Şeyh Edebali

KARAPAPAK MURAT

Şeyh Edebali

Mesaj gönderen KARAPAPAK MURAT »

Şeyh edebali kesin olmamakla beraber 1206 yılında doğmuş, 1326 yılında hakka yürümüştür.Ahi ve Kalenderi şeyhi, Osman Gazi'nin kayınpederi ve hocası, Orhan Gazi'nin dedesi bir anlamda da sonradan imparatorluk olacak Osmanlı Devleti'nin fikir babasıdır.

Ciddi kaynaklara göre, aslen Karamanlı’dır. İlk tahsilini memleketinde yapan Edebali, tahsilini Şam’da tamamlamıştır. Tefsir, hadis ve özellikle İslam hukukunda uzmanlaşmıştır. Mevlana gibi, zamanının büyüklerinin sohbetinde bulunmuştur. Tasavvuf yoluna girdiği, Şii-batıni zümreden olan Baba İlyas halifelerinin ileri gelenlerinden olduğu belirtilmektedir.

Alim, faal, varlıklı, çevresi için örnek teşkil eden bir kişi olan Şeyh Edebali, Eskişehir yakınlarında İtburnu denilen köyde yaşar, yaptırmış olduğu zaviyede öğrenci yetiştirir ve halkı aydınlatırdı. Bilecik’te bir dergah yaptırmış, Osman Gazi'yi de birçok defa burada misafir etmiştir.

Rivayete göre, Osman Gazi’nin dergahta bulunduğu bir gece, rüyasında Şeyh Edebali'nin göğsünden bir ayın çıkıp kendi göğsüne girdiğini ve göğsünden bir büyük ağaç bitip dallarının alemi kapladığını, altından birçok nehirlerin çıkıp insanların bu sulardan geçtiklerini görmüştü. Sabah olup rüyayı anlatınca, Şeyh Edebali rüyayı şöyle tabir etmiştir:

"Sen, Ertuğrul Gazi oğlu Osman, babandan sonra bey olacaksın. Kızım Malhun Hatun la evleneceksin. Benden çıkıp sana gelen nur budur. Sizin soyunuzdan nice padişahlar gelecek, ve nice devletleri bir çatı altında toplayacaklar, Allah nice insanın İslam'a kavuşmasına senin soyunu vesile edecektir."

Gerçekten de öyle olur, altı asırdan fazla devam edecek olan bir imparatorluğun temelleri Osman Gazi ile atılır ve bunun ilk müjdecisi Şeyh Edebali olur.
1326'da 125 yaşlarında Bilecik’te vefat etmiş, dergâhının yanında gömülmüştür.
Eskişehir’de de adına bir türbe yapılmıştır. Vefatından bir ay sonra kızı, dört ay sonra da damadı Osman Gazi vefat etmiştir.

İlk derslerini bir Hanefi fıkıhçısı olan Necmeddin ez-Zahidi’nin yanında almıştır daha sonra şii bir tarikat olan kalenderiliğe geçmiştir. kimi kaynaklar onu mısırda kurulmuş olan bir diğer Şii tarikat vefai şeyhliğinede geçtiğini belirtir.
Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük emeği geçen Alevi pirleri gibi Edebali de her nedense gözlerden uzak tutularak Sünnileştirilmek istenmektedir. Ancak kaynakların incelendiğinde onun bir Şii piri olduğu her noktada ortaya konmaktadır.

Şeyh Edebali’nin Babai çevresine bağlı oluşu ve Hacı Bektaş ile bağlantıları, Bektaşi tarikatı ve ilk Osmanlılar arasındaki ilişkilerin incelenişinde mühim öğelerdir. XV. yy. da başlayarak, bilhassa adı Yeniçerilerin piri olduktan sonra Hacı Bektaş ‘in ulaştığı ehemiyete yol açan da şüphesiz onların korumaları olmuştur” İlk Osmanlıların ilgisi dolayısıyladır ki, Bektaşi tarikatı imparatorluk içindeki üstün yerini almış ve üst derece bir halk tarikatı olarak benimsenmiştir. ne bektaşiliği, ne şeyh edebali'yi sünni göstermek kmseye fayda sağlamaz bu tarih ilmine verilen bir zarardır. OSMANLI DEVLETİ 16.YY DAN SONRA SÜNNİLİĞİ RESMİ MEZHEP OLARAK BENİMSEMİŞTİR.

ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMEDİN VE ALİ MUHAMMED
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Başkanının Sivaslı olduğu BBP'nin en büyük adamlarından birinin Edebali olduğunu biliyor muydun? Onlar Şeyedebaliye ne kadar değer veriyor biliyor musun? doğrudan bir araştırma yapmadım bu konuda ama yine de bunu belirtmek istedim!
Saygılar..
.
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Murat efendi
ya sende en ufak bir mantık yok mu?ya hiçmi analiz yeteneğin yok?Önüne sunulan her yemeği yemek zorundamısın?Ayrıca 12 imamların önüne bir sürü ıvır zıvır adamı geçirmek zorundamısın?

Kod: Tümünü seç

Ciddi kaynaklara göre, aslen Karamanlı’dır. İlk tahsilini memleketinde yapan Edebali, tahsilini Şam’da tamamlamıştır. Tefsir, hadis ve özellikle İslam hukukunda uzmanlaşmıştır. 

Adamın alim değil birde müçtehit diye tanıtıyorsun,onun döneminin alimlerinin hepsinin yazılı eseri varken bu alim efendinin niye hiçbir yazılı eseri yok?Sen dünyada müçtehit olup ta yazılı en az bir eseri dahi olmayan birini tanıyormusun?eseri olmayan birinin müçtehit yada alim olduğuna nasıl inanabiliyorsun? Anadoluda adını Osmanlının yaydığı herkesi alim zannetme alışkanlığından ne zaman vazgeçeceksiniz?
o şii müçtehidiyse bunu şii alimler neden bilmiyor?ve neden bir müçtehit talebesi daha yok?bunca yıl yaşamış birtek alim neden yetiştirememiş?

Mevlana gibi, zamanının büyüklerinin sohbetinde bulunmuştur.
Ne konuşmuş acaba? Kim aktarıyor bunu?kaynak yokken nasıl biliyorsun konuştuklarını…edebalı sana göre yüz küsür yıl yaşamış olmalı ,o tarihlerde bu yaş ilginç..nüfus kaydı maydı yok nasıl olsa salla sallayabildiğin kadar,nasıl olsa kaynak ihtiyacında yok….

Tasavvuf yoluna girdiği, Şii-batıni zümreden olan  Baba İlyas halifelerinin ileri gelenlerinden olduğu belirtilmektedir. 

Bak burada da baba ilyası şii yaptın,edebalıyı halifesi yaptın ,neyseki savaşa katılmamış anlaşılan nasıl halifesi bu,üstadını savaşta terk ediyor,tabi yine savaş yıl yaş sorunu var ama bunlar senin için ıvır zıvır konular

Rivayete göre, Osman Gazi’nin dergahta bulunduğu bir gece, rüyasında Şeyh Edebali'nin göğsünden bir ayın çıkıp kendi göğsüne girdiğini ve göğsünden bir büyük ağaç bitip dallarının alemi kapladığını, altından birçok nehirlerin çıkıp insanların bu sulardan geçtiklerini görmüştü. Sabah olup rüyayı anlatınca, Şeyh Edebali rüyayı şöyle tabir etmiştir:
"Sen, Ertuğrul Gazi oğlu Osman, babandan sonra bey olacaksın. Kızım Malhun Hatun la evleneceksin. Benden çıkıp sana gelen nur budur. Sizin soyunuzdan nice padişahlar gelecek, ve nice devletleri bir çatı altında toplayacaklar, Allah nice insanın İslam'a kavuşmasına senin soyunu vesile edecektir."
Gerçekten de öyle olur, altı asırdan fazla devam edecek olan bir imparatorluğun temelleri Osman Gazi ile atılır ve bunun ilk müjdecisi Şeyh Edebali olur.
1326'da 125 yaşlarında Bilecik’te vefat etmiş, dergâhının yanında gömülmüştür.
Eskişehir’de de adına bir türbe yapılmıştır. Vefatından bir ay sonra kızı, dört ay sonra da damadı Osman Gazi vefat etmiştir.
Osmanlının yüzyıllar sonra uydurduğu rüyayı! Bize gerçek diye yutturmaya kalkıyorsun,alevi genci bu kadar saf olamaz….osmanlının saltanatlarını kutsamak için uydurduğu bir rüyayı kaynak kabul ediyorsun ama 12 imamların önüne kimseyi geçirme dediğimizde ısrar ve inatla çabalıyorsun…

İlk derslerini bir Hanefi fıkıhçısı olan Necmeddin ez-Zahidi’nin yanında almıştır daha sonra şii bir tarikat olan kalenderiliğe geçmiştir. kimi kaynaklar onu mısırda kurulmuş olan bir diğer Şii tarikat vefai şeyhliğinede geçtiğini belirtir.
Salla nasıl olsa kaynağa ihtiyacın yok,birilerinden duymuş olman yeterli,biz istediğimiz kadar Şiilikte tarikat örgütlenmesi yoktur diyelim ,hiçbir şii tarih kitabı bu tür örgütlenmeleri şii tarikatı kabul etmez diyelim ne fayda,karşımızda akıl mantık ve kaynak tanımayan bilmeyen inat eden birisi varsa ne yapabilirizki?
Eğitilmen için çabalıyoruz sen inatla Anadolu maslarına devam ediyorsun,

Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük emeği geçen Alevi pirleri gibi Edebali de her nedense gözlerden uzak tutularak Sünnileştirilmek istenmektedir. Ancak kaynakların incelendiğinde onun bir Şii piri olduğu her noktada ortaya konmaktadır.
Hangi kaynak ? diye sorsam nasıl olsa boşa sormuş olacağım değilmi?sen kaynak verme gereği duymazsın,biryerlerden okumuş olman yeterli ,o yerlerinde bunu nereden aldığını inceleme ereği yok,işine gelen bilgi doğrudur ,yeterki 12 imamlardan gelmesin..değilmi?

Şeyh Edebali’nin Babai çevresine bağlı oluşu ve Hacı Bektaş ile bağlantıları, Bektaşi tarikatı ve ilk Osmanlılar arasındaki ilişkilerin incelenişinde mühim öğelerdir. XV. yy. da başlayarak, bilhassa adı Yeniçerilerin piri olduktan sonra Hacı Bektaş ‘in ulaştığı ehemiyete yol  açan da şüphesiz onların korumaları olmuştur” İlk Osmanlıların ilgisi dolayısıyladır  ki, Bektaşi tarikatı imparatorluk içindeki üstün yerini almış ve üst derece bir halk tarikatı olarak benimsenmiştir. ne bektaşiliği, ne şeyh edebali'yi sünni göstermek kmseye fayda sağlamaz bu tarih ilmine verilen bir zarardır.
Bu kadar soruyu kaynağı analizi boşa yapmışız demekki,vermeyince mahbub ,neylesin Mahmut hesabı,
Madem Bektaşilik alevi tarikatıymış ta yavuz ile yıkıldığı 1826 yılına kadarki süreçte Osmanlının en azgın padişahı yavuz bu tarikata neden hiç zarar vermemiş? Boşuna soruyorum değilmi?
Adam 40 bin aleviyi kesiyor ama onların merkezi olan Bektaşi merkezine ve önderlerine hiç zarar vermiyor,tuhaf değil mi? Yoksa dervişlerden korktumu?

OSMANLI DEVLETİ 16.YY DAN SONRA SÜNNİLİĞİ RESMİ MEZHEP OLARAK BENİMSEMİŞTİR. 
O zaman muratlar fatihler,bayezidler sana göre Sünni değil öylemi?
Yahu hadi ana ve babalarının uyruklarını bir yana bırakalım yüzlerce çocuğun birisine bile ali hasan Hüseyin ismini koymayan tam tersi 1. ve 2.ba-yezid ismi koyan(yani yezidin babası ) Osmanlı sultanlarını nasıl alevi yapabilirsin?sende hiç akıl yok mu?
KARAPAPAK MURAT

MELİKOFF, İrene: Uyur İdik Uyardılar, s.24.
2 age, s.107, Aktarma: Mevlana Müzesi, MS No: 4937.
3 Tercerne-i Menakih-i Tacül Arifin vr 2 a-b, Katip Çelebi vr. 43b
4 ATSIZ, N.: Aşıkpaşaoğlu Tarihi, s.16
5 age, s.16.
6 Melikof İrene,age.s.208 Benden kaynak istemişsiniz buyrun size gönderiyorum.

1- hiç kimseyi 12 imamların önüne getirmiyorum sadece tarihsle çarpıklıkları birçok kişiye yaptığım gibi düzelterek sizinde yüzünüze çarpıyorum. Alevi pirlerini tarihin ve tarihçilerin subjektifliğine bırakarak alevi zihinlerinden silinmesini engelliyorum

2- şii müçtehidiyse bunu şii alimler neden bilmiyor? Dünyadaki şii alimler tarihte önemli kaç şiiyi tanıyor ki? daha iranlılar safevi dönemindeki kaç alimi tanıyor ve tanıtıyorlar?

3- anadoluya giren ilk mutasavvıflardan haberiniz yok bu sizin cehaletiniz. baba ilyas-ı horasani Şiidir ancak caferi değildir batıniliği ve tasavvufu seçmiştir. babailik tarikatının erkanınıda araştırın. edebalide halifesidir kaynaklar bunu gösteriyor.

4- "Osmanlının yüzyıllar sonra uydurduğu rüyayı! Bize gerçek diye yutturmaya kalkıyorsun,alevi genci bu kadar saf olamaz"
acaba neye dayanarak bu rüyanın uydurulduğunu söylüyorsunuz? asıl ben onu anlamadım

5-Salla nasıl olsa kaynağa ihtiyacın yok,birilerinden duymuş olman yeterli,biz istediğimiz kadar Şiilikte tarikat örgütlenmesi yoktur diyelim ,hiçbir şii tarih kitabı bu tür örgütlenmeleri şii tarikatı kabul etmez diyelim ne fayda,karşımızda akıl mantık ve kaynak tanımayan bilmeyen inat eden birisi varsa ne yapabilirizki? DİYORSUNUZ PEKİ;

yahu şiilik dediğiniz bugün iran,ırak,lübnan mıdır sadece? 7 imamcı ismaililer ve 5 imamcı zeydilerde şiidir. şu şiidir bu sünnidir demek kimsenin haddi değildir. kimse kimsenin mezhebini belirleyemez. tarihte 300 sünni, 100 şii tarikatın varolduğunu bütün islami kaynaklar yazar. iranda kurulan safevi devleti bile şii tarikattı nasıl inkar ediliyor ?

6- Yavuz selim anadoluda 40.000 Şiiyi katletti peki bektaşilere ne oldu onlarda ketledildi elbette birçok bektaşi mora,kıbrıs,,halep gibi yerlere sürüldü sadece dergaha dokunulmadı
KARAPAPAK MURAT

ACABA 2.REDDİYEM NEDEN SİTENİZDEN SİLİNDİ? NEDEN YAYIMLAMADINIZ?
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

KARAPAPAK MURAT yazdı:ACABA 2.REDDİYEM NEDEN SİTENİZDEN SİLİNDİ? NEDEN YAYIMLAMADINIZ?

yahu sen ne anlayışı kıt adamsın
o yazıların hepsi ana reddiye yani caferi
yola reddiye bölümüne taşındı.birdaha aynı konuyu o bölüme yazman gerekiyor.
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

KARAPAPAK MURAT yazdı:MELİKOFF, İrene: Uyur İdik Uyardılar, s.24.
2 age, s.107, Aktarma: Mevlana Müzesi, MS No: 4937.
3 Tercerne-i Menakih-i Tacül Arifin vr 2 a-b, Katip Çelebi vr. 43b
4 ATSIZ, N.: Aşıkpaşaoğlu Tarihi, s.16
5 age, s.16.
6 Melikof İrene,age.s.208 Benden kaynak istemişsiniz buyrun size gönderiyorum.

kaynak böyle verilmez tezini yazacaksın altına kaynağını yazacaksın böylece hangi tezi kimden aldığın belli olacak uyanık!

3- anadoluya giren ilk mutasavvıflardan haberiniz yok bu sizin cehaletiniz. baba ilyas-ı horasani Şiidir ancak caferi değildir batıniliği ve tasavvufu seçmiştir. babailik tarikatının erkanınıda araştırın. edebalide halifesidir kaynaklar bunu gösteriyor.

yahu sen sıyırmışsın şii olup caferi olmamak olurmu ilk defa duyuyorum.

4- "Osmanlının yüzyıllar sonra uydurduğu rüyayı! Bize gerçek diye yutturmaya kalkıyorsun,alevi genci bu kadar saf olamaz"
acaba neye dayanarak bu rüyanın uydurulduğunu söylüyorsunuz? asıl ben onu anlamadım

sana iki kişi arasındaki rüya olayını bir başşkasına anlatılmadıkça kimse bilemez denmek isteniyor üçyüz yılsonra birden birisi bunu anlatıyorsa sallıyor denmek isteniyor sen byanlarındamıydın yoksa rüyada sende varmıydın bu kadar emin olduğuna göre değilmi?

yahu şiilik dediğiniz bugün iran,ırak,lübnan mıdır sadece? 7 imamcı ismaililer ve 5 imamcı zeydilerde şiidir. şu şiidir bu sünnidir demek kimsenin haddi değildir. kimse kimsenin mezhebini belirleyemez. tarihte 300 sünni, 100 şii tarikatın varolduğunu bütün islami kaynaklar yazar. iranda kurulan safevi devleti bile şii tarikattı nasıl inkar ediliyor ?

şiilikte tarikat var diyen birini bende artık ciddiye almıyorum oysa seni akıllı hevesli biri sanmıştım

6- Yavuz selim anadoluda 40.000 Şiiyi katletti peki bektaşilere ne oldu onlarda ketledildi elbette birçok bektaşi mora,kıbrıs,,halep gibi yerlere sürüldü sadece dergaha dokunulmadı
hangi kitap yazıyor bu kaynak rica etsem neyse boşver nbende seni birdaha muhatap almayacağım vaktime yazık
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

yazilari takip ediyorum,Biralevi abimizin Yazmis oldugu Reddiye cavabini Murat arkadasimiz önce okuyor taktir ediyor dogurdur diyor ve ardindan karsi cikarak, kendine göre kopyalama Reddiye yazisi sunarak ,Biralevi Abimizin yazmis oldugu tüm Mantikli ve dogru yazilari biran inkar edip Dogrularin karsisina Batili ortaya koyuyor .Biralevi abimizin Sorularina cevap verme ihtiyacai duymayip, görmezcelikten gelip Büyük bir Inatla halen 12 Imamlarin önüne Haci Bektas ,Edebali givir ziviri öne gecirmek icin cirpinip duruyor .

Tüm kanitlar ortada iken halen israrla Görmek ve duymak istedigini ortaya koyup filimi bastan baslatiyor , yani "sizin ortaya koydugunuz Delileri ben kabul etmiyorum ilede Benim mantigim benim Reddiyem Dogrudur " demeye geitirip.. halen israrla cürük kaynaklari ortaya atip birde Aleviligi icten cökertmek isteyen Irene Melikof gibi Trükolog Alman Kokanasinin Masal kitablarini Delil diye sunuyor "Aleviligi 12 Imam Kaynaklarindan degilde Bu kokanadan ögrenin "demeye getiriyor

yani bu Murat arkadasimizin aslinda Gerceklere karsi Antipatigi var, öyle cok cirpiniyorki Batili Hak Gösterbilmek icin tüm marifetlerini ortaya koyuyor .. Kendi dedigini kabul etmeyincede Bizlerin birer "Sahtekar" oldugunu söyleyip hakarete dahi bas vurabiliyor ..yani Bu arkadasimiz diger Bektasiler gibi ikili oynamayi seviyor ..Bektasiligi Ehli Beyt davasindan üstün gösterebilmek icin Tüm Enerjisini bosuna harciyor ..ve Alevileri Kis uykusuna uyutmaya devem edenler gibi kendiside öyle davraniyor. Aleviligin uyanmasini ve gercekleri göremlerine karsi olan bu arkadasimiza ne anlatilirki yazdiklarina söyle bir dikkatle bakarsak kendisninin neci oldugu zaten ortaya cikiyor ...
KARAPAPAK MURAT

Ali muhsin canımız abimiz gardaşımız sorun bende değil sen ve senin gibi düşünenlerdendir. hangi kanıtlar ortadır? uydurma kanıtları diyorsan hiçbir zaman uydurmaları kanıt olarak görmedim ben haksız olsaydım zaten ısrarla bir konu üzerinde durmaz, korkaklar gibi bu meydanı terk ederdim ama yazdığım her türlü yazı delillidir ve tam tersine sen bunları yok saymaktasın YAZIK!

ben BİRALEVİ rumuzlu canımızın abimizin yazdığına mantıklı ve kendince kaynaklara dayanılarak yazılmış dedim ancak doğrudur demedim uydurma işini bırak artık. Sen kim oluyorsunda haşa ve kella hacıbektaşı şeyh edebaliyi ıvır zıvır görüyorsun fars ajanı vatan haini. burada fazlalık varsa sensin ıvır zıvır sınıfına girmeyecek kadar düşük bir insansın. Türk-islam kültürünü yok edip yerine 1979 modelini getirmek amacıyla mukaddes Alevi ismini bile kullanıyorsun. yıllardır alevilerin gönüllerinde taht kurmuş, aydınlatmacı mürşidleri alevi halkının zihninden silip kendinizi yerleştirmeye, iktidar düşkünü olmaya ne kadar heveslisiniz. ALEVİ isminden başka alevilerde hiçbir değer bırakmamak için ortaklaşa çalışmaktasınız. sen benim ne tür faal durumda olduğumu biliyor musunda iftiralarda bulunuyorsun? bu site Alevilerin mukaddes önderlerine dokunmadığı sürece her zaman destekleyeceğimi en başından belirtmiştim ama zıvanadan çıktılar desteği gördükçe iyice gevşediler,jöle gibi oldular. Usul-u din ve füru-u din meselelerini anlatmak için bende destek çıkarım ama senin gibiler maydonozlaşmadıklarca.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

KARAPAPAK MURAT yazdı: fars ajanı vatan haini. .....Türk-islam kültürünü yok edip yerine 1979 modelini getirmek amacıyla mukaddes Alevi ismini bile kullanıyorsun. ..... bu site Alevilerin mukaddes önderlerine dokunmadığı sürece her zaman destekleyeceğimi en başından belirtmiştim ama zıvanadan çıktılar desteği gördükçe iyice gevşediler,jöle gibi oldular. Usul-u din ve füru-u din meselelerini anlatmak için bende destek çıkarım ama senin gibiler maydonozlaşmadıklarca.

İçindekini dışına vurdun ve kimliğini açık ettin,işte şimdi masken düştü,gerçek ırkçı yüzün sırıttı
bende zaten nasıl olurda bu kadar doğruya inat eder diyordum şimdi anlaşıldı...anlayan herkeste anladı....
şimdi niye ıvır zıvır adamı 12 imamların önüne geçirmeye çalıştığını ben bile bu yaşımda anladım...yolun açık ola....

“Alevilik - Bektaşilik Ayrımı” sayfasına dön