Anadolu Aleviliği değil Dünya Aleviliği

Kullanıcı avatarı
MERDAN

Re: Anadolu Aleviliği değil Dünya Aleviliği

Mesaj gönderen MERDAN »

Mahmut yazdı:Tavsiyeleriniz ve ilginiz için çok teşekkürler Allah razı ola. Evvela rüku hakkında bahsetmek istiyorum. Rüku sadece islam da yoktur Hristiyanlık yahudilik şamanizm bahai hinduizm ve budizm dinlerinde de ibadet esnasında imanlıların rüku haline geldiklerini görüyoruz.
Mahmut bey,
Araştırmacı olmak güzeldir, incelemek sorgulamak, analitik düşünmek güzeldir ama bunları yaparken insanın önyargılardan uzak olması, çelişkiye düşmemesi, doğrulara ulaşma noktasında nefsiyle barışık olması ve kendine karşı da dürüst olması gerekir.

Örnek olarak verdiğim Kur’an ayetindeki rükudan kastın, namazdaki farz olan duruş şekillerinden biri olduğunda, şii-sünni tüm alimler ve bütün müminler ittifak etmişlerdir.
Eğer siz Kur’anı Hz. Ali’ninde tabi olduğu, İslamın kutsal kitabı olarak kabul etmiyor olsaydınız, tamam sorun yok derdim ve bunları yazma gereği duymazdım ama siz yukardaki yazınızda Peygamberimizin (a) bıraktığı iki ağır emanetten birinin Kur’an olduğunu söylediniz.

O halde başka inançlardaki rüku şekillerini bir tarafa bırakıp, öncelikle Kur’anda bahsedilen rükunun mahiyetini araştırmanız gerekmez mi?
Şunu da unutmayın ki zahir batından önce gelir. Yani bir şeyin zahiri gereğince anlaşılmadan kavranılmadan, batınını anlamak mümkün değildir.

Her ne kadar sünni ve şiilerin namaz kılma şekillerinde bazı farklılıklar olsa da, rüku da bir fark yoktur. Bilinen şekliyle ve yüzyıllardır yapılagelen rüku hep aynıdır. Ayrıca hiç kimse rükunun namaz kılarken yapılan (90 derecelik eğilme) şeklinden başka bir şey olduğunu söylememiştir.

Maide 55. ayetin ise, Ehlibeyt mektebi inancına göre yani Alevilik inancına göre, iniş sebebi Hz. Ali olduğu için daha özel ve ayrı bir önemi vardır. Böyle olduğunu bütün Ehlibeyt alimlerinin tefsirlerinde görebilirsin. Özellikle El-Mizan Tefsirinin 6. cildinde çok güzel ve geniş açıklamalı olarak bulabilirsin. Orda ayetin (30 shf kadar) uzunca açıklaması yapılmıştır.

Kısaca değinmek gerekirse olay şöyle olmuştur:
Resulullah döneminde bir gün mescide çok yoksul bir dilenci gelir ve yüksek sesle orada bulunanlara durumundan halinden şikayetle, açlıktan, fakirlikten, ihtiyaçlarından bahseder ve “içinizde bana yardım edecek kimse yok mu ?” diye sorar. Ama kimseden ses çıkmaz. O sırada mescidde namaz kılmakta olan Hz. Ali (a.s) rükuya varmıştır. Ve namazını bozmadan hemen sağ elini yana doğru biraz uzatarak, dilenciden parmağındaki yüzüğü almasını işaretle anlatır. Dilenci de gelerek Hz. Alinin parmağındaki yüzüğü çıkarıp alır.

İmam Muhammed Bakır (as) ise bu olayı şöyle anlatır:
Hz. İmam Bakır (a.s) “Sizin veliniz ancak Allah, O'nun Resulü ve namaz kılarken rüku halinde zekat veren müminlerdir." (Maide: 55) ayeti hk. şöyle buyurdu:

Aralarında Abdullah b. Selam’ın, Esed’in, Salebe’nin, İbn-i Yamin ve İbn-i Suriyanın bulunduğu ileri gelenlerden bir grup yahudi Müslüman olmuştu. Bunlar peygamberimize gelerek şöyle sordular: “Ey Allahın elçisi Hz. Musa yerine Yuşa b. Nun’u vasi bıraktı, senin vasin kimdir, senden sonra velimiz kim olacak?
Bunun üzerine bu ayet indi.
O sırada Peygamberimiz onlara: “Kalkın dedi, onlarda kalktılar ve birlikte mescide vardılar, içeri girerken bir dilenciyle karşılaştılar. Peygamberimiz O’na: “Ey dilenci sana bir şey veren oldu mu ? diye sordu.
Dilenci: “Evet bu yüzüğü verdiler” dedi.
Peygamberimiz: “Onu sana kim verdi ? dedi.
Dilenci de : “Şu namaz kılan adam” diyerek Ali’yi gösterdi.
Peygamberimiz: “Sana yüzüğü verirken ne durumda idi ? diye sordu.
Dilencide “Rüku halinde idi” dedi.
Bunun üzerine Peygamberimiz tekbir getirdi ve arkasından mesciddekilerde tekbir getirdiler.
Arkasından peygamberimiz “Benden sonra veliniz Alidir” dedi sahabilerde “Biz Allahın rabbimiz, Muhammedin Peygamberimiz ve Alininde velimiz olmasına razı olduk” dediler.
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

aynı mesaj 2 kez çıktığından biri silinmiştir.
En son MERDAN tarafından 01 Şub 2009, 15:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Tavsiyeleriniz ve ilginiz için çok teşekkürler Allah razı ola. Evvela rüku hakkında bahsetmek istiyorum. Rüku sadece islam da yoktur Hristiyanlık yahudilik şamanizm bahai hinduizm ve budizm dinlerinde de ibadet esnasında imanlıların rüku haline geldiklerini görüyoruz. bu dinlerde olduğu gibi Alevi dininde de vardır.

Arkadaş sen hangi dindensen hangi peygamberin ümmetindeysen o dinin kurallarına o ümmetin sünnetine uyacaksın,diğer dirnlerin ibadetlerinden sana ne?
Cem ayini esnasında gerek miraçlama, gerek 12 hizmet sahiplerinin darda duruşu gerekse Lokma dualarının verilmesi sırasında da rüku durumuna geçilir.
İslam dininde ,islam dininin 12 imam anlayışında 12 hizmet dara durma gibi ibadet! yoktur,eğer 12 imamların yolundaysan Hz.Alinin yolundaysan önce uydurma ibadetlerden kurtulmalısın
Alone_man kardeşim ben islamı değil aleviliği esas alıyorum

bu cümleyi sen yazmamış ol bende cevap vermemiş olayım alevilik islamın özü değilmidir? ki aleviliği islamdan ayrı görüyorsun,İslam olmasaydı alevilik olurmuyda sanıyorsun? yada olan şeyin adı alevilik olurmuydu sanıyorsun? Hz.Aliyi 12 imamları kutsayan islam değilmidir?
eğer sizlerde aleviliği esas alıyorsanız yahut alacaksınız sadece alevi olacaksınız.

aynen öyleyiz zaten sadece aleviyiz bunuda insanız müslümanız aleviyiz diye ifade ediyoruz.
Son Peygamberin değil cümle enbiyaların ümmetindenim ve okunacak tek kitabım Hz.Ali'dir diğer kitaplar hiç zuhur olmasaydı bile İmam Ali kurtuluşa yeterdi.

Biz son peygamberin ümmetiyiz dostum
diğer tüm resulleri kabul ederiz ama sorumlu olduğumuz fıkıh kuralları son resulün söyledikleridir.Okunacak kitabımız Kurandın bunu bize anlatanda Ehli beyttir,
kafan çok karışık bir an önce arınmalısın
Mahmut

Mesaj gönderen Mahmut »

tavsiyeleriniz,cevaplarınız için Hak razı olsun diyorum sağolun. rüku dan başlamak istiyorum evvela. Önceki yazımda da belirttiğim üzere RÜKU ibadet esnasında sizinde belirttiğiniz 90 derecelik eğiliştir. Şii ve sünni müslümanlar namaz esnasında bunu yerine getirirler ve namaz kılarlarken aralarında ortak nokta bu rükudur. Ama bu demek değildir ki rüku sadece islam a has bir ibadet şeklidir. Yahudilerin torayı okurken sürekli rükuya varmaları, hinduların ganj nehri kıyısında rükuya gelmeleri, bahailerin ve budistlerin bu dinler gibi Alevi din muhiblerininde ibadette rükuya geldiğinden bahsediyorum. Merdan bey araştırmanın güzelliğinden bahsetmişsiniz ama sizde bunları biraz araştırın. Neyin hak neyin batıl olduğunu sadece Kitap-fıkıh-islam içinde ele alamazsınız. Kur'an da rüku var tevratta da var budistlerde de var alevilerde de var tek bir kaynağı esas alırsak bunca din içindeki bu ortak paydayı nasıl açıklayabiliriz? bir kez daha düşünerek kavramları ve olayları karıştırmamalı tarihsel süreç içerisinde ele almalıyız. Alone_man kardeşim insanın kafasının karışık olması kadar insanı uçuruma sürükleyebilecek bir durum yoktur ve ben bu karışıklığı birkaç ay değil 6 yılda giderdim.

Zahir-batın meselesini bir daha ele alırsak merdan bey zahir görünendir herkes görür ama herkes aynı algılamaz bundan dolayıdır ki tarihte çok din ve mezhep oluşmuştur. ancak herkes batıniyeti bilseydi Hak kıda bir bilirdi. Hakikat ortada asılı durmaz zahir sadece seraptır batın ise gerçeği görmektir dediğim gibi bu çok uzun ve derin mesele detaylara başka zaman gireriz inşallah.

değerli alone_man ben Alevilikten bahsederken sen islamdan bahsediyorsun. Müslümanlıkta 12 hizmet olmayabilir, cem ayinide olmayabilir ama Alevi dininde de vardır. sünni ve şii müslümanların Hz.Ali si bir değilse bizim Hz.Ali mizde müslümanlarla bir değil. Hz.Ali alevilik için 6.asırda yaşamış çoluk çocuğa karışmış sonra bu dünyadan göçmüş Ali değildir 4 kitabın sahibi Ali'dir. Bindir dondan baş gösterdi Murtaza ama biz bir bildik dedik Allah eyvallah...
Hangi peygamber farklı itikad getirdi de ümmetlere bölündü. cümle enbiyalar ve kitapları Hak buyruğudur ayrı yoktur.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Kusura bakma da arkadaş sen zırvalamaya başladın. Neden mi?
Çünkü, Aleviliği bir din olarak göstermeye başladın delil sunamadın!
Dinler arasında ortak noktalardan bahsediyorsun ama amacın belli değil. Kaldı ki yahudilerde bizim gibi sunnet oluyorlar. bu onların da aslında islam dininden olduklarını ya da müslümanların da aslında yahudi oldukları anlamına gelmez. Birkaç şekilsel benzerlikten, birkaç ortak noktadan yola çıkarak bir yolu alakasız yerle bağlamak munafıklıktan başka bir şey olmasa gerek.
Üstelik salatın namazın dua olduğu söyledin ve yaptığımız izaha da bir cevap bulamamış olmalısın ki yanıt vermedin/veremedin.
Şimdi baştan başlayalım:
1: Bizim kaynaklarımız Kuran v eEhl-i Beyttir. Kuranın Ehl-i Beyt yorumudur.
2: Dine folklorik bir bilimsel yaklaşımla bakamazsınız. Bu doğru bir teknik değildir. Zira siz herhangi bir kültürü değil bir itikadı araştırıyorsunuz. Ne kadar da dinle kültür arasında derin bir ilişki olsa da bu doğru değildir. Dini yozlaştıran çok kültürel meseleler var. İşte dinina aslına giderken temel dğerlere ulaşmak istiyorsak o zaman kültürle itikadı kesinlikle birbirinden ayrı değerlendirmeliyiz. Kültürel yozlaşmaların dini önüne geçmesine musade etmemeliyiz.
3: Eğer ki Alevilik üzerine 6 yıldır araştırıyorum diyorsanız ben de size şunu söylerim buradaki arkadaşlar da en az sizin kadar uzun süredir alevilik üzerine araştırmalar yapıyor. Mesela Ben bu mesele üzerine 9-10 senedir araştırmalar yapıyorum. okuyorum sorguluyorum. Ve diğer arkadaşlarımın abilerimin araştırma süreleri benden daha az değildir. Kimimiz 15-20 yılını kimimiz daha uzun bir süreyi bu mesele ayırmıştır. o halde iki de bir bu iş birkaç aylık bir mesele değil demeniz yersizdir.
4: Araştırmalarınızın yanlış kapıya çıkması yanlış sonuçlara varması kaynaklarınızı doğru belirleyemeniz ve yanlış tekbikler kullanmanızdır.

Mümkünse düşüncelerinizi bize kurandan ve ehli beytten kuranın ehli beyt yorumundan ispatlamaya çalışın aksi halde sözleriniz laf-lakırdı olmaktan öteye geçmeyecek boşta-askıda kalacaktır.
Hakka uyanlara selam olsun.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Mahmut

Mesaj gönderen Mahmut »

Meshedi can yaptığın yorum hoşuma gitti açıkçası önemli tesbitlerde bulunuyorsun karşı çıkmanın ötesinde bilginin arayışı içinde olduğun kesin Hak ve Hızır yardımcın olsun. Bu arada merak ettim meshed kentine gittin mi???

1-Aleviliği din gibi göstermeye çalışmıyorum Alevilik zaten Hz.Muhammed denbu yana var olan bir din ve rayına 1400 yıldır tam olarak oturmuştur. Aleviliği din olarak göstermek için elde delillerde var can merak etme burada sıralıyorum.
*Aleviliğin tek kutsal kitabı yoktur 4 kitap ve evvelki az sayfalı kitaplar,Buyruklar,Deyişler-nefesler hak tır birdir ve bu kitapların en ulusu ve kaynağu Sırr-ı Batın Hz.Ali'dir.
*Aleviliğin ibadethanesi Cemevidir ve ibadetin kaynağu Lamekanda vücut bulan Kırklar cemidir.
*Alevilik; İslam temelli, Hristiyan,Budist,Şamanist,Zerdüşt,Maniheist,Hinduist v.b dinlerin ortak payidesini ele alan semavi ve beşeri bir dindir.
*Aleviliğin tek peygamberi yoktur 124 000 peygamber Hak tır ve birdir

Bunlar genel bilgilerdir. Şii Müslümanlar olarak bu site yönetici ve destekleyicilerinin Kur'an ve Ehl-i beyti temel iki kaynak almanız normaldir çünkü bu Şia nın esas görüşüdür. Ama Aleviliği kimse kuran ve ehlibeytle sınırlayamaz sınırlansa idi bugün alevilik diye bir kavram ve inanç olamazdı. Yahudilerin sünnet olması müslümanlar gibi benzerlikten öte Allah buyruğu olmasıdır. halbuki bu benzerlik bir din daha çıkarmamıştır. Hristiyanlık nasıl ki musevilikten çıkıp ayrı bir din haline gelmişse alevilikte islamdan çıkarak diğer dinlerin inanç ve kültürel yapısıyla temellenmiştir. Tarihsel olguların önüne geçilemeyeceğinden dolayı kimse inançları tek düze bir kanun üzerine oturtamaz. Şiilik ve sünniliğin bile kendi içinde çeşitli mezhep ve tarikatlara bölünmesi bile bunun en güzel bir örneğidir.
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

[quote="Mahmut"][/quote]

tavsiyeleriniz,cevaplarınız için Hak razı olsun diyorum sağolun. rüku dan başlamak istiyorum evvela. Önceki yazımda da belirttiğim üzere RÜKU ibadet esnasında sizinde belirttiğiniz 90 derecelik eğiliştir.
Aslında ben bu rüku meselesini, birilerinin “alevilikte namaz yoktur!” söylemlerine karşılık olmak üzere, konuya açılım olsun diye kurandan bir ayetle de kanıt getirerek, yani Hz. Alinin de namaz kıldığını ve Aleviyim diyenlerin de mutlaka namaz kılmaları gerektiğine getirmek istiyordum ama sen olayı başka yerlere çekiyorsun.

Şii ve sünni müslümanlar namaz esnasında bunu yerine getirirler ve namaz kılarlarken aralarında ortak nokta bu rükudur.
Alevi ve sünnilerin namazlarında ortak olan sadece rüku değil, kıyam kıraat rüku secde teşehhüd selamlama hepsi ortaktır. Farklılıklar daha detaylardadır.

Ama bu demek değildir ki rüku sadece islam a has bir ibadet şeklidir. Yahudilerin torayı okurken sürekli rükuya varmaları, hinduların ganj nehri kıyısında rükuya gelmeleri, bahailerin ve budistlerin bu dinler gibi Alevi din muhiblerininde ibadette rükuya geldiğinden bahsediyorum.
Farklı din yada inançların ibadetlerinde bazı ritüellerin benzer olmasından bize ne ? Biz müslümanız ve aleviyiz, bizi ilgilendiren namazımızdaki şekillerdir. Biz ancak yaratıcımız olan Allaha (cc) ibadet ederiz, O’nun önünde iki büklüm rükuya varırız, sadece O’nun için secdelere kapanırız. Bizim Allahımız Kuranda vasıfları bildirilen eşsiz benzersiz ve tek olan Allahtır. Bugün yaşayan yahudilerin hristiyanların hinduların budistlerin ilahları bizim ilahımız değildir.

Yahudilerin torayı okurken sürekli rükuya varmaları
Yapmayın Allahaşkına.. onların dua okurken yaptıkları rüku değil, sadece ayakta ileri-geri sallanmadır. Namazdaki rükuyla ne alakası var? Hem dediğim gibi olsa da ne yazar??

Zahir-batın meselesini bir daha ele alırsak merdan bey zahir görünendir herkes görür ama herkes aynı algılamaz bundan dolayıdır ki tarihte çok din ve mezhep oluşmuştur. ancak herkes batıniyeti bilseydi Hak kıda bir bilirdi. Hakikat ortada asılı durmaz zahir sadece seraptır batın ise gerçeği görmektir
Zahir serap değil bilakis somut olandır, herkesin anlıyabileceğidir. Bir şeyin zahirini anlayıp yapmayana batınını anlatmaya çalışmak, ilkokul ikiye giden bir çocuğa trigonometri öğretmeye benzer. Batın işi herkesin harcı değildir.Yani bir ibadetin batınını anlıyabilmek için ilim de ve irfani boyutta belli mesafeleri katetmek gerekir.Yoksa hak ile batılı birbirine karıştırması kaçınılmaz olur.

sünni ve şii müslümanların Hz.Ali si bir değilse
Şii ve sünni müslümanların Hz.Alisi birdir, aynı Alidir, Ali deyince anladıkları da aynı Alidir. Ancak şii ve sünnilerin Hz Aliyi İslam dini içerisinde konumlandırmalarında farklılıklar vardır.

bizim Hz.Ali mizde müslümanlarla bir değil.
Peki kimdir sizin aliniz? anası babası kimdir? Eşi çocukları varmıdır? Ne zaman yaşamıştır? Ödlümü ? yaşıyor mu ? yaşıyorsa nerdedir ?

4 kitabın sahibi Ali'dir. Bindir dondan baş gösterdi Murtaza ama biz bir bildik dedik Allah eyvallah...
Ya bırakın bu tekerlemeleri!! Ne demek yani 4 kitabın sahibi alidir?? 4 kitabın sahipleri bellidir, 4 büyük peygamberdir. Kitaplarıda peygamberleride gönderen Allahtır, Allah ise her şeyin sahibidir.
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Mahmut yazdı:
1-Aleviliği din gibi göstermeye çalışmıyorum Alevilik zaten Hz.Muhammed denbu yana var olan bir din ve rayına 1400 yıldır tam olarak oturmuştur.

1-Aleviliği din gibi göstermeye çalışmıyorum Alevilik zaten Hz.Muhammedden bu yana var olan bir din ve rayına 1400 yıldır tam olarak oturmuştur.
Alevilikle ilgili önceki yazdıklarınla çelişkiye düştüğünün farkında mısın?

*Aleviliğin tek kutsal kitabı yoktur 4 kitap ve evvelki az sayfalı kitaplar,Buyruklar, Deyişler-nefesler haktır birdir ve bu kitapların en ulusu ve kaynağu Sırr-ı Batın Hz.Ali'dir.
Aleviliğin tek kutsal kitabı vardır o da Kuranı Kerimdir. Diğer kutsal kitapların hepsi tahrif edilmiştir. İçlerinde haktan bazı kırıntılar olsa da bütünü göz önüne alındığında insanlar tarafından bozulmuştur. Kuran ise tek bir harfi bile değiştirilemeden günümüze gelmiştir ve kıyamete kadar da -Allahın vadi gereğince- hak olarak kalacaktır.

*Aleviliğin ibadethanesi Cemevidir ve
Cemevinde yapılanlar farklı inançların karışımıyla oluşan bir takım kültürel ögelerdir. İbadet değildir. Alevinin ibadethanesi -bina anlamında- mescidlerdir. Namazını ise yeryüzünde temiz ve uygun olan her yerde kılabilir.

ibadetin kaynağu Lamekanda vücut bulan Kırklar cemidir.
Kırklar cemide uydurmadır masaldır bakınız: http://www.alevisesi.com/home/9,5.htm

*Alevilik; İslam temelli, Hristiyan,Budist,Şamanist,Zerdüşt,Maniheist,Hinduist v.b dinlerin ortak payidesini ele alan semavi ve
beşeri bir dindir.
Beşeri din olmaz!! din ilahi olur.

*Aleviliğin tek peygamberi yoktur 124 000 peygamber Hak tır ve birdir
Aksini söyleyen mi var? Evet bizde Hz Adem ile Hz Muhammed arasında gönderilen tüm peygamberlerin hak olduğuna inanırız. Ama uymamız gereken son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.a) ve O’nun vasisi Hz Ali ile diğer 11 imamlardır. Beklediğimiz ise 12. İmam Hz. Mehdi (a.f) dir.

Şii Müslümanlar olarak bu site yönetici ve destekleyicilerinin Kur'an ve Ehl-i beyti temel iki kaynak almanız normaldir çünkü bu Şia nın esas görüşüdür.
Alevilikle Şiiliğin aynı şey olduğunu siteyi biraz daha incelerseniz belki anlarsınız.
Bakınız: http://alevisesi.com/forum/phpbb3/viewforum.php?f=30

Hristiyanlık nasıl ki musevilikten çıkıp ayrı bir din haline gelmişse alevilikte islamdan çıkarak
Arkadaş niye olayları çarpıtıyorsun ? Hristiyanlık niye Musevilikten çıkmış olsun ki ? İkisinin kutsal kitabı da peygamberi de farklıdır. Alevilikte İslamdan çıkmamış, bilakis İslamın kendisi aleviliktir, Yani Hz Alinin Kuranı ve İslam Peygamberi Hz Muhammedi (s) örnek alarak anladığı ve yaşadığı islamdır. ÖZ İSLAMDIR.
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Mahmut yazdı:*Aleviliğin ibadethanesi Cemevidir ve ibadetin kaynağu Lamekanda vücut bulan Kırklar cemidir.
.

Bunca araştırıp okuyup düşünüp geldiğin nokta burasıysa

sil baştan yapman gerekir

araştırmalarına düşünmene analiz yapmaya sıfırdan yeniden başlaman gerekir ÇÜNKÜ
bu noktayı çıkış noktası yaparak asla 12 imamlara kavuşamazsın helak olur gidersin demediler demeyesin diye söylüyorum.
Yoksa tabiki paşa keyfin bilir.seçersin mahşerde sonucuna katlanırsın,
yol yakınken dönülmez noktada değilken araştırmalarını derinleştir derim.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Meshedi can yaptığın yorum hoşuma gitti açıkçası önemli tesbitlerde bulunuyorsun karşı çıkmanın ötesinde bilginin arayışı içinde olduğun kesin Hak ve Hızır yardımcın olsun. Bu arada merak ettim meshed kentine gittin mi???
Hamd olsun.Allah izniyle İmam as'ın davetiyle orayı ziyaret ederek şeref buldum.
1-Aleviliği din gibi göstermeye çalışmıyorum Alevilik zaten Hz.Muhammed denbu yana var olan bir din ve rayına 1400 yıldır tam olarak oturmuştur. Aleviliği din olarak göstermek için elde delillerde var can merak etme burada sıralıyorum.
Şimdi burada bir değil birçok çelişki var. Sizin tarihten haberiniz yok sanırım. Hz Muhammed'in İslam dininin peygamberi olarak geldiğini hz Ali ve evlatlarının da bu dinde imam-halife olarak devam ettiklerini bilmiyorsun. Şimdi bakın mahmut bey Aleviliği apayrı bir din olarak göstermeniz için "dinlerde olan özellikleri sıralaman lazım.
Birincisi 1 peygamber ve bir kutsal kitap. ve öncekinden farklı hükümler yeni bir düzen.
Şimdi buna göre bakacak olursak.
Hz Ali öncekine yani hz. Muhammed'in (saa) peygamberliğine inanmış. Ve bir peygamberlik iddiasında bulunmamıştır. Hz Ali Hz Muhammedin getirdiği kutsal kitabı kabul etmiş onun için mucadele etmiş ve onun manasını açıklamak insanlara ulaştırmak için birçok zulme sabretmek zorunda kalmıştır.
Hz Ali as'ın söyledikleri öncekinden yani Peygamberden farklı şeyler değil bilakis onu tasdikler nitelikteydi. Hz Ali, peygamberin sözlerinde emirlerinde yapılmak istenen tahriflere karşı mucade etti. Yeni bir din falan getirmedi.
*Aleviliğin tek kutsal kitabı yoktur 4 kitap ve evvelki az sayfalı kitaplar,Buyruklar,Deyişler-nefesler hak tır birdir ve bu kitapların en ulusu ve kaynağu Sırr-ı Batın Hz.Ali'dir.
4 kutsal kitabın hepsi de Allah kirabıdır. Ama kuran haricindekiler tahrif olmuşlardır. Biz elbette tahrif olmamış her kutsal kitaba inanıyoruz. Ama bizi sadece kuranın hükümleri bağlar. Biz kurandan sorumluyuz.
"evvelki az sayfalı kitaplar" bu nedir?? Buyruklar acaba kimin buyruğu? "sırrı batın hz ali" kimin kitabıdır kim yazmıştır. Ne kadar sahihtir.
Kaynaklarımız temel de kuran ve ehli beyt daha sonra nechul belega, biharulenvar usuli kafi tuhelful ukul, visaül şia gibi 12 imam kaynaklarıdır.
Ne olduğu belirsiz kişiler tarafından masum imamlarımıza atfedilen buyruk adı altındaki çelişkiler ve saçmalıklarla dolu zırvaları hangi mantıkla kanak olarak kabul ediyorsunuz?
*Aleviliğin ibadethanesi Cemevidir ve ibadetin kaynağu Lamekanda vücut bulan Kırklar cemidir.
Artık bu konuda sıkıştılar bektaşiler. Çamuroğlu dahi itiraf etti yakın zamanda cemevinin olmadığını. Canlar ayıptır yazıktır ya. Cemevi diye bir kurum yoktur 30 sene önce uydurulmuş içi de doldurulmaya çalışılıyor tek gaye alevileri 12 imamlardan uzaklaştırmaktır.
Kırklar cemi denen bir şey yoktur. Bu bir uydurmadır. Üstelik 12 imamlar ve peygamber semah falan dönmemiştir. Kalkıp da bunu diyemezsiniz böyle bir iftira atamazsınız.

Üstelik lâmekânda vücut bulan ifadesi çelişkilidir. Hem mekânsız hem de mekânı dolduran bir ifade mantıksızdır.
Diğer çelişki lâmekânda vücut bulduğunu iddia ettiğiniz şeyi neden mekâna cemevleri denilen uydurma tasavvufi mekanlara sığıştırıyorsunuz.
Alevilikte namaz vardır semah sunni tasavvufan gelme bir şeydir. o yüzden hangi kaynağa bakarsan bak alevilikte namazın olduğunu ve nasıl kılındığını göreceksin. ama yeterki görmek iste.
*Alevilik; İslam temelli, Hristiyan,Budist,Şamanist,Zerdüşt,Maniheist,Hinduist v.b dinlerin ortak payidesini ele alan semavi ve beşeri bir dindir.
İşte böyle bir şey iddia etmek hem diğer tarafta hem de bu tarafta çok çok zor duruma sokacaktır sizi. çünküböyle bir uydurmayı alevi halkına asla yutturamazsınız.
Yargılarda bulunmuşsunuz. Araştırdım diyorsunuz delillerim var diyorsun. ancak sadece yargıda bulunuyor hiçbir delil getiremiyorsun.

Bunlar genel bilgilerdir. Şii Müslümanlar olarak bu site yönetici ve destekleyicilerinin Kur'an ve Ehl-i beyti temel iki kaynak almanız normaldir çünkü bu Şia nın esas görüşüdür. Ama Aleviliği kimse kuran ve ehlibeytle sınırlayamaz sınırlansa idi bugün alevilik diye bir kavram ve inanç olamazdı. Yahudilerin sünnet olması müslümanlar gibi benzerlikten öte Allah buyruğu olmasıdır. halbuki bu benzerlik bir din daha çıkarmamıştır. Hristiyanlık nasıl ki musevilikten çıkıp ayrı bir din haline gelmişse alevilikte islamdan çıkarak diğer dinlerin inanç ve kültürel yapısıyla temellenmiştir. Tarihsel olguların önüne geçilemeyeceğinden dolayı kimse inançları tek düze bir kanun üzerine oturtamaz. Şiilik ve sünniliğin bile kendi içinde çeşitli mezhep ve tarikatlara bölünmesi bile bunun en güzel bir örneğidir."
İşte sizin burada yazdıklarınız aslında aleviliğin ayrı bir din olduğunu değil de sizin aleviliği nasıl tahrif ettiğinz anlaşılıyor. Siz dinler mezhepler arasında temelde olmayan benzerliklerden ötürü aleviliği birçok saçma sapan düşüncenin içine hapsediyorsunuz. Oysa Usuli din ve fururu din inancı olan aleviliğin şiilik olmadığını iddia ediyorsunuz. Bu çelişkiler neden. bir yandan aleviliği islamdanuzaklaştırma gayreti ve aleviliği başka saçma şeylere yamarken kullandığınız zorlama yöntemler diğer yandan kökeni gün gibi açıkta olan aleviliği aslından uzaklaştırma gayretleri. yani bir taşla iki kuş oohhh ne ala????

Hristiyanlık musevilikten çıkma bir din değil! apayrı bir dindir. Oysa alevilik islamın içinde islamın özünü teşkil eden bir inanıştır. bir yoldur mezheptir. Artık ne dersen de alevilik islamın kendisidir.
yani benzetmeniz çok yanlış arasında uzaktan yakından alaka olmayan iki mesele arasında benzetme yapıyorsunuz bu çok zorlama olmuş.
hıristiyanlık ve yahudilik ayrı ayrı dinlerdir ve ayrı ayrı peygamberleri vardır. oysa alevilik ve islam farklı değildir. aleviliğin peygamberi islam peygamberidir. Alevilik islamdır islamın özü aleviliktir. aleviliğin özü islamdır.

Şimdi salatla ilgili meselelere hala cevap alamadım ısrarla bekliyorum
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Anadolu Aleviliği Masalı” sayfasına dön