Uyuma adabı

can

Uyuma adabı

Mesaj gönderen can »

Müslüman bir kimse uyumadan önce abdestli olmalı, Allah’ı zikretmekten gafil olmamalı, Peygamber'e (s.a.a) ve Ehlibeyt'ine (a.s) salâvat göndermeli, kelime-i şehadet getirmeli, sağına doğru uyumalı ve sol elini çenesinin altına koymalıdır. Daha sonra İhlas, Nas ve Felak sureleriyle Ayete'l-Kürsi, Amenerresul ayetlerini ve Kehf suresinin son ayetini okumalı, son olarak da şu duayı dile getirmelidir:

Ellezî lâ yezurru me'asmihi şey'en fil arz ve lâ fissemâ ve huves-semîul alîm, allâhumme innî es'elukel afve vel âfiyete vel mu'âfâti fiddîni ved dunya vel âhireh, allâhumme innî tevekkeltu aleyke ve tefe'eltu bikitabik ve eslemtu nefsî ileyk, tebârekte Rabbenâ ve te'â-leyte entel ğaniyyu ve nehnul faqîr ve ileyke esteğfiruke ve etûbu ileyk ve Rabbenâ ya rabbi minke ileyk, allâhumme innî es'eluke yâ Allâhu en turiyesî fi menâmî ru'yâye sâliheten ğayra zârrah.

tercümesi[O öyle bir ilahtır ki ne yeryüzünde ne de gökyüzünde hiçbir şey onun ismiyle zarar veremez. O işitendir, bilendir. Allah'ım, senden dinimde, dünyamda ve ahiretimde bağışlanma afiyet ve sıhhat diliyor, sana tevekkül ediyor, kitabından hayır umuyor ve kendimi sana teslim ediyorum. Ey kutlu ve yüce Rabbimiz! Sen ihtiyaçsızsın, bizse muhtacız; senden bağışlanma diliyor, sana dönüyor ve sen(in gazabın)dan sana (sığınıyorum). Ey Allah'ım, uykumda bana zararı olmayan salih (doğru ve faydalı) rüya göster.]

Bu duayı okuduktan sonra ellerini açmalı ve kıbleye doru uyumalıdır.

Uykudan uyandığında Allah’ı anmalıdır. İyi bir rüya görürse Allah’a şükretmeli ve sadaka vermelidir. Kötü bir rüya görmüşse yine sadaka vermeli ve tabirciye müracaat edip gördüğü rüyayı eksiksiz olarak anlatmalıdır.

Hatırlatmak gerekir ki, rüya tabiri güneş doğduğu vakit, vakit namazları tam olarak yerine getirilmeden veya güneşin zeval vaktinde sorulmamalıdır. Ayrıca rüya deliye, cahile ve düşmana anlatılmamalıdır: "(Babası:) Yavrucuğum, dedi; rüyanı sakın kardeşlerine anlatma; sonra sana bir tuzak kurarlar! Çünkü şeytan insana apaçık bir düşmandır."[*)

Gördüğünüz bir rüyadan korkarsanız, üç kez İhlâs suresi okuyun, sol elinize üfleyin ve şöyle söyleyin:

"Ey rabbim! Sen güçlüsün, bense aciz; sen âlimsin, bense cahil ve sen her şeye gücü yetensin. Eğer gördüğüm rüya iyiyse, sen onu bana nasip eyle ve eğer kötüyse, benden uzaklaştır!"

-------------------------------
(*)-Yusuf, 5.
-------------------------------
RÜYA TABİRLERİ KÜLLİYATI

Ebulfazl Hüseyin b. Muhammed İbrahim el-Tiflisî

kitabından alıntıdır

“ Alevilerin Duaları” sayfasına dön