Kırklar Cemi

AZADİ

Kırklar Cemi

Mesaj gönderen AZADİ »

Alevi inancına sahip çıkan birçok kişi için hala ayrıntısıyla bi,linmeyen bir konu.
Öncelikle bilen dostların cevaplamasını temenni ediyorum.
Eğerki bu Kırk kişi Ehli Beyt dostu ise bunların isimleri nedir.
Neden Kırk kişiidr.
bunların marifetleri nedirki bu kadar ilgi görmüşlerdir.
Bir efsanemidir.
anlatılışşekline baktığımızda daha çok bir tarikat havası vermektedir.
Eğer Peygamberimiz zamanında yaşamış ve gerçekten kuran ve Ehli Beyte sahipçıkan kişiler ise inkar edemeyiz.

Peygamberimiz den sonra ümmet içinde hala imanını koruyabilen ve hilafet kavgasından kendisini sıyırabilmiş seçkin kişilerdenmi bahsedilmektedir.

Kİmlerdirbu kişiler.
İsimleri nedir.
Ve Kırklar meclisinde meydana geldiği söylenilen olayların inancımız yönünde etkisi nedir.
Uydurma ise neden bu zamana kadar süregelmiştir.
Hak üzerine inşaa edilmiş ve daha çok içinde efsaneler barındırıyorsa daha netleştirebilmek için nasıl bir kaynaktan yararlanmalıyız.
Şii kaynaklarında buna benzer bir açıklama varmıdır.

sünnilerdede araştırılması gerekir
Aleviliğin diğer bir çok inancın harmanı olarak kabul edenlere göre bunun açıklaması nedir.
Şaman yada zerdüşt geleneğimidir.

İnşallah ilmi olarak bir sonuç çıkarabiliriz.
Bundan sonrası için bu konuyu olumlu yönüyle nasıl aktifleştirebiliriz.
eğer Kırklar hayırlı ve İslama bağlı kişiler ise örnek almalıyız.
Yok eğer sadece efsane ise bunuda dinimizde olmayan diğer hurafeler gibi kenara bırakmalıyız.

İnşaallah tatmin edici açıklamalar gelir
Eğer iman etmiyor ve Allahtanda korkmuyorsanız bari şu dünyada özgür kişiler olun.

Şehidlerin Efendisi Hz.İmam Huseyin (a.s)
Çiğdem

Re: Kırklar Cemi

Mesaj gönderen Çiğdem »

Sayın Azadi

Dediğiniz konuda çok haklısınız öncelikle bende o kadar araştırmama rağmen ve bir çok alevi dedesine sormama rağmen bu soruya cevap verebilen birine rastlamadım. Eğer gerçekten bilen birileri varsa yazsın. Üstelik hatırlarsanız Aktül Dergisinde bu konu ile ilgili 3 -5 kişi çıkıp bu Kırklar cemi ile ilgili o kadar saçma şeyler söylemişlerdiki ben alevi olduğum için çalıştığım yerde yazıyı okuyan herkes gelip bana bir sürü soru sorudular sanki ben yazmışım gibi , o vakit tekrar Kırklar Cemi ile ilgili birşeyler araştırmak gereği duydum ama sonuç gerçekten sıfırdı.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Kırklar cemi deenilen hikayeye ben bir alevi olarak inanmıyorum.
Yani mantıkla ve iki hak emanetle uzlaşmıyor. Hem bu hikayenin bir kaynağı dahi yok. Mitolojik bir olaymış gibi anlatılıyor.
AZADİ

Mesaj gönderen AZADİ »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Kırklae cemi hakkında ciddi araştırmalar yapıp kanıt sunma sevdasında olan bazı kişilerin verdikleri, cevaplardan aklımda kalanları nakletmeye çalışacağım.

Yazar şöyle diyor.
Kırklar Peygamber efendimiz bu meclisin içine girdiği vakit şöyle bir soru yöneltiyor
Kimsin.
Peygamberimizde Allahın Resulüyüm diye cevap veriyor.
Bu cevaba karşılık onun resul olması meclise girmesi için yeterli görülmüyor bu sefer aynı soruya Peygamberimiz fakir bir kişi olarak cevap veriyor.
Bu kez kabul ediliyor.
peygamberimiz soruyor siz kimsiniz.
Biz Kırklarız diyorlar.
Bizimiz kırkımız kırkımız birimiz içindir.
Sonra herbiri koluna neşter vuruyor meclistekiler otuzdokuyz kişidir bir kişiside dışardadır oda Salman.
Her bilekten kan akıyor bacadanda salmanın kanı birleşirler ve kırkıda bir olur.
Sonra salman dışardan bir üzüm tanesi getirir
Bu üzümü peygambere verirler bunu paylaştır diye.
Peygamber paylaştıramaz salman üzümü ezer ve suyunu içtiğinde kırkıda içimiş olur
sonra üryan büryan semah dönerler.

benim aklımda kalanlar bu kadar.
Şimdi işin içinde çok iş var gibi görülüyor.
Bu masala inananların yeri geldiğinde Kurandan Hadisten kaynak gösterin diye direttiklerini gördükçe aynı kanıtı kendilerinden beklememizi sanırım çok görmemeleri gerekir.

tarihte Kırk ile ilgili çok olay vardır.

Kırk haramiler aklıma gelen ilki
Ölümden sonraki Kırk gün
Çocuğun doğumunun Kırkı
Kırk katırmı Kırk satırmı
kırkından sonra azanı teneşir paklar
kırk gün kırk gece düğün olur masalları

daha çoğaltılabilinir.

konuya direk masal deyip silmeye çalışmak bugünün şartlarında mümkün olmuyor.
yani gerçekliği olsada olmasada bir halkın geleneğinde Kültüründe yer etmiş zaman zaman önem kazanmış hatta dinin temeli gibide görülmüştür.
Bu duyarlılığa karşı sert bir tavır zıtlıkları arttıracağı gibi gereksiz düşmanlıklara sebep olacaktır.

Alevi toplumuna bugün inancının temellerini sorarsak hiçte tatminkar bir cevap alamayız.
Her kişi için ayrı bir cevap olacaktır.
Hatta bazıları bu farklılığı zenginlik olarak tanımlayıp işte Aleviliğin hoşgörüsü hepsi Alevi ama hepside ayrı şeylere inanıyor diyeceklerdir.

Ve kısacası Kırklar cemi
bir daha inclenip yerinin belirlenmesi gereken bir konudur.

Allaha emanet olun
Eğer iman etmiyor ve Allahtanda korkmuyorsanız bari şu dünyada özgür kişiler olun.

Şehidlerin Efendisi Hz.İmam Huseyin (a.s)
beyazşah

Mesaj gönderen beyazşah »

İyi bir araştırma yapılması gerek...Cılız kaynaklarla kulaktan dolma bilgilerle bir çözüme ulaşılamaz fikrimce.....
=beyazşah=
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

beyazşah yazdı:İyi bir araştırma yapılması gerek...Cılız kaynaklarla kulaktan dolma bilgilerle bir çözüme ulaşılamaz fikrimce.....
halkımıza yalanmı söyleyelim doğruyumu söyleyelim
kırklar cemi diye bir olay yoktur hiç olmamıştır bunu yüzlerce kaynağı araştırarak söylüyoruz
uydurma bir kitap olan bisatinin eserinde yazılan ve 12 imamların hiç bahsetmediği bu masalın masal oldunu tabiki söyleyeceğiz
söylemezsek vebaldeyiz
bunun için üzülecek kızacak varsada kendi sorunudur ister inanır ister inanmaz
iyi yani herkes yalan söylesin uydursun kimse birşey demiyor biz doğruyu söyledik diye olay oluyor
olsun doğruyu söyleyeceğiz söylemeliyiz
KIRKLAR CEMİ MASALDIR

“Kırklar Cemi Masalı” sayfasına dön