Bektaşi-Yeniçeriler sünnidir

biralevi

Bektaşi-Yeniçeriler sünnidir

Mesaj gönderen biralevi »

Bektaşi Yeniçeriler sünnidir.

Yıllardır yazarız birçok ta kanıt sunarız ama halen inat edenler var.
Osmanlı Sünni bir saltanattır ver en güçlü ordusunun alevi olması zaten mantıken mümkün değildir.

Her alevi katliamına katılmış yavuzlarla kanunilerle alevi katliamlarında başrol oynamış yeniçeri ordusu da devşirmelerin (İslamileştirilmesi) Sünnileştirilmesiyle oluşturulmuş Sünni bir ordudur.Bu ordu Bektaşi dergahını pir kabul etmiştir çünkü Bektaşilikte Sünni bir tarikattır.1826 yılına kadar iç içedirler.İstanbuldaki yeniçeri ocağında Bektaşi temsilcileri vardır ve bu nedenle yeniçeri ordusu ortadan kaldırıldığında Bektaşilerde bu bağdan dolayı zarar gördüler.

Araştırmacı Murat bardakçı 25.07.2013 tarihli habertürk gazetesinde ‘Ramazan çadırı’ bölümü adı altında YENİÇERİLERİN BESTELEDİĞİ GAZA ŞARKILARINDAN örnekler veriyor.

4.Murat 1638 lerde Bağdat seferi yapar,amaç safevilerden bağdatı kurtarmaktır ve sefere her zaman olduğu gibi yeniçerilerde katılır,
Bardakçı sefere katılan Alioğlu isimli yeniçeri bir şairin yazdıklarını yayınlıyor.

Askerin üstünde bir seyir gördüm
İnşallah gaziler Bağdat alınır
İmam Azam türbesinin üstünde
Ezanlar okunur namaz kılınır
Kahraman beyleri asker derer
Kimi şehit olur murada erer
Osmanlı şahindir üstüne konar
Şahin pençesine giren yolunur
ALİOĞLU dua et sultan Murada
Bir günü bir eylesin ömrü ziyade
Şah ne kuvvet ile geldin Bağdat’a
Eksiklik kimdedir şimdi bilinir.

Dikkat ettiyseniz Sünni Hanefi mezhep imamı İmam Azama,padişaha övgüler var,safevilerle savaşta ölenlerin şehit olacağı inancı var,şimdi akıl sahiplerine soruyorum bu yeniçeriler nasıl olurda alevi kabul edilir?
alone_man

Re: Bektaşi-Yeniçeriler sünnidir

Mesaj gönderen alone_man »

biralevi yazdı:Bektaşi Yeniçeriler sünnidir.

4.Murat 1638 lerde Bağdat seferi yapar,amaç safevilerden bağdatı kurtarmaktır ve sefere her zaman olduğu gibi yeniçerilerde katılır,
Bardakçı sefere katılan Alioğlu isimli yeniçeri bir şairin yazdıklarını yayınlıyor.

Askerin üstünde bir seyir gördüm
İnşallah gaziler Bağdat alınır
İmam Azam türbesinin üstünde
Ezanlar okunur namaz kılınır
Kahraman beyleri asker derer
Kimi şehit olur murada erer
Osmanlı şahindir üstüne konar
Şahin pençesine giren yolunur
ALİOĞLU dua et sultan Murada
Bir günü bir eylesin ömrü ziyade
Şah ne kuvvet ile geldin Bağdat’a
Eksiklik kimdedir şimdi bilinir.

Dikkat ettiyseniz Sünni Hanefi mezhep imamı İmam Azama,padişaha övgüler var,safevilerle savaşta ölenlerin şehit olacağı inancı var,şimdi akıl sahiplerine soruyorum bu yeniçeriler nasıl olurda alevi kabul edilir?

abi bizim beyinsizler doğrunun peşinde değil ki atalarının peşindeler

“Alevilik - Bektaşilik Ayrımı” sayfasına dön