise Nikahlanmislarsa , ohalde Bektasilerin ne haklari vardirki bu olayi inkar ederek bazi gerekcelerle bazi konulara Yasak cikariyorlar ?!! ...Bugün ispat edilmistirki Bektasilerin Alevilik ile hic bir baglantisi yoktur !! Ehli Beyt mektebi ne hüküm verirse Bektasilerin tam aksini yaptiklarini görürüz. Bektasilerin gercekte Alevi Sii Düsmani olduklarida burdan belli olur ..ne yazki Bazi Saf kisiler bunlara halen Sözde " Alevi önderleri " diye bakmalari üzücüdür elbet insallah onlarda gercekleri görür ve Bektasilerin sinsi tuzaklarindan, Dikta Politikalarindan, Asimileden kurtulurlar ...Onlara su örnekleri sorun ..Bu Yasagin kimden ciktigini ve 12 Imamlardan Deliller sunmalarini söyleyin ve Imam Ali (as) ve HZ. Fatima (as) Evliliklerini örnek gösterin ....Size Aleviligin Sazdan Semahdan gecer derlerse Sizde onlara 12 Imamlarimizin Nerde Semah dönün demis diye bir hadisini getirsinler bakalim ..kirklar cemi derlerse 40 kisinin ismini saysinlar görelim ..12 Imamlarmi üstün yoksa uyuduruk kirk kisimi onlara sorun ...bunlari niye yaziyorum.. sünki bunlarda Tartisma konusu olacaktir ...yilmayin .
------
mecaz

Mesaj gönderen mecaz »

Yılmıyorum.. Önce ailelerimizi bilgilendirmemiz gerekiyor..Sizlerin destekleri hep yanımda olur inşallah..

“Alevi Ahlak ve İrfanı” sayfasına dön