TRT de Pir Sultanın Şiirlerindeki " şah" yasağı

KARAPAPAK MURAT

TRT de Pir Sultanın Şiirlerindeki " şah" yasağı

Mesaj gönderen KARAPAPAK MURAT »

Süleyman Yağız, TRT'de Pir Sultan Abdal'ın deyişinin değiştirilmesini sordu.

DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız 19 Temmuz günü Sıvas’ta Aşık Veysel adına düzenlenen TRT’nin de canlı yayın yaptığı Uluslararası Âşıklar Bayramı’nda Pir Sultan Abdal’a ait “Kul olayım kalem tutan eline/ Kâtip ahvalimi Şah’a böyle yaz” türküsünün “Kul olayım kalem tutan ellere/ Kâtip arzuhalim yaz yâre böyle” biçiminde okunmasını bir halkbilimci olarak içine sindirememiş. Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi vererek konuyu TBMM gündemine taşıyan Yağız şunları söylüyor.

“Sanatçı kardeşimizi kesinlikle yadırgamıyor ve suçlamıyorum. O nedenle de adını vermiyorum. Zira TRT’nin repertuvarında böyle kayıtlı olduğu ve ‘şah’ sözcüğüne yıllar önce yasak konulduğu içindir ki, sanatçımız değiştirememiş ve ‘şah’ yerine ‘yâr’ demek zorunda kalmıştır. Oysa özellikle bu türkünün Pir Sultan Abdal ve Alevi kardeşlerimiz açısından tarihsel bir önemi vardır. Bilindiği gibi, Hızır Paşa, Pir Sultan’a, ‘İçinde Şah geçmeyen üç deme (şiir) söyle seni affedeyim’ demiştir. Pir Sultan Abdal da üç deme söylemiş, ama üçünde de şah sözcüğünü geçirmiştir. Birinde,

‘Hızır Paşa bizi berdar etmeden / Açılın kapılar Şah’a gidelim’ demiş, ikincisinde ‘Kul olayım kalem tutan eline / Katip ahvalimi Şah’a böyle yaz’ diye seslenmiştir. İçinde şah sözcüğü geçen üçüncü demesinde ise ‘Sizde Şah diyeni öldürürlerse / Ben de bu yayladan Şah’a giderim’ diye isyan etmiştir. Bu yüzden de Pir Sultan Abdal idam edilmiştir. O nedenledir ki, ‘Kâtip ahvalimi Şah’a böyle yaz’ türküsünün, özellikle Pir Sultan Abdal’ın memleketi Sıvas’ta ve halk şiiri geleneğinin büyük ustası ve kendisi de Sıvaslı olan Âşık Veysel’in adına düzenlenen Uluslararası Âşıklar Bayramı’nda yanlış okunmasını bir halkbilimci olarak içime sindiremedim.”

DSP’li Yağız, Devlet Bakanı Aydın’a “Bu, Pir Sultan Abdal’a yapılan çok büyük bir haksızlık ve anısına karşı büyük bir saygısızlık değil midir? Ayrıca, yaşamsal önemdeki tarihsel olaylarımızı çarpıtmak ve halkımızı da tarihimizle ilgili olarak yanlış bilgilendirmek anlamına gelmiyor mu? Pir Sultan Abdal’ın en önemli demelerinden/şiirlerinden birinin TRT’de aslına uygun olarak söylenmesinin sağlanması için de bir girişiminiz olacak mıdır” sorularını yöneltti...
Hasan Akça

Re: TRT de Pir Sultanın Şiirlerindeki " şah" yasağ

Mesaj gönderen Hasan Akça »

KARAPAPAK MURAT yazdı:Süleyman Yağız, TRT'de Pir Sultan Abdal'ın deyişinin değiştirilmesini sordu.
DSP’li Yağız, Devlet Bakanı Aydın’a “Bu, Pir Sultan Abdal’a yapılan çok büyük bir haksızlık ve anısına karşı büyük bir saygısızlık değil midir? Ayrıca, yaşamsal önemdeki tarihsel olaylarımızı çarpıtmak ve halkımızı da tarihimizle ilgili olarak yanlış bilgilendirmek anlamına gelmiyor mu? Pir Sultan Abdal’ın en önemli demelerinden/şiirlerinden birinin TRT’de aslına uygun olarak söylenmesinin sağlanması için de bir girişiminiz olacak mıdır” sorularını yöneltti...
yağız denen adam sünnidir ve tüm gücüyle bektaşiliği alevilikmiş gibi sunmaya çalışmaktadır pir sultanı sahiplenmesi sadece taktiktir bizim bu gibi adamların önderliğine ihtiyacımız yoktur eğer inanıyorsa bunları gitsin sünnilere anlatsın
akinayman

Re: TRT de Pir Sultanın Şiirlerindeki " şah" yasağı

Mesaj gönderen akinayman »

hasan kardeş öyle barutlanma hemen yav :)bize kimse önderlik edemez kafanı yorma kardeş :)türkülerimizde ne demiş
önderimiz pirsultandır
dünya bize gülistandır
TÜRKÜLERE YASAKLAR YILLARDIR DİLE GELMİŞTİR ŞAH ,PİR ,DOST GİBİ KELİMELER YASAKLANDI HALENDE VAR ÖYLE
AMA BİZİM SANATÇILARIMIZ GURURLA BEN ALEVİYİM DİYOR CANLI YAYINA ÇIKIYOR KATİP AHVALİMİ YAZ YARE BÖYLE DİYOR
ARİF SAĞ SADECE YAZ ŞAHA BÖYLE .
DİĞERLERİ YARE DİYOR KORKYORLAR BÖYLE KORKAKLARI KINIYALIM ASLINDA
ali muhsin

Re: TRT de Pir Sultanın Şiirlerindeki " şah" yasağı

Mesaj gönderen ali muhsin »

Pir Sultani sadece dilinizde dolastiriyorsunuz ama Pir Sultanin neyi savundugunu ne oldugunu kimlere karsi durdugunu dahi bilmiyorsunuz !! Sanatci Dediginiz iki üc Sarhos Ayyas Ayak takimi Satilmis Bektasi ozanlarindan Alevilik ögrenilmez !!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“Tv, Gazete ve Dergiler” sayfasına dön