Ortak İnançları öne çıkaralım

biralevi

Ortak İnançları öne çıkaralım

Mesaj gönderen biralevi »

ORTAK İNANÇLARIMIZ VAR ,BUNLARI ÖNE ÇIKARALIM.

Rabbimiz Allah(cc) ve Dinimiz ortak ve doğal olarak peygamberimiz ortak,kitabımız ve kıblemiz ortak.Ahiret inancımız ortak
Fıkıh farklı olsada namaz.oruç,hac gibi ibadetlerimiz ortak.
Ortak olarak sevdiğimiz birçok isim var.
Ortam inanç olarak tesbit ettiğimiz birçok hadis ve konu var.

Gelin yeri geldiğinde bu ortak noktaları,hükümleri de öne çıkaralım.
Belki birçok sorunu sırf bu nedenle daha kolay çözebiliriz.
Musa Özateş

Ziyaretçi Defterinden

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Alıntı Sahibi: kadihan

Arkadasim ben yinede tatmin olmus degilim Osmanliyi saltanat sürmekle sucluyorsun ama savundugun ana temel saltanat yani Ehli beyt in hilafeti bu degilmi aramizdaki en büyük anlasmazlik

Acaba sunnilere sordunuz onlarda ALi (ra) hilafete layik degilmi dediler

Acaba sunnilere sordunuz Yezid iyi birimi dedinizde hepside iyidirmi dediler

Acaba sunnilere sordunuzda Hüseyinin (ra) katlini yapilan zulmü haklimi gösterdiler

Acabalar cok haddinden fazla bu farkliliklarla ugrasacagimiza anlasabildigimiz yerlerde öncelikle mutabakat saglasak iyi olmazmi

Ben birkac Alevi sitesini daha dolastim ve bir kac sorum olacak

1.Bizim namazimiz kilindi ne demek (Ali (ra)namaz kilarmiydi)

2.MIlyonlarca müslüman hacci farz kabul ederken neden Aleviler farzi kabul etmez (Ali(ra)hacca gitmismidir hacimidir)

3.Oruc hepinizin bildigi gibi bin aydan daha hayirli ramazan ayinda tutulurken sizde neden farklidir (Ali (ra) sizin gibimi yapardi)

Iste benim kafami karistiran sorularin baslicalari sizde sorun ben cevap vermeye calisayim

Insanlar konusa konusa

selam ve dua ile ALLAHA emanet olun
[/QUOTE]

Sevgili arkadaşım;
1-Hangi noktada tatmin olmadığınızı anlamadım.Ama aramızdaki en temel farkın imamet olduğu ve diğer konuların bunun yansıması olduğu doğrudur.

2-Sünni görüş Hz.Alinin imametini kabul etmez ve onu ancak 4.halife olarak kabul eder.Biz ise onun 1.halife olduğunu kabul ediyoruz,yani Hz.Alinin önceliği konusunda ihtilaf bulunmaktadır.
3-Evet yezide çoğunlukla Sünnilerde itibar etmezler ve kerbela olayında Hüseynin mazlum olduğunu söylerler.FAKAT bu noktada kerbelaya kadar nasıl gelindiği ?sorusu üzerine pek kimsede düşünmez,tarihe mal olmuş kapatalım diye bir geciştirme sözkonusudur.Yezide sahip çıkılmaz ama onun babası muaviyeye çoğu Sünni hürmet eder,oysa yezidi o makama getiren muaviyedir bu husus pek düşünülmez.
Dahası bu dahi süreç içinde bu zemine oturmuştur yoksa ilk zamanlarda muaviyeye övgü hat safhadaydı ve yıllarca camilerde HZ.Aliye beddualar yapıldı,küfürler edildi buda geciştirilir.
Yine Osmanlının iki sultanının ismi bayeziddir ki bu yezidin babası anlamına gelir ki buda nedense pek düşünülmez,araştırılmaz,neden fatih oğlunun ismini yezidinbabası anlamında koymuş pek araştırılmaz.
4-Anlaşabildiğimiz yerlerde mutabakat sağlama düşünceniz doğrudur kimse bunun aksini söyleyemez ve biz buna her zaman hazırız.Ancak bununla birlikte anlaşamadığımız noktalarda neden anlaşamadığımızı da masaya yatırmalıyız ama bilimle ama tarihle ve merhametle;.Unutmayalımki Müslümanlar ancak kardeştir.
5-Bizi alevi olduğunu iddia eden diğer sitelerle karıştırmayın onlar bektaşidir biz aleviyiz,sitemizi iyi incelerseniz farkımızı görürsünüz.Bu nedenle namazı,orucu haccı vs inkar eden siteler kendilerine alevi deseler de kendilerini kandırıyorlar haberleri yok,onlar Hz.Alinin yolunda değildir,onlar bektaşidirler.Biz ise aleviyiz,artık bu farkın anlaşılması ve yerleşmesi gerekiyor.Zamanıdır.
Sitemizi ve dost sitelerdeki bilgileri ve kaynakları incelemenizi öneriyorum,Allah(cc) hepimizin yardımcısı olsun inş
Alıntı Sahibi: Nadir Şah
Bayezid adı Beyaz`dan gelir.Tıpkı bir bayan adı olan Beyza gibi.Yani Yezidle filan ilgisi olamaz.Ayrıca şunu`da söylereyim çok eskilerde yaşamış bazı Şii büyüklerin`den bazılarının adı Yeziddir
Orjinal isim ba-yezid dir.ba eki arapça bir ektir.yezidin babasını ifade eder.Bu türkçe dil uyumuyla zamanla beyazıd diye söylenmeye başlanmıştır.Yani beyaz ile bayezid farklıdır.Beyza bu kökten türetilmiş bir isimdir.
Ben yezid isimli şii büyüğü bilmiyorum söylerseniz öğrenmiş olurum ama bunu aynı kökten türetilmiş yezdi ile karıştırmış olmayasınız,ayrıca
Sorun 'yezid' kelimesinin anlamında değildir,o ismi çocuğuna verenin niyetindedir ve önüne getirilen ba takısındadır,bu özel bir durum ifade etmektedir.Muaviyeye atıfta bulunmak için geliştirilen muavin eki gibi.....
Bu isim bilimle ilgilidir,dilerseniz detaylara girebiliriz.

Bazı kaynaklar Osmanlı Devleti`nin kurucusu olan Osman Beyin gerçek adının Ataman veya Otman olduğunu sonradan devleti daha İslami göstermek için Osmana çevrildiğini söylemekteler.Gerçektende o zaman`da yaşamış olan Osmanlı-Kayı büyüklerinin içinde bir tek Osman Beyin adının Arapça olması mantıksız gelmektedir.Fatih Sultan Mehmet oğluna Beyazıd adını vermişse herhalde büyük dedesinden dolayı vermiştir.Ayrıca bu isim BEY ve AZID ın birleşmesiylede oluşmuş olabilir.Bilindiği gibi biz Türkler`de Ali ve Ehli Beyt sevgisi çok yoğundur.Hatta bu sevginin temelleri İslamiyet öncesi Türk Tarihi`ne kadar gitmektedir.Çünkü H.Z. Ali `nin halife olur olmaz yaptığı ilk işlerden biri Horasan`dan geri çekilme emrini vermek olmuştur.Benim Yezid adının kaynağı hakkında büyüklerimden duyduğum bir hikaye söyledir.Muaviye`nin oğlu Yezid doğduğu zaman babası Muaviye çocuğuna isim vermesi için Peygamber H.Z. Muhammed`in yanına götürür.O sırada Yezid ağlamaya başlar.Babası Muaviye`de o zaman sus be yezid der.Bunun üzerine peygamberimiz sen çocuğun adını koymuşsun der ve adı Yezid olarak kalır.İşin ilginç yanı bunu anlatanların Alevilerin Müslüman olduğunu bilmeyecek kadar koyu Sünni olmalarıdır.Durum böyle iken üstelik Osmanlı`nın kuruluş devrinde böyle bir şey olması mümkün değildir.Yezid adını taşıyan Şii büyükleri konusuna gelince ben onu bir kitapta görmüştüm.Ama o daha çok Şiiliğin batıni kollarıyla ilgiliydi.
1-Evet osman isminin sonradan islamileştirildiği doğrudur,asıl isim otman ,ottoman,atman,attaman şeklindedir.Eğer osmanlı özünde TÜrk yada moğol ise neden daha ilk baştan osman ismi koysun ki bu sırıtıyor,bilimsel olmuyor,aykırı bir bilgi gibi duruyor,sonra otman baba tipinde ismi otman olan diğer insanlar neden osmana çevrilmiyor?ve neden aynı yüzyıl içinde birbaşka osman ismi daha yok? diyede sorabiliriz çünkü burada tahrifat var diğerleri üzerine bir misyon yüklenilmiyor,gereksiz görülüyor,uğraşılmıyor ama kurucuya bu misyon yüklenebiliyor,isim bilime aykırı bir durum oluşuyor.
2-Kayı konusuda o kadar kesin bir bilgi değil,yüklemeli bir bilgidir,ben yaptım oldu türündendir ve bu bilgi zamanla kutsanmıştır.
3-Türklerin Ehli beyt sevgisinin birkaç nedeni var sizin söylediklerinizin yanında arapların islamiyete geçmeleri için türklere çok kıyım yapması,Ehli beyt evlatlarının horasana sığınmaları ve ehli beytin arap saltanatlaranı karşı muhalefet durumunda kalması gibi unsurlarıda ekleyebiliriz.
4-Tarihi yazılı kaynaklar ilk dönem kaynakları ismi bayezid olarak aktarıyorlar buna uygun kalmak zorundayız,yani bey ayrı ve azıd ayrı olarak birleşmiş olabilir şeklindeki düşünce fazla zorlamadır,isim bilim temeline uygun değildir.
5-yezidin isminin konulmasıyla ilgili olarak aktardığınız rivayet uydurmadır.
Musa Özateş

Zİyaretçi Defterinden

Sevgili kadıhan;
Sizin gibilerin varlığı bizler için memnuniyet vericidir,çünkü araştırıyor soruyor,eleştiriyorsunuz,yani kafalarınız doğru bilgiye aç ve açık.Dahası iddia ediyor tartışıyorsunuz,karşı tezler getiriyorsunuz,deliller getiriyorsunuz.
Biz doğması tabusu olanlardan çekiniyoruz,bizler ilahları bol olanlardan çekiniyoruz,zira onlara ne söylesek fayda etmiyor,nasip olmuyor,atalarının yoluna uyup gidiyorlar.
Bu defter herkese ,her bilgiye açıktır küfür ve hakaret dışında herkes istediği tezi savunabilir,eleştirisini yapabilir.Bu bizi memnun eder çünkü bizlerde bilgiye aç ve açığız,doğru bilgi nereden gelirse alırız.
İstediğiniz gibi muhakemenize devam edebileceğiniz gibi istediğiniz alim yada hoca yada bilgininizden de yardım isteyebilirsiniz.Yeter ki gerçekler,doğrular ortaya çıksın.Sağlıklı bir vahdet kardeşliği için hoşgörü ve sabrın yanında doğrularda buluşmakta önemlidir.
Sayfamız bütün samimiyetimizle size ve sizin gibi düşünenlere açıktır.Bunda en küçük bir şüpheniz olmasın.
Düşünki bizler burada ateistlere , bektaşilere ,bahai ve vahhabilere bile yer vermişiz,kaldı ki bir Müslümana yer olmasın ...bu mümkün mü?

Kadıhan can;
Bİz Kuranı Kerimi doğru anlayabilmen için Ehli Beytin bilgisine ihtiyacın olduğunu bundan yararlanman gerektiğini söylemeye çalışıyoruz.
Kuranı doğru anlayamazsak sağlıklı bir vahdet nasıl olur?
Kuranın ışığında tabiki birleşeceğiz ama onu doğru anlayarak,doğru uygulayarak.Her birimiz ayrı hüküm çıkarırsak onun ışığında birleşmiş sayılırmıyız?
Allah senden razi olsun bende kendim yaziyor kendim okuyorum saniyordum demek istedigimi hele sükür bir anlayan var rahatim artik bende bunu demek istedim dinimize saldirilarin had safhaya vardigi günümüzde tek vücud olup onlarla mücadelemize devam edeli Allah yapilan her seyi görüyor hesap günü herkes hesabini verecek simdi ne yapabiliriz cevremizi nasil aydinlatabiliriz alevi sunni demeden neler yapabiliriz yozlasan gencligimizi aslina olmasi gereken yere nasil cekebiliriz

Iste arkadaslar bu cercevede neler yapabiliriz ne gibi etkinlikler yapabiliriz Fikirlerinizi bekliyorum

Assagida arkadas (ona yazmak istemiyorum) ..... hasa köpek le bir kefeye koymus benden simdiye kadar sevdiklerinize yada size böyle bir cümle duydunuzmu oysa sizi elestirmek icin elimizde o kadar malzeme var ben onlara saplanip kalmak istemiyorum
Yazarken insanlarin hürmetlerini kazanmis kisileri sevmeseniz bile hakaret etmeyin

Karsi savunma dedigin Ali(ra)icin degil sizin bizim degerlerimize hakarete varan sözlerinizdendir. O üc halife icin ya sizin kaynaklariniz yanildiysa
Hasa bu kaynaklar ayet degil kulaktan kulaga gecen sözlerdir onun icin elestirirken bari assagilamayalim

Ben bir olalim diyorum siz hala tarihi olaylardan bahsediyorsunuz herhalde sizin birlik istediginiz yok sadece bir ispat pesinde kosturmaktan baska yaptiginiz ne var Bakin alevi yada sunni gencligin haline icler acisi biz böyle catistikca birlik falan olmaz zannimca sizin birlikten anlayisiniz herkesin alevi olmasi

Allah yar ve yardimcimiz olsun

Sevgili Kadihan;
Hakaret ve aşağılama konusundaki hassasiyetine katılıyorum,bu farzdır,Ancak burada size verilen cevap hakaret yada aşağılama niyetiyle yazıldığını düşünmüyorum,bu sadece ayette kullanılan sözkonusu kelimenin kişiye üstünlük vermeyeceği bu kelimenin başka bir canlı içinde kullanıldığına işaret eden yada bu anlamda bu niyetle verilen klasik bir örnektir.
Ben olayı böyle algıladım,sen ise hassas ve duygusalıkla hissi algılıyorsun,tartıştığınız şeyin incitici bir noktaya vardığına inanıyorsanız yazışmamanızı öneriyorum.
Hem birlik olacağız hemde günceli ve tarihi tartışabileceğiz bir noktaya doğru cesaretle ilerleyeceğiz ve bu noktada asla yılmayın,vazgeçmeyin ve sabredin,dediğiniz gibi haklıysanız herkes bunun mahşeri sonucuna katlanır ama ayn mantık sizin içinde geerlidir,çözemiyorsak tarihe zamanan ve mahşere bırakacağız .
Dahası İslamiyete direkt saldıran bunca yazara vekile bilmemneye bile sabredebiliyorsak birbirlerimize sabretmemiz daha kolaydır.
Bu noktada sizler ve bizler asla yılmayacağız,yılmamalıyız,her ne olursa olsun.Vahdet ve kardeşlik her türlü ihanete,saçmalığa,cahilliğe rağmen ayakta kalmalıdır.Bu dahi dinimizin emridir.MÜslümanlar ancak kardeştir,..tarağın dişleri gibiyiz.Bu duruşu bakışı Unutmayacağız ve unutturmayacağız.
Musa Özateş

Sizler sürekli iyilikten, dürüstlükten, haktan, hukuktan gereğinden fazla söz ediyorsunuz. Zaten hatalı yolda olan insanlar hep böyle yaparlar. Böyle yaparak hatalarını gizlemeye çalışırlar. Neden böyle yazdım? Çok basit örneğin siz Yavuz Selimi asla sevmezsiniz. Çünki o sizleri Dağların tepelerine en uzak köylere yerleştirdi. Asla katliam yapmadı. Çünki Allah korkusu olan biri idi. Ama siz İran ile işbirliği yaparak kendi insanınıza, kendi milletinize ihanet ederek Beyazıtın İran şahına esir düşmesine ve zehirlenerek öldürülmesine sebep oldunuz. Eh Yavuzda haklı olarak ülkesine ihanet eden bu insanları ve babasının katillerini müslümanlara, normal insanlara ve ülkesine zarar vermemeleri için en ücra köşelere yerleştirdi.

Bir başka konuda siz Hz Aliyi sevdiğinizi iddia ediyor ama asla onun yolundan gitmiyorsunuz. Hz Ali Namazlı abdestli, oldukça hoş, sakin ve ağırbaşlı biri idi. Yani eline sazı alıp Haydar Haydar demiyor, tam tersine Hz. Muhammedin insanlara öğrettiği şekilde ibadetini yapıyordu. Peki ya Hasan ve Hüseyin? Onlarda aynı idi. Oysa siz Hz Alinin önünde secde eden ve Mısıra sürgün gönderilen bir yahudi dönmesinin yolundan gidiyorsunuz. Ne yazık ki aleviliğin kurucusu bu yahudi dönmesi yani görünürde müslüman olan ama asıl amacı İslamiyeti yıkmak olan bu adamın peşinden gidiyorsunuz. Ayrıca 1992 de İspanya kraliçesi 2. Elizabetin İspanyadan kovduğu Yahudiler Anadoluya geldiklerinde ilk sizlerle bağlantı kurmuşlardı. Eh nede olsa onların kurduğu bir bölücü topluluksunuz. Tarihi araştırdığınızda bu gerçekleri göreceksiniz. Ne yazık ki şiilikte böyledir ama onların farkı namazlı ve abdestli olmalarıdır. Siz ise onların daha radikal ve bozulmuş halisiniz.

Ülkemizde gelişen bazı olumsuz olayların altında da yine sizler varsınız. Örnek olarak güzel ülkemizi bölmek için uğraşan iç ve dış bölücülerin başında yine sizler varsınız. Yine masum insanlara zarar verdiği için hapis yatan katil, ırz düşmanlarının ya da sözde hak hukuk aradığını iddia eden bölücülerin en büyük destekçileri yine sizlersiniz. Oysa bu katillerin, ırz düşmanlarının Ya da bölücülerin madur ettiği insanları hiç ama hiç desteklemiyor, ağzınıza bile almıyorsunuz.

Ne yazık ki siyonistlerin kurduğu ve kurulduğu günden beri de güzel dinimize ve ülkemize zarar vermektesiniz. Bunu da bir çoğunuz çok iyi biliyor. Neredeyse her gün tv lere çıkıp irtica var diye bağırıyorsunuz. Peki ya yahudiler ve hıristiyenlar dini ritüllerinden hiç rahatsız olmuyorlar. Filimlerinde, günlük yaşantılarında ve hatta parlementolarında dahi hiç çekinmeden kullanıyorlar. Oysa bizde yaklaşık 350 yıldır irtica var yaygarası koparılıyor ama ortada aslında böyle bir şey yok. Bunu sizde biliyorsunuz. Asıl amacınız zaten siyonizme kölelik değil mi?

Peki bu durum nereye kadar sürer? Kimbilir belki yarın belkide yarından daha yakın bir gelecekte son bulur. Peki size ne olur? Onu Allah bilir. Her yanlışın mutlaka bir bedeli vardır. Tıpkı günümüz müslümanlarının geçmişte ve günümüzde yaptıkları hatalarının bedelini çok ağır bir şekilde ödemeleri gibi sizde bu hatalarınızın bedelini mutlaka ödersiniz.
Samsunlu arkadaş;
Yazdıklarının neresini düzelteceğiz bilmiyorum,tarih bilgin yanlış,gözlemlerin yanlış,fıkıh bilgin yanlış,okuduğunu anlayamama sorununda işin tuzun biberi, paronoyalarının ve atalarının prangalarının da tutsağı olmuşsun ve artık sen özgür bir insan değilsin ve özgür insanlar gibi düşünemiyorsun ama yinede hüccet tamamlansın diye sana yazıyorum,kim bilir belki bir şeyler olurda bir şeyler anlar öğrenirsin:
1-Sürekli Dürüstlükten,iyilikten haktan bahseden insanların hatalı yolda oldukları için böyle yaptıklarını yazıyorsun,demek ki sana göre hatanın ölçüsü doğrulukmuş ve senin ölçüne göre yaşamları boyunca bu saydıklarını tavsiye eden peygamberler hatalı yoldalarmış,demek ki sana göre tarihteki tüm doğru insanlar hatalarını gizlemeye çalışıyorlarmış,neyse inşallah birgün bu önermenin yada kurgunun saçma sapan olduğunu anlarsın.
2-Evet doğrudur yavuz selimi sevmiyoruz,bir röportajda bana apoyu sorduklarında yavuza ne kadar uzaksak onada o kadar uzağız demiştim, Samsunlu arkadaşım biz katilleri sevmiyoruz,peygamberimiz bize böyle öğretti ve yaşam tüm dayatmalarına karşın bizlere katilleri sevmeyi öğretemedi,ama sizlerin böyle sorunları hiç olmadı.Kendi Osmanlı tarihçileriniz bile 40 bin alevinin yavuz döneminde katledildiğini yazar ve söyler,bunların hepsi iran işbirlikçisimiydi?hadi dediğin gibi olsun büyükleri işbirlikçiydi peki çoluk çocuk kadın kız hepsimi işbirlikçiydi? Ve buna kanıtınız nedir?Öyle ya işbirlikçiyseler buna kanıtın olması gerekmezmi?
Ayrıca padişah 2.bayezit iran şahına hiç esir düşmemiştir,bunu nereden uydurdun anlamıyorum,hiçbir kaynakta olmayan bir hayal ürünü bilgiyi kimden öğrendin?nasıl uydurdun?Sonra 2.bayezidi tahtan indiren ve dimetoka yolunda zehirleyende oğlu yavuz selimdir,yani senin anlayacağın katil yavuzun yaptığı işi iran şahına atmak oluyor,siz bu tür işlere sanırım alışıksınız yüzyıllar öncede halifelerden birisini öldürüp suçu Hz.Alinin üzerine atmıştınız,ayrıca bize göre şahlarda padişahlarda katildir ya neyse ,padişahınızı yavuz öldürüyor sen şahı suçluyor bizden de hesap soruyorsun yaşını ve tahsil durumunu tahmin edebiliyorum ama cevaplamak zorundayız.
3-Bizi cemci semahçı sazcı Bektaşilerle karıştırdığın kesin keşke yazmaya başlamadan önce sitede yazdıklarımıza kısaca bir göz atsaydın,belki biraz utanırdın,tabi bu duygun varsa…..
4-Yahudiler ispanyadan 15.yüzyılda kovuldular yani yazdığın tarih yanlış,dahası onları 2.bayezit,yavuz ve özelliklede kanuni sultan himaye etti,Osmanlı bürokrasisinin üst mevkilerine getirdiler,yani onlarla işbirliği yapan temelde bu üç kişidir ve bu belayı onlar başımıza sarmıştır,hatta yavuz Yahudilerle birlikte iran şahına saldırmış onların savaş teknolojisinden faydalanmıştır,o gün bugün anadoluda onlar önemli güçtür,hele kanuni saltanatı bile onlara teslim etmişti, ee şimdi ne diyeceksin?siyonist işbirlikçilerin yavuz ve kanuni olduğunu öğrendin ne olacak şimdi?
5-Biz yaklaşık bin yıldır Anadolu topraklarındayız ve hiç iktidar olmadık yani Osmanlı dönemindede cumhuriyet dönemindede iktidar hep sizdiniz,değişik yüzlerinizle gelip gelip gittiniz bir sağcı olarak bir solcu olarak bazen koalisyonlarla milliyetçi kimlikle bazen muhafazakar rantçı yüzünüzle habire iktidar oldunuz ve sonuçta ülkeyi getirdiğiniz yere bir bakın ve bize çamur atmaya iftira atmaya utanın, bu topraklarda kimler din düşmanıysa hep sizden çıkmıştır ve tuhaftır hep biz suçlanmışızdır çünkü basın yayın Siyonist işbirlikçileriniz bu planı yapmışlardır.
6-Bu nereye kadar sürer?diye soruyorsun eğer aklınızı başına toplayıp Kuran ve Ehli beyt yoluna girmezseniz korkarım hem kendinize hemde bize zarar vereceksiniz,güzelim vatanımızı öncekine yaptığınız gibi felaket getireceksiniz,hadi bu dünya öyle veya böyle geçer ama mahşerde ne yapacaksınız?merak ediyorum.
Sadece yazdıkların çerçevesinde kısa kesiyorum,akıllı ol zira sanaldada olsa Allah(cc)yazdıklarımız görüyor ve sanalda yaptıklarımızında hesabını vereceğiz,o yüzden desteksiz kitapsız iftira atmayı bırak,tövbe et
Musa Özateş

Zİyaretçi Defterinden

Birde "ülkeyi getirdiginiz hale bakin" yazmissin Unutma o ülkeyi Cin seddinden Mans denizine kadarda bu millet getirmisti dünyada baki kalan bir imparatorluk yoktur elbet yikilacakti cumhuriyetin halini soruyor yada ima ediyorsan o hepimizin ürünü her halde devlet kademelerinde alevi yok diyeceksen ALLAHtan kork yok biz baska aleviyiz diyorsan senin samimiyetine inanmiyorum cünkü sunnilerin hepsi ayni ama biz farkliyiz sitemizi görün falan falan

Düsmanligin her halinden belli bir cahil bir yazi yaziyor firsat bu firsat karalama kinama kötüleme ne ararsan hepsi üst üste

Hadi kalin saglicakla birde mahserde neler yapacaksiniz merak ediyorum demissin orayi hepimiz merak ediyoruz ama herhalde senin merakin yok cennet garanti galiba

Bize garanti kimse vermedi o dehseti hesap gününde insallah Allah bizleri bagislar

Sevgiyle kalin

Sevgili arkadaşım;
1-Sivasta yakılanlara sahip çıkmak için onların Caferi olması gerekmiyor değil mi?Eğer tarihteki zalimlerle bağını koparmış ve İslmın can güvenliğine verdiği önemi anlamış olsaydın yakılanların etnik yada dinsel tercihlerinin bu noktada önemli olmayacağını da anlardın.
2-Ermeni olayı tartıştıklarımızın dışında ayrı bir konudur ama eğer yavuzun katliamlarını şah İsmail işbirlikçiliğine bağlıyorsanız bu işbirlikçilerin isimlerini ve nasıl bir işbirliği yaptıklarını yazında bizde öğrenelim,ama yazamazsınız çünkü bu sadece bahanedir.Biz şahlarıda padişahlarıda tarihin çöp sepetine attık,sizede tavsiye ediyoruz.
3-Hem insanların hata yada günah işleyebileceğine inanıyorsunuz hemde sahabeyi eleştirdiğimizde bozuluyorsunuz,artık bir karar verin sahabeler hata yada günah işlerlermi?cevabınız evet ise eleştirmemize bozulmak yerine eleştirimizin doğru yada yanlış olmasıyla ilgilenin.
4-Eğer dikkatle okusaydın Sivas olayı ile ilgili tahlilerimizde tüm unsurların kusurlu olduğunu yazdığımızıda görürdün.Ve yine TC.vatandaşı olduğumuzu azınlık olmayı asla kabullenmediğimizi ve sizin ibi saltanat hayranı kişilere karşı herşeye rağmen cumhuriyeti savunduğumuzu görürdün ve böyle desteksiz atmazdın.
5-İstediğin eleştiriyi yazabilirsin ama yanıtlarada aynı dirayetle direnmelisin.
6-Şu devletin üst kademelerindeki Alevileri bize bir saysana merak ettim,mesela bir tane vali ismi,yada Danıştay ülyesi ismi yada üst düzey komutan ismi yada önemli beş bakanlık ta bakan ismi saysana,hemde sana tüm Osmanlı ve cumhuriyet tarihini sunuyorum hadi bkalım bulabilecekmisin.ve biz bu sinsi duruma rağmen ülkemizi sevdik ve asla ihanet etmeyi bile düşünmedik ama birde kendinize bakın bakalım ne göreceksiniz?
7-Tarihte her kavim sefere çıkmıştır,yer değiştirmiştir bu durum övünülecek bir durummudur?o halde ençok Portekizliler,İspanyollar İtalyanlar övünmelidir çünkü sen karada gezinirken onlar kıtaları aşmıştır ama düşün bakalım bu övünülecek bir şeymidir,neden TAKVAN ile övünemiyorsun?
8-Mahşer konusunuda anlamamışsın,oranın garantili olup olmamasıyla değil oradaki sorumlulukla ilgili yazmıştım,yani burada yetkisi makamı parası çok olanların orada hesabıda ağır olacaktır bunu hatırlatmak istemiştim ve bu anlamda biz aleviler size göre çok daha iyi durumdayız çünkü hep iktidar sizdiniz hesabıda faturayıda bizden daha çok siz ödeyeceksiniz,keyif çatarken bunuda düşünün istedik,
1-Masallah iyi demogoji yapiyorsun benim yazimda oh iyi oldu sivasta yakilanlara gibi bir seymi okudun ben sadece iki yüzlülügü anlatmaya calistim Hem bizi yaktilar diyorsunuz hemde biz onlarla ayni degiliz diyorsun karar verin .Orada yapilanlarin bir provakasyon oldugu her halinden belli en iyi proveke edilenlerde belliki ülkücüler neyse birde yargilama sürecinde 33 idam cezasini düsünürsek yananlarla sayinin esit oldugunu görürsün intikam sanki (cok iyi takip etmedim ama haberlerde izledigim kadariyla öyle sonuclandi)

2-Isbirlikci oldugunuza delil gerekmiyorki zaten her firsatta Türk devletine (osmanli) karsi Sah ismali yeglediginizi söylüyorsunuz bu nedir hic degilse sempatizani oldugunuz asikar

3-Sahabelerinde hatalari olabilir onlarda insan elestirebilirsiniz hakaret etmemek sartiyla. Sunnilerin hadislerine tefsirlerine meallerine inanmiyor her seyi kendi hadis tefsir meallerinizle kapali bir topluluk icinde yorumluyor sonrada biz yüzde yüz hakliyiz gibi bir anlayis icinde herkesi (sunni inanisi) sucluyorsunuz Muhalefette ve azinlikta olmanin avantajlarini kullaniyorsunuz ama gercek suki muhalefetten ve azinliktan bu kinle ve bu düsünceyle siyrilip cikmaniza imkan yok halinizden memnunsaniz baska

4-Benim saltanat hayrani oldugumu nerden cikardin ben atalarimin kurdugu devletleri ve basarilarini alkisliyorum kusursuzlar demiyorum

Asil saltanatci sizsiniz hertülü saltanata hayir ama ehlibeytin saltanati baska onlar icin niye cumhuriyeti önermedin ehlibeytin üstünlügüne ve liyakatina ben inaniyorum ama yapilan bir secime bile (H:Z Ebu bekirin secimi gibi) inanmamak nasil cumhuriyetcilik su oldu bu oldu biz inanmiyoruz falan filan biz inaniyoruz iste secim onun icin ben ve benim gibi düsünenler emeviyide abbasiyide bu konuda sucluyoruz osmanliyi selcukluyu da ama o dönem dünyada saltanatlar hüküm sürüyordu ve o dönemin toplumlarida bunu benimsemislerdi maalesef

5-??

6-Devetin üst kademelerindeki alevilere gelince oda sizin sorununuz alevi oldugunu gizliyorlar maalesef ama CHP de bakanlik yapanlar bile vardi gören gözlere tabi savunma hazir biz onlardan degiliz Arif Sag aklima ilk gelen isim

7- Bu suclamanida anlayamadim cehaletimi mazur gör

Bilinen dünyanin nerdeyse tamamini egemenligi altina almis bir imparatorlugu ve onun topraklarindan gecemedikleri icin yeni kesifler aramak zorunda kalmis insanlarin acziyetlerini basari görüyor seninde icinde bulundugun devletin yaptigi cihan imparatorlugunu kücümsüyorsun gülünc

8-Kimin keyif cattigi kimin ne durumda oldugunu Allah bilir yinede fazla güvenme

Genelleme istersen kul hakki almak istemiyorsan tabi

Birde sürekli biz aleviler diyorsunuz ya Caferiler deyin yada aleviligi elestirirken sahip cikin malesef benim tanidigim hic bir alevinin düzgün bir din anlayisi yok Caferiler haric
Nizamül mülk arkadaşım;
Siteye gelip tartışma ortamı yaratan ve bizi suçlayıcı ifadeler kullanan sizsiniz,
kendimizi savunan biziz ve buna rağmen ayrılıkları ortaya koyarak birlikteliği bizmi bozmuş oluyoruz,
Eğer bunları yapmadan önce sitemizdeki tüm yazılara en azından bir göz atmış olsaydınız ortak noktalarımızında bolca olduğunu zaten görürdünüz.
İnsanların yaşı ilk bakışta önemli olabilir ama tabiki fikri olgunluk düzeyi daha önemlidir,genelde bu tür dialogları yada dialogsuzlukları genç insanlar yaratıyorlar ve bu nedenle genç olmanız gerektiğine atıfta bulunmuştum.O halde bundan sonra iki yetişkin gibi vahdet çerçevesinde davranmalıyız,olumlu tekliflerinize asla itirazım olmaz,hepimiz aynı gemideyiz,bazı hassasiyetlerimiz farklı olsada gemiye bir hal olursa bundan hepimiz zarar görürüz bunun bilincinde olmamız öncelikli ortak noktamız olmalıdır.
Ortak noktaları tabiki geliştirelim ama aykırı noktalarımızıda İslami ahlak düzeyinde konuşabilmeliyiz,çünkü b.ugüne kadar birbirlerimizle konuşmamaktan dolayıda başımıza birçok hal gelmiştir,biz konuşmadığımız için başkaları bizi birbirimize anlatıyorlar ve buda sorun oluyor çünkü o başkaları genelde siyonist işbirlikçiler oluyor.Vahdeti bozmak isteyenlere asla fırsat vermeyelim.Ve biz asla bunu istemiyoruz.
Şahsen bizler sandığa gitmediğimiz için chpmiymiş,sdp miş asd imiş hiç bizi ilgilendirmiyor.
Alevilik te elbette tarihi süreçte belli bir zemine yani asli zeminine oturacaktır,biz o günleri sabırla bekliyoruz ve sizlerlede doğrularda birleşmeyi umut ediyoruz ve o günlere kadarda bu umudu korumalıyız....

1-Asla demogoji yapmam,fikrimiz açıktır ve bu tür ahlak dışı yöntemlere ihtiyacımız yoktur,böyle algılamış olman veya istemen senin sorunundur.Sİvasta bizi yaktılar hiç demedik o insanlara fikren değil insan oldukları için sahip çıktık,bunu da çok açık ifade ettik.Provakasyon olduğu doğru ve biz bundan herkesin ders çıkarması için çalıştık,analizimizi bu temel üzerine kurduk,sitede bu konudaki yazımızı okuyun.
2-Biz osmanlıyıda safeviyide saltanat olarak tarihin çöplügüne atıyoruz tüm şahları ve padişahlarıylada beraber,bunuda açıkça yazıyoruz ama halen Osmanlıya karşı şah ismaili tercih ettiğimiz teranesini duyuyoruz,yazık!
3-biz Müslüman olmayanlara bile hakaret etmeyi yasaklayan bir dinin mensubuyuz ve asla hiçbir sahabe sevdiğinize hakaret etmedik etmeyiz ve bizler yaşamımızı iktidar hedefli değil Allah rızası hedefli olarak kuruyoruz,bu nedenle bu noktada sizinle yarışma gibi temel bir düşüncemiz yoktur sadece bir gerçeği anlatmak için yada durumunuzu daha iyi tahlil etmeniz için örnekliyoruz.Mesela iktiradaki akp partinizin tüm milletvekilleri Sünni kökenli ve hiç alevi yok,ve biz bunun tesadüf olmadığını gözünüze sokmaya çalışıyoruz,bundan sonucu siz çıkarmalısınız,biz sonucu zaten yüzyıllardır çıkarmışızdır.
4-Atalarının kurduğu devletleri alkışlayan herkes saltanat hayranı olmak zorundadır,çünkü Allah(cc)bize atalarımızın ciddi şekilde eleştirisini yapmamızı emrediyor.Eğer iyi yönlerini görüyorsanız kusurlarınıda görün istiyoruz.bunu göstermeye çalışıyoruz.
5-1.halifenin seçimini cumhuriyet görüyorsan ne diyebilirim ki? Ortada bir seçimi vardı?ne tuhaf bir seçimki birçok seçkin sahabe resulallahın cenazesiyle uğraşırken yapıldı,ve ne tuhafki bu seçim 2.halife seçiminde yapılmadı,3. ve 4.halife tayinlerinde ise başka başka usuller uygulandı,bu çelişkileri görmenizi istiyoruz.Ehli beyt seçimle değil Resulallahın emriyle atanmış işaret edilmişti ne yani Allahın isteğine seçim isteyerekmi karşı çıkacağız?
6-Demek devletin üst kademesindekiler alevi olduklarını gizliyorlar bu mümkünmü?Arif sağ fikir olarak alevi değil bektaşidir,alevi kökenlidir ve gelebildiği en üst yer vekillik olmuştur.çünkü onun seçim döneminde bir boşluk oluştu ve bu boşlukta yeni kurulan shp içinde 20 civarında kişi önseçimle meclise girebildiler ve ondan sonra hepsi elimine edildiler.üst kademe deyince vekilliği kastetmemiştik ama neyse
7-Çok genç olduğun anlaşılıyor yeni keşif yapanları övmedimki onlarda kasaptı,yıktılar yaktılar,sen büyüklüğün ölçüsünü seyahat ve zapt olarak koyunca öyleyse bu zalimlerde büyüktü diye seni uyandırmak istemiştim,iskenderede büyük derler ama aslında küçüktür ve tarihin katillerinden birisidir,bunu anlatmaya çalışmıştım.
8-Biz aleviyiz ve her alevi caferidir bunu artık öğrenin.
Yazdıkların arasında tek doğru budur oda ayettir senin cümlen değildir ve o ayeti sana hatırlatıyorum.

Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz (enbiya 35)
Musa Özateş

Ziyaretçi Defterinden

selamünaleyküm.
ben olaya mezhepler üstü bakıyorum öyle bakmak zorundayız..

Can dost;
Mezheblerüstü bakış ne demek açıklarmısın?anlayamadım,
Yani ben caferiyim ve bu ekolün gereğini yapıyorum,
peki sen hiçbir mezhebden değilsen fıkıhını nasıl yaşıyorsun?
yani kendi kendine fıkhın mı var?yoksa hangisi doğruysa o mezhebin fıkhınamı uyuyorsun?
VE bu doğruyu hangi ölçülere göre belirliyorsun?
Mesela abdestte,namaz kılış şeklinde hangi fıkıha uyuyorsun?
neden?

“Vahdet Yazıları” sayfasına dön