Ya sünnileştirin,ya şiileştirelim YALANI.....

biralevi

Ya sünnileştirin,ya şiileştirelim YALANI.....

Mesaj gönderen biralevi »

Yıllar önce söylenen bir sözün aslında hiç söylenmediğini ve yalan olduğunu yıllardır belirtmemize karşın; bazı zalim çevreler ve onlara uyan cahil çevreler bu sözü sık sık dillerine dolamaktadırlar. 1977 yılında Dönemin Diyanet işleri başkanı Süleyman Ateş bir gün Caferi müçtehitlerden Ayetullah Şeriatmedari ile konuşurken Şeriatmedari bu bey’e güya :’Türkiyedeki Alevileri ya sünnileştirin yada bize bırakın şiileştirelim’ demiş. Oldukça planlı ve sinsi amaçlarla topluma aktarılan bu yalana bir çok çevre hemen balıklama atladı. Dönemin diyanetçileri zamanı geldiğinde hayal ürünü bu sözü oldukça planlı bir şekilde topluma aktarmışlardı. Böylece ha şii ha sünni hiçbir şey farketmez diyerek yıllardır uygulamaya koydukları sünnileştirme projesine meşruluk kazandırmayı planlıyorlardı. Öyle ya koskoca şii alimi bile onlara bu sözle ‘Sünnileştirme konusunda yetki ! ’ veriyordu. İslamın şia ve sünni olarak gelişen iki kolundan birisinin en büyük alimlerinden birisi diyanetçilerin bugüne kadar yaptıkları sünnileştirme planlarının doğru ! olduğu yönünde fetva vermiş oluyordu. Diyanetçiler anadoluda yaşayan alevileri sünnileştirmek için her yolu deniyorlardı ama karşılarında bir türlü sünnileşmek istemeyen bir kitle vardı ve son zamanlarda da bu kitle içinden biz şiiyiz, aleviyiz, caferiyiz diyen güçlü karşı çıkışlar oluyordu. Bunlar karşı çıkmaklada kalmıyor oldukça güçlü teori ve pratiklerle şiiliğin yada aleviliğin islamın asıl temeli ve özü olduğunu kanıtlıyor ve diyanetçileri oldukça zor durumda bırakıyorlardı. E diyanetçiler boş mu duracaktı, onlar ki ta muaviye’den bu yana her türlü ayak oyununu, sinsi planı uygulamış ve başarılı! da olmuşlardı. ‘Şiilik sünnilik aynıdır, bizlerde ali’yi seviyoruz, her alevi aynı zamanda sünnidir, her sünnide aynı zamanda alevidir’ tekerlemeleriyle sünnileştirme çalışmalarına daha çok hız verirken bu uydurma tezlerine bu sözlede dayanak sağlamaya çalıştılar ve ne yazık ki birçok saf’ıda Şeriatmedarinin bu sözü söylediğine inandırdılar. Öyle ya koskoca diyanet işleri başkanı yalan söyleyecek değildi ya !
OYSA söz kuyruklu bir yalandı ve 1977 yılında söylendiği idiia edilen bu söz Şeriatmedarinin vefatından sonra kamuoyuna duyurulmuştu.Böylece İki kişi arasında geçen bir sözü diğeri vefat ettiği için yalanlayamayacaktı. Bu diyanet işleri başkanı olan beyefendi 1977 de söylenen böylesine önemli bir sözü bunca yıl neden kimseye söylememişti? Ve bunca kitap yazmışken bu sözü hiç yazmamıştı? da alevilik her tarafta örgütlenirken ve dahası sünnileştirme projesi açmazlardan kurtulmaya çabalarken birden bire aklına geliyor ve sözü hatırlıyordu. Bir diğer hususta binlerce yıldır bunca caferi alim birçok ülkede böyle bir söz söylememişken neden ille de Türkiyede böyle bir söz dolaşıyordu? Dahası beğenilsin veya beğenilmesin şii akımda bütün baskılara rağmen tarihin hiçbir döneminde sünnileşmeyi kabul etmemiş olmasına rağmen birden şii bir din adamının sünnileştirmeye izin fetvası vermesi mümkün mü? Mantıklı mı? Şiiliğin ve anlayışının karakterini biraz bilen her normal zekalı insan bu sözün bir şii müçtehidinin ağzından çıkmayacağını bilir. Binlerce yıldır Hz.Ali’nin imametini savunan ve bu uğurda sürekli maddi ve manevi acı çekmiş bir ekolün en büyük mensuplarından birisi binlerce yılın inkarı anlamına gelecek böylesine bir sözü söylemesi mümkün mü? Çevremizdeki en cahil bırakılmış biralevi ye dahi söyletemeyeceğiniz bir sözü bir müçtehidin söylediğine nasıl inanabilirsiniz?
Sözü uzatmıyorum;sanırım sinsi plan anlaşılmıştır ve böylesi planlar Devam da etmektedir.

Süleyman ateş geçtigimiz ay içinde Mehmet Ali birand’ın 32.gün isimli programına konuk oldu ve söz konusu program konusu alevilik olan ve 3 bölümden oluşuyordu. Proğramın 3. bölümünde M.Ali Birand ,Eski diyanet başkanı S.ateşe : 1979 yılında Ayetullah Şeriat medari size Alevileri ya sünnileştirin yada bize bırakın şiileştirelim dedi mi?DİYE SORDU....
S.Ateş ise soruya Hayır ,şeriat medari öyle bir şey söylemedi ama yanındakilerden birisi öyle söyledi diye cevap verdi. Böylece verdiğimiz bilgiyi doğruladı ve daha önce söylediği sözün yalan olduğunu başka bir yalan ile örtbas etmeye çalıştı...Çünkü dünyadaki hiçbir Alevi (Tabi özü ve sözüyle alevi olan) hiçbir zaman alevileri sünnileştirin!!! demez.....

YALAN OLDUĞU KANITLANDIĞI HALDE BU SÖZÜ KULLANANLAR ARTIYOR...
ÇÜNKÜ ONLAR BÖYLECE GELİŞEN ŞİİLİĞİN DE SÜNNİLİK GİBİ ASİMİLASYON ARACI OLDUĞUNU İMA ETMEYE ÇALIŞIYORLAR,HA O HA BU DEMEYE GETİRİYORLAR VE BİNLERCE YILLIK DAVAYI BÖYLECE ÖNEMSİZLEŞTİRMEYE DİKKATLERDEN KAÇIRMAYA ÇALIŞIYORLAR,GÜYA KORUYUCULK HAMİLİK YAPMA İDDİASIYLA CAMBAZA BAK TÜRÜNDEN HİLEKARLIK YAPIYORLAR.
AMA ALEVİ AYDINI VE HALKI BU OYUNU GÜN GEÇTİKÇE BOZUYOR PANİKLERİ BU YÜZDENDİR.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Ben seriat medari hakkinda burdaki iranli arkadslardan fazal iyi bir sey duymadim, genelde iranli Siiler seriat medariyi sevmezler , nedenini sordugumda , Sah,in devrilmesiyle seriat medari Iranda azerbaycan hükümeti kurmaya calismis ve imam Humeyniye bas kaldirip yüzlerce Imam Humeyni taraftarlarini katletmis oldugunu söylüyorlar, ayrica seriat medarinin bir Azeri kökenli oldugunuda söylemek gerektiginide acikliyorlar , bugün iranda halen bagimsiz bir azerbaycan hükümeti kurmak isteyen ve irani parcalamak isteyen azeriler vardir , benimde inceledigme göre her Ayatullah , Ayatullah degildir ! mesela Sirazi ailesi Imama hakaret etiklerini ve onu o mevkiye layik olmadiklarini savunuyorlar . simdi ben sahsen Azerilere fazla güvenmem ... iyiside rastlamadi zaten ...simdi Seriat medari türkiyeye gelmis söyle böyle söylemis veya söylememis bunda tabiki Diyanetin oyunu olduguda kesin ..gercekci olursak ülkemizde yasayan Azeriler zaten Alevileri Irkci düsünceleri ile kendilerine baglamak ve cikar saglama pesinde olduklarini bilmiyormuyuz ?! söylemis oldugunu düsünürsek ozaman kendi toplumundaki irkci zihniyeti nicin temizlemedi ? bu düsünceylemi Alevilere hüküm verecekti ? bugün igidirin azerileride öyledir , irandaki azerilerde öyledir, ve bu örgüt irkci düsünceleri ile koordine olarak calisip Türkiyedeki Alevileri tam manasiyla kontroll etmeye yönelik calismlarida vardir ..amaclarida sadece cikar saglamak !!! ben Seriat medari hakkinda burdaki iranli arkadaslarimdan duyudugum ve yasadigim olaylarida göz önüne alarak bu toplumun cikarlari icin hersey yapacaklarina kanaat getirdim ( tabiki bazilari müstesna ama bana rastlamadi kusura bakmayin ) hatta avrupada bile Seriat medariyi savunan Azeriler (igdir ) camilerinin cöp tenekelerinde Imam Humeyninin resimlerini ve ona ait kitablarinida cöpe atiklarina BIZZAT gördüm ve Sahit oldum . her sakali olan ve ben ayatullahim diyenede fazla güvenmemek gerktiginide ögrenmis oldum ...Seriat medari bu sözleri söylememisse yanindaki söyledi diyor acaba ne kadar dogru, ama gercek olanda suki Bugün Azeri kesimi Alevierin uyanmasini ve ilerlemesini asla istemezler ( yarisinda cogu öyledir ) sünki düsünceleri " ya benim safimda benim görüsümde olacaksin benim Siiligimi savunacaksin yoksa yoluna tas koyarim " yani ülkücüler gibi "ya sev ya terket " politikasi uguluyorlar zaten ben Siiyim deyip sonrada MHP Ülkücü hareketlerine üye olan Igidrin toplumundan nasil Alevi dostu beklenir ? ben sahsen arkamda gözüm olsa yinede arkami dönüp onlara güvenmem bu irkcilik ve milliyetcilik onlarda oldugu müdetce ...altina imzam
KARAPAPAK MURAT

şiileştirme-sünnileştirme

Mesaj gönderen KARAPAPAK MURAT »

ben her zaman hakikatın aşikarlığından taraf olmuşumdur. deyim yerindeyse babamın hatalarını bile ortaya çıkartırım ama bu sitenin yöneticileri hala gerçekleri saklamaya devam etmektesiniz. iranın alevileri şiileştirmek ( iran kültürüyle) çabaları, diyanetin sünnileştirme, batının hristiyanlaştırma faaliyetleri hala devam etmektedir. alevileri öz mezhepleri Caferilikle tanıştırmak çok güzel ancak iranın faaliyetlerini inkar etmekte bölgesel mezhepçilik adını alır. Yıllardır iranın ülkemizdeki milliyetçiliği yok etmek istediği, birçok islamcı grubu beslediği, parasal destek sağladığı yalanlanamaz. ben iranı seven ve görmek isteyen biriyim ama gerçekleride çok iyi bilirim. insanlığa adalet ve sevgi saçmış hacı bektaşı sevmezsiniz, sünni olarak görürsünüzde kelle kesme emri veren mollalarında ayağını yalarsınız.
Musa Özateş

Re: şiileştirme-sünnileştirme

Mesaj gönderen Musa Özateş »

KARAPAPAK MURAT yazdı:ben her zaman hakikatın aşikarlığından taraf olmuşumdur. deyim yerindeyse babamın hatalarını bile ortaya çıkartırım ama bu sitenin yöneticileri hala gerçekleri saklamaya devam etmektesiniz. iranın alevileri şiileştirmek ( iran kültürüyle) çabaları, diyanetin sünnileştirme, batının hristiyanlaştırma faaliyetleri hala devam etmektedir. alevileri öz mezhepleri Caferilikle tanıştırmak çok güzel ancak iranın faaliyetlerini inkar etmekte bölgesel mezhepçilik adını alır. Yıllardır iranın ülkemizdeki milliyetçiliği yok etmek istediği, birçok islamcı grubu beslediği, parasal destek sağladığı yalanlanamaz. ben iranı seven ve görmek isteyen biriyim ama gerçekleride çok iyi bilirim. insanlığa adalet ve sevgi saçmış hacı bektaşı sevmezsiniz, sünni olarak görürsünüzde kelle kesme emri veren mollalarında ayağını yalarsınız.
Murat can
Hakikat aşığı olman ne kadar güzelse çelişkilerinden de biran önce kurtulmalısın.

Bugün emperyalistlerin sorunu iran değildir onların sorunu12 imam yoludur,şah dönemi iranını onlar çok seviyordu ama 1979devriminden sonra nefret etmeye başladılar neden?Çünkü 12 imam yolu hakim olmuştu da ondan,bu yüzden iran aleyhine propaganda yapmaya başladılar yok şii hilaliymiş ,yok asıp kesiyorlarmış,yok anti demokratikmiş…bunu söyleyenler şahlık dönemine en ufak söz söylemiyorlardı .
Yani sorun iran devleti değil oraya hakim olan 12 imamcı düşüncedir,bu farkı iyi ayırmalısın.
Ayrıca kültür ile dini ayırmalısın biz iranın kültürüyle ilgilenmiyoruz,biz 12 imam inancını anlatan kaynaklarıyla ilgiliyiz herkesin kültürü kendinin olsun mahşerde kültürden değil dinden sorumlu olacağız.Bu nedenle irana atıp tutmanın hiçbir faydası ve anlamı yoktur ,atacaksanda atabilirsin ama bilerek eleştirmelisin.milliyetçiliğin tüm insanlık tarihi boyunca hep gözyaşı getirdiğini görmüyormusun?
Parasal destek konusunda net bilgilerin varsa konuşabilirsin ama tahmini bilgilerle helede münafık amerikan uydusu basının yalanlarıyla hareket etmemelisin.
Hacı bektaş ne adelet ne sevgi saçmıştır her şey onun ölümünden sonra olmuştur 12 imamların önünden bektaşı çekemediğin sürece aradığın hakikate ulaşman mümkün değildir.
Mollalar hakkındaki düşüncende çok acımasız çok çirkin ,sen şahlık döneminde iranda saddam döneminde ırakta ne kadar mollaya nasıl işkenceler yapıldığını ve aileleriyle birlikte kaçının şehit edildiğini biliyormusun?
Eleştireceksen önce bunları eleştir,ayrıca hangi molla kime kesme emri vermiş kaynağın nedir merak ettim,benim bildiğim birtek humeyninin selman şeytanına verdiği hüküm varki sapına kadar haklıdır bunuda gerekirse konuşuruz,onun dışında bilmiyorum varsa bildiğin bizide aydınlat.
Ayrıca Şiileştirme dediğin şey 12 imam yolunu öğretme anlatma aktarma ise bunu yapanlara duacı olmak gerekmez mi? Yani elinoğlu her türlü şeytani düşünceyi öğretmek için çaba harcıyacak kimse ses çıkarmayacak ama iş Şiileştirmeye gelince hepsi bir olup tavır koyacak bu adilmi? Bunumu istiyorsunuz böylemi hakikate varacaksın?
Tüm yolları öğrenelim dinleyelim en güzeline uyalım varmısın buna?
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

sayin murat sözlerini önce düsünmeni sonrada yazmani tavsiye ediyorum

siz Siiligin daha ne demek oldugunu bilmeyerek birde zorunlu olarak ilede Sünni Tassavvucu Haci bektasi Sevmemizimi istiyorsunuz ? Birakin su Bektasilik Diktatörlügünü.. eminim Iran Haci Bektasi sevmis olsaydi laf atirmazddiniz ..ayrica kelle kesme konsunda Siileri El kaideyle kiyaslamanizda sizin bu konuda nekadar cahil,oldugnuzu göstermis ..Iraki bir görünki orda düsman oldugunuz Siilerin (Ali Taraftarlarinin ) Vahabiler tarafindan kellelerini kesiyorlar suclari ise sadece Aliyi sevemek, sen Siilige Düsmanca ve kince bakiyorsun oysaki ha Siilige karsi cikmissin ha Alevilige fakat farkida degilsin ..tekrar tekrar söylüyorum Vahabi Zihniyeti tasiyan Sii (Ali Taraftarlarinin ) Düsmanligini yapan Bektasilerin zihniyetinden kurtulun ..tahmin ediyorummki Cumhurbaskanimiz bir bektasi önderi olsa Haci Bektasi sevmiyorsnuz diye milletin kellelerini ozaman keserdi ..Haci Bektasi sevmek Kelime-i Sahadet gibidir sizde , Bizler Aleviyiz ama Bektasiligi ve Haci Bektasi önder olarak tanimiyoruz .. sizin yaptigniz darilma gücenme ama "ya sev ya terket" politikasidir yani " Ya, Haci bektasi seveceksin yada seni dislarim , Alevi degilsin " demeye getiriyorsun ! bu ise tam manasi ile Bektasilerin Fasizmidir !!
KARAPAPAK MURAT

ya sünnileştirin ya şiileştirin

Mesaj gönderen KARAPAPAK MURAT »

sayın musa özateş ve ali muhsin canlar. sözlerim büyük manasıyla çarpıtılmıştır. şiileştirme diye birşey yoktur sadece öze dönüş vardır. bu sitenin hacı bektaş hariç tüm faaliyetlerine sonuna kadar destek veriyorum. ANCAK! kalkıpta iran rejimini savunmanız en büyük saygısızlık. iran bizim dini,siyasi,ekonomik olarak dostumuz olabilir. 1979 devrimiyle ne kadar insan öldürüldü. birçok başı açık kadın kesildi. bunlar inkar edilebilir mi? 1990 yılında almanyadaki cemalettin kaplancılara 30 milyon dolar yapan, her türkiyeyi ziyaretlerinde anıtkabire gelmeyen iran hükümeti ve iranlılar değil mi? bende 12 imam düşüncesinin öğrenilmesinden yaşatılmasından Kuran ve ehli beyt yolundan yanayım ancak İranı koruyucu meleğimiz gibi görmek, Atatürk devrimlerinden sapmakta yanlış. benim milliyetçiliğim Atatürk milliyetçiliğidir. siz ise bunu faşizm gibi aldıladınız adolf,türkeş,mussolini gibi. birde hacı bektaş için insanlığa ne verdi diyorsunuz el insaf yahu bu kadarda olmaz daha ne diyeyim...
Musa Özateş

Re: ya sünnileştirin ya şiileştirin

Mesaj gönderen Musa Özateş »

KARAPAPAK MURAT yazdı:sayın musa özateş ve ali muhsin canlar. sözlerim büyük manasıyla çarpıtılmıştır. şiileştirme diye birşey yoktur sadece öze dönüş vardır. bu sitenin hacı bektaş hariç tüm faaliyetlerine sonuna kadar destek veriyorum. ANCAK! kalkıpta iran rejimini savunmanız en büyük saygısızlık. iran bizim dini,siyasi,ekonomik olarak dostumuz olabilir. 1979 devrimiyle ne kadar insan öldürüldü. birçok başı açık kadın kesildi. bunlar inkar edilebilir mi? 1990 yılında almanyadaki cemalettin kaplancılara 30 milyon dolar yapan, her türkiyeyi ziyaretlerinde anıtkabire gelmeyen iran hükümeti ve iranlılar değil mi? bende 12 imam düşüncesinin öğrenilmesinden yaşatılmasından Kuran ve ehli beyt yolundan yanayım ancak İranı koruyucu meleğimiz gibi görmek, Atatürk devrimlerinden sapmakta yanlış. benim milliyetçiliğim Atatürk milliyetçiliğidir. siz ise bunu faşizm gibi aldıladınız adolf,türkeş,mussolini gibi. birde hacı bektaş için insanlığa ne verdi diyorsunuz el insaf yahu bu kadarda olmaz daha ne diyeyim...
Murat can
epey yol aldık sayılır ortak düşüncelerimizi geliştirelim mademki bizim açılım olarak sunduğumuz KUran ve Ehli BEyt düşüncesini sizde temel alıyorsunuz ve şiilik olayını dışlamayıp alevilikle özdeş görüyorsunuz bunu öze dönüş olarak ifade ediyorsunuz büyük oranda aynı çizgideyiz demektir kalan kısımları ise nasıl olsa yolda çözeriz,
Ama yinede şu açıklamaları yapmak zorundayım
Bizim koruyucumuz Allahtır,şefaatçimiz Ehli Beyttir dökme suylada değirmen dönmez biz kendi özümüzle yol alıyoruz ve müminlerin sadece dualarını istiyoruz.
İran astı kesti türünden laflar emperyalist propagandadır devrimde tabiki kan dökülmüştür ama diğer devrimlerein yanında bu devede kulak cinsindendir ne yani şahın amerikanın uşakları kansız bırakırmıydı sanıyorsun?
Birçok açık kadın kesildi diyorsun buda uydurmadır çünkü açık gezmenin karşılığı alıp evine götürmektir böyle uygulanıyor yani bilgiyi kimdenb aldıysan yalan söylemiş sana.
CEmalettin kaplanın ne oranda desteklendiğini veya desteklenmediğini şahsen ben bilmiyorum duyumlarıda ciddiye alamam bunu dedikodu olarak görüyorum kaldıki onun 12 imamları övdüğünü yaydığını hiç duymadımda okumadımda o grup bildiğim kadarıyla taliban cinsi bir gruptu ve şiaya bunlar düşmandı yani iran düşmanını desteklemiş oalbilirmi ?mantıksız bir dedikodu olduğunu düşünüyorum.
Hacı bektaş konusunda forumda bektaşilik bölümünde yeterli bilgi var okumanı düşünmeni öneriyorum
ayrıca hacı bektaş ne müçtehittir nede 12 iamamlardan büyük değildir koy kenara yerinde dursun
milliyetçiliğin her türü kötüdür koy kenara dursun biz kendi öze dönüş dediğin yolumuza bakalım KUrana bakalım ehli beyte bakalım bizi mahşerde onlar kurtaracak buynu unutmayalım.
abdullah

Re: Ya sünnileştirin,ya şiileştirelim YALANI.....

Mesaj gönderen abdullah »

bakın yemin ederim bu konulardan anlamayan birisi hanginiz alevi hanginiz şia hanginiz sünli yada aranızda varmı sünli varmı alevi varmı şia bilemez yani öle aynı ama aynı olan alevilik ve şialık ya bana göre şialıkla alevilik arasında bazı farklar var inançlar aynı ama uygulaması bana göre şialık birazdaha yatkın gibi hani namz olsun giyim olsun (özellikle byanlarda) sünlilerle şialar arasında dağlar kadar fark var bence

“Aleviler Şiimidir?” sayfasına dön