Ölü kardeşinin etini yemek!!

Alevilikte Ahlak, İrfan gibi manevi konuları bu bölümde paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Ölü kardeşinin etini yemek!!

Mesaj gönderen MERDAN »

GIYBET

-GIYBET Allah’IN DUYMADIĞINI ZANNEDEREK KONUŞTUKLARIMIZDIR-

-Gıybet Kur’an-ı Kerim’de ve sünnette kınanmış, azap vaad edilmiş, akıbetinin çok korkunç olduğu bildirilmiş BÜYÜK GÜNAHLARDAN’dır.

-Gıybet; birisinin (yapmış olduğu fakat) duyulmasından, hoşlanmadığı bir sırrını topluma yaymaktır. Eğer yapılmamış bir şey yapılmış gibi anlatılıyorsa bu gıybet değil, iftira olur. O da diğer büyük günahlardandır…

-Gıybet kul hakkı sayılır. Ahirette hesabı gıybeti yapılan kişiye mutlaka verilecektir. Ayriyeten günahından dolayı Allah’a da ayrı hesap verilecektir.

-Yüce Allah(c.c) gıybeti; “Ölü kardeşinin etini yemeye” benzetmiştir. Ölü benzetmesi onun orada olmayışını, gıybetini yapmayı da, o kişinin etin yemeğe benzeterek, gıybetin günahını ve iğrençliğini ifade etmiştir.

-İnsan yeryüzündeki bütün varlıkların ibadetlerine sahip olsa dahi gıybeti terk etmediği sürece boşa çalışan bir varlık olur. Çünkü gıybet elde edilen bütün iyi amel ve sevapları, gıybeti edilen karşı tarafa taşır. O kişinin günahları da gıybeti yapana yüklenir..

GIYBETİN ÇEŞİTLERİ:

1. Sözle gıybet

2. Yazıyla gıybet

3. İma yoluyla gıybet

4. Hal, hareket, davranışlarla gıybet

5. El, kol, yüz işaretleriyle gıybet.

GIYBETİ İNKÂR EDEN BAHANELER:

“Ben gıybet etmiyorum ki, gerçekleri söylüyorum”, “ Ya şimdi biliyorum gıybet olacak ama”, “Burada olsa yüzüne de söylerim” gibi sözler mazeret değil gıybetin ta kendisidir.

GIYBET EDİLEN YERDE YAPILMASI GEREKENLER:

Gıybeti yapan derhal uyarılmalı, susmazsa söylenenler inkar edilmeli, konu değiştirilmeli, gerekirse orası terk edilmelidir.

Gıybetin Tövbesi Ve Kefaresi:

Önce Allah’tan af dilenerek tövbe edilmelidir. Sonra gıybeti edilen kişiden mutlaka ve kesinlikle helallik alınmalıdır. Gıybeti edilen kişi ölmüşse, bilinmeyen bir yerdeyse ya da helallik alma büyük belaya sebep olacaksa, o kişi hakkında Allah’tan bağışlanma dilenmelidir.(Umulur ki o kişi tarafından affedilsin)

Gıybetin Kısaca Öz Tarifi:

Gıybet bir kişinin söylenmesini ve duyulmasını istemediği şeyleri başkalarının yanında söylemek veya dinlemektir. O anda o kişi gelirse, onu görüp susacaksak, işte o konuştuklarımız GIYBETTİR.

İLAHİ İFADELERLE GIYBET

YÜCE Allah (c.c) BUYURUYOR Kİ:

“Biriniz diğerinizin arkasından çekiştirmesin. Biriniz ölmüş kardeşinin etini yemeyi sever mi? İğrendiniz değil mi? O halde Allah’tan korkun; şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir.” (Hucurat Suresi 12.Ayet)

“ İnsanları diliyle çekiştiren, kaş ve gözüyle işaretler yapıp alay eden her fesat kişinin vay haline!” (Humeze Suresi 1.Ayet)

“İnsanlar arasında edepsizliğin(günahın) yayılmasını isteyenler için Dünyada da Ahirete de acı bir azap vardır. Allah bilir siz bilmezsiniz.” (Nur Suresi 19.Ayet)

PEYGAMBER (s.a.a) BUYURUYOR Kİ:

“Müslümanların gıybetini yapanlar kalben iman getirmeyenlerdir. Her kim kardeşinin gizli kusurlarını araştırırsa Allah da onun kusurlarını ortaya çıkarır, evinin içinde bile onu rüsva eder.”

“Bir Müslüman’ın gıybetini edenin abdest ve orucu batıl olur. (Allah katında sevabı yok sayılır) Kıyamet günü mahşere ağzında leşten daha kötü kokan bir kokuyla gelecek ve mahşerdekiler bundan rahatsız olacaklardır.”

“Gücü yettiği halde din kardeşini savunmaksızın gıybetini dinleyen kimsenin günahı; gıybet edenin işlediği günahtan yetmiş kat daha fazladır.”

“Gıybet edip de tövbe ederek Dünya’dan giden kimse Cennet’e en son girecek olan kimsedir. Gıybet etmede ısrarlı olan kimse ise Cehenneme ilk girecek olan kimsedir.”

“Kimin yanında mümin kardeşinin gıybeti edilirde, gıybeti edileni savunur ve gıybeti önlerse, Allah da Dünya ve Ahiret de ona yardım eder. Gücü yettiği halde susar yardım etmezse Allah da onu Dünya ve Ahiret de rezil eder.”

Hz. ALİ (a.s) BUYURUYOR Kİ:

“Halkın en aşağılığı gıybet edendir.”

“Gıybeti dinleyen gıybet edenin ortağıdır.”

“Gıybet Cehennem köpeklerinin yiyeceğidir.”

“İnsanlardan Allah’a en çok düşman olanı gıybet edendir.”

“Gıybetten kaçın; şüphesiz gıybet seni Allah’a ve halka kötü gösterir mükâfatını yok eder.

Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
ali muhsin

Re: Ölü kardeşinin etini yemek!!

Mesaj gönderen ali muhsin »

Bazi Sünni Vatandaslar Su Yukardaki Ayet ve Hadisleri Cok iyi okuyup Düsünsünler ..Alevilere yillarca ve halen bazilari...

"Aleviler ana baci tanimaz "
"Aleviler mum Söndürüyor"
"Aleviler Kafirdir "
"Alevinin kestigi yenilmez"
"Alevinin Cani,Mali, Namusu ,Heladir Sünki onlar Kafirdir " vs.vs

Bunlari söyleyen Bazi kisler halen var...Okuyup Düsünsünler ve Aleviler Hakkinda Giybet etmesinler ,"Kafir,Müsrik , Mum Söndü ..vs " gibi Kötü Sözlerden kendilerini arindirip Tövbe etsinler..Her Toplumda iyi ve kötüler vardir Sadece Aleviler hedef gösterilmesi Mantiksizdir.

Ve bu bazi Vatandaslar Muaviye zihniyetli kisilerden kendilerini uzak tutsunlar ! Sünki Muaviye (LA) de Giybet ediyordu !!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Ali Muhsin can,
Bu tesbitlerin elbette doğru ve haklı. Ancak madalyonun öbür yüzünü de görmemiz gerek. Yani kendilerine aleviyim diyen bazıları da var ki, bütün sünnileri yezit gibi görme yanlışına düşüyorlar.. Bunlar her iki taraf içinde sakıncalıdır.Tabiî ki aklı başında aleviler ve sünniler bu türden basitlikleri yapmazlar. Yapanlar genelde her iki tarafın avam halkından cahil-cühela kişilerdir. Kasıtlı olarak yapanlarda var elbet ama onlarda gerçekte ne alevidir nede sünnidir zaten. Yani Aleviliği de sünniliği de temsil etmezler. Onlar ancak ümmet içinde fitne fesat peşinde olan birtakım bozgunculardır. İşte onlara karşı uyanık olunmalıdır.
Gıybet hükümleri tüm müslümanlar içindir.
Allah (cc) bizlere bildiklerimizle amel etmeyi nasip etsin inşallah.
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Merdan Hocam

Tabiki Tüm Müslümanlar icin gecerlidir katiliyorum , Ama Maalesef gendelde Aleviler hedef gösteriliyor, ben demiyorum Aleviler giybet etmez diye ,ama hic degilse hic bir Alevi bu güne kadar kimseye örnegin "Sünniler ana baci tanmiaz " dememistir . Ben bazi Islami Forumlara girdigimde sirf Aleviler Namaz kilmiyorlar diye hemen "Kafir" Damgasini vuran kisilerle karsilsasiyorum... örnegin bir forumda "Aleviler Aliye Allah diyorlar kafirlerdir " veya " Aleviler Aliyi Peygamber olarak görüyorlar Kafirdir " bunun gibi seyler ile hemen insana "kafir" Damgasi vurmak Aleviligin tarihceligini bilmeden ,Tarafimizca aciklama getirildigi halde yinede israrla Kafir Damgasi vurmak Edebsizlikten baska biseyde degildir ...Sözüm sadece on Vatandaslar icin gecerlidir ..Geneleme yapmiyorum..Muhabetle Hocam
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“Alevi Ahlak ve İrfanı” sayfasına dön