Semah İbadeti ve Kur'an-i Dayanakları

Hasan Akça

Re: Semah İbadeti ve Kur'an-i Dayanakları

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Dede-baba yazdı:
meshedi313 yazdı:Gazali nakşiler piridir. ve koyu şia düşmanıdır. maturidi itikadındandır. Ya bu yazdıklarının hangisi 12 İmam kaynaklıdır. bunları nakşibendi sitelerinden mi kopyalıyorsun?
Alevi kaynaklarını getirsek, diyecektiniz ki, hepsi külliyen yalan ve uydurma.. bak sana Alevi olmayanların kaynaklarını da sunduk..
..
sürekli kaçak güreşip laf salatası yapma
12 imamlardan bir tane semaha kaynak göster hangi imam semah dönmüş bir tane kitaptan kanıt göster
kaçma adam gibi dik dur yanıt ver kaynağın ismini yazarını sayfasını yazda maskaralığını ortaya koyalım
Dede-baba

Mesaj gönderen Dede-baba »

Hasan Akça yazdı:[
vay be!
demek bu ayeti yüzyıllardır ne sünniler ne aleviler anlamamış
12 imamlar anlamamış
birçok seyyit müçtehit anlamamış
dedebaba isimli zavallı bir şahıs yada alıntı yaptığı her kimse bu ayeti uydurup semaha kanıt göstermiş)))))
binlerce yıldır Kuran üzerine çalışan bunca salih kul bu ayetin semaha işaret ettiğini bir türlü anlamamış
seni nobele aday gösteriyorum
NOBEL SOYTARILIK ÖDÜLÜNDEKİ oyumu sana veriyorum.

Kuranı keyfine göre uyduranlara Allah lanet etsin
hadisini duymuşmuydun?

Bnlar yüzyılladır ayin-i cemlerde okunan ayetler.. biz riya ve şirk içinde gösteriş ibadeti yapmadık..

Bu yorumlarda günümüze ait değil.. zaten vardı... Biz sadece aktarıyoruz..

sanmayın ki alevilik akşamdan sabaha uydurulandır... Alevilerin Kur'an yorumu sünni ve şiilerden başkadır. benzeşmez..

Nasıl beyan edem ol safi yari
Bir isminin manası cihana sığmaz
Hudud-u veçhinde bir "BA"i
Söylesem amma, lakin Lisana sığmaz.

İnsan katip olsa derya mürekkep
Ne yazar vasfını ne eder hesap
Bir harfi şerh olmaz yazsan bin kitap
Bir BA' BİSMİLMİLLAH Kur'an'a sığmaz.

Deruni NOKTA'YI BA aldı ismi
Mimarı münkinat, cismi ve resmi
İlim bir ELİF'tir NOKTA'DA bir MİM
Bu rumuzu gaib nihana sığmaz
.
(Deruni)

Yedi derya sohbetini,behru umman anlamaz.
İlmi ledün manasıdır,ahmak olan anlamaz.
Küntü kenzden ders okursun,cahil andan ne anlar.
Gözü kör,kulağı sağır,bieserler anlamaz.

Menaref ilmine eren,aşıkı suzan olur.
Hevt nefsini katl eyleyen,meydanda merdan olur.
Hırs ile şehvete uyan,nefsine kurban olur.
Yedi tamu şiddetidir,kemrah olan anlamaz.

Dücihanın röhnüması,Haydarı Kerrar olan
Çıkıp miraç kapusunda,haykurup aslan olan.
Sitretül müntehada,Mustafa'ya yar olan.
Naciyani yaz mekamı,binde bir can anlamaz.

İlmi ledün okuyanlar,aynen yoldaş olur.
Ehedi Ahmed,fatihada baş olur.
Pa ile ça,ja ile ka,anlayana sırdaş olır.
İlmi ledün manasıdır,ehli inkar anlamaz.

Menaref ilmine ermeyen,şum ağmakı fıkih
Pir dergahına niyaz et,yakın bulasın hakkı
Ey VİRANİ dört kitaptan,Ali'nin methin oku.
Ehlibeyt Hanedanı,Şimri Mervan anlamaz

Virani
Hasan Akça

Dede-baba yazdı:
vay be!
demek bu ayeti yüzyıllardır ne sünniler ne aleviler anlamamış
12 imamlar anlamamış
birçok seyyit müçtehit anlamamış
dedebaba isimli zavallı bir şahıs yada alıntı yaptığı her kimse bu ayeti uydurup semaha kanıt göstermiş)))))
binlerce yıldır Kuran üzerine çalışan bunca salih kul bu ayetin semaha işaret ettiğini bir türlü anlamamış
seni nobele aday gösteriyorum
NOBEL SOYTARILIK ÖDÜLÜNDEKİ oyumu sana veriyorum.

Kuranı keyfine göre uyduranlara Allah lanet etsin
hadisini duymuşmuydun?

Bnlar yüzyılladır ayin-i cemlerde okunan ayetler.. biz riya ve şirk içinde gösteriş ibadeti yapmadık..

Bu yorumlarda günümüze ait değil.. zaten vardı... Biz sadece aktarıyoruz..

sanmayın ki alevilik akşamdan sabaha uydurulandır... Alevilerin Kur'an yorumu sünni ve şiilerden başkadır. benzeşmez..
[/color][/b]

Virani
virani müçtehitte değildir alimde değildir hüccette değildir şairlerin şiirleriyle din olmaz din fıkıhla yaşanır şairler sadece çaplarınca anlarlar
yine çarpıtıyorsun sana Ehli beytten kaynak getir diyoruz sen viraniden falandan filandan getiriyorsun hani seyyitlere inanıyordun bari seyyitlerden kaynak getir hadi Ehli beytten vazgeçtim.
hangi seyyidin hangi kitabından kaynak getireceksin hadi buyur kıvırmadan yaz
Dede-baba

Tarihte Dönülen ilk Semahlarla İlgili Hadisler

Tarihte ilk semah, tasavvuf kaynaklarına göre Hz.Peygamberimizin mescidinde yapılmıştır. Hz.Peygamber gördüğü zulümlere dayanamamış, Mekke’den Medine’ye hicret etmiştir.

Hz.İmam Ali’nin kardeşi Cafer-i Tayyar Hindistan’dadır. Peygamberimize yapılan zulmü duymuş ve gelmiştir, O’nun huzurundadır;

“Ya Resulullah! Duydum ki, sana zulüm yapılıyormuş, bir canım var onu da uğruna fedâ etmeye geldim.” der.

Peygamberimiz duygulanır.

“Benim sevgili Cafer’im! Seni o kadar çok seviyorum ki, anlatmaya kelimeler bulamıyorum.” deyince,

Cafer-i Tayyar,

“Ya Resulullah’ım bu sözü senden duymayı o kadar çok istiyordum ki” der ve dönmeye başlar. Mescitte Peygamberin manevi evladı Zeyd de vardır ve döner ona; ”Ey Zeyd! Seni de o kadar çok seviyorum ki, erkek evladım olmadığına üzülmüyorum.” Zeyd yerinden fırlar kendinden geçerek o da dönmeye başlar.

Hz.İmam Ali içinde “Ya Ali! Sen zaten benim kanım ve canımsın” der ve İmam Ali de dönenlere katılır. Hz.Muhammed duygulanır bu sevinç karşısında gözyaşlarına hakim olamaz. Ve ileride gerçekten uğruna canlarını ve mallarını feda eden bu insanların kendinden geçip dönmesine hüzünlenir, duygulanır...

İşte semah, aşk ve vecd halidir. Diğer bir kaynakda gayp alemi olan Kırklar Meclisi’nde de dönülmüş ve yaratanla birleşilmiş ve tesbih edilmiştir. Semah, on iki hizmetten biridir. İbadet halidir. Süslü-püslü giyecekler giyerek yapılan Semah sadece folklorik anlamı olur ki ibadetten dışlanmış olur. Semahımıza ve inancımıza saygısızlık yapmayalım, yaptırmayalım. Semah uçmaktır, benlikten geçmektir. Kırklar Meclisi’nde ki aşk ve cezbe halidir ve semahın adresi de “Kırklar Meclisi’dir....”

Kaynak:http://www.habercem.com/haberdetay.a...5&Categoryid=4
Hasan Akça

Re: Tarihte Dönülen ilk Semahlarla İlgili Hadisler

Dede-baba yazdı:Tarihte ilk semah, tasavvuf kaynaklarına göre Hz.Peygamberimizin mescidinde yapılmıştır. Hz.Peygamber gördüğü zulümlere dayanamamış, Mekke’den Medine’ye hicret etmiştir.

Hz.İmam Ali’nin kardeşi Cafer-i Tayyar Hindistan’dadır. Peygamberimize yapılan zulmü duymuş ve gelmiştir, O’nun huzurundadır;

“Ya Resulullah! Duydum ki, sana zulüm yapılıyormuş, bir canım var onu da uğruna fedâ etmeye geldim.” der.

“Benim sevgili Cafer’im! Seni o kadar çok seviyorum ki, anlatmaya kelimeler bulamıyorum.” deyince,

Cafer-i Tayyar,

“Ya Resulullah’ım bu sözü senden duymayı o kadar çok istiyordum ki” der ve dönmeye başlar. Mescitte Peygamberin manevi evladı Zeyd de vardır ve döner ona; ”Ey Zeyd! Seni de o kadar çok seviyorum ki, erkek evladım olmadığına üzülmüyorum.” Zeyd yerinden fırlar kendinden geçerek o da dönmeye başlar.
İşte semah, aşk ve vecd halidir. Diğer bir kaynakda gayp alemi olan Kırklar Meclisi’nde de dönülmüş ve yaratanla birleşilmiş ve tesbih edilmiştir. Semah, on iki hizmetten biridir. İbadet halidir. Süslü-püslü giyecekler giyerek yapılan Semah sadece folklorik anlamı olur ki ibadetten dışlanmış olur. Semahımıza ve inancımıza saygısızlık yapmayalım, yaptırmayalım. Semah uçmaktır, benlikten geçmektir. Kırklar Meclisi’nde ki aşk ve cezbe halidir ve semahın adresi de “Kırklar Meclisi’dir....”

habercem kaynak vermeden yazmış sende buraya aktarıyorsun
eğer bir olayın kaynağı yoksa bu onun uydurma olduğunun kanıtıdır
sen ehli beyt yoluna uydurma sözler ve anlatılarlamı ulaşmayı umuyorsun?
Dede-baba

virani müçtehitte değildir alimde değildir hüccette değildir şairlerin şiirleriyle din olmaz din fıkıhla yaşanır şairler sadece çaplarınca anlarlar
yine çarpıtıyorsun sana Ehli beytten kaynak getir diyoruz sen viraniden falandan filandan getiriyorsun hani seyyitlere inanıyordun bari seyyitlerden kaynak getir hadi Ehli beytten vazgeçtim.
Sizin olmayabilir ama Virani Alevilerin Fuzuli gibi 7 büyük Ulusundan biridir. aynı zamanda dede ve Pirdir..

biz nasıl sizin müçtehit yada adına ne diyorsanız o kimseleri tanımıyor bişmiyorsak bizim içinde bi anlam ifade etmiyolarsa sizin de bizim ulularımızı kaile almamanız doğaldır...

sizin inancınız farklı bizim farklı

kendine ait Tasavvufi bir mekıbnamasi vardır..

Aleviler, Seyid nesli Pirlerinin değişlerini ve sözlerini Kur'an ayetleri kabul ederler... O kimsler Kur'an-ı natıktır.. ( konuşan Kur'andır..-İnsanı kamildir..)

Şah hatayi, Pir Sultan Abdal, Abdal Musa, Üç Kur'an lar diye adlandırılır..

Saz ve bağlama ise, "Telli Kur'an "olarak bilinir
Hasan Akça

Dede-baba yazdı:
Sizin olmayabilir ama Virani Alevilerin Fuzuli gibi 7 büyük Ulusundan biridir. aynı zamanda dede ve Pirdir..

biz nasıl sizin müçtehit yada adına ne diyorsanız o kimseleri tanımıyor bişmiyorsak bizim içinde bi anlam ifade etmiyolarsa sizin de bizim ulularımızı kaile almamanız doğaldır...

sizin inancınız farklı bizim farklı

kendine ait Tasavvufi bir mekıbnamasi vardır..

Aleviler, Seyid nesli Pirlerinin değişlerini ve sözlerini Kur'an ayetleri kabul ederler... O kimsler Kur'an-ı natıktır.. ( konuşan Kur'andır..-İnsanı kamildir..)

Şah hatayi, Pir Sultan Abdal, Abdal Musa, Üç Kur'an lar diye adlandırılır..

Saz ve bağlama ise, "Telli Kur'an "olarak bilinir
Sana burada aleviler adına konuşma denmiyormu?kendi fikirlerini dile getir ben böyle inanıyorum de
Alevilerin kitabı Kurandır ve Hz.Alide Konuşan Kurandır bize Kuranı anlatan ilk imamdır.
Aleviler 12 imamlar dışında hiçbir ozanın sözünü kuran ayeti olarakta kabul etmez kendi pis bektaşi görüşlerinizi alevilere yamamaya çalışmayın,
halk ozanlarının yeri başkadır fıkıh başkadır halk ozanlarını fıkıhın önüne geçirmeyin
sünni tasavvufuda bize alevilik diye yutturmaya kalkmayın
saz bağlama ancak kültürel araçlardır yerleri müzik alanıdır bunlarıda alıp dinin içine sokmayın
halk ozanıda aracı olan sazıda kendi yerinde değerlidir yerlerini değiştirirseniz< değerleri kaybolur Kabe mekkede olmalıdır
eyfel kulesi pariste güzeldir
taksim meydanı istanbula yakışır
öküzde tarlada gerek bahçede değil
Dede-baba

Re: Tarihte Dönülen ilk Semahlarla İlgili Hadisler

Hasan Akça yazdı:
Dede-baba yazdı:Tarihte ilk semah, tasavvuf kaynaklarına göre Hz.Peygamberimizin mescidinde yapılmıştır. Hz.Peygamber gördüğü zulümlere dayanamamış, Mekke’den Medine’ye hicret etmiştir.

Cafer-i Tayyar,

habercem kaynak vermeden yazmış sende buraya aktarıyorsun
eğer bir olayın kaynağı yoksa bu onun uydurma olduğunun kanıtıdır
sen ehli beyt yoluna uydurma sözler ve anlatılarlamı ulaşmayı umuyorsun?
Kaynak:

kolayca ulaşasanız diye linkiyle verdim. kitap olarak ise, CEM VAKGI ALEVİ-İSLAM BAŞKANI, Ali Rıza UĞURLU'NIN Aşk-ı Muhabbet, adlı kitabında mevcuttur.. yukardaki Hadis sünni kaynaklarıncada kabul edildiği için tartışma üzerinde pek yoktur...

Semah'ın varlığına ilişkin hem alevi hemde Sünni kaynaklarında çokca kaynak bulunur.. Madem siz semahın olmadığını iddia ediyorsunuz sizde olmadığına dair kaynak getirin...

bakalım Hz. Muhammed mi 12 İmam 'lar mı kim yasaklamış Semah'ı oysa aksi yönde birçok kanıt var..
Dede-baba

Hasan Akça yazdı:
Sana burada aleviler adına konuşma denmiyormu?kendi fikirlerini dile getir ben böyle inanıyorum de
Alevilerin kitabı Kurandır ve Hz.Alide Konuşan Kurandır bize Kuranı anlatan ilk imamdır.
Aleviler 12 imamlar dışında hiçbir ozanın sözünü kuran ayeti olarakta kabul etmez kendi pis bektaşi görüşlerinizi alevilere yamamaya çalışmayın,
halk ozanlarının yeri başkadır fıkıh başkadır halk ozanlarını fıkıhın önüne geçirmeyin
sünni tasavvufuda bize alevilik diye yutturmaya kalkmayın
saz bağlama ancak kültürel araçlardır yerleri müzik alanıdır bunlarıda alıp dinin içine sokmayın
halk ozanıda aracı olan sazıda kendi yerinde değerlidir yerlerini değiştirirseniz< değerleri kaybolur Kabe mekkede olmalıdır
eyfel kulesi pariste güzeldir
taksim meydanı istanbula yakışır
öküzde tarlada gerek bahçede değil
1- sana aleviler adına konuşma hakkını kim veriyorsa banada o veriyor* sahi sen kimsin hayatın da hiç Alevi gördün mü?.. Hiç cem evine girdin mi* hiç seyidlerle Niyaz 7 namaz kıldın mı* sıradan insanlara tabi sıradan insanların arkasına geçip namaz kılanan biz alevi demiyoruz Alevi 12 İmam nesline tabi onların soyundan gelenlerin islamını kabul edendir..

maelsef senin ataların Lübnandan gelen İmam Hüseyin'e ihanet eden tevabun cemattidir. İrana'a orata asyaya da yavuz getirti... sizleri...

yavuzdan sonra yakılan yıkılan erdebil ve tebriz gibi 12 İmam nesli ocakların baışna getirildirler yoksa ne iranda nede Horasan da nede Azerbaycanda şii caferi ve benzeri inançlar hiçbir zaman olmadı..

2- sana şii derler veya caferi... Alevilik bu İslam Ekollerinden çok farklı ayrı Bir İslami Ekoldür.. böyle senin gibi camide namazı, 30 gün ramazanı, karasının başına çuval geçirene Türkiye2nin hiç yerinde Alevi demezler.. senin Türkiye 'de adın başkadır..

iranda yada başka coğrafyalarda da adın Alevi değil Şiidir...

Dolaysıyla alevilik adına konuşma diyecek en son kişisin.. kendini kandırma..

kusura bakmayın bu tarzda konuşmak adetim değil..

ama siz edeble gelmeyi öğrenin önce...

saldırarak hakaret ederek değil..
En son Dede-baba tarafından 21 Haz 2009, 17:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Vallahi Allahin Laneti Ehli Beyte Yalan yanlis isnat edenlerin üzerine olsun ...Dede Baba denilen Saskin ...Öyle kafana göre yorumlar yapip Carpitiyorsunki Söylediklerine kanit bile getiremiyorsun Kanit getir denildiginde Sen careyi Siirlerde Gazellerde arayarak Kaynak olarakta bir haber sitesinin Sayfasini veriyorsun ne kadar Ahmak ve ikiyüzlüsünüzki Utanmadan Ehli Beyte suc isnat ederek onlarin degerlerini düsürürp birde Nediü belirsiz kisileri Ehli Beytin önüne gecirmeye calisiyorsunuz ..yazilarinda hic bir Mantik hic bir ilim yok..!! Kanit Delilleriniz hic yok.. uydur uydur yaz .hatta Kanit Delill dahi getiremiyorsun Kelime oyunlari ile Ayetleri carpitip keyfe göre yorum yapiyorsun Eskiden Kurani inkar ederdiniz simdi cikarinizca kulanip Ahkammi kesiyorsunuz !!! Bahsetiginiz satilmis kalemler ise Alevilkle alaklari yoktur !!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“Kırklar Cemi Masalı” sayfasına dön