Aleviler şiimidir? "Tabiki"

biralevi

Aleviler şiimidir? "Tabiki"

Mesaj gönderen biralevi »

Aleviler şiimidir?
Herkes biliyor ki şia arapça sözlük anlamında ‘Taraftar olma,takip etme’manasındadır.Bu kelime genellikle Ali ve EhliBeyti sevenler için kullanıldığı için zamanla sadece onları takip edenleri ifade eden ÖZEL BİR İSİM anlamına dönüşmüştür.Öyle ki günümüzde hangi İslam ülkesine gidilirse gidilsin;Hz.Ali ve çizgisine özel bir önem veren müslümanlar kendilerini ŞİA olarak ta tanıtırlar,adlandırırlar ve herkeste bunu böyle bilir.Ülkemizde ise bu kavram yerine ALEVİ kavramı daha çok kullanılmaktadır.Bunun temel sebebi ise Osmanlı belgelerinde Hz.Ali’nin soyundan gelenlere ALEVİ denilmesi ve zamanla da soyu ifade eden bu kelimenin Ali Taraftarlığını ifade edecek şekilde halk diline yerleşmesidir.Dikkat edilirse Hz.Ali’nin soyunu ifade eden SEYYİT kelimesi ile ALEVİ kelimesi anadoluda aynı anlama gelecek şekilde osmanlı secerelerinde kullanılmıştır.Zamanla da ALEVİ kelimesi Hz.Ali yanlısı,Taraftarı anlamına gelen ÖZEL BİR İSİM YA DA TANIMLAMA OLARAK HALK DİLİNE YERLEŞMİŞTİR.Yani anadoluda yaşayan ve Hz.Ali dostluğuna özel bir önem veren VE SÜNNİ OLMAYAN müslümanlar kendilerine Alevi demiş ve demektedirler.Anadolu dışında ise Hz.Ali dostluğu ŞİA,Şİİ olarak ifade edilmiş ve edilmektedir.O halde bu açıklamalar ışığında HER ALEVİ AYNI ZAMANDA Şİİ VEYA ŞİA’DIR DİYEBİLECEĞİMİZ GİBİ;HER Şİİ YADA ŞİA ‘DA ALEVİDİR DİYEBİLİRİZ.
- Şia ya da Şii kavramı PEYGAMBERİMİZİN SAĞLIĞINDA DA Hz.Ali için kullanılıyordu.Peygamberimizin kendisi SAĞLIĞINDA Hz.Ali ve dostlarını ‘ŞİA,NACİ,KURTULUŞA ERENLER’ olarak adlandırmıştır.
Burada sadece yüzlercesinden bir kaynağı hatırlatacağız.Sünni müslümanlardan İbn-i Hacer,’SAVAİK’isimli eserinin 11.babında yine sünni fakih ve alimlerden olan hafız Cemaluddin Muhammed bin Yusuf-u Zerendi el-medine’den naklettiği hadiste şöyle deniliyor:

‘İman edip salih amellerde bulunanlar ise,işte onlar da yaratılmış olanların en hayırlılarıdır.Rableri katında onların ödülleri,içinde ebedi kalıcılar olmak üzere altından ırmaklar akan Adn cennetleridir.Allah onlardan razı olmuştur,kendileri de O’ndan razı(hoşnut ve memnun)kalmışlardır.’ Ayeti nazil olduğunda :Peygamberimiz ;Hz.Ali’ye şöyle buyurdular:‘YA ALİ ! SEN VE ŞİALARIN HAYR’UL –BERİYYE’SİNİZ(Yaratılmışların en hayırlıları)SEN VE SENİN ŞİALARIN,KIYAMET GÜNÜ Allah SİZDEN ,SİZ DE Allah’TAN RAZI OLDUĞUNUZ HALDE GELİRSİNİZ;DÜŞMANLARINIZ İSE GAZAPLI VR (Boyunlarına halkalar geçirildiğinden dolayı)BAŞLARI YUKARI KALKIK BİR HALDE GELİRLER.’
Anadoluda yaşayan ve alimsiz,kaynaksız ve cahil bırakılmış ama buna rağmen Ali dostluğunu her aşamada diliyle ifade eden Mazlum Alevileri Hz.Ali’den uzaklaştırıp sömürmek için ‘Siz şii değilsiniz,Siz Anadolu alevisisiniz’denilmektedir.Böyle söyleyenlerin amacı Alevileri Hz.Ali’den ayırmak,koparmak ve aleviliklerini Hz.Ali dışındaki bir temele oturtmaktır.Bunların oyunlarını bozmanın yolu ;Bütün Aleviler aynı zamanda şii yada şia olduklarını ve bu kelimelerin Alevilikle aynı anlama geldiğini her ortamda açıkça haykırmalarına ve Hz.Ali’nin bilgilerini bir an önce elde etmelerine bağlıdır.
Eğer bizim alevi anlayışımızla ,kendini şia yada şii olarak ifade eden anadolu dışındaki toplulukların İslami pratiklerinde ayrılıklar,çelişkiler,benzemezlikler varsa ki bu açıkça görülmektedir,bu sorunun çözümü bu tür ,aykırılıkları ,benzemezlikleri ,ayrılıkları 12 imamların hakemliğiyle çözmekte yatmaktadır.
Her kavram yada sorun konusunda 12 imamlara danışalım ,onların aktardıkları bilgiler ışığında soruna yaklaşalım ve doğruları,gerçekleri böylece bulalım ve bu noktada yanlış içerisinde olan kendini düzeltsin doğruya gerçeğe uysun,ve zamanla Alevi ve şia kavramları teoride benzediği gibi pratiktede birbirine benzesin,
Musa Özateş

Ziyaretçi Defterinden

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Alıntı Sahibi: AZADİ
Biz ne İran nede Irak Şiisiyiz
Biz Türkiye Şiisiyiz.
Anadolu Şiisiyiz.
Ali taraftarı
Ali yodaşıyız.
Alıntı Sahibi: Musa Özateş
Azadi arkadaş;
Bizler sadece şiiyiz,yani Ali şiasıyız,
ve bu yeterlidir,
anadolu şiisi,ırak,iran şiisi,arap türk çerkez,fars şiisi diye kavram yoktur.Anadolu aleviliği kavramı ne kadar yanlışsa anadolu şiisi ,türkiye şiisi kavramıda o kadar yanlıştır.
Tek bir kavram vardır oda Ali şiasıdır.
Kafalardaki ırkçı faşist düşünceleri silip inancı en
Allah CÜMLE EHLİ BEYT DOSTLARININ YARDIMCISI OLSUN

Musa can;
Azadi arkadaşın milliyetçi yada ırkçı söylevle hareket ettiğini sanmıyorum eğer öyle olsaydı ırkçı faşist düşünceye negatif atıfta bulunmazdı ama sana bir noktada hak veriyorum oda bu konularda kavramları kullanırken titiz davranmak gerekir,yanlış anlamalar meydan vermeyecek ölçüde net ifadeler kullanmak gerekir.
Kendimizi tanımlamada insan ve müslüman olmanın dışında alevi,şii,şia,caferi ,Ehli beytçi,oniki imamcı kavramlarından istediğimizi kullanabiliriz.
Anadoluda yaşıyoruz, yada türkiye cumhuriyeti vatandaşıyız dememiz yer belirleme açısından yeterlidir,mutlaka etnik köken belirtmek gerekmez ama gerekirsede türk yada kürt yada fars yada arap kökenden geldiğimizi ama tüm milliyetçi renkleri kkaybettiğimizi söyleyebiliriz ama bu sadece etnik köken belirlemek için olabilir inanç için etnik kökene ihtiyacımız yoktur.
Bu nedenle titiz davranmalı türk şiisi,yada kürt şiisi ,fars şiisi kavramlarını kullanmaktan uzak durmalıyız.o arkadaşta sanıyorum bu anlamda kullanmak istedi ama sanırım iran şiisi,ırak şiisi değiliz cümlesiyle de kastını aşan bir durum ortaya çıktı.
Musa Özateş

Ziyaretçi Defterinden

Heredoks Şiilik varsa Ortodoks Şiilikte vardır.Hasan Sabbah konusunda ise O zaman niye kendine hasansabbah nikini şeçeni uyarmıyorsunuz?Ama Şah İsmaile gerçek Türk diyeni uyarıyorsunuz.
Sevgili kardeşim;
BUnlar zorlama yorumlardır,tek bir şiilik vardır ve bundan rahatsız olanlar kavramı bölmek istiyorlar ayrıca
Şah ismailin türk olduğunu söyleyen kimseyi hiçkimse uyarmamıştır,bu bir tesbittir ve doğrudur neden uyaralımki?biz sadece etnik temellerle izaha çalışılan inanç noktasında duyarlıyız,etnik köken başkadır inanç başkadır,söylemeye çalıştığımız budur,etnik kökenden sorumlu değiliz ama inançtan sorumluyuz.ortadoks yada heteroks şiilik diye bir ayrım yoktur bu son dönemin zorlamalarıyla ortaya atılmaya çalışılmaktadır,şii şiidir,gereğini yapan yapar yapmayan yapmaz,müslüman mümin,münafık,fasık,takvalı şeklinde islami ayrımlar değerlendirmeler için yeterlidir,ortadoks yada heredoks türü ayrımlara gerek yoktur.
hasan sabbah konusu araştırmayı gerektiren bir konudur ismaili olduğu yönünde bilgilerde var arkadaşımın açıkladığı türde bilgilerde var,vakti ve merakı olan araştırıp açıklasın yada şahısı bilen açıklasın şahsen bana 12 imamlar yeterlidir,önemli olanda budur,hasan sabahın şii yada ismaili olmasının günümüz anadolusunun çelişkilerine faydası yoktur.
Musa Özateş

Zİyaretçi Defterinden

Kod: Tümünü seç

.... ben siayım ama size olan askımı anlatamam Allah sizin yar ve yardımıcnız olsun
Sevgili Arkadaşım;
Bİz her şia alevidir,her alevi şiadır diyoruz.TÜrkçeye çevirirsek;
Her Ali taraftarı Ali'nin yolundadır,Alinin yolunda olan herkeste Ali taraftarıdır demek anlamına geliyor.
Bu durumda övgünüze teşekkür
ama cümlenizde bir gariplik yok mu?
Yani siz şiaysanız bizdensiniz,bizde zaten sizdeniz o halde teorik mücadelenin en ateşli yıllarını yaşadığımız bu çağda "şiayım ama siz alevileride seviyorum"cümlesi doğru olurmu?
YOk eğer bizi diğerlerinden ayırmak için böyle cümle kullanmak zorundaysanız diğerlerinin adı bektaşidir yada ateisttir ,titiz olmanızı öneriyoruz.
Ruggeye

Mesaj gönderen Ruggeye »

Selamun Aleykum,

Ben birsey sormak istiyorum, eyer Aleviler sia iseler ve sia lar gibi herseyleri ayni ise, neden bizde sia iz demiyorlarda aleviyiz diyorlar, fark nedir ki aleviyiz diyoruz, sia demiyoruz, daha ii olmazmi eyer her alevi sia larin yaptiklari herseyi ayni yapiyorlarsa, ben sia im demeleri, ozaman bir oluruz. ???

ws
Muhammed

Mesaj gönderen Muhammed »

Ruggeye yazdı:Selamun Aleykum,

Ben birsey sormak istiyorum, eyer Aleviler sia iseler ve sia lar gibi herseyleri ayni ise, neden bizde sia iz demiyorlarda aleviyiz diyorlar, fark nedir ki aleviyiz diyoruz, sia demiyoruz, daha ii olmazmi eyer her alevi sia larin yaptiklari herseyi ayni yapiyorlarsa, ben sia im demeleri, ozaman bir oluruz. ???

ws
sayın rugeyye, Alevilerle şiaların aynı olması inanç sisteminin aynı olması demektir. terim olarak aynı anlama geliyor yani. Alevi, Hz. Ali'nin yolundan giden demektir. Şia ise, taraftar demektir. Yani Ali taraftarı. Aynı kapıya çıkıyor kavramlar.

İnsanların şia değilde aleviyiz demeleri biraz bilgisizlikten birazda alışkanlıktan olsa gerek. Bilmemelerinin sebebi bu şia kültürünü duymamış, öğrenmemiş olmamalarındandır. Diğer yönden de dillerde alışkanlık haline geliyor.

Önceleri insanlar şiayı sadece ırak, iran'a ait sanırdı. Ama son zamanlar gelişen olaylarla birlikte insanlarda Alevi=Şii (Şia) düşüncesi yerleşmeye başlamıştır. bu tamamen zamanla gelişecek ve yerleşecek olan bişeydir.

Yani sonuç olarak Şia ile Alevi arasında bir fark yoktur. Biz Aleviyiz, Şiayız, Şiiyiz, Caferiyiz, Kızılbaşız...
Selam ve dua ile...
Ruggeye

Mesaj gönderen Ruggeye »

Allah sizden ragzi olsun Muhammed kardesim beni bilgilendirdiginiz icin.

ws
ali muhsin

Alevi Sii , Sii Alevidir !!!

Mesaj gönderen ali muhsin »

Aleviligi Siilikten ayiran bir zihniyetin, vahabilikten, haricilerden sefevilerden farki yoktur !! bu düsmanin ,Alevileri icten cökertebilmeri icin sinsi birer oyunlardan ibarrettir !
ebubeddavi

alevilik

Mesaj gönderen ebubeddavi »

bu alevilik denilen şeyin hz ali ile bir alaka ve yakınlığı yok ki bunlar din değiştirerek hırıstiyan oluyorlar ve bunlar esasında zaten ateistler ama bunu saklamak için kendilerini alevi diye adlandırıyorlar bir bakın bunların yaşamlarına hiç kitap ehli olanların hali varmı bunlar vahşi kapitalist ve içkici,meyhaneci ahlaksız insanlar ben ömrümde hiç bunların güvenilir kimselerini görmedim ve bunlar israil yahudileri ile beraber islam düşmanı kişiler.. ben bunları gördüğüm için ali hasan hüseyin isimlerini sevmiyorum çünkü bu kötüler hep bu ismleri takıyorlar
ali muhsin

Re: alevilik

Mesaj gönderen ali muhsin »

ebubeddavi yazdı:bu alevilik denilen şeyin hz ali ile bir alaka ve yakınlığı yok ki bunlar din değiştirerek hırıstiyan oluyorlar ve bunlar esasında zaten ateistler ama bunu saklamak için kendilerini alevi diye adlandırıyorlar bir bakın bunların yaşamlarına hiç kitap ehli olanların hali varmı bunlar vahşi kapitalist ve içkici,meyhaneci ahlaksız insanlar ben ömrümde hiç bunların güvenilir kimselerini görmedim ve bunlar israil yahudileri ile beraber islam düşmanı kişiler.. ben bunları gördüğüm için ali hasan hüseyin isimlerini sevmiyorum çünkü bu kötüler hep bu ismleri takıyorlar
arkdas

sanki sünnilerde yokmu icki icen, kumar oynayan ,Ramazan ayinda iftarlarini birayla acan .en iyisimi herkes cuvaldizi kendisine batirsin . Alevileri yargilayacagin yerde Kendi toplumunu kötü seylerden (iftiralardan .yalanlardan...vs ) alikoysan daha iyi olmazmi ? sen Alevileri degil ,Alevileri bu hale getirenleri elestirsen daha iyi olmazmiki bir taraftan onlari Islam dininden uzaklastirmaya calisan ve Alevileri yargilayan Katli vacip diyen Sizin ( Hocalariniz?? ) degilmiydi ? yargilamak damgalamak kolaydir, insanlari önce tani perde arkalarina bir bakki, toplumumuzu hangi karanlik gücler bu hale getiriyor ...ona görede hakaret icerikli olmaksizin yazini yazarsin..ayrica bazi Dünya olaylarina baktigimizda insanlari kacirip kellelerini kesenleride göremezlikten gelinmemeli degilmi ? öylelerini asil yargilayin ! sünki kelle kesen Aleviler Degildir ! zira adam kacirip sirf Aliyi seviyorlar diye bugün Irakta oldugu gibi, Alilerin, Hasanlarin ,Huseyin ismini tasiyan kisilerin baslarini gövdesinden ayriyorlar ve onlarda sizin gibi Ali ,Hasan ,Huseyin isimlerini sevmiyorlar !
tavsiyem onlarin görüslerinden vazgecin derim ..ve bizleride Bektasilerlede karistirmamanizi tavsiye ederimki Alveileri bu hale getirenlerde Sünni olan bektasi düsüncesidir !!

“Aleviler Şiimidir?” sayfasına dön