Anadolu Aleviliği Masalı

ali muhsin

Re: Anadolu Aleviliği Masalı

Mesaj gönderen ali muhsin »

bakiniz Basköylü

Öncelikel Sahsen hangi kavimden hangi Asiretten oldugunuz beni hic ilgilendirmiyor.. satir aralarinda kendinizi ve bazi siteleri Reklam yapmayada hic gerek yoktu . Sunu izah edersek, bu Foruma bazilari kendilerine sözde " Alevi" süssü vererek Aleviligi Carpitmak yozlastirmak istediklerine dafalarca Sahit olduk, bazen bazi Tahrik edici yazilarina bile tahamül ettik, yani demek istedigim siz bu konuda ilk degilsiniz, Aleviligi "Alevilik" adina capritmak isteyenlere yozalstirmak isteyenlere karsi Bizden Hosgörü beklenilmeside oldukca Mantiksizdir ! böyle durumlarda kimse bizden Hosgörü beklemesin..Yazdiklariniza gerektigi gibi Cevap verilmistir. Zira Sizin Savunmus oldugunuz sözde " Alevilik " Alisiz Alevikten baska birsey degildir .bu durumda yazmis oldugunuz mesnetsiz ve kaynaksiz Delilsiz yazilariniza karsi Bizden üste Hosgörü beklemenizde bir okadar Mantiksizcadir ! sözde Insan sevgisi Hosgörü arkasina saklanarak dolayli yollardan Aleviligi carpitip "Sizin Ali ,Bizim Ali " diyerek kelime oyunlarina basvurarak Bizdende "Afferrin iyi yaptiniz " diye bir cevapta bekleyemesiniz herhalde ..bahsetmis oldugunuz Siteleri taniyoruz, öyleki Akli basinda bir Üye ,bir tek 12 imam Hadisleri yazdiginda yazan kisinin Sansürlendigi ,banlandigi ,veya yazisinin onaylanmadigi ve hatta hakaret itham ve suclamalara maruz kaldigini biliyoruz.. Siz burda Bize Hosgörüden Samimiyetlikten bahsedeceginize üye oldugunuz o Site yöneticlerine ve burayada tahrik icin üye olan Üylelerinize bu dersleri vermeniz gerekir aslinda .Bahsetmis oldugunuz Sitelerin "Alevilik" maskesi altinda Alevilige balta vuran kisilerin oldugunu söylememizede gerek yok sanirim ..sünki Sizin ve Sözde o "Alevi" olduklarini idia eden kisilerin görüslerinin ve yine sözde "Alevilik" adina hangi ideolojileri savunduklarinida biliyoruz . Size ancak öyle yerlerde "Saygi" gösterirler.. AMA burasi Gercek bir Alevi Sitesi oldugu icin ve burdaki Genclerimizinde kimin ne oldugunu cok iyi bildikleri icin o Saygiyida burda bekleyemesiniz ! Heleki cürük Probagdalarla Site Reklamlariyla burda kimseyide kandiramasiniz ...yani bosuna Enerjinizi Tüketmeyiniz ....Burdaki Genclerimiz görüs ve fikirlere, karsidaki kisinin karekter ve görüslerine göre Cevap verdiklerinide yazmak isterim. yani ister yönetici olsun ister olmasin burda herkes görüsünü yazmakta serbesttir .Ayrica Bu Forumda ifade ve düsünce Özgürlügü vardir ! Bahsettiginiz o Sitelerde bu yoktur ! Zira Bahsettiginiz veya Üye oldugunuz o Sözde "Alevi" Sitelerinin yöneticileri "Hosgörülerinden " olsa gerek, Bazi Akli basinda üyelere Adaptasyon banlamalar vs Uygulamaktalar, yani Gercekte Hakikatlere Karsi Tahamülleri - Tahamülünüz yok....iste Sizin "Hosgörü "anlayisiniz budur !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Baskoylu yazdı:

Not: Alevilerin Ali`si Hz. Ali Degildir, olamazda.... Alevilerin Ali`si HIZIR ALI`dir...
Eger Hz. Ali; Alevilerin Ali`si olmus olsaydi...
arkadaşlar
böyle inanan birisiyle tartışıp ikna edeceğinizimi sanıyorsunuz?
hayır bu asla mümkün değildir
bu tür insanlara senin dinin sana bizimki bize denir
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Bir yere varmak batılla imkansızdır. Şahsen seninle bir yere varmak niyetinde değilim. İmam Ali'yi tanımayan velayeti inkar eden bir zihniyetin insanı nereye götüreceği malumdur. Lafzı uzatmaya gerek yok. Senin dinin sana bizimki bize. Biz seninle hiçbir zeminde buluşamayız, kusura bakma, işine bak!
Çünkü yazdıklarını incelersek çokça sorun buluruz. Birkaç örnek vereyim:
Aleviyim dediğin halde İmam Ali'den bahsederken "Ali" diyorsun ama Ömer'den bahsederken Hz. getiriyorsun isminin başına.
Aşiretinden bahsediyorsun, aşiretini önplana getiriyorsun belki de aşiretinin dedelik yetkisinden faydalanarak insanları etkilemeye çalışıyorsun.
Bu durum zihniyetini daha iyi anlamamızı sağlıyor. Yazdıkların içinde İmam Ali'nin ömerin kayınbabası olduğu gibi bazı uydurmalarda var. Bu da hangi kaynaklardan beslendiğini gösteriyor.
İmam Ali hiçbir zaman çıkıp İslam'ı yaymak adına haksızca kimsenin kellesini uçurmamıştır. Savaşların çıkma sebeplerine bakınız. Tarihi çarpıtmayınız. İmam Ali'nin savaş meydanlarındaki tavırlarına bakınız.
Müsahibin kızının alınamacağının delili yoktur. Bu da sizin uydurmanızdır, geleneklerin dayatmasıdır. Dinin kaynağı zaten İmam Ali'dir. Masumdur dolayısıyla asla hata yapmaz. Sizin kaynağınız nedir söyleyin de bilelim!
İmam Ali'nin babası Hz. Ebu Talip'in hak yolunda olmadığını iddia eden Emevilerdir. Maşallah o kaynaktan beslendiğin nasıl da belli!
İmam Ali hiçbir zaman adaletsizlik yapmamıştır, kimsenin malına, canına haksızca kastetmemiştir. Tabi size göre İmam Ali cani ve adaletsiz(haşa) 2. halife ömer aaletli değil mi? Ömerden bahsederken hz demenizden belli bu düşüncede olduğunuz.
İmam Ali hiçbir zaman senin ilham aldığın ömere bekir osmana biat etmemiştir. Bu iddian da gerçeği yansıtmıyor.
İmam Ali'yi kendi yaşantınıza aykırı gördünüz. İnsanlara bu yol İmam Ali'nin yolu bize doğru gelmiyor diyemiyorsunuz, amacınızın İmam Ali'ye inanaları saptırmak olduğunu söyleyemiyorsunuz o yüzden böyle Bizim sizin diye uyduruyorsunuz.
İnandığı gibi yaşamayanlar bir süre sonra böyle yaşadığı gibi inanmaya başlarlar. KEndi kafasına göre din uydururlar.
Bu arada maden sizin Ali'nin farklı o halde o sizin Ali'nizin isimleri neden Arapça! Alevilerin inandığı, Arap diye karşı çıktığınız İmam Ali değilse neden isimleri hep Arapça! Çok gülünç bir durumdasınız farkında mısınız bilmiyorum.
Niyetin iyi değil. Aleviyim diyen insanları Alevilikten, Ehlibeytten, 12 İmamlardan uzaklaştırmaya çalışıyorsun. Sözümona hümanistsin ya o yüzden eline kılıç almış birini imam Ali'yi reddediyorsun. Arkadaş inanmıyorsanız bari kılıf uydurmayın, sizin ahiret inancınızda mı yok, hesap günü gelince ne hesap vereceksiniz bunu da mı düşünmezsiniz.
Tarih size hiç mi ders vermiyor, hiç mi aklınız yok? Ehlibeyt olmadan necata, felaha erilemez hâlâ anlamadınız. Sunnilerden dahi bazıları hakkı görüp Ehlibeyt'İn velayetine iman getiriyorken size ne oluyor Alevi bir aileden gelip İmam Ali'ye düşmanlık yapıyorsunuz.
başköylü efendi,
Ehlibeyt'te düşman olduğun sürece nazarımızda Emeviden farkın yok. Bu sebeple seninle hiçbir zeminde bir araya gelip anlaşamayız. Çünkü senin için tek kaynak senin kendi fikirlerin. O yüzden işine bak derim sana. Bir arkadaşımın dediği gibi tedavi ol!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Baskoylu

Mesaj gönderen Baskoylu »

Saygideger Canlar

Sanal ortamda kimin kim oldugu belli degil, kimin kimin hesabina calistigi da belli degil, fakat yazilan yazilarda ve yapilan torumlarda sitedeki Ayet, Sure vs vs islami propagandalar Ozellikle "HAMD OLSUN" Erdogan ve Fetullah hocanizin surekli kullandigi kelimenin sizler tarafindan kullanilmasi.. Boylesi sitelerin 1400 yildan beri basarilmiyan islamin igrenc asimile politikasinin cirkin amacina ulasmasinin baslica amaci oldugu kesindir.......

Boylesi tahmin ve tespitimde umarim yaniliyorumdur.....

Kod: Tümünü seç

Öncelikel Sahsen hangi kavimden hangi Asiretten oldugunuz beni hic ilgilendirmiyor.. satir aralarinda kendinizi ve bazi siteleri Reklam yapmayada hic gerek yoktu
Farkinda iseniz daha once bana sorulan sorulara verdigim cevaptir.. bazilari kim oldugumu ve kime hizmet ettigimi sormalarina yonelik verdigim cevaptir.. yok degilse baska bir forum veya sitelerin propagandasini yapmak veya Dede soyundan oldugumu sizlere aktarmak amacim hic olmaz....

Sunu izah edersek, bu Foruma bazilari kendilerine sözde " Alevi" süssü vererek Aleviligi Carpitmak yozlastirmak istediklerine dafalarca Sahit olduk, 
Alevi Yasam Felsefenin Sevgi Ve Insanlik Yolu Oldugunu Kavramiyan, Din, Irk, Mezsep gibi yakistirmalar icinde gormeye calisip asimile etme cabasinda olanlarmi Carpitmak ve yozlastirmak amacindalar, Yoksa Karanliklari Aydinliga Cikarmaya Calisan RAYA HAK yolunda onurlu mucadele edenlermi.. sizin idda etmeye calistigini yapmaktadirlar!!!!
Hic bir guc Alevi Yasam Felsefesinin Gercekligine golge dusuremiyecek.. 1400 yildan beri islam yobazlarin buna gucu gitmedi bundan sonrada gucu gitmiyecektir... Bu boyle biline.....

Aleviligi "Alevilik" adina capritmak isteyenlere yozalstirmak isteyenlere karsi Bizden Hosgörü beklenilmeside oldukca Mantiksizdir ! böyle durumlarda kimse bizden Hosgörü beklemesin..
Aleviligin temel ilkelerinden biri olan HOSGORU olgusu, elbette Alevilikle ilgi ve alakalari olmiyanlarda bekliyemeyiz, Alevi olmiyan Aleviligin temel felsefesinden haberi olmayip, Aleviligi asimile etmeye calisan Islami mantiktan Hosgoru beklemek elbette mentiksizdir........ SIZDE HOSGORU BEKLEMEK GIBI BIR DERDIMIZ YOK.. CUNKU ISLAM BASLI BASINA BIR SUC MAKINASIDIR......

Yazdiklariniza gerektigi gibi Cevap verilmistir. Zira Sizin Savunmus oldugunuz sözde " Alevilik " Alisiz Alevikten baska birsey degildir .bu durumda yazmis oldugunuz mesnetsiz ve kaynaksiz Delilsiz yazilariniza karsi Bizden üste Hosgörü beklemenizde bir okadar Mantiksizcadir !

Yazdiklarimi gerektigi gibi cevap verilmismidir????? Sizin verdiginiz cevaplar hakaret ve saldiridan baska bir sey degil, bir yigin sorularimdan hangi birine mantikli bir cevap verdinizki?? YAHUUU, TEDAVI OL, MESNETSIZ!!!! benzeri bir yigin saygisizliktan baska verdiginiz mantikli veya sorulan sorulara insanca verdiginiz cevap varsa ben sizden ozur diliyerek bir daha formunuza ugramiyayim......
Saygideger Faik Bulut`un Alisiz Alevilik kitabina olan tepkiyi kendinize kalkan secmis, yaziyi kendinizi hakli cikarmak adina yapmis oldugunuz saldiri ile benim savunduklarimla ayni parelelde olmadigini yazilarimi okuyarak anlamis olmalisiniz.....
Alevilerin Ali`si kelle ucuran, islamin kilici ve bas pehlivanlarindan olan Hz. Ali degildir.....
HIZIR ALI`DIR.
HAK ALI`DIR,
CAN ALI`DIR,
CANAN ALI`DIR,
COBAN ALI`DIR.
Alevi Yasam Felsefesine Ne Hz. Muhammed, Ne Hz. Ali, Ne, Hizir Pasa, Nede efendiniz Fetullah gulen golge dusuremiyecek... bundan sonra geleceklerde golge dusuremiyecektir.... Sevgi ve Insanlik Yoluna Asirlar boyunca ship cikilmistir, sahip cikilacaktir.......

sözde Insan sevgisi Hosgörü arkasina saklanarak dolayli yollardan Aleviligi carpitip "Sizin Ali ,Bizim Ali " diyerek kelime oyunlarina basvurarak Bizdende "Afferrin iyi yaptiniz " diye bir cevapta bekleyemesiniz herhalde 
Alevi Yasam Felsefesinin gercek savunuculari, Eline, Beline ve Diline sahip olmalari gerekir, Alevi Yasam Felsefesinin gercek savunuculari INSAN-I KAMIL MERTEBESINE ERISMELERI GEREKIR.... Agzinizdan ve kaleminizden insanlik suc makinasi islamin sozcukleri tekbir ve cihat nutuklari cikmaktadir... Alevilikle sizleri kiyaslamak Alevilige hakaretten baska bir sey degildir.....
Tartismalariniz ve sohbetleriniz Edep erkan disinda kalmaktadir... insanca tartismak ve Farkliliklarimizi zenginliklerimiz olarak algiliayip insanca sohbet etmek yerine.. farkli bir yontem secip hakarete bas vurmaktasiniz, Sonra benim Insan Sevgisi ve Hosgoru arkasinda gizlendigimi savunuyorsunuz... Ben icinden ve yuregimden gelenleri soylemekteyim, keske sizde soylediklerinizin yani idda ettiklerinizin arkasina gizlenseydinizde, biraz olsun insanlik sinifina girseydiniz.......

Bahsetmis oldugunuz Siteleri taniyoruz, öyleki Akli basinda bir Üye ,bir tek 12 imam Hadisleri yazdiginda yazan kisinin Sansürlendigi ,banlandigi ,veya yazisinin onaylanmadigi ve hatta hakaret itham ve suclamalara maruz kaldigini biliyoruz.. Siz burda Bize Hosgörüden Samimiyetlikten bahsedeceginize üye oldugunuz o Site yöneticlerine ve burayada tahrik icin üye olan Üylelerinize bu dersleri vermeniz gerekir aslinda .Bahsetmis oldugunuz Sitelerin "Alevilik" maskesi altinda Alevilige balta vuran kisilerin oldugunu söylememizede gerek yok sanirim ..
Yukarida soyledigim gibi her hangi bir sitenin ismini vererek, sitelerin propagandasini yapmak degildir. sorulan sorulara verdigim cevaptir.. eger diger tarafta katilan arkadaslar varsa, orada yadigim yazilardan beni bilir veya tanimis olabileceklerini soyledim...
Yassaklama ve banlamalara siddetle karsi cikanlardanim, yassaklamak ve banlamak, acizliktir, teorik olarak basa cikamamaktir, kisi ve kisilerin hak ve ozgurluklerini kisitlamaktir, fasizanca siddet yoluna giderek, kendi yetkilerini kullanip yazmalarini engellemektir... Buda Alevi Yasam Felsefesine yakismiyan bir durustur.....
Kimin Alevilik Maskesi Altina girdigini!!!! Sizde, bende ve baskasida cok net bir sekilde gormektedir.......

sünki Sizin ve Sözde o "Alevi" olduklarini idia eden kisilerin görüslerinin ve yine sözde "Alevilik" adina hangi ideolojileri savunduklarinida biliyoruz . Size ancak öyle yerlerde "Saygi" gösterirler.. AMA burasi Gercek bir Alevi Sitesi oldugu icin ve burdaki Genclerimizinde kimin ne oldugunu cok iyi bildikleri icin o Saygiyida burda bekleyemesiniz ! Heleki cürük Probagdalarla Site Reklamlariyla burda kimseyide kandiramasiniz ..
Basta Alevi Yasam Felsefesinin ne oldugunu kavrayin, sonra sitenin gercek Alevi sitesi oldugunu savunmaya calisin... Ikrarin ne oldugunu bilmiyen... Bir sitenin Alevi olabilecegini, Alevi bir durusa sahip olabilecegini savunmak tarihi bir yanligidir...... gercekten ve dogrudan tamamen uzaktir.........
Hangi ideolijileri savunuyorlar!!!! onu neden aciklamamissiniz? bildiklerinizi aktarinda bizde bilelim.... Pekki Siz Alevilik Adi Altinda Fetullah Hocaninizin Oynadigi Bu oyunla Insanlari inandirmaya calisiken, veya Fetullah Gulen efendinizin Mugrudu olan Izzettin Dogan Efendiniz direktifleri ile Islami yayma cabaniza karsi cikan varsa hakli olarak 1400 yildan beri surdurdukleri baski, zulum, katliam ve insanligin kabul edemiyecegi Asimile politiklarinin igrencligini ortya cikarma cabasidir, burada yanlis nedir???

Umarim yazdigim yazilari ve sorudugum sorulari bir kez daha gozden gecirir, daha mantikli ve erdemli bir yaklasimla cevap verirsiniz... hakaret ve yaftalamalardan uzak bir yaklasim gosterirsiniz... tipki Alevici bir durus gostermenin verdigi erdemlikle....

Saygi ve Insani Sevgilerimle.......
Baskoylu

Mesaj gönderen Baskoylu »

3nokta; Bir yere varmak batılla imkansızdır. Şahsen seninle bir yere varmak niyetinde değilim. İmam Ali'yi tanımayan velayeti inkar eden bir zihniyetin insanı nereye götüreceği malumdur. Lafzı uzatmaya gerek yok. Senin dinin sana bizimki bize. Biz seninle hiçbir zeminde buluşamayız, kusura bakma, işine bak!
Çünkü yazdıklarını incelersek çokça sorun buluruz. Birkaç örnek vereyim:
Yukarida yazdiklariniz ne derece Insanice bir yaklasim? veya ne derece Alevice bir yaklasim??
Benim Dinim Sevgidir.
Senin Dinin Islamdir.
ARAMIZDAKI FARK COK BUYUK OLDUGUNDA BUNU ANLAMAK SIZIN ICIN COK ZOR OLABILIR...

Aleviyim dediğin halde İmam Ali'den bahsederken "Ali" diyorsun ama Ömer'den bahsederken Hz. getiriyorsun isminin başına.
Aşiretinden bahsediyorsun, aşiretini önplana getiriyorsun belki de aşiretinin dedelik yetkisinden faydalanarak insanları etkilemeye çalışıyorsun.
Bu durum zihniyetini daha iyi anlamamızı sağlıyor. Yazdıkların içinde İmam Ali'nin ömerin kayınbabası olduğu gibi bazı uydurmalarda var. Bu da hangi kaynaklardan beslendiğini gösteriyor.
Saygideger Can
Hz. Ali, Hz. Omer, Hz. Ebu Bekir, Hz. Osman ve daha niceleri Islam icin savasmis Islam lider ve onderligine getirildikleri icin, Hz. unvanini almislardir, dolayisiyla bunu ben tayin etmedim, bunu tayin eden islamin daha dogrusu Hz. Muhammed`in kendisidir.....
daha onceki cevabimda soyledim, Dede yani Ocak asiretinden oldugumu soyliyerek insanlari etkileme gibi bir derdim yoktur, Kim oldugum soruldu.. Bende nereli ve hangi asiretten oldugumu acikladim.. burada sorun nedir, Soran sizlersiniz, Saldiran sizlersiniz, Hakaret eden sizlersiniz, cevap verildigi zaman zihniyetimi anliyorsunuz!!!! kimin nasil bir zihniyete sahip oldugu cok acik bir sekilde ortadadir.

Okumuyorsun, anladigin gibi anlamak istiyorsun.... Hz. Omer, Hz Ali`nin kayin babasidir..... Hz. Ali`nin Kizi Ummu Gulsum`un kocasidir... Bilkmek degil, Bilmemek ayiptir, Ogrenmek degil, Ogrenmemek ayiptir, Kaynak istiyorsan veya delil istiyorsan istediginiz anda buraya aktarabilirim.. kendim arastirir bulurum diyorsaniz sorun yok.....

İmam Ali hiçbir zaman çıkıp İslam'ı yaymak adına haksızca kimsenin kellesini uçurmamıştır. Savaşların çıkma sebeplerine bakınız. Tarihi çarpıtmayınız. İmam Ali'nin savaş meydanlarındaki tavırlarına bakınız.
Hz. Ali kim ve ne icin savastigina dair farkli kitaplarmi okuyoruz!!!!! Hz. Ali`nin girdigi butun savaslari bir kez daha okuyun... Eger islamin yayilmasi icin, ve daga sonra ganimet ve saltanat icin savasmamissa.... sizin soylediklerinizi kayitsiz sartsiz kabul ediyorum... Kaynaklarla ve delillerle bunu ispatliyabilirmisiniz?
Ben ispatliyabilirim...
Ne dersiniz?
Müsahibin kızının alınamacağının delili yoktur. Bu da sizin uydurmanızdır, geleneklerin dayatmasıdır. Dinin kaynağı zaten İmam Ali'dir. Masumdur dolayısıyla asla hata yapmaz. Sizin kaynağınız nedir söyleyin de bilelim!
Yani siz misayibin (IKRARIN) kizini aliyorsunuz!!!!!!!!!!!!!!! Iste Alevi Oldugunuz veya Alevi Olmadiginiz Ortaya cikmis oldu....
Ikrar vermeden Yola girilmez, Ikrarin Kizi Oz kizindan ve Oz Bacisindan daha oleridir, kutsaldir, Evlilik soz konusu olamaz.... Alevi olmadigin, cok acik ve net ortadadir... bu yazina cevap verilmemisse, buradaki kendisini Alevi gorenlerin Alevi Olmalarinin mumkunu yoktur.....Ikrar nedir ve ne demektir, forumlarda arastirin gorun.... sonra caktirmadan savunun, ki Alevi oldugunuza inandirin, Gercek Alevi Yasam Felsefesine sahip olanlari kandiramazsiniz ama belki siradan insanlari kandirabilirsiniz.....
Benim kaynaklarim; Tarihi Gercekler ve dogrulardir....

İmam Ali'nin babası Hz. Ebu Talip'in hak yolunda olmadığını iddia eden Emevilerdir. Maşallah o kaynaktan beslendiğin nasıl da belli!
Saygideger 3nokta arkadas... Sen Emevi ve Harici kaynaklarini bir yana birak... Abbasi, Sii/Cafferi kaynaklara bak istersen.... Beni gulduruyorsun. bilmediklerini bilmis gibi gosterdikce hayret ediyorum... Hz. Muhammed`in sadece iki amcasi islamligi kabul etmistir, kabul edildikleri icin, Hz. unvanini almislardir.
Hz. Muhammedin 10 amcasi oldugu, babasi ile birlikte 11 kardes olduklari rivayet edilir.
1. Haris
2. Zubeyr.
3. Ebu Talib.
4. Ebu Leheb.
5. Kusem.
6. Dirar.
7. Mukavvim.
8. Haci.
9. Hz. Hamza.
10. Hz. Abbas
11. Abdullah B. Abdulmuttalib (Hz. Muhammedin babasidir)

Hz. Muhammedin Amcalarindan ilk muslumanligi kabul eden Hz. Hamzadir, Hz. Abbas ise Hz. Muhammedin olumune yakin bir zaman islamligi kabul ettigi icin Hz. unvanini alir, Islamligi kabul etmiyen babasi dahil Hz, Unvani almamistir, Islamligi kabul etmiyenlere Hz. unvani verilmez......
Dolayisiyla Arap islam yasalari ve kanunlari beni pek ilgilendirmez, ama kaynaklari ile gercekleri ortaya koymak.. var olan gerceklerin kabul edilmesinin kacinilmaz oldugunu dusunuyorum.....

İmam Ali hiçbir zaman adaletsizlik yapmamıştır, kimsenin malına, canına haksızca kastetmemiştir. Tabi size göre İmam Ali cani ve adaletsiz(haşa) 2. halife ömer aaletli değil mi? Ömerden bahsederken hz demenizden belli bu düşüncede olduğunuz.

Bence siz islam tarihini biraz daha inceleyin, kulaktan duyma sozlerle, burada bir sey anlatacak olursaniz, size gosterilecek kaynaklardan dolayi huzunuz kizarir, belge ve kaynaklara karsi mahcup olur cevap vermez hale gelirsiniz.. Bir kez daha soylemekte yarar var, ogrenmek ayip degil, ogrenmemek ayiptir.....
ogrendikce kendinizi gelistirmis ve yenilemis olursunuz....

İmam Ali hiçbir zaman senin ilham aldığın ömere bekir osmana biat etmemiştir. Bu iddian da gerçeği yansıtmıyor.
Okuyup arastirirsaniz ogrenmis olursunuz, Biat etmismidir... etmemismidir ogrenirsiniz......
Sahi yaaa Insanligin dogusundan beri var olan Alevi Yasam Felsefesinin dunku cocuk olan islamla ne ilgisi olabilir?????

12 Hizmet olgusunu....
12 Imam`a cevirmek islam yobazlarin buyuk basarilarindan biri degilmidir?

[code]Bu arada maden sizin Ali'nin farklı o halde o sizin Ali'nizin isimleri neden Arapça! Alevilerin inandığı, Arap diye karşı çıktığınız İmam Ali değilse neden isimleri hep Arapça! Çok gülünç bir durumdasınız farkında mısınız bilmiyorum.
[/code]

Dedim ya tarihi incelemeniz gerekir... yoksa duyduklarinla kalirsin. bir adim ileri gidemezsiniz.... Arap istilasindan once Iran ve Iran gibi bir cok ulkelerde yasiyan insanlarin kimligine bakin, yani sahip olduklari etnik kimlik neydi onu arastirin, hayudilerde ve farkli dinlerde ayni isimlere rastlanmaktadir. bu isimler islam olmadan once vardi.
Islamda olan isimler Turk, Kurt, ve sayamiyacagim bir yigin etnik kokende var... O zaman size gore bunlarin hepisi ARAPTIR oylemi?

Zaman sorunundan dolayi, diger sorulariniza daha sonra cevap vermeye calisirim.

Saygi ve Insani Sevgilerimle.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Ozellikle "HAMD OLSUN" Erdogan ve Fetullah hocanizin surekli kullandigi kelimenin sizler tarafindan kullanilmasi

Yani senin düz mantığına göre feto kullandı diye HAMD OLSUN demeyeceğiz öylemi? Sonrada benimle tartışmıyorlar soruyorum cevap vermiyorlar diye hava atacaksın )))) Senin aklına uyarsak fetonun yada benzerlerinin kullandığı cümle kelimeleri yazıp biz bunları kullanmayacağız )))Feto Allah dediyse biz demeyeceğiz,Peygamber dediyse demeyeceğiz Akıllı başköylü !

Dede soyundan oldugumu sizlere aktarmak amacim hic olmaz....
Soyun sopun senin olsun biz fikirlerle yolla ilgileniyoruz ve soydanım diyen pek çok soysuz olduğunu biliyoruz Osmanlı belgeleriyle hava atan pek çok sahtekarı tespit edebiliyoruz

, Aleviligi asimile etmeye calisan Islami mantiktan Hosgoru beklemek elbette mentiksizdir........ SIZDE HOSGORU BEKLEMEK GIBI BIR DERDIMIZ YOK.. CUNKU ISLAM BASLI BASINA BIR SUC MAKINASIDIR......
yani sen Müslüman değimlisin? İslamiyetteki soysuzlara bakıp islamı suç makinesı gibi görmeye hakkın varmı?

Alevi Yasam Felsefesine Ne Hz. Muhammed, Ne Hz. Ali, Ne, …. golge dusuremiyecek
Bu cümleyi ancak islama düşman olan biri kurabilir eğer özün sözün birse Müslüman olmadığını açıkça söyle böyle kıvırma

insanca tartismak ve Farkliliklarimizi zenginliklerimiz olarak algiliayip insanca sohbet etmek yerine.. farkli bir yontem secip hakarete bas vurmaktasiniz, Sonra benim Insan Sevgisi ve Hosgoru arkasinda gizlendigimi savunuyorsunuz... Ben icinden ve yuregimden gelenleri soylemekteyim, keske sizde soylediklerinizin yani idda ettiklerinizin arkasina gizlenseydinizde, biraz olsun insanlik sinifina girseydiniz......
Önce sen insan olmalısın insanca yazmalısın delikanlı olmalısın sinsice değil mertçe ortaya kendini koymalısın yok Arap alisi ,yok ebu talibin imanı yok islamın vahşeti türünden kıvırmalar yerine İslam olmadığını açıkça yazabilmelisin delikanlı ol sonra bizi suçla

Yassaklama ve banlamalara siddetle karsi cikanlardanim, yassaklamak ve banlamak, acizliktir, teorik olarak basa cikamamaktir, kisi ve kisilerin hak ve ozgurluklerini kisitlamaktir, fasizanca siddet yoluna giderek, kendi yetkilerini kullanip yazmalarini engellemektir... Buda Alevi Yasam Felsefesine yakismiyan bir durustur.....

Evet buradada hemen herkes özgürlükleri savunur biz hiçbir fikir tartışmasından korkmayız ama karşımızdakilerin delikanlı olmasını bekleriz

Pekki Siz Alevilik Adi Altinda Fetullah Hocaninizin Oynadigi Bu oyunla Insanlari inandirmaya calisiken, veya Fetullah Gulen efendinizin Mugrudu olan Izzettin Dogan Efendiniz direktifleri ile Islami yayma cabaniza karsi cikan varsa hakli olarak 1400 yildan beri surdurdukleri baski, zulum, katliam ve insanligin kabul edemiyecegi Asimile politiklarinin igrencligini ortya cikarma cabasidir, burada yanlis nedir???

Bizi bu siteyi fetoyla izzettin isimli senin soyundan olan( hani ikinizde dedesinizya) kişilerle karıştırıyorsan okuman yazman yok yada anlayışın kıt demektir

Benim Dinim Sevgidir.
Senin Dinin Islamdir.
Bu açıklama yetmez sevgi dinin peygamberi kim kitabı ne kıblesi ne dini ritüelleri nedir? Bunlarıda yazmalısın sevgi dini diye her yere çekilecek bir cümle seni açıklamaya yetmez detay vermelisin belki senin dinine geçeriz beğenirsek tabi

Hz. Ali kim ve ne icin savastigina dair farkli kitaplarmi okuyoruz!!!!! Hz. Ali`nin girdigi butun savaslari bir kez daha okuyun... Eger islamin yayilmasi icin, ve daga sonra ganimet ve saltanat icin savasmamissa.... sizin soylediklerinizi kayitsiz sartsiz kabul ediyorum... Kaynaklarla ve delillerle bunu ispatliyabilirmisiniz?
Ben ispatliyabilirim...
Ne dersiniz?
Hz.Alinin neden savaştığını anlatmayı gereksiz görüyorum çünkü onun hayatı Allah rızası için geçmiştir bunu anlaman senin için zordur

Arap ali diye dışladığı kişiyi şimdi dinin kaynağımı ilan ediyorsun? Sevgi dinine göre kaynak vermen gerekir sevgi dininde müsaibin kızını kim yasakladı? Sen kaynak vermelisin hem islama karşı olup hem islamdan kaynak veremezsin

Üfff kaynaklarada bak? Bari sayfa numarasını yazsaydın ))))

size gosterilecek kaynaklardan dolayi huzunuz kizarir, belge ve kaynaklara karsi mahcup olur cevap vermez hale gelirsiniz
tamam bizi kızart razıyız hazırız yeterki ayağın yere bassın üfürüp sallama yazılı kaynaklarla derdini anlat

12 Hizmet olgusunu....
Bak burada anlaştık 12 hizmet diye sundukları uydurmaların 12 imamlarla hiç ilgisi yok aferin ilk defa doğru bir şey yazdın ama bunu Müslümanlar değil Siyonist Bektaşiler uydurdu
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Yukarida yazdiklariniz ne derece Insanice bir yaklasim? veya ne derece Alevice bir yaklasim?? 
Benim Dinim Sevgidir.
Senin Dinin Islamdir.
İşte sen o sevgi dinini yaşa. Benim dinim hem sevgi hem buğz dinidir. Ben Ehlibeyt'i seviyorum onların düşmanlarından onlara muhalif olanlardan buğzediyorum.
O halde dinin senin olsun. Aleviliği buna bulaştırma!

Saygideger Can
Hz. Ali, Hz. Omer, Hz. Ebu Bekir, Hz. Osman ve daha niceleri Islam icin savasmis Islam lider ve onderligine getirildikleri icin, Hz. unvanini almislardir, dolayisiyla bunu ben tayin etmedim, bunu tayin eden islamin daha dogrusu Hz. Muhammed`in kendisidir.....
daha onceki cevabimda soyledim, Dede yani Ocak asiretinden oldugumu soyliyerek insanlari etkileme gibi bir derdim yoktur, Kim oldugum soruldu.. Bende nereli ve hangi asiretten oldugumu acikladim.. burada sorun nedir, Soran sizlersiniz, Saldiran sizlersiniz, Hakaret eden sizlersiniz, cevap verildigi zaman zihniyetimi anliyorsunuz!!!! kimin nasil bir zihniyete sahip oldugu cok acik bir sekilde ortadadir.

Okumuyorsun, anladigin gibi anlamak istiyorsun.... Hz. Omer, Hz Ali`nin kayin babasidir..... Hz. Ali`nin Kizi Ummu Gulsum`un kocasidir... Bilkmek degil, Bilmemek ayiptir, Ogrenmek degil, Ogrenmemek ayiptir, Kaynak istiyorsan veya delil istiyorsan istediginiz anda buraya aktarabilirim.. kendim arastirir bulurum diyorsaniz sorun yok.....
Ben sana bu yazdıkların batıldır, yanlıştır diyorum sen yine aynı şeyi uyduruk Emevi bilgilerini bana yazıyorsun. Ömer Bekir Osman gasiptir. Senin gibi zalimdir. O yüzden biz onlara hazret demiyoruz, onlardan teberra ediyoruz. Bu bizim dinimizin gereklerindendir. Alevilik inancının temelinde Ehlibeyt'in velayetine iman vardır bu velayete düşman olanlardan teberra etmek vardır. Ama sen Emvi uydurma bilgileriyle osmanı bekiri ömeri getirip hazretlik yapıyorsun sonra da Aleviyim diyorsun. İmam Ali'yi reddeden biri Alevi olamaz! Soy ile ilgili bir sorunumuz yok. HAMD OLSUN ırkçı değiliz. O yüzden benim açımdan soyun önemli değil, dürüst olman önemlidir. Sende bunu görmek isterdim. Bunu göremeiğim kişilerle muhatap olmak istemem!

Ben ispatliyabilirim...
Ne dersiniz?
İslam tarihini emevi kaynaklarından öğrendiğin için böyle basit düşünüyorsun. Biraz gözlerini açmanı tavsiye ederim.

Yani siz misayibin (IKRARIN) kizini aliyorsunuz!!!!!!!!!!!!!!! Iste Alevi Oldugunuz veya Alevi Olmadiginiz Ortaya cikmis oldu....
Ikrar vermeden Yola girilmez, Ikrarin Kizi Oz kizindan ve Oz Bacisindan daha oleridir, kutsaldir, Evlilik soz konusu olamaz.... Alevi olmadigin, cok acik ve net ortadadir... bu yazina cevap verilmemisse, buradaki kendisini Alevi gorenlerin Alevi Olmalarinin mumkunu yoktur.....Ikrar nedir ve ne demektir, forumlarda arastirin gorun.... sonra caktirmadan savunun, ki Alevi oldugunuza inandirin, Gercek Alevi Yasam Felsefesine sahip olanlari kandiramazsiniz ama belki siradan insanlari kandirabilirsiniz.....
İşte farkımı budur siz kendi kafanıza göre uydurduğunu bir Alevilik yaşıyorsunuz, dininize uyacağınıza diniizi kendinize uyduruyorsunuz, biz ise Ehlibeyt'in, İmam Ali'nin yoluna uymaya çalışıyoruz. Onları ölçü alıyoruz.

Saygideger 3nokta arkadas... Sen Emevi ve Harici kaynaklarini bir yana birak... Abbasi, Sii/Cafferi kaynaklara bak istersen.... Beni gulduruyorsun. bilmediklerini bilmis gibi gosterdikce hayret ediyorum... Hz. Muhammed`in sadece iki amcasi islamligi kabul etmistir, kabul edildikleri icin, Hz. unvanini almislardir.
Hz. Muhammedin 10 amcasi oldugu, babasi ile birlikte 11 kardes olduklari rivayet edilir.
1. Haris
2. Zubeyr.
3. Ebu Talib.
4. Ebu Leheb.
5. Kusem.
6. Dirar.
7. Mukavvim.
8. Haci.
9. Hz. Hamza.
10. Hz. Abbas
11. Abdullah B. Abdulmuttalib (Hz. Muhammedin babasidir)

Hz. Muhammedin Amcalarindan ilk muslumanligi kabul eden Hz. Hamzadir, Hz. Abbas ise Hz. Muhammedin olumune yakin bir zaman islamligi kabul ettigi icin Hz. unvanini alir, Islamligi kabul etmiyen babasi dahil Hz, Unvani almamistir, Islamligi kabul etmiyenlere Hz. unvani verilmez......
Dolayisiyla Arap islam yasalari ve kanunlari beni pek ilgilendirmez, ama kaynaklari ile gercekleri ortaya koymak.. var olan gerceklerin kabul edilmesinin kacinilmaz oldugunu dusunuyorum.....
Hz. Ebu Talip'e (as) İslam'a inanmadı gibi iftiraları atanlar İmam Al'nin düşmanları olan Emevilerdir. Günümüzde de Emevi zihniyetinin mensupları İmam Ali'nin masumiyetini bildikleri ve tarihte ona kusur bulamadıkları için babasına dil uzatmaktadırlar. Çünkü onların sahip çıktığı sahabe kisveli zalimlerin birçok kusuru var!

Okuyup arastirirsaniz ogrenmis olursunuz, Biat etmismidir... etmemismidir ogrenirsiniz......
Sahi yaaa Insanligin dogusundan beri var olan Alevi Yasam Felsefesinin dunku cocuk olan islamla ne ilgisi olabilir?????

12 Hizmet olgusunu....
İşte birader sen Emevi sunniliğinden etkilenmiş sonra Ehlibeyt'e inanmayan bir insansın. Senle bir işimiz olamaz. Git kendine başka bir isim bul ne diye Aleviyim diyorsun? Dünyada velayete inanmayan bir sen değilsin, sunniler bektaşiler islam içi dışı bir sürü grup var. Git inandığın gibi yaşa nasılsa hesap günü gelecek herkes gibi sen de hesap vereceksin! Tabii hesap gününe inanıyorsan!..

Islamda olan isimler Turk, Kurt, ve sayamiyacagim bir yigin etnik kokende var... O zaman size gore bunlarin hepisi ARAPTIR oylemi?

Zaman sorunundan dolayi, diger sorulariniza daha sonra cevap vermeye calisirim.
Şu ilk cümlene diyecek hiçbir şey bulamıyorum. Bu kadar sığ düşünüyor olamazsın. Bu senin yazdığının benim yazdığımla hiçbir alakası yok. Biz İslam dinini seçtikten sonra Arapça'dan etkilenip sözcük ya da sözcükler almışız. Bu normaldir. Peki İslam gelmeden önce madem sizin Ali'niz Arap değildi nasıl oldu ne zaman oldu da Arapçadan etkilenip adını Ali koydunuz. Sahi sizin Ali'niz ne zaman yaşadı, nerede doğdu? Neyse daha fazla soru sormayayım zira Ben sana bana cevap veresin diye yazmıyorum. Düşüncelerimiz arasında derin uçurumlar var o yüzden senle anlaşmamız imkansız yani sen benimkileri kabul etmeyeceksin ben seninkileri kabul etmeyeceğim bunu bildiğimiz halde yazışmanın bir manası yok bu zaman kaybından başka bir şey olmaz.
. . .
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

Alevilik; Kaynağını Kuran’dan alan, Hz. Muhammed’in (s.a.a.v.) hadisleri ve Ehlibeyt imamlarının (a.s.) öğretileriyle şekillenen İslam’ın özüdür, sırat-ı müstakimdir. Yani doğru ve hak olan yoldur.

Aleviliğin esası; yüce Allah’ın kelamı olan Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammed ve Ehlibeyt imamlarına dayanır.

Hz. Ali (as)’nin yolunda giden ve onu peygamberden sonra imam bilen Müslümanlara, Hz. Ali (as)’nin taraftarları veya Aleviler denir.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Mekzun yazdı:Alevilik; Kaynağını Kuran’dan alan, Hz. Muhammed’in (s.a.a.v.) hadisleri ve Ehlibeyt imamlarının (a.s.) öğretileriyle şekillenen İslam’ın özüdür, sırat-ı müstakimdir. Yani doğru ve hak olan yoldur.

Aleviliğin esası; yüce Allah’ın kelamı olan Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammed ve Ehlibeyt imamlarına dayanır.

Hz. Ali (as)’nin yolunda giden ve onu peygamberden sonra imam bilen Müslümanlara, Hz. Ali (as)’nin taraftarları veya Aleviler denir.
tanım bu kadar basit ama taş kafalarına girmiyor
adamlar luvi havi mori semah zeybek dede nine bektaş tan fırsat bulup KUran ve ehli beyte kavuşamıyorlar çünkü NASİPSİZLER
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Mekzun yazdı:Alevilik; Kaynağını Kuran’dan alan, Hz. Muhammed’in (s.a.a.v.) hadisleri ve Ehlibeyt imamlarının (a.s.) öğretileriyle şekillenen İslam’ın özüdür, sırat-ı müstakimdir. Yani doğru ve hak olan yoldur.

Zorla değil arkadaş bu yazdığın bizim kabul ettiğimiz Alevilik. Adamın kafasındaki başka. Açıkça İmam Ali'yi reddeiyor ama Aleviyim diyor. Ne günlere kaldık arkadaş.
. . .

“Anadolu Aleviliği Masalı” sayfasına dön