Sünni Bektaşiler

biralevi

Sünni Bektaşiler

Mesaj gönderen biralevi »

SÜNNİ BEKTAŞİLER
Alevi ve bektaşi kelimelerinin yıllarca ayrı anlamları varken,osmanlının son döneminde ,İttihatçılar tarafından bu iki kelime siyasi tabun sağlamak amacıyla yanyana kullanılmaya başlanmış ve günümüze kadarda içiçe girmiştir.Biz bu kelimeleri aslına özüne döndürmeye çalışıyoruz,bu bölmek değil temizlenmektir,bu nedenlede
Alevilikle bektaşiliğin ayrı ayrı şeyler olduğunu yıllardır söylüyoruz.İşte suize sünni bektaşilerden bir grup isim:

Mehmet yaman,
Atilla özkırımlı
İsmet zeki eyüpoğlu
ziya şakir
hasan basri erk
kemal samancıgil
M.halit bayri
osman bayatlı
m.teyfik oytan
enver behnan şapolyo
Şakir keçeli

Düşünenler için pek çok nasihat vardır.......
biralevi

Re: Sünni bektaşiler

biralevi yazdı:SÜNNİ BEKTAŞİLER
Alevi ve bektaşi kelimelerinin yıllarca ayrı anlamları varken,osmanlının son döneminde ,İttihatçılar tarafından bu iki kelime siyasi tabun sağlamak amacıyla yanyana kullanılmaya başlanmış ve günümüze kadarda içiçe girmiştir.Biz bu kelimeleri aslına özüne döndürmeye çalışıyoruz,bu bölmek değil temizlenmektir,bu nedenlede
Alevilikle bektaşiliğin ayrı ayrı şeyler olduğunu yıllardır söylüyoruz.İşte suize sünni bektaşilerden bir grup isim:

Mehmet yaman,
Atilla özkırımlı
İsmet zeki eyüpoğlu
ziya şakir
hasan basri erk
kemal samancıgil
M.halit bayri
osman bayatlı
m.teyfik oytan
enver behnan şapolyo
Şakir keçeli

Düşünenler için pek çok nasihat vardır.......
Devam ediyoruz:

1-Kaygusuz abdal yada sultan(hani şu hararet nardadır sacda değildir ,keramet baştadır tacda değildir)diyen kişi....
2-Adile sultan(yeniçeriliği kaldıran 2.Mahmutun kızı)
3-Ahmet Rİfat efendi(Mirat-ül mekaasid fi def-il mefasid in yazarı)
4-İshak hoca(Kaşifül esrar'ın yazarı)
5-Mehmed ali hilmi dedebaba
6-Ahmet Rıfkı(Bektaşi sırrının yazarı)
7-Hasan Ragıp erensel
8-Aziz Mahmud hüdaii
9-MÜmtaz babalım baba
10-Cemal BArdakçı(ittihatçıların çorum valisiydi)
11-Bezmi alem valide sultan(Sultan abdülmecidin annesi)
12-Ahmet Edip (namı değer edip harabi)
13-Neyzen Tevfik
14-Aşık Mirati(Müftülükte dahi yapmıştı)
biralevi

Harputlu İshak hoca-Mahmut hüdai

Hızır abdal arkadaşın itirazları ve yanıtlar
Forum bölümünde bazı Bektaşileri saymış gözüme hemen çarpan iki kişi dikkatimi çekti.Kendimi alamıyorum ama sevgili kardeşim sana bu gerçek dışı şeyleri yazdıran nedir merak ediyorum.Bakın hemen gözüme çarpan bu iki kişinin ismine.

Harputlu İSHAK HOCA Eseri Kaşiful Esrar ve Dafiul Eşrar dır.Bu zat Bektaşi değil tam tersine Bektaşiliği karalayan en önemli sünni yazarlardandır.

Bazı yabancı araştırmacıların ve onları izleyen yerlilerin düştüğü hataya sizde düşmüssünüz.İshak hoca bahsettiğin eseri(k.esrar,D.esrar) Bektaşilik içindeki İslam dışı unsurlara eleştiri olarak ve özelliklede Hurufiliğe eleştiri olarak yazmıştır.
İshak Efendi “Kaşif el-Esrar” adlı kitabında, Fazlullah’ın halifelerinden Ali el-Ala’nın propaganda yapmak üzere Anadolu’da etkinlik gösterdiğini, XV. yüzyılın başlarında Bektaşi tekkelerine girdiğini ve Hacı Bektaş’ın fikirleriymiş gibi Fazlullah’ın düşüncelerini yaydığını belirtir.
Daha ilginci bu eserini sultan Abdülaziz için onu bilgilendirmek için yazdığını söyleyen tarihçilerde vardır,yani eseri Bektaşi olan sultanı bu noktada bilgilendirmek için yazdığıda söyleniyor.(ishak sunguroğlu,harput yollarında,c:2)
Yazdıkları şudur: karmati tayfasından bir grup islam tarikatlarının içine sızarak kendilerini gizlemiş ve sapık fitkirlerini mensup oldukları tarikatın fikirleri gibi yaymaya başlamıştır.anadoluda Bektaşi tekkesine gelip kendilerini gizleyerek küfürlerini HACI BEKTAŞI VELİNİN YOLUDUR DİYE yaymışlardır.
Sevgili kardeşim ishak hocayı Bektaşi saymayabilirsin ama o Bektaşiliğin orjininin Sünnilik olduğunu biliyordu ve hacı bektaş veliden 2 yada3 kuşak sonra bozulduğunu yazarak ve bunları göstererek seninde Bektaşi olduğunu kabul ettiğin sultan Abdülaziz ile birlikte asıl orjinine döndürmek için uğraş veriyordu.
Zaten kaynaklarda fazlullah hurifinin baş halifesi ali el alanın hacı bektaş tekkesine girip kimliğini gizleyerek dervişlere cavidannameyi hacı bektaşın fikirleriymiş gibi sunduğunu yazıyorlar.
İshak hocanın hacı bektaş aleyhine en küçük bir sözü olmadığı gibi onu Bektaşiliğin bozulma sürecindende sorumlu tutmaz ve ayrı bir yere koyar,mücadelesi Bektaşilik içindeki islam dışı sızmalaradır.Dahası bu eseri yazdığı yıllarda(1873) Bektaşilik Osmanlı kontrolünden çıkmış islam dışına doğru yabancı unsurlarla birlikte hızla yol almaktaydı ki bunlarıda son yüzyılı incelerken yazacağız.
Bektaşiliğin temizlenmesi,aklanması için yırtınan bir yazarı Bektaşi saymayabilirsin ama en azından onun bu noktadaki çabasını anlamaya çalışmalısın.

Aziz Mahmud Hüdai,yahu bu zat Celveti tarikatının kurucusudur.Bektaşilikle zerre kadar ilgisi olmadığı gibi hem Bektaşi hemde Alevi önderlerinin katline fetva vermiş biridir. ?
Aziz MAHMUT HÜDAİ;
Mahmud hüdayi hakkında soy olarak net bilgiler yok,tam bir meçhul durum sözkonusu.Soner yalçına göre Yahudi yada sebatayist durumlarda mevcut.Ancak 1628 yılında öldüğüne göre henüz 1826 yılında olan Bektaşi katliam fermanlarını imzalamış olamaz.Yani Bektaşiliğin katline ferman verdi diye onu Bektaşi saymama eğilimin tarihle yada kronolojiyle uyuşmuyor.
Alevilere yönelik bir fermanı olduğunu da hiç duymadım.Yani bu tasavvufcu,tarikatçı şahısın alevi yada Bektaşilerin katline yönelik fermanı yok.olsaydı elimizde olurdu,bilirdik zira bu konudaki tüm fermanlar hem Osmanlıca hem Türkçe piyasada bulunuyor.
Ancak böyle olmasına karşın Bektaşiliği konusunda çokta ısrarcı olmuyorum,adı geçtiği için aldım ama bu noktada haklı olabilirsin,ısrarcı değilim,bu tasavvufçu tarikatçının ne olduğu konusunda hiç bir bilgi beni şaşırtmaz.
biralevi

Sünni Bektaşiler

Devam ediyoruz:

A.Cemallettin Çelebi (Ankaraya gidişinde M.Kemalle görüşen postnişin)

Veliyettin Çelebi (Ölümnden sonra onun yerine geçen postnişin)

Feyzullah Ulusoy( Soyad kanunuyla bu soyismi almışlardı)

Veliyettin Ulusoy (Hacı bektaşın şu anki çelebi kolunun postnişini)
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Bir isimde ben ekliyorum:

Mahsuni Şerif

Sol devrimci mücadele içinde faşizme karşı birlikte mücadele yaptığı için aynı cephede olduğu için birçok kişi mahzuniyi alevi ! zannediyor.
Son dönemlerinde bektaşiyim diye açıkladığı bir şiir var ve zaten hacı bektaş kasabasına defnedilmeyide istemiş.Yani hem soy hemde yol bağı olarak sünni kökenli bektaşidir.
biralevi

Musa Özateş yazdı:Bir isimde ben ekliyorum:

Mahsuni Şerif

Sol devrimci mücadele içinde faşizme karşı birlikte mücadele yaptığı için aynı cephede olduğu için birçok kişi mahzuniyi alevi ! zannediyor.
Son dönemlerinde bektaşiyim diye açıkladığı bir şiir var ve zaten hacı bektaş kasabasına defnedilmeyide istemiş.Yani hem soy hemde yol bağı olarak sünni kökenli bektaşidir.
Musa can hiçbir itirazım yok zaten kendisinin bektaşi olduğuna dair deyişleride var mesela:

Beni merak edip şüphe duyanlar
Kendin bilmezlerin telaşıyım ben
Aslım Horasan'dan toprağım Afşin
Elbistan düzünün bir taşıyım ben

Bir gün aşık'ların kara gününde
Ah çekip dolaştım sevda çölünde
Kuran'da okudum murşid önünde
Saz çalıp söyleyen Bektaş'iyim ben
Musa Özateş

biralevi yazdı:
Musa Özateş yazdı:Bir isimde ben ekliyorum:

Mahsuni Şerif
Saz çalıp söyleyen Bektaş'iyim ben
Ağustos böceğiyle karıncanın hikayesini hatırladım.
KARAPAPAK MURAT

Mesaj gönderen KARAPAPAK MURAT »

kaygusuz abdal ve mahzuni şerife ve birde geçmişten günümüze postnişleri nasıl sünni yaptınız helal olsun size . bu kadarda olmaz dedirtecek yazılar ama kimse ciddiye almaz. bektaşiliğin tarihinde sünni,komünist,mason,hurufi,kalenderi, alevi,haydari herkes var cümbür cemaat. birde benim yazdıklarıma bakınız.

Örneğin Mason Misyoner Mr. Wayt “Ali” adını alarak Bektaşî tarikatına sızmış, Tevfik Beybaba, Ali Baba gibi kimi Bektaşî şeyhleri Mason olmuş ve aynı zamanda tarikat içinde kalmışlardır.

Yine Bektaşî tarikatına mensup birçok aydın, bürokrat, paşa ve din adamı mason olmuş ve aynı zamanda tarikat içersinde kalmışlardır. “Bunlardan Şeyhülislam Hayri Efendi , Şeyhülislam Musa Kazım Efendi, Filozof Rıza Tevfik Efendi, Kâzım Nami, Talat Paşa, Süleyman Askerî, Vehip Paşa, Mülazım Atıf (Şemsi Paşa’yı vuran), Resneli Kolağası Niyazi, Binbaşı Eyüp Sabri, Üsküp’te Albay Galip (sonradan paşa), Avni Paşa, Ömer Fevzi Martin, Hüseyin Paşazade Nazif Süleyman, Seyfi Paşa ve Kazım Karabekir hem Bektaşî hem Masondur”

Şunu unutmamak gerekiyor ki, Anadolu’da yaşayan Kızılbaş kitleler Hacı Bektaş-ı Veli tekkesi ile diğer tekkelere bağlı idiler ve bu tekkelerin kitleler üzerindeki etkisi büyüktü. Bunlar bir tür “merkez” niteliğinde idi. Merkezler Osmanlı tarafından dejenere edilip, yabancı ve sapkın fikrilere açık hale getirilince bunun kitleler üzerinde etkileri de oldu. Namaza-oruca liyakatsizlik, içki serbestîsi gibi bazı fiil ve düşüncelerin yaygınlık kazanması buna örnek olarak verilebilir.

NOT: www.odkan-erdenay.com sitesinden alıntıdır.
Musa Özateş

KARAPAPAK MURAT yazdı:kaygusuz abdal ve mahzuni şerife ve birde geçmişten günümüze postnişleri nasıl sünni yaptınız helal olsun size . bu kadarda olmaz dedirtecek yazılar ama kimse ciddiye almaz.

Yani yine bana yazdırdın ya seni kutluyorum.KAygusuzun ve mahzuninin sünni kökenli olduğunu tüm araştırmacılar bilir ama senin gibi araştırma özürlüler bilmez bari ikide bir bahsini yaptığın abdal musa velayetnamesini okusaydın kaygusuzun sünni bir beyin oğlu olduğunu geyik kovaladığını ve dergaha girip sünnilikten vazgeçtiğini yazdığını görürdün ama nerde sende araştırma.....ayrıca postnişinlerin atası cemalatten efendinin müdafa isimli kitabını okusaydın biz sünniyiz şah ismail şiidir sapıktır dedeğini okurdun ama nerde sende araştırma hatta okusan bile anlamazsın........

Örneğin Mason Misyoner Mr. Wayt “Ali” adını alarak Bektaşî tarikatına sızmış, Tevfik Beybaba, Ali Baba gibi kimi Bektaşî şeyhleri Mason olmuş ve aynı zamanda tarikat içinde kalmışlardır.

Yine Bektaşî tarikatına mensup birçok aydın, bürokrat, paşa ve din adamı mason olmuş ve aynı zamanda tarikat içersinde kalmışlardır. “Bunlardan Şeyhülislam Hayri Efendi , Şeyhülislam Musa Kazım Efendi, Filozof Rıza Tevfik Efendi, Kâzım Nami, Talat Paşa, Süleyman Askerî, Vehip Paşa, Mülazım Atıf (Şemsi Paşa’yı vuran), Resneli Kolağası Niyazi, Binbaşı Eyüp Sabri, Üsküp’te Albay Galip (sonradan paşa), Avni Paşa, Ömer Fevzi Martin, Hüseyin Paşazade Nazif Süleyman, Seyfi Paşa ve Kazım Karabekir hem Bektaşî hem Masondur”

tamam işte osmanlının en önde gelenleri hem mason hem bektaşi bu durumda bunların alevi yada şii olmayacağına senin aklın ermiyormu bizde bunu anlatmaya çalışıyoruz bektaşilik sünni tarikattır yoksa bu kadar bektaşi sünni osmanlının en üst düzey yöneticileri olurmuydu diyoruz.ne kalın kafalı adamsın ya...
.
KARAPAPAK MURAT

Mesaj gönderen KARAPAPAK MURAT »

kaygusuz abdal velayetnamesinde kaygusuzun sünni olduğu ve abdal musaya bağlandıktan sonra Şiiliğe geçtiği, sabah namazlarını kılıp 11 imamın kabirlerini gezdikleri yazıyor. bektaşilerin içinde sünni,mason,komünist olanlar olduğu gibi birçok şii-caferi ozan ve dervişte bulunmaktadır ama siz sadece görmek istediğinizi görüyorsunuz

“Alevilik - Bektaşilik Ayrımı” sayfasına dön