Alevi kadınları ve tesettür!?

Alevilikte Ahlak, İrfan gibi manevi konuları bu bölümde paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Talha

Alevi kadınları ve tesettür!?

Mesaj gönderen Talha »

Esselamu aleykum ve rahmetullah mümin kardeşlerim. benim aslında uzun zamandır merak ettiğim ama cevabını alamadığım bir sualim var?...

Alevi kadınlarında tesettür neden yok veya az? bildiğim kadarıyla alevi hanımlar çenealtı diye tabir edilen örtüleri var. ama 10 yıl öncesine dek çevremde gördüğüm kadınlar bu örtüden takarlarken şimdi bunuda bıraktılar. bunun sebebi nedir? Alevi ahlakında ve İSLAM ahlakında yeri nedir? Şiiler biz sünnet ehline daha yakın. hatta semahcı aleviler arasında semah yapan alevi kızlar özellikle avrupada kolları ve göbeği açık. beni aydınlatırsanız sevinirim.
Musa Özateş

Re: Alevi kadınları ve tesettür!?

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Talha yazdı: Esselamu aleykum ve rahmetullah mümin kardeşlerim. benim aslında uzun zamandır merak ettiğim ama cevabını alamadığım bir sualim var?...

Alevi kadınlarında tesettür neden yok veya az? bildiğim kadarıyla alevi hanımlar çenealtı diye tabir edilen örtüleri var. ama 10 yıl öncesine dek çevremde gördüğüm kadınlar bu örtüden takarlarken şimdi bunuda bıraktılar. bunun sebebi nedir? Alevi ahlakında ve İSLAM ahlakında yeri nedir? Şiiler biz sünnet ehline daha yakın. hatta semahcı aleviler arasında semah yapan alevi kızlar özellikle avrupada kolları ve göbeği açık. beni aydınlatırsanız sevinirim.
Talha arkadaş
İyiniyetli olduğuna inanıyorum bu nedenle birkaç cevap yazıyorum.Sorduğun sorunun çok boyutu var,alevi kadını geleneksel olarak başını örterdi,ne zamanki avrupayla ve büyük kentlerle tanıştı 2.kuşaktan sonra değişim başladı,buna 68 sol tahrifatta eklenince bugünkü noktaya geldik konu tevhidi bilinçle ilgilidir,bir topluma ne verirseniz onu alırsınız.
Ama bunu eleştiri konusu yapanlarada iki çift söz söyleyebiliriz.
Sünni kadınının tesettüre bakış oranıyla alevininki farklı değildir sayıları düşünürseniz böyledir,ama Sünnilik hep bu noktada en azından zahiren dine sahip çıkıcı gözüktüğü için Sünni kadınının durumu sırıtmaz,tıpkı içki içen Sünni namazı inkar eden Sünni kadın yada erkeğinki gibi,ayrıca geleneksel Sünni ailede yetişip örtünen kadının ne kadar bilinçli olduğuda ayrıca tartışılabilir,
Bugün laiklik adı altında başörtüsüyle savaşan tüm elebaşları Sünni kadın ve erkekleridir,inanmıyorsanız kurum kurum etrafınıza bakın,aleviler bu sorunu özgürlük yada insan hakları çerçevesinde ele alıp karışmıyorlar isterseniz etrafınızı sorgulayın,
Yani öz ve biçimi ayırın,ayrıca alevi kadını Sünni kadını diye genellemelerde yapmayın,
Ayrıca türkiyeyi yüzyıllardır Sünniler kadın ve erkeğiyle yönetiyorlar ve varsa islami sıkıntınız sorumlusunu yine sünniyim diyenlerin içinden arayın.
Sorunu perinçekleri,veli küçükleri,susurlukçuları,ilhan Selçukları,yök üyelerini Baykalları,karayalçınları,Çillerleri,nazıl ılıcakları,İnönüleri,Ecevitleri, vs vs yetiştiren lerde arayın,
Danıştaydaki tüm hakimlerde arayın,anayasa mahkemesinin tüm üyelerinde arayın,yargıtaydaki üyelerde,büyük illerin valilerindeki kişilerde arayın,
Böyle bakabildiğinizde yaşadığınız islami yada diğer sorunların kaynağının kendi içinizde olduğunu göreceksiniz,
Bu durumda bu tip soruları bize değil kendinize sormanız gerekir.bilmem anlatabildimmi?
Bu sorun ahlakla ilgili değildir islami bilinçle ilgilidir,ayrıca Şiiler ve aleviler aynı inanca sahiptirler ve sen Bektaşilere bakıp olayı başka yere götürmeye kalkışmayasın,siteye yeni üye olmuşsun ve ilk önce sitedeki yazıları oku,
Bizi göbeği açık Sünniyim diyen kızlardan örnek isim resim vermeyede zorlama,
Yani genelleme yapma yoksa medyadakilerin %95 inin resmini ismini önüne koyar bunlar alevi mi sünnimi diye sorarım canın sıkılır,bilmem anlatabildimmi?
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Sunni genç kızlarının neden açık olduğunu ya da neden üstü cami altı kilise modelli yırtmaçlı eteklerle suratlarında bir karış boyalarla dolaştıklarını hiç sorguladınız mı kardeş?
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Kullanıcı avatarı
Talha

Mesaj gönderen Talha »

Muhterem meshedi313 kardaşım. yazdıklarımı kimse hakaret veya başka bir nitelikte algılamasın. ben sadece bir sual sordum ama yanlış anlaşıldı herhalde. ben Sünni kadınların tamamı kapalıdır demedim araya chp-mhp-anap gibi partiler girince bizim sünnilerdende açılanlar oluyor özelliklede hanefilerde.

ancak hiçbir sünni ibadet ederken biryerini açmaz. Ancak sanal alemde gördüğüm özellikle abdal musa şenliklerindeki kadınları görseydiniz bana hak verirdiniz. şimdi siz bunlara diyorsunuzki hacıbektaşı bırakıp kerbelaya necefe gidelim. ben sizin yerinizde olsam bunlarla yola bile çıkmam kaldıki siz ırağa çağırıyorsunuz. Allah aşkına bunlar bluzlarla mı necefe kufeye gidecekler???
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Talha bey,
Alevi toğlumu ile sunni toplumu kıyaslayacak değilim. Bizim üzerimizde oynanan oyunları bir düşünün. Bunlar sunni topluma oynansaydı şimdi böyle mi olacaktınız. Biz uyanışın temsilcileriyiz. Kişileri değil inançları düşünceleri konuşuruz.
Kullanıcı avatarı
izmirlipoyraz

alevi sünni ayrımı yapmadan mantıklı olun

Mesaj gönderen izmirlipoyraz »

sanal alemde gördüklerim diye yazıyorsunuz talha bey sanal alem yanıltıcıdır gerçeğini gözlerinizle gördüyseniz yazın bende size sanal alemde milyonlarca dolaşan türbanlıların sadece başı kapalı hertürlü resimlerini sunabilirim o veya bu ayrımı yok siz önce içinde bulunduğunuz yeri sorgulayın doğruları bulun ve uygulayın sonra başkaları ile ilgilenirsiniz doğruluk payını araştırmayı ve kendi gördüklerinize emin olduktan sonra tabii
alevilik yolu kıldan ince bir yoldur eline beline diline sahip olmayı gerektirir
geceayazı

Mesaj gönderen geceayazı »

Kardeşim sizlere ne birilerinin kullandığı yada kullanmadığı tesettürden.Siz kendi işinize bakın.Önce bi kendinizi kurtarın da daha sonra başkalarını da kurtarırsınız merak etmeyin...
Yesevi

Mesaj gönderen Yesevi »

Ne kadar dar bir bakış açısı ne kadar dar bir çatışma.İlk önce tesettür konusunda geleneksel anlamda Ülkemizde Alevi diye bilinen toplulukla Sünni diye bilinen kesim arasında hiç bir fark yoktur.Geleneksel kadın elbiselerimiz Sünni kadınlarla Alevi kadın elbiseleri bazen kimin Alevi kimin Sünni hatta hangi köyden hangi aşiretten olduğunu belli edecek kadar çeşitlidir zengindir.Tabiki çağın getirdiği bazı şartlar,zorluklar,dayatmalar sonucu bu elbiselerimizden taviz vermek zorunda kaldık.Şehre göçen,okuyan,meslek sahibi olan bayanlar giyimlerini değiştirmeye başladılar.Ama 70`li yılların sonlarına doğru ve özellikle 80`lerin başlarında yeni bir olguyla karşılaştık cemaatlerin ve tarikatların çalışmaları,imam-hatip liselerine kız öğrenci alınması Mısırdaki İhvani Müslimin hareketinin ve İran Devriminin Türkiye`ye etkileri sonucunda özellikle üniversitelerde bazı kız öğrenciler başlarını örtmeye başlarlar.O zamanlar normal başörtüsüyle içeri giremedikleri için başlarına bir bere etrafınada bir atkı sarayak başlarını örtmeye çalışmışlar.O zamanki kanun boşluğundan yararlanarak bir süre derslere böyle devam edebilmişler.Buna "Türban" denmiş.(Hindistanda Sih erkeklerinin başlarındaki sarık şeklindeki örtüyede türban deniyor.Türban Fransızca bir kelimedir.)Belli bir süre sonrada yapılan yönetmelik değişikliğiyle bu şekildede okullarına devam etmeleri engellenmiş.Böylece kamuoyu "Türban sorunu" adı verilen yeni bir sorunla karşılaşır.
Bu konuya devam edeceğim..
Yesevi

Mesaj gönderen Yesevi »

Böyle bir sorun ortaya çıkınca Muhafazakar Anadolu Halkının yüreği tabiki bu kızlarla birlikte çarpmaya başlar günlük hayatta başörtüsü kullanmayan kızlarımız,kadınlarımız bile bu mücadeleye sempati duyarlar.Erkekler zaten bu konuda başörtülü kızlardan bile fanatiktir.Sağ partilerin hepsi bu mücadeleye istereyek veya istemiyerek destek vermek zorunda kalırlar.Ama tabi yer yer çok fanatik örtünme şekillerinden rahatsız olduklarını açıklama ihtiyacı hissederler.Zaten o şekilde örtünme şeklinden halkımızda rahatsızlık duymaktadır.(Benim bizzat duyduğum bir köyden delikanlı çarşaflı bir kızla evlenir.Köyüne karısıyla birlikte geldiği zaman onu gören annelerinin kucağındaki çocuklar Anne öcü öcü diye ağlarlar.)ANAP iktidarı üniversitelerde başörtüsünü serbest bırakan bir yasa hazırlar ama zamanın cumhurbaşkanı Kenan Evren veto eder.Daha sonra Turgut Özal cumhurbaşkanı olunca yasa yeniden hazırlanır ve kabul edlir.O zamanın şartlarında üniversite yöneticilerininde bu konuya müdahale yetkileri vardır.Muhafazakar ve Sağa yakın öğretim üyelerinin söz sahibi olduğu üniversitelerde bu sorun halledilir.Bazı üniversilerde zaman zaman sorunlar çıkmaya devam eder.Bu arada yeni bir sorun daha çıkar okullarını bitiyen bu kızlar meslek hayatına atılmak istemektedir.Muhafazakarlığın güçlü olduğu Erzurum,Erzincan,Sivas,Yozgat,Konya vs gibi illerde bazı devlet memurları yöneticilerin görmezden gelmeleriyle başörtüsüyle görev yapmaya başlarlar.Bu durum 28 Şubata kadar devam eder.28 Şubattan sonra yayınlanan genelgelerle bu duruma göz yumulmaması emredilir.Hatta bu genelgelerden bazılarında başbakan sıfatıyla Necmettin Erbakanın imzası vardır.Üniversitelerde yapılan yasa değişiklikleriyle başörtüsü kesin olarak yasaklanır.Ve sonrası malum..
Daha sonra ki yazımda meselenin sosyal hayata yansımalarını,Alevilikle ilgili olan kısımlarını ve özellikle moda ve tesettür defileleri hakkındaki görüşlerimi yazacağım.
beyazgül12

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Hani derler ya ,İş başa düştü diye ,bu konuda da yorum yazmayı ve paylaşmayı bir Alevi/Hüseyni /Zeynebi/Caferi/Şii olarak kendime görev bildiğim için yazıyorum ! belki okuyan arkadaşlar bu konudaki düşüncelerimi gerici ,yobaz,çağ dışı vs bulabilirler.Ama bilsinler ki bu konuda da benim için insanların değil Allah ın (ac) rızası önemlidir....

İlk öncelikle bu konu başlığı "Müslüman kadınlar ve Tesettür "olması lazımdı .Çünkü Alevi olalım ,Sunni olalım hepimiz müslümanız ve bu ülkede yaşıyoruz ve müslümanım İslamım diyen her kes kabul etmelidir ki ,İslami tesettür rengarenk değildir!Siyah örtüdür,Çarşaftır.Bu anlamda Türkiye de çok azınlık bir grup dışındaki bayanların ,örtünenlerin çoğunluğu Tesettürü cazibe için kullanmaktadır.Rengarenk örtüler her ne kadar boyu uzun olsa da ,başı kapatsa da İslami değildir.Bu konuda Sunni kaynaklarda yazan Peygamber (saav) Efendimiz den bir hadis yazıyorum;

“Cehennemliklerden iki sınıf vardır ki, ben onları görmedim. (Biri) Beraberlerinde sığır kuyrukları gibi kamçılar olup, onlarla İnsanları döven bir kavim, (diğeri) giyinmiş, çıplak(kasiyatün ariyatün ), meyleden ve meylettiren bir takım kadınlardır! Başları eğri deve hörgüçleri gibidir. Bunlar cennete giremeyecek, onun kokuşunu da duyamayacaklardır. Hâlbuki cennetin kokusu şu kadar ve şu kadar mesafeden duyulacaktır.” buyurdular. (Müslim, Cennet, 52 ( 2128)

Resulullah (asm) bir rivayette:
“Ateş ehlinden iki sınıf vardır. Henüz onları görmedim. Yanlarında sığır kuyruğu gibi bişeyler taşıyıp onu insanlara vuran insanlar; giyinmiş çıplak kadınlar ki bunlar Allah’a (cc) taatten dışarı çıkmışlardır. Bunlar, başkalarını da baştan çıkarırlar başları deve hörgücü gibidir. Bu kadınlar cennete girmek şöyle dursun, kokusunu dahi almazlar. Halbuki onun kokusu şu kadar uzak mesafeden duyulur.” buyurdular. (Müslim)

gördüğüm Sunni kadınların geneli (yaşlılar hariç) ,modern tesettürün içinde boğulup kaybolmuşlar malesef..Rengarenk başörtüleri,rengarenk kıyafetler,rengarenk şallar vs...Mesela Tokat ta giriyorsun bir başörtüsü satılan dükkana siyah örtüler rengarenk örtülerin içinde kaybolmuş ,renkler havada uçuşuyor ,bulabilirsen bul siyah baş örtü !

Alevi kadınları ve tesettür konusunda ise ben de bir ALevi olarak ,bu eleştirinin haklı olduğunu düşünüyorum.Tanıdığım Alevi kadınları bu konuda yanlış düşüncelere sahipler.Bir kere gerçek tesettürü kabul etmiyorlar.Köyüme başımda siyah bir şal olduğu halde gittiğimde tanıdık kadının biri bana " yezit mi oldun " dedi...Oysa ki ben işten arta kalan bütün zamanımı 12 İmamların (as) öğretilerini öğrenmekle geçiriyorum ...Tepki bekliyordum zaten ama her neyse ...

Başın ön kısmını kapatınca Sunnisin ,kapatmazsan ALevisin ,Saçın altına bone takarsan sunnisin ,takmazsan Alevisin ,Türban giyersen sunnisin ,giymezsen Alevisin ,siyah pantolon ya da gömlek giyersen çağdaşsın, modernsin ,siyah örtü yada çarşaf giyersen yobazsın ,arapsın,gericisin ,köyüne gidiyorsun bir bakıyorsun ki kırkbeş elli yaşına gelmiş bir bayan önceden başı bir şekilde kapalıyken ,başını açmış,kıyamet alameti !
okuyan Alevi bayanlarına diyeceğim şu ki bu düşünceler ve davranışlar ve tepkiler Alevilik ya da Sunnilik ya da yezitlik inançları konusunda bir anlam ifade etmez.Bu düşünceler ve davranışlar savunucularının Alevilik Sunnilik yezitlik ayrımı konusunda hiçbirşey bilmediğini ,bilgisiz cahil olduğunu gösterir.Eğer ki kafamızdaki putları ,yanlış alışkanlıkları bırakıp ,Allah ın (ac) istediği ,Kur an ı Kerim de açık bir şekilde buyurulan ayetlere amel edip özümüze dönmezsek bu gelip geçici dünyada kendimize ve gelecek nesillere yazık etmiş oluruz.Asıl gericilik ,çağ dışılık budur ki ,Son din olan İslam dinini bırakıp ,geriye giderek Hrıstiyanlık,Yahudilik ,Cahiliye devri alışkanlıklarıdır.Kapalılık biz ALevilerin özünde vardır.Bu böyle bilinsin inşaallah...

“Alevi Ahlak ve İrfanı” sayfasına dön