Osmanlı Hareminmdeki kadın sayısı

alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

akşam gazetesinden gürkan hacır isimli araştırmacı yazmış hiç dokunmadan aktarıyorum

SARAYDAKİ cariye sayısı bize bir fikir verebilir mi? Hemen söyleyeyim. Rekortmen 3. Murat'tı. Haremdeki cariye sayısı 1200'dü. İkinci sırada Abdülaziz geliyor: 809 cariye. Peki en az cariye kimin zamanında haremde yer buldu dersiniz?
Sıkı durun... Kanuni Süleyman ! Hepi topu 300 cariye.
TAHTA çıkmak isteyen her şehzadenin başını döndüren iktidar, güç, zenginlik ve devlet yönetiminin yanı sıra bir de Harem'di.
SULTAN 1. Abdülhamid'in haremindeki baş kadına yazdığı mektubundaki şu cümlelere bakar mısınız: Bir kusur ile beni unutma! Benim bedenim toprak oluncaya ben senden geçersem, Allah layıkımı versin efendim! Sen benim, ben senin, inşallah ömrüm oldukça birlikte oluruz. Nazik ayağına yüzümü sürerek rica ederim.
SULTAN 1. Abdülhamid 64 yaşında felç oldu ve kısa süre sonra da öldü. Felç olmasına sebep olarak da hemen her gün yediği kuvvet macunları gösterildi.
Çeri

Re: Osmanlı Hareminmdeki kadın sayısı

Mesaj gönderen Çeri »

Harem`de ki kadınların her halde hepsi padişah veya şeyhzadeler için barındırılmıyordu.Sarayın temizliği, bulaşık ve çamaşır yıkama hatta dadılık işlerine bakanlarda cariye idi.
Bazı cariyeler ise sarayda devlet adamlarıyla evlendirmek için yetiştirilirdi.Buna "ÇIKMA" denirdi.Bu cariyeler artık evlendikten sonra hür olurlar yani kölelikten kurtulurlardı.Bu hanımlarla evlenebilmek bir ayrıcalıktı çünkü bu hanımlar çok görgülü, göresekli, becerikli ve aynı zaman da çok güzel hanımlardı.Halk bu hanımlara "SARAYLI" derdi.Saraylı bir hanımın neslinden gelmek günümüz de bile bir ayrıcalık ifade eder.-Harem`de okuma-yazma oranının %100 civarında olduğu söylenir.Hatta Arapça ve Farsça da biliyorlardı.
alone_man

Çeri yazdı:Harem`de ki kadınların her halde hepsi padişah veya şeyhzadeler için barındırılmıyordu.Sarayın temizliği, bulaşık ve çamaşır yıkama hatta dadılık işlerine bakanlarda cariye idi.
Bazı cariyeler ise sarayda devlet adamlarıyla evlendirmek için yetiştirilirdi.Buna "ÇIKMA" denirdi.Bu cariyeler artık evlendikten sonra hür olurlar yani kölelikten kurtulurlardı.Bu hanımlarla evlenebilmek bir ayrıcalıktı çünkü bu hanımlar çok görgülü, göresekli, becerikli ve aynı zaman da çok güzel hanımlardı.Halk bu hanımlara "SARAYLI" derdi.Saraylı bir hanımın neslinden gelmek günümüz de bile bir ayrıcalık ifade eder.-Harem`de okuma-yazma oranının %100 civarında olduğu söylenir.Hatta Arapça ve Farsça da biliyorlardı.
bak gerçeklere dayanamayıp savunmaya geçtin konuyu okuma yazmaya getirdin oysa meşru bile olsa yüzlerce cariye sayısı ahlaki değildir toplumu yönetenlerin böyle ahlaksız tavırları olmamalıdır istanbulda o dönem bekar insan yokmuydu belki binlerce vardı ama sarayda bir kişinin yüzlerce cariyesi vardı bu adilmidir?
Kullanıcı avatarı
Big Boss

Mesaj gönderen Big Boss »

keşke objektif bir tarihçi ve filim yapımcısı tüm osmanlı padişahlarının hayatını anlatsada filme çeksede osmanlı hayranları bunların ne mal olduğunu anlasa
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

ASlında çok güzel bir cevap verilirdi ama şimdi terbyemi bozmak istemyorum.

2000 yılında "GLATYATÖR" dye bir film çevrildi.Muhteşem bir filmdir.O film`de aslında Avrupalıların atalarının ne kadar iğrenç olduklarını gösteriyordu.insanlar birbirleriyle ölümüne dövüştürülüyordu, hatta hayvanların önüne atılıyorlardı,hayvanlarla insanlar dövüştürülüyordu.Ensest ilişki normal bir şeymiş gibi gösteriliyordu.Ama o filmi seyredenlerin akılların`da bunlardan çok Roma`nın ihtişamı kaldı.Pek çok kişi "Vay be adamlar o devir`de bile dev stadyumlar yapıyorlarmış, Şimdi ki gibi evler varmış, Avrupalılar medeni vb." dedi.Zaten filmin final sahnesin`de ki en önemli söz:"O ROMA`NıN ASKERiYDi..." repliği olmuştu.

Insanlar hangi devir`de eşit olmuş ki.Ona bakarsan kimisi dolmuş parasını zor buluyor kimisinin`de 30-40 tane lüks arabası var.Herhalde bekarlar şimdkin`den daha kolay evleniyorlardı.
alone_man

Çeri yazdı:ASlında çok güzel bir cevap verilirdi ama şimdi terbyemi bozmak istemyorum.

2000 yılında "GLATYATÖR" dye bir film çevrildi.Muhteşem bir filmdir.O film`de aslında Avrupalıların atalarının ne kadar iğrenç olduklarını gösteriyordu.insanlar birbirleriyle ölümüne dövüştürülüyordu, hatta hayvanların önüne atılıyorlardı,hayvanlarla insanlar dövüştürülüyordu.Ensest ilişki normal bir şeymiş gibi gösteriliyordu.Ama o filmi seyredenlerin akılların`da bunlardan çok Roma`nın ihtişamı kaldı.Pek çok kişi "Vay be adamlar o devir`de bile dev stadyumlar yapıyorlarmış, Şimdi ki gibi evler varmış, Avrupalılar medeni vb." dedi.Zaten filmin final sahnesin`de ki en önemli söz:"O ROMA`NıN ASKERiYDi..." repliği olmuştu.

Insanlar hangi devir`de eşit olmuş ki.Ona bakarsan kimisi dolmuş parasını zor buluyor kimisinin`de 30-40 tane lüks arabası var.Herhalde bekarlar şimdkin`den daha kolay evleniyorlardı.

tama işte roma saltanattır insan haysiyetini yok saymış insanı yok etmiştir osmanlıda öyledir propagandalarla kendimizi kandıralım istiyorsun holyvood gibi olalım istiyorsun biz aleviyiz gerçekçiyiz

“Osmanlı'nın Gerçek Yüzü” sayfasına dön