Necdet Saraç'ın kitabını okuyan var mı?

alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Alevilerin siyasal tarihi isimli bir kitrap yazmış okuyan varmı değerlendiren varmı
biralevi

Re: Necdet Saraç'ın kitabını okuyan var mı?

Mesaj gönderen biralevi »

alone_man yazdı:Necdet Saraç'ın kitabını okuyan var mı?

Alevilerin siyasal tarihi isimli bir kitrap yazmış okuyan varmı değerlendiren varmı
Alone can söz konusu kitap yeni çıktı ve geçen ay okudum kısaca beğendiğimi ve yazarı cesur bulduğumu söyleyebilirim şimdiye kadar pekçok kişinin görmezden geldiği inkara kalkıştığı konulara değinmiş

1990 lı yıllarda bektaşilik ve Atatürk konusunu araştırdığımda benzer tesbitleri daha detaylı yapmıştım ama 1995 te "Alevilere söylenen yalanlar" isimli kitaba Atatürk bölümünü koymadım ve Bektaşilik soruşturması diye piyasaya sürdüm Atatürkle ilgili gerçekleri yazmadım zira Hacı bektaşın sünni din adamı bektaşiliğinde osmanlının sünni bir tarikatı olduğunu ortaya koyduktan sonra buna birde Atatürk alevi ilişkisinin masal olduğunu ekleyip kanıtlarını sunsaydım kabul çok daha zor olacak cephe genişleyecek daha şiddetli bir karşılık görecektik bu nedenle atatürkle ilgili bu kısmı kıtaptan çıkarıp alevilere söylenen yalanlar başlığına bektaşilik soruşturması diye ekledim.Bu çelişkiyi dinsel temel çelişkilerimizden birisi kabul edip önceliği bu konuya vermiştim,
hatta yazdığım kitabın 356.sayfasında
"Atatürk bektaşilere özel bir önem vermemişti onlarda Atatürkün gözünde olayın bir parçasıydılar Atatürk bir çok tarikat lideriyle.....görüşmüş desteklerini almıştı.....Alevilerin Atatürkü desteklemeleri sonucunda geldikleri noktanın yada kazançlarının ne olduğunun ayrı bir inceleme konusu yapılması gerektiğini düşünüyoruz" diye yazmıştım.
Aradan geçen süreçte de birçok yazımda bu olmayan Atatürk-alevi ilişkisine yönelik ipuçları verip birilerinin konuyu işlemesini sabırla bekledik çünkü bu pozisyonda bizim işlememiz doğru olmazdı bektaşilerle işleri bitti şimdi Atatürkümüze başladılar diye yeni bir cephe açarlardı bunu öngörmüştük,

eğer biz bunları yazsaydık onlar şii deyip konuyu sulandırabilirlerdi ama şimdi bunuda yapamazlar zira yazan şahısta kendilerinden birisi,,,,
Bu nedenle alevileri kayıtsız şartsız Atatürke gönüllü nefer yapmak isteyen veliyettin çelebi geleneği takipçileri resmi yazarlar baki öz ve cemal şener mevtaların karşısına İbrahim bahadır cafer solgundan sonra Necdet saraçında daha ileri bir düzeyde olayı genişleterek çıkması çok memnuniyet verici bir gelişmedir artık cin şişeden çıkmıştır ve alevilerin özeleştiri süreci ileri düzeyde ilerlemektedir
Atatürk alevi ilişkisi masaldır platoniktir ve tek taraflı bir halüsilasyondur yazar bunla ilgili ciddi ipuçları vermiştir devamı gelmeli getirilmelidir
biz bu noktada katkımızı sunmaya devam edeceğiz
yine yazarın
bektaşiliği kuranın 2.Bayezid-balım sultan olduğunu tesbit etmesi
balım sultanın osmanlı memuru olduğunu tesbit etmesi
nakibül eşraflıkla dağıtılan sahte seyyitlik belgelerine vurgu yapması
bektaşilik masonluk ilişkisinden şüphelenmesi
ittihatçıların alevi politikasına eksikte olsa vurgu yapması bu konuyuda işleme eğiliminde olması memnuniyet verici gelişmelerdir
yazarın cemalettin çelebinin müdafasında yazdığı biz sünniyiz cümlesini ve padişahın ayağına yüz sürmek isteğine ilişkin cümlesini yazması cesur tavırlardır bunları çoğu araştırmacı görmezden gelmiştir
yazar 2,mahmutun hamdullah çelebiyi sürgünle cezalandırdığını keşfettiği halde ismail özmen cemal şenerin etkisiyle hamdullah çelebinin savunması isimli masalı ciddiye almış ama en azından abartılı olduğunu keşfetmiş
yine atatürkün hacı bektaş kasaba ziyaretine yüklenen anlamında abartılı olduğunu keşfetmeside kutlanması gereken ayrı bir güzelliktir
bu cesur girişimi desteklemek adına kitaptaki diğer yorum hatalarını önemsemiyorum,
bektaşilikle ilgilide iyi bir yere geldiğini düşünüyorum

bektaşiliğin sünniliği yerine sünnilerle işbirliğini savunmuş bunuda iyi bir gelişme olarak görüyorum,
birgün bektaşiliğin sünni bir tarikat olduğuda anlaşılacak ,Atatürkün alevilik diye bir sorunu olmadığıda anlaşılacak bunlar başlangıçtır aleviyim diyen aydın bunları kavradığında 12 imam yolundaki en önemli iki engelde kalkmış olacaktır süreç doğru zeminde işliyor
birgün aydınımız 12 imamlarıda tanıyacak aleviliğin şiilik olduğunuda keşfedecek ve tercihini yapacaktır ,
bizler o günlerin hayaliyle yaşıyor sabrediyoruz,
bu arada bir husus daha var yazar kitabında sh;397 de Avukat Cemal özbeyin
cumhurbaşkanı ve başbakana ramazan bayramı yoktur diye 1965 yılında tavır koyduğunu ve ramazana karşı çıktığını söylemiş doğrudur ANCAK
Cemal özbeyle ömrünün son iki yılında tanışmış ve birçok kez konuşmuştuk ve bizim fikirlerimizin haklı olduğunu söylemişti yani Cemal özbey ömrünün sonlarında teorik olarak bizi haklı bulduğunu bizzat bana söylemişti belkide ömrü yetseydi kendi geçmişininde özeleştirisini yapacaktı rahmetle anıyorum,
sonuç olarak şu aşamada düşünmüyorum ama belki ilerde kitapla ilgili daha detaylı bir yazı yazabilirim
kitabı olumlu buluyorum okunması gerektiğini düşünüyorum yazarı cesur buluyorum aynı çizgiden gidildiğinde pekçok gerçek ortaya çıkacak bir kısmı mevta olan bir kısmı halen aramızda yaşayan sahtekarların maskeleri düşecektir aleviyim diyen aydınımızın en önemli eksikliği Hz.Aliyi tanıma noktasındaki tembellikleridir aleviyim diyenlere bakıp karar vermek yerine Hz.Aliye bakarak analiz yapsalar pekçok gerçek kendiliğinden ortaya çıkacaktır
alevilerin yolu aydınlıktır bu tür yazarlar 12 imamların teori ve pratiklerinide keşfettiklerinde yolumuz kendi temeline oturacak ilerleme başlayacaktır
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

necdet saracaın kitabına büyük medya ilgi göstermedi yok sayıyorlar işlerine gelmedi
alevilerin kemallizmle hesaplaşması hoşlaroına gitmedi ,
ama önleyemeyecekler gerçeği her alevi öğrenecek ve özgürleşecek
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Musa Özateş yazdı:necdet saracaın kitabına büyük medya ilgi göstermedi yok sayıyorlar işlerine gelmedi
bektaşa bektaşiliğe türkçülüğe sünnüliğe övgü yazsaydı şimdi kanal kanal gezdiriyorlar konuşturuyorlardı
şimdi ise yok sayıyorlar çünkü bu tür gherçeklerin öğrenilmesini istemiyorlar Aleviyim diyenlerin bektaştan kemalden kurtuşlmasını özgür düşünmesini helede 12 imamlarla tanışmasını istemiyorlar
alevilik çizgimiz aynı olmasada farklıda olsa bu yazarı kemal konusundaki cesaretinden dolayı kutlarım büyükse ellerinden küçükse gözlerinden öperim hayati bir konudur
bizim özgürlük savaşımızda olumlu ileri bir adımdır
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Musa Özateş yazdı:necdet saracaın kitabına büyük medya ilgi göstermedi yok sayıyorlar işlerine gelmedi

aynen öyle
osmanlı yok ediyordu yeni cumhurriyet yok saydı
yazar Necdet saraç bunca zahmetle bunca flaş tespit yapmış ama medya yok sayıyor kitabı yazılmamış sayıyor hatta sözde alevi siteler bile bu konudan hoşlanmamış fazla ilgi göstermiyor oysa çok önemli değerli bir ezber bozma olayı sunmuş yazar
ipin ucunu tutan birçok gerçeği keşfedecek ama yok sayıyorlar
kıytırık yazarların değersiz kitaplarına önem verenler üç maymunu oynuyorlar
ama zaten bizim sınavımız bu değilmi?
doğrulara destek vermek adına konuyu canlı tutmalıyız
Hz.Ali esirdir sağındaki ve solundaki resimler kalkıncaya dek bu mücadeleye devam etmeliyiz bu sadece Hz.Alinin değil masum ve mazlum kalmış alevi halkımızında özgürleşme sorunudur
zordur ama değerlidir
bu sınav ancak Kerbela Devrimcilerinin başaracağı bir sınavdır
Her şarta karşın alevi aydınımıza güvenmek zorundayız şahsen güveniyıorum ama biraz sabretmemizde gerekecek gibi...

“Kitaplar” sayfasına dön