Ramazan Ayının Faziletleri Ve Amelleri

Alevilikte Ahlak, İrfan gibi manevi konuları bu bölümde paylaşabilirsiniz.
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

MÜCAHİD yazdı:
ceren yazdı:Kadir gecesi olduğunu nasıl biliceğiz ?
kaç gün önceden ilan edilecek? yani orucun ilk günü hangi gün oldu?diyanetle aynı gün mü?
Değerli kardeşim,
Nerede yaşadığınızı bilmiyorum, İran'da salı günü Ramazanın ilk günü olarak ilan edildi. Ona göre sayıp kadir gecelerini belirleyebilirsiniz. Bu iş takvimlerle ve diyanetin sözüyle olmaz. Hilalin görülmesine bağlıdır.
İhtiyat da edebilirsiniz, sakıncası yoktur. Yani hem Tr.ye hem de İran'a göre ihya gecelerini değerlendirebilirsiniz.
Allah Teala orucunuzu, namazınızı, niyazınızı kabul buyursun inş.
ceren can kadir gecesini mutlaka ihya etmeliyiz bu fırsat senede bir ele geçiyor ne yazıkki ramazan ayı orucunu inkar eden alçak bektaşiler bunu yüzyıllarca bizden esirgediler bu ayı değerlendiremeyen milyonlarca insanın vebalini aldılar mahşerde bakalım nasıl hesap verecekler? bugün bile öyle yapıyorlar
ramazan ayı orucunu dışlıyorlar ve içindeki en büyük merhamet gecesi kaçıp gidiyor ömür tükenirken yazık oluyor alevi hlhalkımıza işte bu yüzden bektaşilerle bağımızın kopması gerekiyor
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Yirmi Dördüncü Gecenin Duası

يا فالِقَ الاِْصْباحِ، وَجاعِلَ اللَّيْلِ سَكَناً، وَالشَّمْسِ وَالْقَمَرِ حُسْباناً، يا عَزيزُ يا عَليمُ، يا ذَا المَنِّ وَالطَّوْلِ، وَالْقُوَّةِ وَالْحَوْلِ، وَالْفَضْلِ والاِْنْعامِ، وَالْجَلالِ وَالاِْكْرامِ، يا اَللهُ يا رَحْمـنُ، يا اَللهُ يا فَرْدُ يا وِتْرُ، يا اَللهُ يا ظاهِرُ يا باطِنُ، يا حَيُّ لا اِلـهَ إلاّ اَنْتَ، لَكَ الاَْسْماءُ الْحُسْنى، وَالاَْمْثالُ الْعُلْيا، وَالْكِبْرِياءُ وَالالاءُ، اَسْاَلُكَ اَنْ تُصَلِّيَ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَاَنْ تَجْعَلَ اسْمي في هذِهِ اللَّيْلَةِ فِي السُّعَداءِ، وَرُوحي مَعَ الشُّهَداءِ، وَاِحْساني في عِلِّيّينَ، وَاِساءَتي مَغْفُورَةً، وَاَنْ تَهَبَ لي يَقيناً تُباشِرُ بِهِ قَلْبي، وَايماناً يَذْهَبُ بِالشَّكِّ عَنّي، وَرِضىً بِما قَسَمْتَ لي، وَآتِنا فِي الدُّنْيا حَسَنَةً وَفِي الاخِرَةِ حَسَنَهً، وَقِنا عَذابَ النّارِ الْحَريقِ، وَارْزُقْني فيها ذِكْرَكَ وَشُكْرَكَ وَالرَّغْبَةَ اِلَيْكَ، وَالانابَةَ وَالتَّوْبَهَ وَالتَّوْفيقَ لِما وَفَّقْتَ لَهُ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّد صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ.

"Ey sabahı yarıp çıkaran, geceyi huzur ve sükûnet vesilesi kılan, güneş ve ayı (belli) bir hesap üzere (cereyan) ettiren, ey izzet sahibi, ey (her şeyi) bilen, ey nimet ve bağış sahibi; ey kuvvet ve kudret sahibi; ey (kullarına) lütfedip nimet veren; ey celal ve yücelik sahibi; ey Allah, ey Rahman, ey Allah, ey eşsiz, ey tek, ey Allah, ey aşikâr ve gizli, ey diri olan! Senden başka bir ilâh yoktur. Güzel isimler, yüce örnekler, yücelik ve nimetler sana mahsustur.

(Allah'ım!) Senden Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet etmeni ve bu gecede benim ismimi mutlu insanların isimleri arasına ve ruhumu şehitlerin ruhları yanına yerleştirmeni, iyiliğimi illiyyîn makamına (kabul derecesine) yükseltmeni, kötülüğümü bağışlamanı, bana kalbimden (hiçbir zaman) ayrılmayacak bir yakin ve şüpheyi benden uzaklaştıracak bir iman vermeni, bana kısmet ettiğin şeye beni razı kılmanı diliyorum. Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de ve bizi ateşin yakıcı azabından koru.

Bu (gecede), zikrini, şükrünü, iştiyakla sana yönelmeyi, dönüp tövbe etmeği bana nasip et ve Muhammed ve Ehlibeyt'ini (ona ve Ehlibeyt'ine selâm olsun) muvaffak kıldığın şeylere beni de muvaffak kıl."
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Yirmi Beşinci Gecenin Duası

يا جاعِلَ اللَّيْلِ لِباساً، وَالنَّهارِ مَعاشاً، وَالاَْرْضِ مِهاداً، وَالْجِبالِ اَوْتاداً، يا اَللهُ يا قاهِرُ، يا اَللهُ يا جَبّارُ، يا اَللهُ يا سَميعُ، يا اَللهُ يا قَريبُ، يا اَللهُ يا مُجيبُ، يا اَللهُ يا اَللهُ يا اَللهُ، لَكَ الاَْسْماءُ الْحُسْنى، وَالاَْمْثالُ الْعُلْيا، وَالْكِبْرِياءُ وَالالاءُ، اَسْاَلُكَ اَنْ تُصَلِّيَ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَاَنْ تَجْعَلَ اسْمي في هذِهِ اللَّيْلَةِ فِي السُّعَداءِ، وَرُوحي مَعَ الشُّهَداءِ، وَاِحْساني في عِلِّيّينَ، وَاِساءَتي مَغْفُورةً، وَاَنْ تَهَبَ لي يَقيناً تُباشِرُ بِهِ قَلْبي، وَايماناً يُذْهِبُ الشَّكَّ عَنّي، وَرِضىً بِما قَسَمْتَ لي، وَآتِنا فِي الدُّنْيا حَسَنَةً وَفِي الاخِرَةِ، حَسَنَةً وَقِنا عَذابَ النّارِ الْحَريقِ، وَارْزُقْني فيها ذِكْرَكَ وَشُكْرَكَ وَالرَّغْبَةَ اِلَيْكَ وَالاِْنابَةَ وَالتَّوْبَةَ والتَّوْفيقَ لِما وَفَّقْتَ لَهُ مَحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّد عَلَيْهِمُ السَّلامُ .

"Ey geceyi bir örtü, gündüzü bir geçim zamanı, yeryüzünü beşik ve dağları birer kazık yapan; ey Allah, ey Kahir (her şeye galip gelen); ey Allah, ey Cabbâr; ey Allah, ey duyan; ey Allah, ey yakın; ey Allah, ey (duaları) kabul eden; ya Allah, ya Allah, ya Allah! Güzel isimler, yüce örnekler, yücelik ve nimetler sana mahsustur.

Senden, Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet etmeni ve bu gecede benim ismimi saadetli kimselerin isimleri arasına ve ruhumu şehitlerin ruhlarının yanına yerleştirmeni, iyiliğimi illiyyîn makamına (kabul derecesine) ulaştırmanı ve kötülüğümü bağışlamanı diliyorum. Bana kalbimle bütünleşecek (hiçbir zaman ondan ayrılmayacak) bir yakin, şüpheyi benden uzaklaştıracak bir iman nasip etmeni ve bana kısmet ettiğin şeylere beni razı kılmanı istiyorum.

(Allah'ım!) Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de ve bizi ateşin yakıcı azabından koru. Bana bu gecede zikrini, şükrünü, iştiyakla sana yönelmeyi, dönüp tövbe etmeği nasip eyle; Muhammed ve Ehlibeyt'ini (üzerlerine selâm olsun) muvaffak kıldığın şeylere beni de muvaffak kıl."
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Yirmi Altıncı Gecenin Duası

يا جاعِلَ اللَّيْلِ وَالنَّهارِ آيتَيْنِ، يا مَنْ مَحا آيَةَ اللَّيْلِ وَجَعَلَ آيَةَ النَّهارِ مُبْصِرَةً لِتَبْتَغُوا فَضْلاً مِنْهُ وَرِضْواناً، يا مُفَصِّلَ كُلِّ شَيْء تَفْصيلاً، يا ماجِدُ يا وَهّابُ، يا اَللهُ يا جَوادُ، يا اَللهُ يا اَللهُ يا اَللهُ، لَكَ الاَْسْماءُ الْحُسْنى، وَالاَْمْثالُ الْعُلْيا، وَالْكِبْرِياءُ وَالالاءُ، اَسْاَلُكَ اَنْ تُصَلِّيَ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمد، وَاَنْ تَجْعَلَ اسْمي في هذِهِ اللَّيْلَةِ فِي السُّعَدآءِ، وَرُوحي مَعَ الشُّهَداءِ وَاِحْساني في عِلِّيّينَ، وَاِساءَتي مَغْفُورَةً، وَاَنْ تَهَبَ لي يَقيناً تُباشِرُ بِهِ قَلْبي، وَايماناً يُذْهبُ الشَّكَّ عَنّي، وَتُرضِيَني بِما قَسَمْتَ لي، وَآتِنا فِي الدُّنْيا حَسَنَةً وَفِي الاخِرَةِ حَسَنةً، وَقِنا عَذابَ النَّارِ الْحَريقِ، وَارْزُقْني فيها ذِكْرَكَ وَشُكْرَكَ وَالرَّغْبَةَ اِلَيْكَ وَالاِْنابَةَ وَالتَّوْبَةَ وَالتَّوْفيقَ لِما وَفَّقْتَ لَهُ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّد صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ.

Ey geceyle gündüzü iki âyet kılan, kendisinden fazl ve rızvan aranması için gece âyetini silip gündüz âyetini aydınlatıcı kılan; ey her şeyi en iyi şekilde açıklayan; ey şeref ve yücelik sahibi; ey karşılıksız lütufta bulunan; ey cömert; ya Allah, ya Allah, ya Allah! Güzel isimler, yüce örnekler, ululuk ve nimetler sana mahsustur.

(Allah'ım!) Senden Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet etmeni ve bu gecede benim ismimi mutlu insanların isimleri arasına ve ruhumu şehitlerin ruhlarının yanına yerleştirmeni diliyorum. İyiliğimi illiyyîn makamına yüceltmeni ve kötülü-ğümü bağışlamanı senden istiyorum.

(Allah'ım!) Bana, hiçbir zaman kalbimden ayrılmayacak bir yakin, (her türlü) şüpheyi benden uzaklaştıracak bir iman ver; bana kısmet ettiğin şeylere beni razı kıl; bize dünyada da iyilik ver, ahirette de ve bizi yakıcı ateşin azabından koru; bu (gecede) bana zikrini, şükrünü, iştiyakla sana yönelmeyi, dönüp tövbe etmeği nasip et; Muhammed ve Ehlibeyt'ini (Allah'ın salâtı onun ve onların üzerine olsun) muvaffak kıldığın şeylere beni de muvaffak kıl."
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Yirmi Yedinci Gecenin Duası

يا مادَّ الظِّلِّ وَلَوْ شِئْتَ لَجَعَلْتَهُ ساكِناً، وَجَعَلْتَ الشَّمْسَ عَلَيْهِ دَليلاً ثُمَّ قَبَضْتَهُ اِليْكَ قَبْضاً يَسيراً، يا ذَالْجُودِ وَالطَّوْلِ وَالْكِبْرِياءِ وَالالاءِ، لا اِلـهَ إلاّ اَنْتَ عالِمُ الْغَيْبِ وَالشَّهادَةِ الرَّحْمنُ الرَّحيمُ، لا إلهَ إلاّ اَنْتَ يا قُدُّوسُ يا سَلامُ يا مُؤْمِنُ يامُهَيْمِنُ يا عَزيزُ ياجَبّارُ يا مُتَكبِّرُ يا اَللهُ يا خالِقُ يا بارِئُ يا مُصَوِّرُ، يا اَللهُ يا اَللهُ يا اَللهُ، لَكَ الاَْسْماءُ الْحُسْنى، وَالاَْمْثالُ الْعُلْيا، وَالْكِبْرِياءُ وَالالاءُ، اَسْاَلُكَ اَنْ تُصَلِّيَ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَاَنْ تَجْعَلَ اسْمي في هذِهِ اللَّيْلَةِ فِي السُّعَداءِ، وَرُوحي مَعَ الشُّهَداءِ، وَاِحْساني في عِلِّيّينَ، وَاِساءَتي مَغْفُورةً، وَاَنْ تَهَبَ لي يَقيناً تُباشِرُ بِهِ قَلْبي، وَايماناً يُذْهِبُ الشَّكَّ عَنّي، وَتُرِْضيَني بِما قَسَمْتَ لي، وَآتِنا فِي الدُّنْيا حَسَنَةً وَفِي الاخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنا عَذابَ النّارِ الْحَريقِ، وَارْزُقْني فيها ذِكْرَكَ وَشُكْرَكَ وَالرَّغْبَةَ اِلَيْكَ وَالاِْنابَةَ وَالتَّوْبَةَ والتَّوْفيقَ لِما وَفَّقْتَ لَهُ مَحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّد صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ.

Ey gölgeyi uzatan; eğer isteseydin onu durdururdun. Güneşi ona bir delil kıldın; sonra da onu tutup kendine ağır ağır çektin. Ey cömertlik, bağış, yücelik ve nimetmetlerin sahibi! Senden başka mabut yoktur; sen görüneni de bilirsin, görünmeyeni de; Rahman ve Rahim'sin; senden başka ilâh yoktur; ey çok mukaddes; ey Selâm (esenlik veren); ey Mu'min (güvenlik veren), ey gözetip koruyan, ey izzet sahibi, ey Cebbâr (istediğini zorla yaptırabilen); ey Mütekebbir (çok ulu); ey Allah, ey yaratan; ey var eden; ey (varlıkları) şekillendiren; ya Allah, ya Allah, ya Allah! Güzel isimler, yüce örnekler, yücelik ve nimetler sana mahsustur.

(Allah'ım!) Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet etmeni ve bu gecede benim ismimi saadetli insanların isimleri arasına ve ruhumu şehitlerin ruhlarının yanına yerleştirmeni diliyorum senden; iyiliğimi illiyyîn makamına yükseltmeni ve kötülüğümü bağışlamanı istiyorum. Bana, kalbimle bütünleşecek (ondan asla ayrılmayacak) bir yakin, (her türlü) şüpheyi benden uzaklaştıracak bir iman ver.

(Allah'ım!) Bana kısmet ettiğin şeylere beni razı kıl; dünyada da bize iyilik ver, âhirette de ve bizi ateşin yakıcı azabından koru. Bu (gece) zikrini, şükrünü, iştiyakla sana yönelmeyi, dönüp tövbe etmeği bana nasip eyle; Muhammed ve Ehlibeyt'ini (Allah'ın salâtı onun ve onların üzerine olsun) muvaffak kıldığın şeylere beni de muvaffak kıl."
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Yirmi Sekizinci Gecenin Duası

يا خازِنَ اللَّيْلِ فِى الْهَواءِ، وَخازِنَ النُّورِ فِى السَّماءِ، وَمانِعَ السَّماءِ أَنْ تَقَعَ عَلَى الاَْرْضِ إلاّ بِاِذْنِهِ وَحابِسَهُما اَنْ تَزُولا، يا عَليمُ يا عَظيمُ، يا غَفُورُ يا دائِمُ، يا اَللهُ يا وارِثُ، يا باعِثَ مَنْ فِي الْقُبُورِ، يا اَللهُ يا اَللهُ يا اَللهُ، لَكَ الاَْسْماءُ الْحُسْنى، وَالاَْمْثالُ الْعُلْيا، وَالْكِبْرِياءُ وَالالاءُ، اَسْاَلُكَ اَنْ تُصَلِّيَ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَاَنْ تَجْعَلَ اسْمي في هذِهِ اللَّيْلَةِ فِي السُّعَداءِ، وَرُوحي مَعَ الشُّهَداءِ، وَاِحْساني في عِلِّيّينَ، وَاِساءَتي مَغْفُورةً، وَاَنْ تَهَبَ لي يَقيناً تُباشِرُ بِهِ قَلْبي وَايماناً يُذْهِبُ الشَّكَّ عَنّي، وَتُرِْضيَني بِما قَسَمْتَ لي، وَآتِنا فِي الدُّنْيا حَسَنَةً وَفِي الاخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنا عَذابَ النّارِ الْحَريقِ، وَارْزُقْني فيها ذِكْرَكَ وَشُكْرَكَ وَالرَّغْبَةَ اِلَيْكَ وَالاِْنابَةَ وَالتَّوْبَةَ والتَّوْفيقَ لِما وَفَّقْتَ لَهُ مَحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّد صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ.

"Ey geceyi havada ve ışığı gökyüzünde tutan; izni olmadan gökyüzünün yere düşmesine engel olan ve yerle göğün yok olmasını önleyen; ey (her şeyi) bilen; ey azamet sahibi; ey bağışlayan; ey ebedi, ey Allah; ey (her şeyin ardından hayatına devam edip yaratıkların) vârisi olan; ey kabirlerde yatan (insan)ları (diriltip) ayağa kaldıran. Ya Allah, ya Allah, ya Allah! Güzel isimler, yüce örnekler, kibriyalık ve nimetler sana mahsustur.

(Allah'ım!) Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet etmeni ve bu gecede benim ismimi mutlu insanların isimleri arasına ve ruhumu şehitlerin ruhlarının yanına yerleştirmeni, iyiliğimi illiyyîn makamına yük-seltmeni ve günahımı bağışlamanı diliyorum senden.

(Allah'ım!) Bana, kalbimle bütünleşecek (ondan asla ayrılmayacak) bir yakin, (her türlü) şüpheyi benden uzaklaştıracak bir iman ver. Bana kısmet ettiğin şeylere razı kıl beni; bize dünyada da iyilik ver, ahirette de ve bizi ateşin yakıcı azabından koru. Bu (gecede) bana zikrini, şükrünü, şevkle sana yönelmeği; dönüp tövbe etmeyi nasip eyle. Muhammed ve Ehlibeyt'ini (Allah'ın salâtı onun ve onların üzerine olsun) muvaffak kıldığın şeylere beni de muvaffak kıl."
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Yirmi Dokuzuncu Gecenin Duası

يا مُكَوِّرَ اللَّيْلِ عَلَى النَّهارِ، وَمُكَوِّرَ النَّهارِ عَلَى اللَّيْلِ، يا عَليمُ يا حَكيمُ يا رَبَّ الاَرْبابِ وَسَيِّدَ الساداتِ، لا اِلهَ إلاّ اَنْتَ يا اَقْرَبَ اِلَيَّ مِنْ حَبْلِ الْوَريدِ، يا اَللهُ يا اَللهُ يا اَللهُ، لَكَ الاَْسْماءُ الْحُسْنى، وَالاَْمْثالُ الْعُلْيا، وَالْكِبْرِياءُ وَالالاءُ اَسْاَلُكَ اَنْ تُصَلِّيَ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَاَنْ تَجْعَلَ اسْمي في هذِهِ اللَّيْلَةِ فِي السُّعَداءِ، وَرُوحي مَعَ الشُّهَداءِ، وَاِحْساني في عِلِّيّينَ، وَاِساءَتي مَغْفُورةً، وَاَنْ تَهَبَ لي يَقيناً تُباشِرُ بِهِ قَلْبي، وَايماناً يُذْهِبُ الشَّكَّ عَنّي، وَتُرِْضيَني بِما قَسَمْتَ لي، وَآتِنا فِي الدُّنْيا حَسَنَةً وَفِي الاخِرَةِ حَسَنَةً، وَقِنا عَذابَ النّارِ الْحَريقِ، وَارْزُقْني فيها ذِكْرَكَ وَشُكْرَكَ وَالرَّغْبَةَ اِلَيْكَ وَالاِْنابَةَ وَالتَّوْبَةَ والتَّوْفيقَ لِما وَفَّقْتَ لَهُ مَحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّد صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ.

"Ey geceyi gündüzün üstüne, gündüzü de, gecenin üstüne sarıp örten; ey (her şeyi) bilen; ey hikmet sahibi; ey padişahlar padişahı; ey efendiler efendisi! Senden başka ilâh yoktur; ey şah damarımdan bana daha yakın olan. Ya Allah, ya Allah, ya Allah! Güzel isimler, yüce örnek-ler, yücelik ve nimetler sana mahsustur.

(Allah'ım!) Senden, Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet etmeni, bu gecede benim ismimi mutlu insanların isimleri arasına ve ruhumu şehidlerin ruhlarının yanına yerleştirmeni diliyorum; iyiliğimi illiyyîn makamına ulaştırmanı ve kötülüğümü bağışlamanı istiyorum senden.

(Allah'ım!) Bana, kalbimle bütünleşecek (asla ondan ayrılmayacak) bir yakin ve (her türlü) şüpheyi benden uzaklaştı-racak bir iman ver.

(Allah'ım!) Bana kısmet ettiğin şeylere beni razı kıl; bize dünyada da iyilik ver, ahirette de ve bizi ateşin yakıcı azabından koru. Bu (gece) de zikrini, şükrünü, şevkle sana yönelmeği; dönüş yapıp tövbe etmeği bana nasip eyle. Muhammed ve Ehlibeyt'ini (Allah'ın salâtı onun ve onların üzerine olsun) muvaffak kıldığın şeylere, beni de muvaffak kıl."
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Otuzuncu Gecenin Duası

الْحَمْدُ للهِ لا شَريكَ لَهُ، الْحَمْدُ للهِ كَما يَنْبَغي لِكَرَمِ وَجْهِهِ وَعِزِّ جَلالِهِ وَكَما هُوَ اَهْلُهُ، يا قُدُّوسُ يا نُورُ يا نُورَ الْقُدْسِ، يا سُبُّوحُ يا مُنْتَهى التَّسْبيحِ، يا رَحْمـنُ يا فاعِلَ الرَّحْمَةِ، يا اللهُ يا عَليمُ يا كَبيرُ، يا اَللهُ يا لَطيفُ يا جَليلُ، يا اَللهُ يا سَميعُ يا بَصيرُ، يا اَللهُ يا اَللهُ يا اَللهُ، لَكَ الاَْسْماءُ الْحُسْنى، وَالاَْمْثالُ الْعُلْيا، وَالْكِبْرِياءُ وَالالاءُ، اَسْاَلُكَ اَنْ تُصَلِّيَ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَاَهْلِ بَيْتِهِ، وَاَنْ تَجْعَلَ اسْمي في هذِهِ اللَّيْلَةِ فِي السُّعَداءِ، وَرُوحي مَعَ الشُّهَداءِ، وَاِحْساني في عِلِّيّينَ، وَاِساءَتي مَغْفُورةً، وَاَنْ تَهَبَ لي يَقيناً تُباشِرُ بِهِ قَلْبي، وَايماناً يُذْهِبُ الشَّكَّ عَنّي، وَتُرِْضيَني بِما قَسَمْتَ لي، وَآتِنا فِي الدُّنْيا حَسَنَةً وَفِى الاخِرَةِ حَسَنَةً، وَقِنا عَذابَ النّارِ الْحَريقِ، وَارْزُقْني فيها ذِكْرَكَ وَشُكْرَكَ وَالرَّغْبَةَ اِلَيْكَ وَالاِْنابَةَ وَالتَّوْبَةَ والتَّوْفيقَ لِما وَفَّقْتَ لَهُ مَحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّد صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ .

"Hamd, ortağı olmayan Allah'a mahsustur. Kerim Vech'ine, izzetli celaline ve zat-ı mukaddesine yakışır şekilde Allah'a hamdolsun. Ey çok mukaddes, ey nur; ey kudsiyet nuru; ey (her kusurdan) münezzeh, ey tenzihin en son merhalesine layık, ey Rahman; ey rahmeti icat eden, ey Allah, ey (her şeyi) bilen; ey yüce, ey Allah; ey Latif; ey yüce; ey Allah; ey duyan; ey gören! Ya Allah, ya Allah, ya Allah! Güzel isimler, yüce örnekler, yücelik ve nimetler sana mahsustur.

(Allah'ım!) Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet etmeni ve bu gece benim ismimi saadetli kimselerin isimleri arasına ve ruhumu şehitlerin ruhlarının yanına yerleştirmeni diliyorum senden.

(Allah'ım!) İyiliğimi illiyyîn makamına ulaştırmanı, kötülüğümü bağışlamanı istiyorum senden.

(Ya Rabbi!) Bana, kalbimle bütünleşecek (asla ondan ayrılmayacak) bir yakin; (her türlü) şüpheyi benden uzaklaştıracak bir iman ver.

(Allah'ım!) Bana kısmet ettiğin şeylere beni razı kıl; dünyada da bize iyilik ver, ahirette de ve bizi yakıcı ateşin azabından koru. Bu (gece) bana zikrini, şükrünü, şevkle sana yönelmeyi, dönüş yapıp tövbe etmeyi nasip eyle. Muhammed ve Ehlibeyt'ini
(Allah'ın salâtı onun ve onların üzerine olsun) muvaffak kıldığın şeylere beni de muvaffak kıl."
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Yirmi Birinci Gecenin Özel Amelleri

Merhum Kef'emî Seyyid İbn Bâkî'den naklen yirmi birinci gecede okunması için şu duayı da rivayet etmiştir:

اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد، وَآلِ مُحَمَّد وَاقْسِمْ لي حِلْماً يَسُدُّ عَنّي بابَ الْجَهْلِ، وَهُدىً تَمُنُّ بِهِ عَلَيَّ مِنْ كُلِّ ضَلالَة، وَغِنىً تَسُدُّ بِهِ عَنّي بابَ كُلِّ فَقْر، وَقُوَّةً تَرُدُّ بِها عَنّي كُلَّ ضَعْف، وَعِزّاً تُكْرِمُني بِهِ عَنْ كُلِّ ذُلٍّ، وَرِفْعَةً تَرْفَعُني بِها عَنْ كُلِّ ضَعَة، وَاَمْناً تَرُدُّ بِهِ عَنّي كُلَّ خَوْف، وَعافِيَةً تَسْتُرُني بِها عَنْ كُلِّ بَلاء، وَعِلْماً تَفْتَحُ لي بِهِ كُلَّ يَقين، وَيَقيناً تُذْهِبُ بِهِ عَنّي كُلَّ شَكٍّ، وَدُعاءً تَبْسُطُ لي بِهِ الاِجابَةَ في هذِهِ اللَّيْلَةِ، وَفي هذِهِ السّاعَةِ، السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ يا كَريمُ، وَخَوْفاً تَنْشُرُ لي بِهِ كُلَّ رَحْمَة، وَعِصْمَةً تَحُولُ بِها بَيْني وَبَيْنَ الذُّنُوبِ، حَتّى اُفْلِحَ بِها عِنْدَ الْمَعْصُومُينَ عِنْدَكَ، بِرَحْمَتِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ.

"Allah'ım! Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet eyle ve bana, cahilliğin kapısını (yüzüme) kapatacak hilim, beni her türlü sapıklıktan koruyacağın bir hidayet, yüzüme fakirliklerin kapısını kapatacağın bir zenginlik, benden güçsüzlükleri gidereceğin bir kuvvet, beni her türlü zilletten kurtarıp yücelteceğin bir izzet, beni her türlü aşağılıktan kurtaracağın bir üstünlük, benden her türlü korkuyu gidereceğin bir emniyet, beni her çeşit beladan alıkoyacağın bir afiyet, yüzüme her çeşit yakin (kapısını) açacağın bir ilim, benden her çeşit şüpheyi uzaklaş-tıracak bir yakin ver ve bana icabet (duaların kabul olması) (kapısını) açacak bir dua nasip et; bu gece, şu an, şimdi, şimdi, şimdi; ey kerem sahibi (Allah)! Yine bana katında masum olanların huzurunda kurtuluşa ermem için, hakkımda her rahmete vesile kılacağın bir korku ve günahla aramda engel kılacağın bir korunma nasip et. Rahmetin hakkına ey merhametlilerin en merhametlisi!"

Şöyle rivayet edilmiştir: Hammâd b. Osman ramazan ayının yirmi birinci gecesi İmam Cafer Sadık'ın (a.s) yanına gittiği zaman İmam (a.s), 'Ey Hammâd, gusül etmiş misin?' diye sordu. Hammad, 'Evet, canım sana feda!' diye cevap verdi. İmam (a.s) bir hasır istedi ve Ham-mad'ı yanına çağırarak namaza durdu. Böylece bir müddet İmam'la (a.s) birlikte namaz kıldılar. Ve bilahare namazlarımızı bitirdiler. Sonra İmam (a.s) dua etmeye başladı; Hammad da 'Amin!' diyordu. Bu durum şafak atıncaya kadar devam etti; sonra İmam (a.s) hizmetçi-lerinden bazılarını da çağırdı. İmam öne geçti; ezan ve kamet okudu ve birlikte sabah namazını kıldılar. Birinci rekâtta Fâtiha, Kadir, ikinci rekâtta ise Fâtiha ve İhlâs Surelerini okudu.

Hak Teâlâ'ya, tesbih, tahmid, takdis, sena ve Resulullah'a salât u selamdan ve bütün müminlere ve Müslümanlara dua ettikten sonra, İmam (a.s) uzun bir zaman secdeye kapandı ve ben onun nefesinden başka bir şey duyulmuyordu. Sonra "el-İkbal" kitabındaki şu duayı sonuna kadar okudu: "La ilahe illa ent; mukallibe'l-kulub-i ve'l-ebsar…"

Merhum Kuleynî'nin nakline göre İmam Bâkır (a.s) 21. ve 23. gece-ler olduğunda, gece yarısına kadar dua eder, ondan sonra da namaza dururdu. Ramazan ayının son on gününde her gece gusletmek müste-haptır. Resulullah'ın (s.a.a) ramazan ayının son on gününde her gece guslettiği rivayet edilmiştir. Bu on günde i'tikaf etmek müstehaptır ve çok fazileti vardır; i'tikaf için en faziletli günler bu günlerdir ve sevabının iki hac ve iki umreye bedel olduğu rivayet edilmiştir. Yine Resulullah'ın (s.a.a) bu on günde mescitte i'tikaf ettiği ve yatağını top-layıp ibadete meşgul olduğu rivayet edilmiştir.

Bu gecenin (21. gecenin) bir başka hususiyeti de, Emirü'l-Müminin Hz. Ali'nin (a.s) Hicret'in 40. yılında, ramazan ayının 19. gecesinde yaralanıp bu gecede şehadete erişmesidir. Rivayetlerde şöyle nakledilmiştir: "O gece, Hz. Hüseyin'in (a.s) şehadetinde olduğu gibi kaldırılan her taşın altında taze kan görüldü."

Evet, bu gecede Âl-i Muhammed'in (a.s) ve dostlarının hüzünleri yenilenmektedir. Bu yüzden Merhum Şeyh Müfid şöyle demiştir:
Muhammed ve Âl-i Muhammed'e çok salavât getirin ve Âl-i Mu-hammed'e zulmedenleri ve Emirü'l-Müminin'in (a.s) katilini lanetleyin.

Ramazan ayının yirmi birinci günü Emirü'l-Müminin'in (a.s) şeha-det günü olduğu için Hz. Ali'yi (a.s) ziyaret etmek ve bugünde Hazreti ziyaret etme konumunda olan Hızır'ın (a.s) söylediği sözleri dile getirmek uygundur.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Yirmi Üçüncü Gecenin Özel Amelleri

"Hediyyetu'z-Zair" kitabında şöyle geçer: Bu gece diğer iki geceden (19. ve 21. gecelerden) daha faziletlidir. Birçok hadisten, bu gecenin Kadir gecesi olduğu anlaşılmaktadır. Bu gecede bütün işler hikmete uygun olarak takdir edilir. Bu gecenin zikrettiğimiz müşterek amellerin yanı sıra birçok özel amelleri de vardır:

1- Ankebût ve Rûm surelerini okumak. İmam Cafer-i Sadık'tan (a.s) şöyle rivayet edilmiştir: "Bu iki sureyi bu gecede okuyan kimse, cennet ehlinden olur."

2- Duhân Suresini okumak.

3- Bin defa Kadir Suresini okumak.

4- Bu gecede hatta her zaman Allah'a hamd u senadan sonra Hz. İmam Zaman (Mehdi a.s) hakkında nakledilen şu duayı okumak sünnettir:

اَللّـهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ...

Bu duayı, ramazan ayını son on gününün dualarını zikrederken, yirmi üçüncü günün duasından sonra kaydettik.

5- Şu duayı okumak:

اَللّـهُمَّ امْدُدْ لي في عُمْري، وَاَوْسِعْ لي في رِزْقي، وَاَصِحَّ لي جِسْمي، وَبَلِّغْني اَمَلي، وَاِنْ كُنْتُ مِنَ الاَْشْقِياءِ فَاْمُحني مِنَ الاَْشْقِياءِ، وَاْكتُبْني مِنَ السُّعَداءِ، فَاِنَّكَ قُلْتَ في كِتابِكَ الْمُنْزَلِ عَلى نَبِيِّكَ الْمُرْسَلِ صَلَوتُكَ عَلَيْهِ وَآلِهِ:(يَمْحُو اللهُ ما يَشاءُ وَيُثْبِتُ وَعِنْدَهُ اُمُّ الْكِتابِ).

"Allah'ım! Ömrümü uzun ve rızkımı bol et. Cismimi sıhhatli tut; beni arzuma ulaştır. (Yaptığım amellerden dolayı) bedbaht insanlardan olmuş isem, beni bedbahtların arasından silip, mesut insanların arasına yaz. Şüphesiz sen gönderdiğin Peygamber'e (salâvatın onun ve Ehlibeyt'inin üzerine olsun) indirdiğin kitabında şöyle buyurmuşsun: Allah istediğini siler, istediğini sabit bırakır; ana kitap ise O'nun indindedir."

6- Ve şu duayı okumak:

اَللّـهُمَّ اجْعَلْ فيـما تَقْضي وَفيـما تُقَدِّرُ مِنَ الاَْمْرِ الَْمحْتُومِ، وَفيـما تَفْرُقُ مِنَ الاَْمْرِ الْحَكيمِ في لَيْلَةِ الْقَدْرِ، مِنَ الْقَضاءِ الَّذي لا يُردُّ وَلا يُبَدَّلُ اَنْ تَكْتُبَني مِنْ حُجّاجِ بَيْتِكَ الْحَرامِ في عامي هذا الْمَبْرُورِ حَجُّهُمْ الْمَشْكُورِ سَعْيُهُمُ، الْمَغْفُورِ ذُنُوبُهُمُ، الْمُكَفَّرِ عَنْهُمْ سَيِّئاتُهُمْ، وَاجْعَلْ فيـما تَقْضي وَتُقَدِّرُ اَنْ تُطيلَ عُمْري وَتُوَسِّعَ لي في رِزْقي.

"Allah'ım! Kadir gecesinde hükmedip mukadder buyurduğun ve hikmet üzere kararlaştırdığın, değişmeyen, dönüşü olmayan hükümlerin arasında, beni de hacları kabul olan, çabalarının karşılığı verilen, günah-ları affedilen ve kötülüklerinin üstü örtülen, Beytü'l-Haram'ının hacıların-dan yaz. Ömrümün uzamasını ve rızkımın çoğalmasını mukadder buyur."

7- Merhum Seyyid'in "el-İkbâl" kitabında naklettiği şu dua da bu gecede okunur:

يا باطِناً في ظُهُورِهِ، وَيا ظاهِراً في بُطُونِهِ وَيا باطِناً لَيْسَ يَخْفى، وَيا ظاهِراً لَيْسَ يُرى، يا مَوْصُوفاً لا يَبْلُغُ بِكَيْنُونَيِةِ مَوْصُوفٌ وَلا حَدٌّ مَحْدُودٌ، وَيا غائِباً غَيْرَ مَفْقُود، وَيا شاهِداً غَيْرَ مَشْهُود، يُطْلَبُ فَيُصابُ، وَلَمْ يَخْلُ مِنْهُ السَّماواتُ وَالاَْرْضِ وَمابَيْنَهُما طَرْفَةَ عَيْن، لا يُدْرِكُ بِكَيْف وَلا يُؤَيَّنُ بِاَيْن وَلا بِحَيْث، اَنْتَ نُورُ النُّورِ وَرَبَّ الاَْرْبابِ، اَحَطْتَ بِجَميعِ الاُمُورِ، سُبْحانَ مَنْ لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْءٌ وَهُوَ السَّميعُ الْبَصيرُ سُبْحانَ مَنْ هُوَ هكَذا وَلا هكَذا غَيْرُهُ.

"Ey aşikâr olduğu hâlde gizli ve ey gizli olduğu hâlde aşikâr olan; ey görünmemesine rağmen gizli olmayan ve ey aşikâr olmasına rağmen görünmeyen; ey zatının künhüne hiçbir vasıfla, hiçbir tarif ve (medihle) varılamayan; ey gözden kayıp olduğu hâlde hazır bulunan; hazır olduğu hâlde görünmeyen; arandığında bulunan; göklerden, yerden ve (bu ikisinin) arasından bir an dahi kaybolmayan; belli bir keyfiyetle algılan-mayan ve herhangi bir mekânda veya yönde yer tutmayan (Rabbim)! Sen nurun nurusun; efendilerin efendisisin; her şeyi kuşatmışsın. Münez-zehtir misli olamayan, duyan ve gören (Allah)."
Duanın ardından da hacetlerinizi dileyin.

8- Gecenin başında olduğu gibi sonunda da gusletmek, bu geceye has bir ameldir.
Bu gecede gusletmek, bu gecede uyanık kalıp ibadetle geçirmek, İmam Hüseyin'i (a.s) ziyaret etmek ve yüz rekat namaz kılmak çok faziletli olup önemle vurgulanmıştır.
Merhum Şeyh Tusî, "Tehzib" kitabında Ebu Basir'den şöyle rivayet etmiştir:

İmam Sadık (a.s) bana şöyle buyurdu: "Kadir gecesi olması ümit edilen (şu gecede) yüz rekât namaz kılarak her rekâtta Fâtiha'dan sonra on defa İhlâs Suresi'ni oku." Ben, "Canım sana feda olsun, bu namazları ayaküstü kılamaz isem ne yapayım?" dediğimde, "Oturarak kıl." buyurdu. "Buna da gücüm yetmez ise, ne yapayım?!" diye sordu-ğumda ise, "Yatağına uzandığın hâlde kılmaya çalış." buyurdu.

"Deâimü'l-İslâm" kitabında şöyle rivayet eder:
"Ramazan ayının son on günü olduğunda, Resulullah (s.a.a) yatağını dürer, ibadet için kemerini sıklardı. Yirmi üçüncü gece aile fertlerini uyandırır ve uyuyanların yüzüne su serperdi."

Hz. Fâtıma (a.s) bu gecede aile fertlerinin uyumasına izin vermezdi. Bunu da onlara az yemek vermek ve gündüzler uyumakla sağlamaya çalışır ve şöyle buyururdu: "Asıl mahrum ve yoksun kimse, bu gecenin hayrından yoksun kalan kimsedir."

Rivayet edildiğine göre İmam Cafer Sadık (a.s) bir ara şiddetli bir şekilde hastalanmıştı. Buna rağmen ramazan ayının 23. gecesi oldu-ğunda akrabalarından kendisini camiye götürmelerini istedi ve o gece sabaha kadar camide kaldı!

Merhum Allâme Meclisî şöyle demiştir: "Bu gecede Kur'ân'ı mümkün mertebe çok okumaya ve "Sahife-i Seccadiye"nin dualarını, özellikle "Mekarimu'l-Ahlak" duasını ve tövbe duasını okumaya ve amelleri yapmaya özen gösterin."

Hatırlatma: Kadir gecesinin gündüzü de gecesi gibi değerlidir ve o günde Kur'ân okumak, dua ve ibadetle meşgul olmak iyidir; çünkü hadislerde Kadir gecesinin gündüzünün de gecesi gibi faziletli olduğu geçmektedir.

“Alevi Ahlak ve İrfanı” sayfasına dön