şiilikle ilgili sorular

mercan

Re: şiilikle ilgili sorular

Mesaj gönderen mercan »

o zaman bana izlemem gereken bir yol ya da taklit mercii söyleyin ki......doğru yol olduğu kesin olsun...tıpkı 12 imamların yolu gibi...sonuçta Hz. Muhammed nasıl ümmetini düşünüp kendinden sonra Hz.Ali'yi kendi yerine atadıysa Hz. Mehdi'de mutlaka kendinden sonra birini bırakmıştır...yerine birini atamamış olsa dahi....kendinden sonra şiilerin nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini belirlemiştir veya kurumsallaştırmıştır...bu yol velayet-i fakih midir?
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

mercan yazdı:bu yol velayet-i fakih midir?
velayeti fakihin herhangi bir yanlışını biliyormusun? duydunmu o halde tereddüt neden?
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

İmam Mehdi a,f,büyük gaybet dönemine girmeden önce ,Naipler aracılıgıyla,soru ve sorunları,takipçilerini ulaştırıyordu.

son Naip olan ,samuli ,ismindeki sadık takipçiisne,sen son naipsin,sende sonra naip olmayacak,git takipçilkerimize söyle diye buyurdu.
samuli,peki benden sonra,takipçileriniz,kime başvursun diye buyurdugunda,imam ,mücdehitlere, başvursunlar buyurdu.

Velayete,fakihlik eden kişi,kurum,imam Mehdi a,f gibi ve devleti gibi olması mümkün degil.
velayete,fakihlik eden kurumun,sadace ,iranın misakı milli sınırları içeresinde hükümet ettigine inanıyorum.

Mücdehitlerin,hazırladıgı ilmihallerde,hemen hemen birbirinin aynıdır...sadece,zamanın ürettigi sorunlarda,farklı icdihatları olabiliyor,...
mercan

Mesaj gönderen mercan »

Hasan Akça yazdı:
mercan yazdı:bu yol velayet-i fakih midir?
velayeti fakihin herhangi bir yanlışını biliyormusun? duydunmu o halde tereddüt neden?

benim velayet-i fakihle ilgili herhangi bir bilgim yok..araştırmadım..sadece anadolu alevisi olarak yetiştim bu zamana kadar...ama düşününce insanın bazı şeyleri sorgulaması gerekiyor...bireysel olarak alevilik, bektaşilik, şiilik olgularını araştırıyorum...içinde yetiştiğimiz alevi-bektaşilik biraz düşünen biri için bile birçok çelişkiyi içinde barındırıyor...kaynak yok, efsane çok, olaylar arasında tarihsel yer, zaman,kişi ilişkisi yok, karman-çorman....şiilik daha tutarlı geliyor bana....en azından teorileriyle uygulamaları çelişmiyor...anadolu aleviliğinde sayısız çelişki varken, sadece kafamda birkaç tane çelişki oluştu şiilikle ilgili....mesela:

Hz. Mehdi ile son bulan masumiyetin İmamet teorisiyle çelişkili olması(yani kıyamete kadar yeryüzü masum imamdan münezzeh olamaz- o halde neden masumiyet 12. imamla sona erdi. sonuçta içtihad etmek kıyamete kadar devam etmelidir.)
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

mercan yazdı:

benim velayet-i fakihle ilgili herhangi bir bilgim yok..araştırmadım..sadece anadolu alevisi olarak yetiştim bu zamana kadar...ama düşününce insanın bazı şeyleri sorgulaması gerekiyor...bireysel olarak alevilik, bektaşilik, şiilik olgularını araştırıyorum...içinde yetiştiğimiz alevi-bektaşilik biraz düşünen biri için bile birçok çelişkiyi içinde barındırıyor...kaynak yok, efsane çok, olaylar arasında tarihsel yer, zaman,kişi ilişkisi yok, karman-çorman....şiilik daha tutarlı geliyor bana....en azından teorileriyle uygulamaları çelişmiyor...anadolu aleviliğinde sayısız çelişki varken, sadece kafamda birkaç tane çelişki oluştu şiilikle ilgili....mesela:

Hz. Mehdi ile son bulan masumiyetin İmamet teorisiyle çelişkili olması(yani kıyamete kadar yeryüzü masum imamdan münezzeh olamaz- o halde neden masumiyet 12. imamla sona erdi. sonuçta içtihad etmek kıyamete kadar devam etmelidir.)
bence doğru yoldasın çünkü
araştırıyor sorguluyor mukayese ediyor gerçeği arıyorsun

1-İmam Mehdinin yaşadığına inanıyoruz o yüzden şu an yeryüzü hüccetsiz değil
2-masum imamlarınki içtihat değil gaybi bilgidir
3- içtihat masum imamın gaybetinde müçtehitlerce kıyamete kadar yada imam Mehdinin zuhuruna kadar devam edecektir

“Aleviler Şiimidir?” sayfasına dön