Bir Halifebabanın Bakışı

biralevi

Bir Halifebabanın Bakışı

Mesaj gönderen biralevi »

(13.09.1999'da Şişli/İstanbul'da yapılan söyleşidir.Söyleşiyi Ayhan Aydın yapıyor,)
Halifebaba Nurettin Ölmez ile Söyleşi

Kod: Tümünü seç

Halifebaba Nurettin Ölmez'le söyleşi yapacağız. Merhaba hoş geldiniz her şeyden önce sizi tanıyalım. Nerede doğdunuz? 
1940 Aydın doğumluyum. Turgutlu Dergâhı postnişini Yunus Ölmez’in oğluyum ve bütün çocukluğum ve gençliğim dergâhta geçmiştir, Ali Rıza Baba Dergâhı’nda. 1972 senesinde Tireli Ali Albeyoğlu babadan nasip alarak Bektaşiliği intisap ettim. Fakir nasip aldıktan sonra, dervişlik teklifleri edildi; fakat ben devlet memuru olduğum için devamlı kaçtım. Sosyal Sigortalar Kadıköy Bölge Müdürlüğü'nün İdare Müdürü'ydüm, emekli oldum. 1988 yılında emekli olduktan sonra, daha evvel dervişlik teklif edildiği halde kabul etmedim. Çünkü yapamam, diye düşünüyordum. Emekli olduktan sonra Ekrem Baba’dan dervişlik kisvesi giydik, 1990 senesinde. Bedri Noyan dedebaba’dan 25 Eylül 1994 yılında babalık icazeti aldım. Sonra da 11 Nisan 1998’de Haydar Ercan dedebabadan halifelik hilafetnamesi alarak halife, halifebaba oldum. Şu anda da halifebaba olarak yolumuza hizmet ediyorum.

Bir kişinin Bektaşi olabilmesinin şartları nelerdir? Nasıl bu yola girilebilir?
Bir kimsenin Bektaşi olabilmesi için, evvela yolumuza âşık olması; eline, diline, beline sadık olması ve onun yolumuza girmesi için kefilinin olması şarttır. Yolumuza bir koç keserek, bir mürşide rehberle beraber gidilir. Nasip alınır. Bütün canlar tebrik ederler ve aralarına kabul ederler.

Sizce Türkiye’de ne kadar Bektaşi vardır?
Benim görüşüme göre Türkiye’de 3 milyonu geçmez.

Dikkat ettiniz mi ? Bektaşilerin en büyüklerinden birisi Türkiyedeki Bektaşi sayısını 3 milyon olarak veriyor. Çünkü o da Bektaşiliğin Alevilikten ayrı bir ekol olduğunu biliyor.
Gelin bu ayrımı bizde yapalım ve bu Bektaşilik kamburunu sırtımızdan atalım,bu hem onlar hem de bizler için en iyi çözümdür.
Muhammed

Re: Bir Halifebabanın Bakışı

Mesaj gönderen Muhammed »

Benim görüşüme göre Türkiye’de 3 milyonu geçmez.
Gerçekten önemli bi cevap. biralevi'nin de dediği gibi bu insanlar bile Bektaşi ayrımını kabul ederken diğer Bektaşi olupta (sözde) Aleviyim diyen insanlar neden farkına varamıyor?

selametle...
lamekan

Mesaj gönderen lamekan »

Zır cahiller adam bektaşilikten bahsediyor gerçekten. sizin gibi alevilerin hepsine bektaşi demiyor. sizin anlayışınızda sadece şiiler alevidri. oysa bizce siz şiisiniz biz aleviyiz.
yani kısacası adam gerçek bektaşilerin sayısını veriyor
heeri19

Mesaj gönderen heeri19 »

lamekan yazdı:Zır cahiller adam bektaşilikten bahsediyor gerçekten. sizin gibi alevilerin hepsine bektaşi demiyor. sizin anlayışınızda sadece şiiler alevidri. oysa bizce siz şiisiniz biz aleviyiz.
türkiyedeki alevilerin nufusu nekadardır biliyormusun?
heeri19

Mesaj gönderen heeri19 »

heeri19 yazdı:
lamekan yazdı:Zır cahiller adam bektaşilikten bahsediyor gerçekten. sizin gibi alevilerin hepsine bektaşi demiyor. sizin anlayışınızda sadece şiiler alevidri. oysa bizce siz şiisiniz biz aleviyiz.
ya arkadaş sormayı unuttum gerçek bektaşi ile gerçek olmayan bektaşi nasıl oluyor açıklarmısın bunların ayrıayrı nufus olarak sayıları ve görevlerimi var
lamekan

Mesaj gönderen lamekan »

gerçek bektaşi ile gerçek aleviyi sana anlayacağın tarzda anlatamam anlamazsın ben bildiğim gibi anlatayım sen de öyle anla:)

gerçek bektaşiler tarikata bağlı olanlardır ki o sayıyı bilmem belkide 3 milyondur. aleviler 25 milyon civarında ama bu sayı senin anladığın aleviler değil bunlar anadolu alevileri. senin anladığın tarzda benim görüşümce şii olanların nüfusuna birşey diyemem ama 3 milyon bile yoktur diye düşünüyorum
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Bektasilerde 4 kapi kirk makam vardir ilk kapi SERIAT iki TARIKAT üc MARIFET dört HAKIKAT kapilaridir ,Siz ise kendi SERIAT Kapinizi inkar ederek Tarikat ehli oldugunuzu söylüyorsunuz ..Gercek Bektasiler Sünnidir Tarikatcilardir !! ..Alevilik kisvesine bürünen Bektasiler ise SAHTEKARLARDIR !! Fark bu ..!! ama Sen ve senin gibiler bunu halen idrak edememissiniz !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

heeri19 yazdı:
heeri19 yazdı:
ya arkadaş sormayı unuttum gerçek bektaşi ile gerçek olmayan bektaşi nasıl oluyor açıklarmısın bunların ayrıayrı nufus olarak sayıları ve görevlerimi var

alevi hz,Alinin yolundan giden demektir şia da aynı anlama gelir
bektaşi sünn bir tarikatın adıdır
gerçek bektaşi olmak için bu tarikat şeyhinden el alıp nasip alıp ikrar verip tarikata girmek gerek
gerçek olmayan bektaşi ise tarikata girmediği halde kendisini bektaşi zanneden ahmaklara denir
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Tarikata bağlı olamadan nasıl Bektaşi olunuyor?
Ya hu Allah aşkına kıvırmak için bu kadar da saçmalamayın. Gerçek Bektaşiler sahte bektaşiler. Sizin dediğiniz gibi Aleviler bektaşi iseler o zaman Türkiye de 25 milyon Alevi varsa bunun 3 milyonu bektaşiyse (gerçek) geri kalan 22 milyon Alevi sahte bektaşi oluyor. ne demek bu sahte bektaşi? Yani bektaşi değiller bektaşiliği bilmez ve uygulamazlar inanmazlar ama bektaşiymiş gibi görünürler anlamına geliyor. Ne kadar temelsiz düşünceleriniz olduğunu burada da gördük. Siz oldukça ben bu BEktaşiliğin nasıl bir şey olduğunu daha iyi anlıyor ve gerçek aleviliğin bunlardan ne kadar uzak olduğunu görüyorum.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Alevilik - Bektaşilik Ayrımı” sayfasına dön