Semah İbadeti ve Kur'an-i Dayanakları

Dede-baba

Semah İbadeti ve Kur'an-i Dayanakları

Mesaj gönderen Dede-baba »

Bism-i Şah Allah Allah...

Hakk, Dost, Zahir, Batın, Hazır, Gaib. Sırr-ül Sır Erenlerinin Gülcemallerine aşk...

Ber-Cemal-i Muhammed, Kemal-i İmam Hasan, İmam Hüseyin, Ali ra Bülende salavat...

Allahümme salli ala seyyidina Muhammed-in ve ala Ali Muhammed...

"....De ki: "Size bir tek öğüt veriyorum: "Allah için ikişer ikişer ve teker teker kalkıp kıyam edin, sonra iyice düşünün.... Arkadaşınız ( Peygamber'miz Muhammed Mustafa )da hiç bir delilik yoktur. O, yalnızca sizi, şiddetli bir azabın öncesinde uyarandır...." (SEBE' SURESİ / 46 )

Alevi-Bektaşi Ayin-i Cem'inde Semah'a kalkanlar... Hakk-Muhammed-Ali postu önünde... ikişer ikişer, teker teker saf bağlayıp, Kıyama dururlar.... Destur verilince... Hakk-Muhammed-Ali aşkıyla kanatlarını açıp, toplayarak uçarcasına kendilerinden geçip Ol Hakk'ı zikrederler... şüphesizki buda semah dönenler ne cinnet içinde nede delirmiştir.. hakk aşkına çark-ı pervaz dönerlerler ki düşünmesini bilenlere ibret vardır..

O ibretki tüm 18 bin alemin tasviridir.. en küçük atomdan yıldızlara kadar semah döner...

Saffat süresi gereği Tüm semah dönenler, kollar açılıp kapanır...ve Böylece Kur'an hükmü yerine gelsin istenir... Şüphesiz Ol Hakk'ı şeksiz gümansız zikredenleriz biz... O'nu Yücelten, ve her dem ananlarız biz...Daim salat ve Zikir üzre olanlarız biz...

Bu semah bize peygamberimiz hz. Muhammed Mustafa'dan ve Ali'el Mürtezadan kalmıştır ki semah dularında bile bu zikredilir..

SEMAH DUASI

BİSMİ-ŞAH Allah Allah

Semahlar saf ola, günahlar affola.Çarkı pervazlarınız kabul ola.Yüzünüz ak gönlünüz pak ola.

Semahı bize bağış eden Muhammed Mustafa'nın, Aliyyel Mürteza'nın şefaatları üzerinize hazır ve nazır ola.

Dil bizden nefes Hünkar Hacı Bektaş'ı Veli'den ola.

Hü gerçeğin demine.
Dede-baba

Re: Semah İbadeti ve Kur'an-i Dayanakları

Hasan Akça yazdı:Bir soruda benden olsun
semah ibadet ise
semah dönmeyenler günaha girer mi?

bu durumda hayatlarında hiç semah dönmeyen Peygamberimiz,12 imamlarımız günahkar mı olmuş olurlar?

yoksa semah uydurma bir ibadetmi?
hangisi?
Degerli canlar..

"....Semâ kelime olarak “işetmek ve dinlemek” mânâlarına gelmektedir. Güzel sesle ve musikî refakatinde coşmak mânâsında da kullanılır.

Tasavvufta Semâ bir vasıtadır. Semâdan gaye ise, ondan meşru olarak faydalanmak ve bu vesile ile insanlara Hakkın kelâmını dinletmektir...

Mevlana'nın dediği gibi....

"... Ol Semâ Hakk âşıklarının gıdasıdır, onda Canan ile (hakikî dost ile) buluşup kavuşmanın lâtif bir hayali bulunur. Ve semâ manevî hal sahibi olan gönüller için bir döşek gibidir..."

Bu manada Alevi-bektaşi Ayin-i cemlerinde Semah, İbadetin bir parçasıdır...Semah; Kişinin Hakk-Muhammed-Ali aşkıyla kendisinden geçmesini, çoşmasını ifade eder.... Semah bu manada bir yüceliştir... Allah'a yöneliştir...Adeta kanat çırparak Hakk'a doğru yönelişin manevi bir yolculuktur...

Semah bir dans veya folklorik bir gösteri değildir...Aksine kaynağını Kur'an-ı Kerim'den alan bir ibadettir...

İsmişah! Bismişah Allah Allah...

Hakk, Dost, Zahir, Batın, Hazır, Gaib. Sırr-ül Sır Erenlerinin Gülcemallerine aşk...

Ber-Cemal-i Muhammed, Kemal-i İmam Hasan, İmam Hüseyin, Ali ra Bülende salavat...

Allahümme salli ala seyyidina Muhammed-in ve ala Ali Muhammed...

"And olsun o saf bağlayıp dizilenlere,

O Kanatlarını açıp toplayarak uçanlara,

O haykırarak zikir okuyanlara..."

(SAFFAT SURESİ: 1-2-3)

Alevi-Bektaşi Ayin-i Cem'inde Semah'a duranlar... Hakk-Muhammed-Ali postu önünde... önce saf bağlayıp, dizilirler.... Destur verilince... Hakk-Muhammed-Ali aşkıyla kanatlarını açıp, toplayarak uçarcasına kendilerinden geçip Ol Hakk'ı zikrederler...

Bütün Semah'larda kollar açlıp kapanır...ve Böylece Kur'an hükmü yerine gelsin istenir... Şüphesiz Ol Hakk'ı şeksiz gümansız zikredenleriz biz... O'nu yücelten, ve her dem ananlarız biz...Daim salat ve Zikir üzre olanlarız biz...

Allah Eyvallah Şeyen İlallah
Dede-baba

Re: Semah İbadeti ve Alevi-bektaşi dışı kaynaklar

semah ibadet ise

bu durumda hayatlarında hiç semah dönmeyen Peygamberimiz,12 imamlarımız günahkar mı olmuş olurlar?

hangisi?
SEMAH NEDİR? İlk SEMAH DÖNENLER KİMLERDİR? ... Alevi kaynakları değil bizim dışımızdaki KAYNAKLARLA İSPAT..

Degerli canlar...

Sadece şii yada caferi değil sünnilerde Alevi_bektaşinin hem ayin-i cemine Semah'ına dil uzatır küfr ederler...

Hz. Muhammed mi? yada 12 İmam mı Semah dönmüştü? diye dalga geçer... bunlar Tiyatrodur... Dil uzatır.. Küfr ederler..

Oysa ki Sema'hı ilk dönenler Hz. Muhammed ve Ehl-i Beyt'ir.. Alevi-Betaşi kaynaklarında bunun birçok ispatı ve delili vardır.. araştırmak isteyen canlar için kaynak pek çoktur..

Bugün ben siz "SEMAH" var olduğunu Hz. Peygamber'in ve Ehli-Beyt'in semah döndüğünü sünni kaynaklarından delillerle göstereceğim...

Degerli canlar..

"....Semâ kelime olarak “işetmek ve dinlemek” mânâlarına gelmektedir. Güzel sesle ve musikî refakatinde coşmak mânâsında da kullanılır.

Tasavvufta semâ bir vasıtadır. Semâdan gaye ise, ondan meşru olarak faydalanmak ve bu vesile ile insanlara Hakkın kelâmını dinletmektir...

Sünni İMAM GAZALİ SEMAH'I KABUL EDİYOR VE DELİLLER GETİRİYOR..

"...İslâm mutasavvıfları ve İmam Gazalî gibi SÜNNİ ULEMANIN saygın kabul ettiği büyük zatlar... semâı Peygamberimizin mübarek sözlerinden şevke gelip dönen Sahabîlere kadar dayandırmaktadırlar. Şöyle ki:

Hz. Hamza şehit olunca küçük kızı yetim olarak kalmıştı. SAhabîlerden Hz. Ali, Hz. Cafer ve Zeyd bin Sâbit’ten her üçü de bu yetimi himayeleri altına alıp bakmayı arzu ediyorlardı.

Hepsini de dinleyen Peygamberimiz, Hz. Ali’ye,

“Yâ Ali, sen bendensin, ben de sendenim” buyurdu.

Bunun üzerine Hz. Ali sevincinden dönmeye başladı.

Hz. Cafer de “Senin sûretin ve sîretin (ahlâkın) bana benziyor” buyurdu.

Bu güzel sözü duyan Hz. Cafer şevkinden dönmeye başladı.

Hz. Zeyd için de, “Sen bizim kardeşimiz ve âzad edilmiş kölemizsin” buyurunca

Hz. Zeyd de heyecanından dönmeye başladı. Daha sonra Peygamberimiz “Teyze anne mesabesindedir” buyurarak, kızı Hz. Cafer’e verdi. Hz. Cafer’in hanımı yetim kızın teyzesi idi....."

Diğer mutasavvıflar gibi, İmam Gazalî de hadisin metninde geçen “hacel” kelimesini “semâ ve raks” mânâsına alarak bu hususta şöyle demektedir:

“...Raks bir sevinme ve sevinçten doğar. Raksın hükmü ise onu tahrik eden sebebe göre hüküm alır. Eğer rakseden adamı şevke getiren HAKK AŞKI gibi , ulvî bir duygu ise, onun raksı o sevgiyi arttırdığı için güzeldir. Şayet mubah ise raksı da mubahtır. Eğer meşru olmayan, harama vasıta olan bir şeye sevinmişse raksı meşru değildir...."

Burada “raks”tan murad “semâ”dır.

İmam Gazalî Kutu’l-Kulûb isimli eserinde

"...Ashab-ı Kiramdan bazılarının semâ yaptıklarını söyler, bunlar arasında Abdullah bin Zübeyr’i, Mugîre bin Şûbe’yi..." zikreder.

Başta Zunnûn el-Mısrî, Cüneyd-i Bağdadî ve Şiblî olmak üzere, meşhur evliya ve İslâm mutasavvıfları Allah’ı ve âhireti hatırlatan bir söz duydukları zaman vecde gelip raksetmişlerdir. Semâ yapmışlar ve semâı öven sözler söylemişlerdir.

“...Semâ zamana, mekâna ve ihvana göre değişir...” diyen Cüneyd-i Bağdadî Hazretleri semâ edenleri üç gruba ayırır:

avam, zahid ve ârifler.

Semâı ârif ve zahidler için iyi görürken, avam için hoş görmez.

Zunnûn el-Mısrî ise, semâın ilâhî neşveden nasibi olmayan avam için caiz olmadığını söylemekte, riyazet ve mücahedenin meydana gelmesi için zahidlerin yaptıkları semâı mubah görmektedir.

Her iki mutasavvıfın da avam için semâı iyi görmemelerinin sebebi, onların semâı gerçek maksadı olan ilâhî vecd ve şevk karşısında yapmamış olmalarıdır.

İMAM ŞAFİİ SEMAH'I SAVUNUYOR VE YÜCELTİYOR

İmam Şâfiî ise;

"...Semâın sadece avam için mekruh olduğunu beyan eder..."

Ayrıca

MEVLANA CELALEDDİN RUMİ SEMAHI ANLATIYOR.

Mevlâna Celâleddin Rumî;

".. Semâın Hakk âşıklarının gıdası olduğunu, onda Canan ile (hakikî dost ile) buluşup kavuşmanın lâtif bir hayali bulunduğunu söyler. Ve semâın manevî hal sahibi olanların gönülleri için bir döşek olduğunu belirtir..."

Allah Eyvallah
Dede-baba

Mevlâna Celâleddin Rumî ve Semah

MEVLANA CELALEDDİN RUMİ SEMAHI ANLATIYOR.

Mevlâna Celâleddin Rumî;

".. Semâın Hakk âşıklarının gıdası olduğunu, onda Canan ile (hakikî dost ile) buluşup kavuşmanın lâtif bir hayali bulunduğunu söyler. Ve semâın manevî hal sahibi olanların gönülleri için bir döşek olduğunu belirtir..."

Allah Eyvallah

Bütün evren semah döner,

Aşkından güneşler yanar,

Aslına ermektir hüner,

5 vakitle avunmayız...
Dede-baba

Hoca Ahmet Yesevi Semahı Anlatıyor

Ahmet Yesevi de buyurur ki;

“...İnsanda, eğer aşk ve vecd hali yoksa semahta yoktur.”

Çünkü, dinin ruhu aşktır.

Aşktan yoksun gönüllerin icra ettikleri ibâdet ve erkân bir gösteriden öteye geçemez.
Dede-baba

Dört kutsal Kitapta semah

SEMAH Kur'an-ı Kerim dışında diğert Kutsal Kitaplarda da yer alır..

Örneğin, 4 kutsal kitaptan biri olan ZEBUR semahı söyle anlatmaktadır

150. Mezmur

1 RAB'be övgüler sunun! Kutsal yerde Tanrı'ya övgüler sunun! Gücünü gösteren göklerde övgüler sunun O'na!

2 Övgüler sunun O'na güçlü işleri için! Övgüler sunun O'na eşsiz büyüklüğüne yaraşır biçimde!

3 Boru çalarak O'na övgüler sunun! Çenkle ve lirle O'na övgüler sunun!

4 Tef ve dansla O'na övgüler sunun! Saz ve Ney ile O'na övgüler sunun!

5 Zillerle O'na övgüler sunun! Çınlayan zillerle O'na övgüler sunun!

6 Bütün canlı varlıklar RAB'be övgüler sunsun! RAB'be övgüler sunun!

Yukarda açıkça görüldüğü gibi müzik ve dansla Rabbe övgüler sunun diyor ilahi kitap ve bu ilahi kitap Zebur yine Kuran tarafından onaylanan ve Hak kitabı oldugunu böylece ispatlanan bir kitap olarak, semahı, Müzik aletleri eşliğinde ibadeti Hak gercegi oldugunu gösteriyor bizlere..

saygılar..
Dede-baba

Re: Mevlâna Celâleddin Rumî ve Semah

Dede-baba yazdı:MEVLANA CELALEDDİN RUMİ SEMAHI ANLATIYOR.

Mevlâna Celâleddin Rumî;

Allah Eyvallah

Bütün evren semah döner,

Aşkından güneşler yanar,

Aslına ermektir hüner,

5 vakitle avunmayız...
Ya Rabb’i aşkın ver bana, Hû diyeyim döne döne

Aşık olayım ben sana, Hû diyeyim döne döne.

Koma hiç benliğim bende, varlığım yok eyle sende

Seni görüp her mekanda, Hû diyeyim döne döne.

Caha düştüm Yusuf gibi, derde düştüm Eyyüb gibi

Ağlayayım Yakup gibi, Hû diyeyim döne döne.

Senden gayrisin al benden, ayırma ben kulun senden

Sevdir bana seni candan, Hû diyeyim döne döne.

Gönlümde ağyar kalmasın, senden gayri yar kalmasın

Ne olduğum kimse bilmesin, Hû diyeyim döne döne.

Şevkin ver bana döneyim,, tâ kül olunca yanayım

Gördüğümü sen sanayım, Hû diyeyim döne döne.

Mevlam koma beni bana, al gönlümü senden yana

Müştakın oluben ezel sana, Hû diyeyim döne döne.

Seyyid Nizamoğlu kuldur, gerek güldür gerek öldür

Aşkınla gönlümü doldur, Hû diyeyim döne döne.

Yukardaki değişin Bir başka versiyonunu daha sizlerle paylaşalım..

Bir dertliyem derdim vardır
Ya ben nice dönmiyeyim
Her dem işim ah-u zardır
Ya ben nice dönmiyeyim

Aşk odu yürekde yanar
Beni gören mecnun sanar
Gökyüzünde Ay gün döner
Ya ben nice dönmiyeyim

Gel şekki gönülden gider
Mü'minlerde inkar nider
Melekler Arşı devreder
Ya ben nice dönmiyeyim

Biziz ümmet-i naciler
Din yolunda duacılar
Ka'bede döner hacılar
Ya ben nice dönmiyeyim

Bu sırra münkirler ermez
Dost yüzünü körler görmez
Çarh-ı felek döner durmaz
Ya ben nice dönmiyeyim

Yeller eser deniz coşar
Irmaklar dağlardan aşar
Döne döne sular taşar
Ya ben nice dönmiyeyim

Seyyid Nizamoğlu tek dur
Münafıkın işi şektir
Evvel ahır dönmek haktır
Ya ben nice dönmiyeyim

Seyyid Nizamoğlu
En son Dede-baba tarafından 21 Haz 2009, 16:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Gazali nakşiler piridir. ve koyu şia düşmanıdır. maturidi itikadındandır. Ya bu yazdıklarının hangisi 12 İmam kaynaklıdır. bunları nakşibendi sitelerinden mi kopyalıyorsun?
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Dede-baba yazdı:
semah ibadet ise

hangisi?
Degerli canlar..

"And olsun o saf bağlayıp dizilenlere,

O Kanatlarını açıp toplayarak uçanlara,

O haykırarak zikir okuyanlara..."

(SAFFAT SURESİ: 1-2-3)

Allah Eyvallah Şeyen İlallah

vay be!
demek bu ayeti yüzyıllardır ne sünniler ne aleviler anlamamış
12 imamlar anlamamış
birçok seyyit müçtehit anlamamış
dedebaba isimli zavallı bir şahıs yada alıntı yaptığı her kimse bu ayeti uydurup semaha kanıt göstermiş)))))
binlerce yıldır Kuran üzerine çalışan bunca salih kul bu ayetin semaha işaret ettiğini bir türlü anlamamış
seni nobele aday gösteriyorum
NOBEL SOYTARILIK ÖDÜLÜNDEKİ oyumu sana veriyorum.

Kuranı keyfine göre uyduranlara Allah lanet etsin
hadisini duymuşmuydun?
Dede-baba

meshedi313 yazdı:Gazali nakşiler piridir. ve koyu şia düşmanıdır. maturidi itikadındandır. Ya bu yazdıklarının hangisi 12 İmam kaynaklıdır. bunları nakşibendi sitelerinden mi kopyalıyorsun?
Alevi kaynaklarını getirsek, diyecektiniz ki, hepsi külliyen yalan ve uydurma.. bak sana Alevi olmayanların kaynaklarını da sunduk..

Bir doğruyu o inancın sahipleri dışındakilerde doğru olarak kabul ediyorsa o konu hakkında tartışmaya vardır yada yoktur demeye kimsenin hakkı yoktur..

Biz önce kendi delillerimizi sonra karşı tarafın bizi destekleyen delillerini sunarız..

Sizin ise malesef elinizde hiçbir şekilde 12 İmam 2dan ve ehli beyt2ten sahih olan kaynağınız yok tümü külliyen sonradan uydurulan rivayetler.. bunu sizlerde gayet açık biliyorsunuz..

içinde bir kaç tane doğru var.. bunuda zaten yeri ve zamanı gelince bizler paylaşıyoruz..
sizin 12 imamlar rivayetlerinizi sizi yezit camisine götürüyor ömer namazı kıldırıyor.. ve muaviye ramazanını tutturuyor..

sizin kaynaklarınızanasıl güvenleim.. siz söyleyin.. ne farkınız kalmış yezit islamı olan sünnilikten şöyle bir kendinize bakın aynı ibadetleri aynı itkatlari paylaşıyorusunuz korkmayın 5-10 yola kalmaz. yezitlerle bir Ehli Beyt'e küfr ede edersiniz.

bakın ahmeti necatınız şimdiden sünnilerle saf tutuyor namaz kılıyor..

hayırlar olsun size ne diyelim

DÖNEN DÖNSÜN BİZ DÖNMEYİZ YOLUMUZDAN

nede olsa Ataların tevaun cemaasti artıkları yavuz döneminde İrana getirilmeden.. onlarca kez 12 İmam'a ihanet etmedimi* bir kese gümüşe satmaladılar* emevi kılcından ve korkusunda camilere dolup 12 İmam'a küfr ederek namaz kılmadınız mı*

İŞTE ALEVİLER ASLA O LANET ÖMER CAMİLERİNE YEZİDİN İNİNE GİRMEDİ onların namazını kılmadı..

YA Rabbi bütün dünya karşımıza dikilse ayırma bizi Hz. Muhammed'in Hz. Ali'nin ve evlatlarının yolundan...

Bizlerki senin aşkın için.. sana olan imanımız için sürülendler yakılanlar, yerlerinden edilenlerizki.. asla dönmedik ikrarımızdan..

Dönenlerden yezit dnine tabi olanlardan eyleme bizi..

12 imam efendilerimizin. ve pak nesli seyid dede ve babalarımızın izinden yolundan ayırma..

“Kırklar Cemi Masalı” sayfasına dön