Alevi toplumu, Şia toplumu İrfan ve Tsavvuf

Alevilikte Ahlak, İrfan gibi manevi konuları bu bölümde paylaşabilirsiniz.
Çeri

Re: Alevi toplumu, Şia toplumu İrfan ve Tsavvuf

Mesaj gönderen Çeri »

meshedi313 yazdı:
Çeri yazdı:Eğer Ülkemizde Alevi diye bilinen bir topluluk yaşamasaydı.Şiilik belkide bu topraklarda çok daha rahat ve kolay yayılabilirdi.
Eğer bir gün Anadolu Alevileri diye bilinen topluluk gerçek anlamda Şii olacaksa bunda Zeynebiyelilerin katkısı sizden çok daha fazla olacaktır.

Ama sonuçta bir realite olarak Alevilik diye bilinen bir olgu var.
Bu nasıl olacak? Batıl'ı hoş görerek mi? Batılı hoş görerek yol katetmek kimin yöntemidir?
İnsanlara sözle değil yaşayışımızla örnek olmalıyız.
Hem sizin yönteminiz internet başında olmaz.O zaman gideceksiniz misyonerler gibi köy köy, kapı kapı dolaşacaksınız.
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

kızıldeli yazdı:beyler,merhaba
anadolu alevisi kızılbaştır,hiçbir zaman şii olmaz,hem neden şii olsunlar?boşverin böyle mevzulara fazla kafa yormayın
Peki Sünniler Şii olurmu?
ceren

Mesaj gönderen ceren »

Çeri yazdı:
anadolu alevisi kızılbaştır,hiçbir zaman şii olmaz,hem neden şii olsunlar?boşverin böyle mevzulara fazla kafa yormayın
olur tabi
Hz.Alinin ve 12 imamların imametini kabul edip onların dediği gibi islamı tanırlar yaşarlarsa zaten şii olmuş olurlar alevilik şiilik inançtır milliyetçilik gibi değilki
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

ceren yazdı:
Çeri yazdı:
olur tabi
Hz.Alinin ve 12 imamların imametini kabul edip onların dediği gibi islamı tanırlar yaşarlarsa zaten şii olmuş olurlar alevilik şiilik inançtır milliyetçilik gibi değilki

sadece sünniler değil
ingilizler fransızlar çinliler ruslar türkler kürtler araplar lazlar çerkezler hiristiyanlar yahudiler museviler ateistler vs vs isteyen herkes alevi olabilir şii olabilir
Allaha inanan
Allahın adaletine inanan
Allahın peygamberlerine ve son peygembere inanan(Hz.Muhammed sav)
HZ.alinin imametine yani 12 imamların imametine inanan
ahirete inanan
herkes alevidir şiidir caferidir
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

alone_man yazdı:
ceren yazdı:
Çeri yazdı:
olur tabi

sadece sünniler değil
ingilizler fransızlar çinliler ruslar türkler kürtler araplar lazlar çerkezler hiristiyanlar yahudiler museviler ateistler vs vs isteyen herkes alevi olabilir şii olabilir
Allaha inanan
Allahın adaletine inanan
Allahın peygamberlerine ve son peygembere inanan(Hz.Muhammed sav)
HZ.alinin imametine yani 12 imamların imametine inanan
ahirete inanan
herkes alevidir şiidir caferidir
Sorumu tam anlamamışsınız.Ben kızıldeli arkadaşa bir Anadolu Alevisi olarak Türkiye`de yaşayan Sünnilerin Şiileşmeleri hakkında acaba ne düşünür.Onların Şiileşmesini istermi?Böyle bir şeyin kolaymı? zormu? olacağı hakkında yorumu nedir?Bunu sormuştum.
kızıldeli

Mesaj gönderen kızıldeli »

çeri kardeş,şöyle cevaplayayım,geçende çok koyu bir sünni vatandaşla konuşurken konu
sahabeye geldi,bana dedi ki,ben sahabeye asla kötü söz söylemem dedi,ben de sadece ale
viler olarak biz değil şii-caferilerde bazı sahabe denen kişileri(ebubekir,ömer,osman,aişe,mu
aviye) sevmez dedim,aynen peşi sıra şu sözü söyledi;onlar(şiiler)zaten sapık fırka dedi,bu
zat aynı zamanda muaviyeye hazret der
yani ben sünnilerin şiileşme ihtimalini pek ihtimal dahilinde görmüyorum,tabi doğrudan
yüzümüze söylemeselerde sünniler aleviler hakkında şii-caferilerden daha beter şeyler düşü
nür ve söylerler,ben zaten bu arkadaşa başka inanç gruplarına sapık demesinin ne berbat birşey olduğunu anlatmaya çalıştım,tabi anladımı orası meçhul?ancak bu siteye baktığımda
şii-caferi arkadaşların biz alevileri ehlibeyt ve 12 imam gibi ortak kavramlardan yola çıkarak
şiileştirmek için yoğun çaba sarf ettiklerini görüyorum, temeli sağlam olmayan birkaç kişi
yi peşlerine takabilirler,yinede alevi toplumunun tarihten gelen güçlü direniş kültürü her tür
lü asimilasyon çabalarının önüne set çekecektir,alevi teolojisi gerekli donanıma fazlasıyla sa
hiptir,bundan kimsenin şüphesi olmasın
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

alevi teolojisi gerekli donanıma fazlasıyla sa
Yazılı olmayan kaynaklarla mı?
O yüzden insanlarımız ateistleşiyor...
O yüzden mi gençlerimiz Hıristiyanlaşıyor....
O yüzden mi universiteye giden gençliğimiz sunnileşiyor...
Eğri oturup doğru konuşalım can.
Aleviliğin aslı Şialıktır. Ancak çokça tahrifat yapılmıştır. Bektaşilik kanalıyla özellikle Sebatayların Bektaşiliği ele geçirmesiyle bu oyunlar daha da artmıştır.
Aleviler 12 İmam yolunu, kaynaklarını, mezhebini tanımadığı sürece sunnileşmeye, isevileşmeye, ateistleşmeye devam edeceklerdir.
biz buna engel olmaya çalışıyoruz. Bir toplumumuzun içinde uyanan, bilinçlenen gerçek Aleviliği öğrenen Aleviler olarak insanlarımızı yeniden gerçek Aleviliğe yani 12 İmam yoluna yani özüne dönmeye davet ediyoruz...
Ama her ne hikmetse 72 millete hoşgörülü olduğunu iddia eden
Bektaşi liderleri onların güdümündeki bazıları biz namazı kabul eden Ramazan'ı tutan kurana peygambere inanan 12 imam yolunu tanıyan Alevileri görünce tahtlarının sarsılacağından korktukları için bize olmadık küfürler ediyorlar. Dinci şeriatçı irancı humeynici gibi yakıştırmalar yapıyorlar.
Evet dinciyiz Ali as'nin dincisiyiz.
Evet şeriatçiyiz Ali as'nin şeriatçisiyiz
Evet İrancıyız. Ama Ali dostu oldukları için siyasi nedenlerden ötürü değil. olamaz da...
Evet humeyniciyiz o Ali as'nin dostu ve Hüseyni bir devrimci olduğu için, zulme karşı durduğu için... Ehl-i Beyt yolu âlimi olduğu için...
Ama geçmişte İmam Hüseyin kanıyla nasıl yezitin tahtını yıkmışsa biz de kararlı duruşumuzla 12 İmamyoluna bağlılığımızla alevileri kandıranların, sömürenlerin, soyanların yanlış yönlendirenlerin tahtlarını yıkacağız....!
Onların bizden korkması gayet normaldir yani..
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
kızıldeli

meshedi aslında şiiliğin aslı aleviliktir demeliydin,belki senin inancın saptırıldı?biz en başın
dan beri Hakk Muhammed Ali yol ve erkanı üzereyiz,hiçbir zaman sizin gibi varlığımızı sürdü
rebilmek için emevilere ve abbasilere taviz vermedik,boyun eğmedik,siz ömer zamanından beri camilere girdiniz ve onların şeriatını kabul ettiniz,biz emevi yoluna hep muhalif olduk ve
bu yüzden katledildik
zeynebiyeli caferilerin lideri özgündüze sordular;neden aleviler sizin gibi namaz kılmı
yor ve şeriatı reddediyor,cevap aynen şu,''biz doğuda kaldık,aleviler anadoluda kaldı ve
katledildi,o yüzden kabul etmediler'' itiraf gibi cevap,yani biz emevi ve abbasi yönetiminde
kaldık ve onlara boyun eğdik demek istiyor,yoruma gerek varmı?
dinciyiz,iranı,humeyniyi seviyoruz diyorsun,biz sevmiyoruz,humeyninin bizim gözümüz
de cemalettin kaplan veya cübbeli ahmetlerden bir farkı yoktur,iranda ilkel,baskıcı ve des
pot bir rejim kurmuştur,bu kişiyi bize alevi diye tanıtman çok garip ve üzücü bir durum
ayrıca merak etme biz kimseden korkmuyoruz,korkmayız,kimsenin gücü bizi yok et
meye yetmedi,tarihte dolu birsürü halife,padişah,ulema,kadı ve despot zalimler bize boyun eğdiremedi,başımızı veririz yolumuzdan dönmeyiz evelallah
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

kızıldeli yazdı:ancak bu siteye baktığımda
şii-caferi arkadaşların biz alevileri ehlibeyt ve 12 imam gibi ortak kavramlardan yola çıkarak
şiileştirmek için yoğun çaba sarf ettiklerini görüyorum,

evet kızıldeli can şahsen beni kandırıp şiileştirdiler artık gözüm 12 imamlardan başkasını görmüyor ama tuhaftır hayatımda ilk defa bu kadar huzurlu ve gelecekten eminim gerçekten şiaların kurtulacağına inanıyorum,Hz.Ali dostu olmayı sanada tavsiye ediyorum ama sen şiileşmezsin değilmi? :D :D (yani Hz.Ali dostu olmazsın ama bunu bu gerçeği söyleyemiyorsunuz halkı şiilik başka alevilik başkayla aldatıyorsunuz bilsenizki vebaliniz ne kadardır bir bilseniz)
işte sizin muaviye gibilerle ortak yanınız bu her iki tarafta şiiliğe karşı sınız.Birlikte olsaydınız ittifak bile kurardınız bugünkü muaviye açılımcıları gibi)

temeli sağlam olmayan birkaç kişi
yi peşlerine takabilirler,
işte o temeli sağlam olmayanlardan biriside benim gerçi senin boyun kadar okumuşluğum yazmışlığım var ama naparsın Hz.Ali dostu olduk bikere artık dönmem :D :D
yinede alevi toplumunun tarihten gelen güçlü direniş kültürü her tür
lü asimilasyon çabalarının önüne set çekecektir,alevi teolojisi gerekli donanıma fazlasıyla sa

bunu fetolara tayyiplerede söylede rahatlasınlar gece gündüz nasıl önleriz diye kıvranıp duruyorlar
kızıldeli

senin seviyen belli oldu,temelin sağlam değilmiş,itiraf ettin,yalnız cevap vereceksen adam gibi terbiyeli ol,adam olamamışsın birde Ali dostu olmaktan bahsediyosun,Alinin dost
luğu senin gibilere kaldıysa vah Alinin haline!!!

“Alevi Ahlak ve İrfanı” sayfasına dön