Semah İbadeti ve Kur'an-i Dayanakları

Hasan Akça

Re: Tarihte Dönülen ilk Semahlarla İlgili Hadisler

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Dede-baba yazdı:
Hasan Akça yazdı:
Dede-baba yazdı:Tarihte ilk semah, tasavvuf kaynaklarına göre Hz.Peygamberimizin mescidinde yapılmıştır. Hz.Peygamber gördüğü zulümlere dayanamamış, Mekke’den Medine’ye hicret etmiştir.

Hz.İmam Ali’nin kardeşi Cafer-i Tayyar Hindistan’dadır. Peygamberimize yapılan zulmü duymuş ve gelmiştir, O’nun huzurundadır;

“Ya Resulullah! Duydum ki, sana zulüm yapılıyormuş, bir canım var onu da uğruna fedâ etmeye geldim.” der.

Peygamberimiz duygulanır.

“Benim sevgili Cafer’im! Seni o kadar çok seviyorum ki, anlatmaya kelimeler bulamıyorum.” deyince,

Cafer-i Tayyar,

“Ya Resulullah’ım bu sözü senden duymayı o kadar çok istiyordum ki” der ve dönmeye başlar. Mescitte Peygamberin manevi evladı Zeyd de vardır ve döner ona; ”Ey Zeyd! Seni de o kadar çok seviyorum ki, erkek evladım olmadığına üzülmüyorum.” Zeyd yerinden fırlar kendinden geçerek o da dönmeye başlar.
İşte semah, aşk ve vecd halidir. Diğer bir kaynakda gayp alemi olan Kırklar Meclisi’nde de dönülmüş ve yaratanla birleşilmiş ve tesbih edilmiştir. Semah, on iki hizmetten biridir. İbadet halidir. Süslü-püslü giyecekler giyerek yapılan Semah sadece folklorik anlamı olur ki ibadetten dışlanmış olur. Semahımıza ve inancımıza saygısızlık yapmayalım, yaptırmayalım. Semah uçmaktır, benlikten geçmektir. Kırklar Meclisi’nde ki aşk ve cezbe halidir ve semahın adresi de “Kırklar Meclisi’dir....”

Kaynak:http://www.habercem.com/haberdetay.a...5&Categoryid=4
habercem kaynak vermeden yazmış sende buraya aktarıyorsun
eğer bir olayın kaynağı yoksa bu onun uydurma olduğunun kanıtıdır
sen ehli beyt yoluna uydurma sözler ve anlatılarlamı ulaşmayı umuyorsun?
Kaynak:

kolayca ulaşasanız diye linkiyle verdim. kitap olarak ise, CEM VAKGI ALEVİ-İSLAM BAŞKANI, Ali Rıza UĞURLU'NIN Aşk-ı Muhabbet, adlı kitabında mevcuttur.. yukardaki Hadis sünni kaynaklarıncada kabul edildiği için tartışma üzerinde pek yoktur...

Semah'ın varlığına ilişkin hem alevi hemde Sünni kaynaklarında çokca kaynak bulunur.. Madem siz semahın olmadığını iddia ediyorsunuz sizde olmadığına dair kaynak getirin...

bakalım Hz. Muhammed mi 12 İmam 'lar mı kim yasaklamış Semah'ı oysa aksi yönde birçok kanıt var..
yine uydurmada çarpıtmada zirve yaptın
kaynak veremedin sünnilere ve başka yerlere gönderme yaptın yani kıvırdın(alone can seni saygıyla birkez daha anıyorum nerdesin?)
sonra olmadığını kanıtlayın kim yasaklamış kanıotlayın diye müthiş bir mantık! sızlık ürettin
YOK olan bir şey kanıtlanırmı?
OLMAYAN birşeyi kim yasaklayabilirki?
aksi yönde birçok kaynak var diyorsun söyle diyoruz sünnilerden bilmem nelerden uydururuk birşeyler söylüyorsun
12 imamlardan kaynak ver diyoruz vermiyorsun
ehli beytten ver diyoruz yine veremiyorsun
bari seyyitler deyip duruyorsun onların kitaplarından kaynak ver diyoruz veremiyorsun
sonra pişkin vede (cahilce) olmadığını siz kanıtlayın diyorsun

YOK OLANI ,OLMAYANI kanıtlamamızı istiyorsun
yahu senin tahsilin nedir yaşın kaçtır yazda ona göre cümleler kuralım ben seni yetişkin mürekkep yalamış birisi gibi algılıyordum zalim olduğunu düşünüyordum
bizim köyün çobanı bile olmayan birşeyi kanıtla diye cümle kurmaz
ali muhsin

Re: Semah İbadeti ve Kur'an-i Dayanakları

Mesaj gönderen ali muhsin »

Dede Baba Sahis
Su Yazdiklarin senin hangi Düsünceyi temsil ettgini acikca ortaya koyuyor Alevilik adina Fasistlik ve irkcilik yaptigin gibi birde Vahabi Selefiler gibi Sii Düsmanligi yapiyorsun..Alevilerin icine Sinsice sizan Yalan ve hurafelerle herseyi carpitan Siz Bektasi Mokorblari, Alevileri Alevilik Adina Türk Islam Fasisti Sentezciligini Asilamak ve Selefi Vahabiler gibi Alevilerin beyinlerinede Siilik Düsmanligini pekinlestirmek arzusundasiniz ..Yazdikca battiginin Nasil bir Rezil bir Durumuda oldugnuzun farkinadimisniz !!!??
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Dede-baba

Mesaj gönderen Dede-baba »

ali muhsin yazdı:Vallahi Allahin Laneti Ehli Beyte Yalan yanlis isnat edenlerin üzerine olsun ...Dede Baba denilen Saskin ...Öyle kafana göre yorumlar yapip Carpitiyorsunki Söylediklerine kanit bile getiremiyorsun Kanit getir denildiginde Sen careyi Siirlerde Gazellerde arayarak Kaynak olarakta bir haber sitesinin Sayfasini veriyorsun ne kadar Ahmak ve ikiyüzlüsünüzki Utanmadan Ehli Beyte suc isnat ederek onlarin degerlerini düsürürp birde Nediü belirsiz kisileri Ehli Beytin önüne gecirmeye calisiyorsunuz ..yazilarinda hic bir Mantik hic bir ilim yok..!! Kanit Delilleriniz hic yok.. uydur uydur yaz .hatta Kanit Delill dahi getiremiyorsun Kelime oyunlari ile Ayetleri carpitip keyfe göre yorum yapiyorsun Eskiden Kurani inkar ederdiniz simdi cikarinizca kulanip Ahkammi kesiyorsunuz !!! Bahsetiginiz satilmis kalemler ise Alevilkle alaklari yoktur !!
1- elbette Allah'ın laneti Peygamber'e 12 İmam'a beş vakit camide namaz kıldırıp yatırana olsun.. sonra Peygamber'in ağzından ümmeti camiye beş vakit namaza çağırana olsun..

2- Alevi kaynakları ortadadır... araştırır bakarsınız.. yok kabul etmiyoruz derseniz alevi olmayan kiilerinde dahi Alevi ibadetlerini destekleyen kaynakları sunduk yine gider bakarsınız..

3- sizede burdan söylüyorum elinizde bizzat hz. Ali2den yada 12 İmam'ların herhangi birinden bizzat kaleminden çıkmış yazılı eser vesika varsa getirin başım üztüne.. ama sözleriniz benim için hiçbir kıymeti olmayan sonradan 12 İmam'a izafe edilmiş uyduruk sözlerse lütfen Allah'TAN KORKUNDA DOĞRUYU SÖYLEYENLER OLUN.. BİZİM KAYNAKLARIMIZDA SİZİN GİBİ AKTARIM VE RİVAYETTİR DİYİN..

4- sanki sizin eserleriniz sahihh ve tartışılmaz güvenilirde Ehli beyt'ten yani sözüm ona sizin sonradan uydurduğunuz hadis kaynaklarından delil getirin diyebiliyorsunuz.. bu ne pişkinlik..

5- yok öyle birşey bilmiyorsan hocalarına sor ne sizin elinizde ne bizim elimizde nede sünnilerin elinde 12 İmam 'dan yada peygamber'den kalan bizzat yazılı eser yoktur.. TÜMÜ RİVAYETTİR...

6- o zaman seninki yanlış benimki doğru tartışmasına girmeninde gereği yok.. hekerse kendi hadis kaynağına göre ibadetini yapar.. kimsede senin kaynağında delil getirmek durumunda değil..

7- mesela bende sana diyebilirm Kur'anıjn neresinde 30 gün ramazan var.. neresinde, 5 vakit namaz var..neresinde cami var..nerden uyduruyon bunları? delil getir dersem ne yapacaksın? benim inandığım kendi keynaklarını bana getirmen komik olma mı?

lütfen sohbet ederken kanıtlarını neye dayandırdığınıza iyi bakın.. başkalarını eleştiriken aynı eleştirilerin sizin içinde geçerli olduğunu görün..
Dede-baba

ali muhsin yazdı:Dede Baba Sahis
Su Yazdiklarin senin hangi Düsünceyi temsil ettgini acikca ortaya koyuyor Alevilik adina Fasistlik ve irkcilik yaptigin gibi birde Vahabi Selefiler gibi Sii Düsmanligi yapiyorsun..Alevilerin icine Sinsice sizan Yalan ve hurafelerle herseyi carpitan Siz Bektasi Mokorblari, Alevileri Alevilik Adina Türk Islam Fasisti Sentezciligini Asilamak ve Selefi Vahabiler gibi Alevilerin beyinlerinede Siilik Düsmanligini pekinlestirmek arzusundasiniz ..Yazdikca battiginin Nasil bir Rezil bir Durumuda oldugnuzun farkinadimisniz !!!??
1- ben ne şii düşmanlığı yaptım nede sizi inancınız nedeniyle kınadım..

2- dikkat edin aleviliği sapık bir inanç olarak gösteren, ve aşağılayan sizin yazılarınızdır..

3- oysa ben YÜZyıllardır var olan gerçek aleviliği ortaya koyuyorum o kadar..

4- anlattıklarımın teki şu an alevilerce yaşanmıyor ve inanılmıyorsa ben uydurduysam... sonuna kadar haklısınız .. ama sizde biliyorsunuzdaki Türkiyede ve başka yerlerde milyonlarca alevi benim gibi inanır ve ibadet eder..
ali muhsin

Seytanin kulu Dede Baba

Sen suanda Tam Münafikligini göstermis durumdasin !! Peygamber (saa) me ve Ehli Beyte Suan Lanet ettiginin farkindasindir ,Peygamber (saa) Ve Yüce Ehli Beyti Namaz konusudna Cok hadisleri varken ve Toplumu namaza davet ederken , Sen ise Namaza Cagiranlar Lanet ediyorsun yani Ehli Beyte Lanet ediyorsun ..Umarim Allahin Laneti senin gibi Masonik Düsünen Yalancilarin ückagitcilari üzerine olsun !!!
------
ali muhsin

Yazdigin onca safsatalardan bir tek kaynak dahi getiremiyorsun oysaki biz Gercek Aleviligi Kuran ve Ehli Beytin Dogrultusunda kaynakli Delilli isptladigimizda ,Senin gibiler Keyfe göre yorum yapip birde utanmadan üst cikmaya calisiyorsunuz ..Aleviligi Siilikten ayirmak Münafiklarin Selefilerin Vahabilerin isidir ..üstü kapalida olsa Siilere gönderme yaptigini ve onlari asagiladiginizi hepimiz gördük daha fazla batmayin !!
------
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Dede-baba yazdı:
ali muhsin yazdı:!!
1- elbette Allah'ın laneti Peygamber'e 12 İmam'a beş vakit camide namaz kıldırıp yatırana olsun.. sonra Peygamber'in ağzından ümmeti camiye beş vakit namaza çağırana olsun..

2- Alevi kaynakları ortadadır... araştırır bakarsınız.. yok kabul etmiyoruz derseniz alevi olmayan kiilerinde dahi Alevi ibadetlerini destekleyen kaynakları sunduk yine gider bakarsınız..

3- sizede burdan söylüyorum elinizde bizzat hz. Ali2den yada 12 İmam'ların herhangi birinden bizzat kaleminden çıkmış yazılı eser vesika varsa getirin başım üztüne.. ama sözleriniz benim için hiçbir kıymeti olmayan sonradan 12 İmam'a izafe edilmiş uyduruk sözlerse lütfen Allah'TAN KORKUNDA DOĞRUYU SÖYLEYENLER OLUN.. BİZİM KAYNAKLARIMIZDA SİZİN GİBİ AKTARIM VE RİVAYETTİR DİYİN..

4- sanki sizin eserleriniz sahihh ve tartışılmaz güvenilirde Ehli beyt'ten yani sözüm ona sizin sonradan uydurduğunuz hadis kaynaklarından delil getirin diyebiliyorsunuz.. bu ne pişkinlik..

5- yok öyle birşey bilmiyorsan hocalarına sor ne sizin elinizde ne bizim elimizde nede sünnilerin elinde 12 İmam 'dan yada peygamber'den kalan bizzat yazılı eser yoktur.. TÜMÜ RİVAYETTİR...

6- o zaman seninki yanlış benimki doğru tartışmasına girmeninde gereği yok.. hekerse kendi hadis kaynağına göre ibadetini yapar.. kimsede senin kaynağında delil getirmek durumunda değil..

7- mesela bende sana diyebilirm Kur'anıjn neresinde 30 gün ramazan var.. neresinde, 5 vakit namaz var..neresinde cami var..nerden uyduruyon bunları? delil getir dersem ne yapacaksın? benim inandığım kendi keynaklarını bana getirmen komik olma mı?

lütfen sohbet ederken kanıtlarını neye dayandırdığınıza iyi bakın.. başkalarını eleştiriken aynı eleştirilerin sizin içinde geçerli olduğunu görün..
1-tamam anlaştık Allahın laneti yalancıların üzerine olsun
2-Şu kaynaklar ortadadır yazdım dediğin kaynakları bir türlü yazmıyore kıvırıp kıvranıp duruyorsun acep nedendir?
3-Bizim elimizde Nehcül belaga var Hz.Alinin sözlerinin derlendiği ilk yüzyıllara ait kitaptır derleyen toplayan kimden topladığını yazmıştır
bizim elimizde kafi hadis kitabı vardır derleyen bellidir sözlerin kimlerden toplandıüğı bellidir
bizim elimizde sahifeyi seccadiye vardır yazan aktaran yılı bellidir birçok böyle temeli arapça olan 12 imama dostlarının derlediği ravileri ve yyılları belli kaynaklarımız var ve biz 12 imam yolunu bu orjinal arapça kaynaklardan öğreniyoruz çünkü 12 imamlar arap yarımadasında yaşadılar ve arapça sözlerini hutvelerini söylediler doğalki ilk kaynaklarda arapça oldu .
eee senin rivayetlerim dediğin eserler anadolu dışına arapça orjinale dayanıyormu? HAYIR
işte bu yüzden kıvranıyor ve kıvırıyorsun
sonra üzerine gelincede saçma sapan demogojilerle sıyırmaya çalışıyorsun ama dediler sana burası senin gibilerin kıvırabilecekleri bir site değildir
burada bilgili samimi gerçek aleviler var
özüde sözüde Kurana ve ehli beyte uyan 12 imam dostları var
bunu kafana iyi sok sağlam bilgin olmadığı konularda ahkam kesme
sitenin spor sağlık kültür bölümleride var
hatta sana mizah bölümü daha çok yakışır
Dede-baba

Re: Tarihte Dönülen ilk Semahlarla İlgili Hadisler

Hasan Akça yazdı:[
yine uydurmada çarpıtmada zirve yaptın
kaynak veremedin sünnilere ve başka yerlere gönderme yaptın yani kıvırdın(alone can seni saygıyla birkez daha anıyorum nerdesin?)
sonra olmadığını kanıtlayın kim yasaklamış kanıotlayın diye müthiş bir mantık! sızlık ürettin
YOK olan bir şey kanıtlanırmı?
OLMAYAN birşeyi kim yasaklayabilirki?
aksi yönde birçok kaynak var diyorsun söyle diyoruz sünnilerden bilmem nelerden uydururuk birşeyler söylüyorsun
12 imamlardan kaynak ver diyoruz vermiyorsun
ehli beytten ver diyoruz yine veremiyorsun
bari seyyitler deyip duruyorsun onların kitaplarından kaynak ver diyoruz veremiyorsun
sonra pişkin vede (cahilce) olmadığını siz kanıtlayın diyorsun

YOK OLANI ,OLMAYANI kanıtlamamızı istiyorsun
yahu senin tahsilin nedir yaşın kaçtır yazda ona göre cümleler kuralım ben seni yetişkin mürekkep yalamış birisi gibi algılıyordum zalim olduğunu düşünüyordum
bizim köyün çobanı bile olmayan birşeyi kanıtla diye cümle kurmaz

1- tabi semah diye birşey yok!!!

2* Ahmet yeevi Divan-ı Hikmetinde saçmalamış.. kendiliğinden uyduruk bir semah'tan bahsetmiş..

3- 10. yüyılda ebu'l vefa saçmalmış menakıbnamesinde semah helal mı haram mı diye abbasi ulemalarıyla bosu boşuna tartışmış ve alt etmiş..

4- Yine Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli Kaygusuz Abdal, Pir Sultan , Şah Hatayi tümü aynı rüyayı görmüş ve hepsi sama bir ibadeti ısrarla yapmış savunmuş..

Bir tek ne olduğu belirsiz bilgisi ve görgüsü kendinden menkül artık adına ne diyorsanı mectehitmiydi mollay mıy onlar biliyor herşeyi.. nerden o bilgi onlara gelmişse gaibten heralde..

yahu biraz edeb ya? sanki semah'ı akşam rüya görüp sabah ben yeni uydurdum.. milyonlarca Alevi semah dönüyor.. değişler ortada 1200'lü yılllradan 1000'li yıllara kadar yazılı eserler var. ortada hala yalan uydurma, yok böyle birşey diyebiliyorsunuz pes doğrusu..
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

sn dedebaba,
sözlediklerinin hiçbirinin 12 İmamlarla ilgisi yok. o yüzden Ehl-i Beyt as kaynaklarını sunamıyorsun. sunni kaynakları bizi ilgilendirmiyor. bu delillerini sunnilere sun. Beni bağlayan kaynaklar ortadadır ve ne olduklarını belirtmişimidir. Oysa sen hala ısrarla demagoji yapıyorsun!
Diğer arkadaşlarım sana çok güzel cevaplar vermiş ama sen verilen cevaplar üzerinde düşünmek yerine bilgidiğim safsataları yazmaya devam ediyorsun.
7 ulu ozan veyahut birbaşkası kim olursa olsun 12 İmamlardan üstün değildir. Bu dinin önderleri Ehl-i Beyttir. Bana delil olarak getirebilirsen bu dediklerini Ehl-i Beyt kaynaklarından valla semah döneceğim. Ama yok delil yok! Saptırmaya gerek yok. her şey ortada Alevi kaynakları da öyle ortada ama sen bu kaynaklardan nechul belegadan bile bihabersin!
Düşüncelerinizi finanse eden akımlarla aynı yere gireceğinizi unutmayınız.!
Hak hakkın nişaneleriyle tanınır hakkın nişanelerini tanı ki hakkı da tanıyasın. Selam olsun hakkın nişaneleri olan Allahın yeryüzündeki huccetleri İmamlarımıza tabi olanlara.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Kerbela Aslanı

Mesaj gönderen Kerbela Aslanı »

Semah uydurmadır Semah Kuran da geçmez Peygamberimiz ve ehlibeyti yapmamıştır olnalra yapmadıysa bizde yapmayız Kuran şöyle buyurur ( Peygamber size neyi emretmişse onu alın...)

“Kırklar Cemi Masalı” sayfasına dön