----

Alevilikte Ahlak, İrfan gibi manevi konuları bu bölümde paylaşabilirsiniz.
Imam

----

Mesaj gönderen Imam »

-------------------------------------------------------------------------------
En son Imam tarafından 16 Eyl 2010, 18:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
sevgi benim temelimdir
özlem,bineğimdir
Allah'i anma,yoldaşımdır
ilim,silahımdır
sabır,kalkanımdır
hoşnutluk,ganimetimdir

cihad,ahlakımdır
NAMAZ,GÖZÜMÜN NURUDUR

Resim
Musa Özateş

Re: 'Sahabe'ye Sövmek Haramdir'

Mesaj gönderen Musa Özateş »

konu başlığı ile içerik uyuşmuyor
orjinal röportajı bilmiyorum ama aktarım metnini sağlıklı bulmadım(şahsi fikrimdir kimseyi bağlamaz tabi)

....insanların önder yada sevdiklerine küfretmemek zaten Kuran emridir ama bu onları eleştirmeyin anlamında yorumlanamaz
.....vahdete tabiki evet ama sünnilerin hoşuna gidecek diye tarihi sulandırmak doğru değil bunu isterse fadullah yapsın farketmez
...Hz.Fatımanın erken vefatı vefat şekli egemenlere küs ölmesi ve biat etmemesi kabrinin bile gizli tutulması fedek olayı vs vs bunlar gerçek olduğuna göre kaburga olayı bilmem ne ayrıntı kalır yani tarihi yumuşak yorumlayarakl sağlanacak vahdetede pek güvenilmez
....HZ.FATIMA İLE İLGİLİ TÜM OLAY VE AKTARIMLARI TARİHTEN SİLSEK BİLE! imameti nasıl sileceğiz?
Fadullahın bu şekilde söylediği doğruysa bile amacını aşan yorumlar yaptığını düşünüyorum
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Bir kere sövgü ile lanet farklı şeylerdir. Kavramları iyi kullanmak lazım.
İkincisi munafıklar zaten sahabe olamazlar. o yüzden bizim lanet ettiklerimiz sahabe değildir.
Üçüncüsü lanet kötü ve tavsiye edilmeyen bir şey olsaydı Kuran'da onca yerde lanet edilmezdi.
Ya İmamlarımızın Ehl-i Bryt'in hakkını gaspedenlere ettikleri lanetleri nereye koyacaksınız?
Hz Fatımanın onun kaburgasını kıranlara ettikleri laneti nereye koyacaksınız?
Fadullah bir önder olmanın gerektirdiği gibi davranıyor. Hiçbir Şia itikadi bir mesele de bir mercii taklit edemez. Fıkıhta taklit olur ama itikatte olmaz. Dikkat edin onun sözleri itikadi boyutta ve sadece onu ilgilendirir!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Ben Cok uluslu bir Devlette Yasiyorum bu konuda Lübnanli Alimlere konuyu acacagim ,Haber Dogrumu Yanlismi diye veya Baska seyler söyledide Medya bunu Carpittimi onu ögrenecgim ..ve aslini astarini aciklayacgim ins .
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Yok yok doğrudur can abim.
Fadullah vahdeti bu şekilde algılıyor. dünyadaki son taklit mercii olsa taklit etmem bu itikatte birini.
. . .
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Sayet öylese ozaman Fazla Yalakalik yapmis demektir !!! Ben yinede burdaki bazi Lübnanli Alimlere bu konuyu acacagim ve Sayet bu yazilanlari onaylarlarsa, Aynen Senin Dedigini onlarin Yüzüne Söylecegim !!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Beni de söyle. Tepkimizi anlasınlar ve ne yaptıklarını bir daha düşünsünler.
Aganın zuhurunda binlerce alimin başı gidecek! Vallahi bu içerikteki hadisleri görünce çok da yadırgamıyorum. Allah bizi İmam zaman'a ziynet kılsın!
. . .
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Fadullah vahdeti bu şekilde algılıyor. dünyadaki son taklit mercii olsa taklit etmem bu itikatte birini.
Meshedi kardes, ben Seyid Fadlallah'i taklit ediyorum :)
Ve bu olayi, yani Hz.Fatima(AS) olayini önceden yarim yamalak bir sekilde duymustum. Ama lanet olayini ilk kez duydum.
Ama simdi biraz kafam karisti.
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

2006 yılında rahmetli olan Ayetullah Tebrizi Hazretleri bu sözlerinden dolayı Ayetullah Fadlallahı protesto için halkın önünde yalınayak yürümüş.Bir kaç gün önce youtube o yürüyüşünü gösteren 2-3 adet filme rastlamıştım.Şimdi zamanım olsaydı o görüntülerin adreslerini arar bulur ve buraya yazardım.

Bu konu Sünnilerin anlamakta en çok zorlanacakları meseledir.Hayber Kalesinin kapısını sol eliyle kaldırmış(Hatta serçe parmağıyla fırlattığıda söyleniyor.) ve kalkan olarak kullanmış biri nasıl olurda hanımına(Üstelik Peygamberin kızı) karşı yapılmış böyle bir muamelede sessiz kalabilmiş???? :?: :?: :?: :roll: :roll: :roll:
Ki İmam Hz.Ali Mekke`nin Fethi sırasında ilk yaptığı iş Hz.Fatıma-ı Zehra Mekke`den Medine`ye Hicret ederken kendilerini takip edip H.z.Fatıma-ı Zehra`yı bindiği binitten itekliyerek düşüren Mekkeli bir Müşrikten aradan geçen 12 yıla rağmen intikam almak olmuştur.Haata o Kafir içim Kabe`nin örtüsünede sarılsa öldürün denmiştir.
Ali

Mesaj gönderen Ali »

Çeri yazdı: Bu konu Sünnilerin anlamakta en çok zorlanacakları meseledir.Ki İmam Hz.Ali Mekke`nin Fethi sırasında ilk yaptığı iş Hz.Fatıma-ı Zehra Mekke`den Medine`ye Hicret ederken kendilerini takip edip H.z.Fatıma-ı Zehra`yı bindiği binitten itekliyerek düşüren Mekkeli bir Müşrikten aradan geçen 12 yıla rağmen intikam almak olmuştur.Haata o Kafir içim Kabe`nin örtüsünede sarılsa öldürün denmiştir.
Hz.Ali(as)
n. belagada bazen neden sustuğunu söylüyor şöyle diyor:

Düşündüm
kesilmiş elimle atağa mı geçeyim
yoksa
kapkaranlık körlüğe sabır mı edeyim?
öyle bir karanlık ve körlük kli bu
büyüğü tamamıyla yıpratır
küçüğü tümüyle ihtiyarlatır,
mümin kimsede rabbine ulaşıncaya dek bu karanlık körlükte zahmetten zahmete düşer
gördümki sabretmek akla daha yatkın,sabrettim
ama gözümde diken vardı
boğazımda kemik
mirasımın yağmalandığını görüyordum.

“Alevi Ahlak ve İrfanı” sayfasına dön