Alevi=Caferi????

Aliekber

Re: Alevi=Caferi????

Mesaj gönderen Aliekber »

ben de internette gezinirken site ilgimi çekti üye olup fikir alış verişine gireyim dedim

Şiiler farklıdır,isimleri üstünde Şii'dirler,Alevi farklıdır, beğenmesek de Türkiye Alevileri ne camiye gider ne sünnilik gibi ibadet eder,

Sayın canlar siz Şiilere, Emevilerden ayrılıp içtahat haksa, bunun başka toplumlara da hak olunabileceğini kabul etmek en doğru iştir, hele ki Kuran i Kerime aşinalığınız varsa,bana uyarmak düşer

Aranızda Allah ile anlaşması olup da hidayete ermişim diyen varsa amenna, yoksa yapacağınız açıklamalarda çok emin işler öne sürmeyin,doğruyu biz bilmeyiz O bilir değil mi?

mümin 53 Fakat din hususunda ayrıldılar ve ayrılanlar, kendi kitaplarından başka kitapları inkar ettiler ve her bölük, kendi elindekine razı oldu, onunla övünmiye koyuldu.

Şunu anımsayın ki Alevilikte dede postuna oturmak için Ehli Beyt soyundan gelmek şartı var

O çok sevdiğiniz 12 imamlar soyu kimlerle devam eder iyi düşünün

İilim,bilim ve bilgiye hakkıyla hakim değilseniz,sarfedeceğiniz her söze önemle dikkat edin,dikkat edin ki bilerek bilmeyerek bazı TEMEL ayetlere kafir olmayın

isra 36 Bilmediğin şeyin üstünde durup ısrar etme; çünkü kulak da, göz de, gönül de, hepsi de sorumludur bundan.
Hak cümlemize o dosdoğru hidayeti bahşetsin
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Sizin anlamak istemediğniz inat ettiğiniz şey şu.
Alevilerin özünün Şia olduğu günümüzde yozlaştığı günümüz pratiğiyle Alevilikle alakasının kalmadığını inançlarının da büyük oranda günümüzde yozlaştığını ancak öz kaynaklar incelendiğinde ortaya Alevilerin şia inancı denilen inançla bir inançta olduğu gerçekleridir.
Bektaşilik mikrobu Aleviliğin damarlarından atılmadıkça iflah olacağımız yok.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Aliekber

meshedi313 yazdı:Sizin anlamak istemediğniz inat ettiğiniz şey şu.
Alevilerin özünün Şia olduğu günümüzde yozlaştığı günümüz pratiğiyle Alevilikle alakasının kalmadığını inançlarının da büyük oranda günümüzde yozlaştığını ancak öz kaynaklar incelendiğinde ortaya Alevilerin şia inancı denilen inançla bir inançta olduğu gerçekleridir.
Bektaşilik mikrobu Aleviliğin damarlarından atılmadıkça iflah olacağımız yok.

Sayın can ,yazıların çok fazla yüzeysel,söylemlerini detaylandırırsan bana bilmediğim işlerden alıştırmış olursun ki minnet duyarım
Alevilerin özünün Şia olduğu
Algılar çeşit çeşittir can,sana göre,bana göre,genele göre,ve bilimin ispat edebildiğine göre üç farklı kısımlara ayrılır,
senin öne sürdüğün izafi algındır,terminolojiye vakıfsan gel beri,

Bazı işler hakimiyetle olur,ilimle,bilimle,

"ben böyle inanıyorum,o zaman neye inanıyorsam doğru budur" demen ilim babında bişey ifade etmez,umuyorum ki sözlerime erebiliyorsun
günümüzde yozlaştığı
ne zaman ve ne gibi başladı bu yozlaşma,bildiklerini anlat bize can,aydınlanmış olalım
günümüz pratiğiyle Alevilikle alakasının kalmadığını
Alevilik baya zamandır aynı pratik üzerine gidiyor can, yukarda yazdığımı iyi okumamışsın, 12 imam soyundan gelmek lazım dede dediğimiz posta oturabilmek için,

bizim soy,sop,ced hepsi secerelidir,bunu anlamaya çalış can, peygamber soyu Alevilerle sürüp gider,
Şia dediğimiz iş Ehli Beyt soyundan ayrı kalmış,Arapların baskıcı jeografyasında boy vermiş genel olarak Arap ırkına has bir iştir,
Bektaşilik mikrobu
Sayın can bu sözünü İslami ahlakla bağdaştıramıyorum,ve Kuranın birçok ayetine aykırı bile buluyorum,

Dini hasasiyeti geçiyorum,cumhuriyetlerde, çağdaş dünyada yaşıyorsan bu tür ortamlarda bozguncu olarak yaşamaman lazım, bu sözlerin düpedüz hakarettir ki yasalar babında birini inancından dolayı küçümseyecek tarzda itham etmen hukiki ceza almana sebebiyetir,

İslamla ahlaklanmaya davet ediyorum seni,
senin dinin sana,
onun veya benim dinim bana olsa daha doğru olmaz mı,kim doğru kulpa yapışmış,kim hatalı yol almış,bunun mercihi Allah olsa daha doğru olmaz mı?

Bak bi önceki mesajımda yazmışım Allah'ın ne dediğine dair,önem arzetmemiş?
Alıntı:
mümin 53 Fakat din hususunda ayrıldılar ve ayrılanlar, kendi kitaplarından başka kitapları inkar ettiler ve her bölük, kendi elindekine razı oldu, onunla övünmiye koyuldu.
Bunu Allah söylüyor sayın can dikkate almaya davet ediyorum seni

ve çekinesin diye başka ayet de yazmıştım,tekrar yazayım belki düşünme sürecine durursun

Alıntı:
isra 36 Bilmediğin şeyin üstünde durup ısrar etme; çünkü kulak da, göz de, gönül de, hepsi de sorumludur bundan.
Bildiğin kesin işler varsa paylaş can,bilmediğimizi alışmış oluruz,bu vesileyle kırk yıl kölen olmaya girişiriz belki

Dede postuna oturmak için Ehli Beytten gelmek lazım bize,secereli tüm ceddimiz,bu olguyu kıskanmamak gerek,Ehli Beyt soyu bizlerle sürer,varsa secereleriniz buyurun bilelim

Allah dilediğine lutfeder ,senin veya benim dilediğime değil,bilmem yanılıyor muyum...

Şialar,Caferiler kelime manasında Alevidirler,yani Ali tarftarı, ama Alevi deyince akla Şia veya Caferiler gelmez,
Peygamber soyunun sürdüğü ,ibadeti cem,dil Türkçe olan Türkiye merkezli topluluk akla gelir

Kendinize Şia,veya Caferi demekten çekiniyor gibisiniz?

Ki kendinizi bilindik isimle tanıtmanız akıllarda soru işareti bırakmaz bu başlıkta olduğu gibi,

Şia,Caferi farklıdır,Alevi ibadetyle farklıdır, bunu kabul etmemek düşündürücü, neden isimli soru zuhur eder
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

[quote="Aliekber"
Şialar,Caferiler kelime manasında Alevidirler,yani Ali tarftarı, ama Alevi deyince akla Şia veya Caferiler gelmez,
Peygamber soyunun sürdüğü ,ibadeti cem,dil Türkçe olan Türkiye merkezli topluluk akla gelir

Ki kendinizi bilindik isimle tanıtmanız akıllarda soru işareti bırakmaz bu başlıkta olduğu gibi,

Şia,Caferi farklıdır,Alevi ibadetyle farklıdır, bunu kabul etmemek düşündürücü, neden isimli soru zuhur eder[/quote]

önce siteyi gezip okumalısın sonra dedepostu dediğin şey nedir 12 imamlardan örnek vermelisin post diye bir kavram 12imam yolunda yoktur varsa hangi kaynakta var

biz bektaşi değil aleviyiz bunuda sitede öğrenebilirsin
Aliekber

alone_man yazdı:[quote="Aliekber"

Şia,Caferi farklıdır,Alevi ibadetyle farklıdır, bunu kabul etmemek düşündürücü, neden isimli soru zuhur eder
önce siteyi gezip okumalısın sonra dedepostu dediğin şey nedir 12 imamlardan örnek vermelisin post diye bir kavram 12imam yolunda yoktur varsa hangi kaynakta var

biz bektaşi değil aleviyiz bunuda sitede öğrenebilirsin[/quote]

dedepostu dediğin şey nedir 12 imamlardan örnek vermelisin post diye bir kavram 12imam yolunda yoktur varsa hangi kaynakta var
Sayın can ben Alevilikte olan bir işten bahsediyorum,doğru bulsan da var,bulmasan da var, Alevilikte uygulama böledir

Bunu doğru bulmayabilirsin, ve nitekim 12 imamlarda böyle uygulama var mı diyorsun,İslam kalıplaşmış bir inancın adı değildir,temel önem arzeder,temel Kuran'ın özüdür, ve öz algıya açıktır,kişiden kişiye değişir

Secereden bahsediyorum,Aleviler soy sop olaraktan da Ehli Beytten gelir,o nurlu soy bizlerle devam eder,
İslam kalıplaşmış bir inancın adı değil,
birilerini taklit ederek Kuranın özüne erişilmez,
bu ancak Arap bedevilerinine has birşeydir,
İslam akıl etmeyi ön plana koymuştur,bunun delili bizzat Kurandır "akıl edin" diyen,

eğilip doğrulmakla,
bazı dönemlerde aç kalmakla müslüman olunmuyor,
iş kuranın özüne,esrarına ermektir

Allah ihtiyaçlardan münezzehtir,
birilerinin eğrilip doğrulması,
dönem dönem aç kalmaları Allah'a bir fayda sağlamaz

Allah dilediğine hidayeti bahşedecek, bunun tasavufuna hiç birininiz ortak değilsiniz,
siz ancak onun hoşuna gidecek bir yaşam sürmekle mükelefsiniz,
bu konuda Kuranın özü,"manası apaçık ayetleri" zaten belirgindir
Al i imran 7 Öyle bir Allah'dır ki sana kitap indirdi. Onun bir kısmı, manası apaçık ayetlerdir ve bunlar, kitabın temelidir.

Diğer kısmıysa çeşitli manalara benzerlik gösterir ayetlerdir.

Yüreklerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onları tevil etmek için manaları açık olmayan ayetlere uyarlar. Halbuki onların tevilini ancak Allah bilir.

Şüphe yok ki temel önem arzeder,temeli bir kenara itip İÇTİHATA açık konuları ön plana almak,
bunun üzerinde yoğunlaşmak,
zaten Al i imran 7 yi hiçe saymaktır

Allah'ın buyurduğunu hiçe sayacak kimse yoktur,

birileri bir işe girişiyorsa,

bu işin Kuran ile uyuştuğuna dair şüpheye yer olmicak en başta

Yoksa bazı işler önemli ama bazı işler önemsiz diyorsanız,hesap günü zaten ak ile kara ayırt edilecek

O kutlu soy bizlerle sürüyor,secereelr bellidir, Ehli Beyt soyundan olmayan dede postuna oturamaz

dedelik kavaramı o bağlı olduğumuz 12 imamalrın soyuna sahip çıkıp kendimize baş etmemizdir,
elbette ki "emaneti ehline teslim edecektik",

elbette ki başımız 12 imamlara, ve ondan devam eden o kutlu soya bağlı olacaktı

bizim secerelerimiz apaçık ortada,

sizin neyiniz var?
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Aliekber yazdı:

biz bektaşi değil aleviyiz bunuda sitede öğrenebilirsin

dedepostu dediğin şey nedir 12 imamlardan örnek vermelisin post diye bir kavram 12imam yolunda yoktur varsa hangi kaynakta var
Sayın can ben Alevilikte olan bir işten bahsediyorum,doğru bulsan da var,bulmasan da var, Alevilikte uygulama böledir
cevap vermiyor demogoji yapıyorsun

Bunu doğru bulmayabilirsin, ve nitekim 12 imamlarda böyle uygulama var mı diyorsun,İslam kalıplaşmış bir inancın adı değildir,temel önem arzeder,temel Kuran'ın özüdür, ve öz algıya açıktır,kişiden kişiye değişir
cevap yok çarpıtma var

eğilip doğrulmakla,

müslüman bunları yapmak zorundadır yine çarpıtıyorsun tipik bektaşi özelliği

iş kuranın özüne,esrarına ermektir
sen sana emredilenleri yap haramlardan kaç gerisi Allaha kalmıştır

Allah ihtiyaçlardan münezzehtir,
birilerinin eğrilip doğrulması,
dönem dönem aç kalmaları Allah'a bir fayda sağlamaz
Namaz Allaha fayda için değil kulluk içindir O nun değil bizim ihtiyacımızdır ama bunu sana anlatmak zor o kısımlar kararmış

O kutlu soy bizlerle sürüyor,secereelr bellidir, Ehli Beyt soyundan olmayan dede postuna oturamaz

12 imam yolunda post dede falan yoktur kendinizi kandırmayın

elbette ki başımız 12 imamlara, ve ondan devam eden o kutlu soya bağlı olacaktı
osmanlının sahte secereleriyle sen kimi kandırıyorsun?osmanlıya atıp tutuyor gibi görünüp belgelerini nede güzel sahipleniyorsunuz

bizim secerelerimiz apaçık ortada,sizin neyiniz var?
şahsen secerem yok ama 12 imam yolundayım ve buda bana yetiyor Nuhun oğlunu hatırlarmısın?hani arada ayet falan yazıyorsunda o yüzden

[/quote]
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

demogoji yapıyorsun. Ben Bektaşilik mikrobu dedim diye bu ahlaksızlık mı oluyor efendim! Bunun ahlaksızlık olduğunu neye dayanarak söylüyorsun.
Sözlerimiz sitemizde, forumlarımızda defalarca kez açılmış açıklanmıştır. O yüzden tekrar ve tekrar açıklamalara gerek duymuyorum. Yeri gelirse biz yazarız yine. Ama bir zahmet olacak önce sitenin yazılarını forumlarını oku. Foruma hop üye olup balıklama yazmaya başlaman hoş değil. Bu bilmişlik taslayanların tavrıdır!
Umarım sen onlardan uzaksındır. Umarın sen hakikatı görebilecek yüreğe sahipsindir. Umarım tassuptan uzaksındır!
Alevilik sadece 12 İmamlarla sınırlı değil de ne demek?
Bu cümleye katılmıyorum. 12 İmamların öğretileri yetersiz midir de siz başka şeylere ihtiyacç duyuyorsunuz?
Ayrıca Ehl-i Beyt olmadan Kurana tek başına inanmak ömerin tavsiyesi ve boş bir şeydir.
. . .
Aliekber

Musa Özateş yazdı:
Aliekber yazdı:

demişim, cevap yok çarpıtma var demişsin,

Sayın can ilimlerde söylemime tez veya sav denilir, ilimin yeterliyse anti tez veya karşı savı geliştirirsin,ilimin neye yetiyorsa sözlerimizi bildiğin işle çürüt buyur meydan,
hangisi yanlış bu sözlerin,
-İslam kalıplaşmış bir inancın adı mı?
-temel mi önem arzetmez?
-öz algıya açıktır ,algı dediğimiz iş ise kişiden kişiye değişir demişiz

cevap yok çarpıtma var demişsin, cevap dediğin nedir ki efendi ,ilmin yetiyorsa söylediklerimi Kuran ile veya elinde olan ne varsa onla çürüt,yazmak için birşeyler yazma

---------------------------------------------------------------------
eğilip doğrulmakla,

müslüman bunları yapmak zorundadır yine çarpıtıyorsun tipik bektaşi özelliği
Sayın can bakara 239 ile sabittir ki yürürken,at üstünde giderken de namaz kılınır,sen aklının ereceği işler hakkında yorum yürüt,Allah'ın olur dediği işlere olmaz deme büyük vebaldesin

12 imam yolunda post dede falan yoktur kendinizi kandırmayın
imamların soyunu kendimize baş etmişiz,bunu kabule dipm etmemek mercisi değilsin can,haddini bil, kul olduğunu hatırla,
isteyen istediğini kendine baş,taç yapar, sana ne , sen mi karar vercen kimleri kendinize baç,taç yapacağımıza dair?

cennetin vizesini sen mi veriyorsun?

Biz İÇTİHAT olarak imamların soyunu kendimize baç,taç seçtik Allah dışında bundan kime ne?

osmanlının sahte secereleriyle sen kimi kandırıyorsun?osmanlıya atıp tutuyor gibi görünüp belgelerini nede güzel sahipleniyorsunuz
İş sadece secereyle bitmiyor can,babadan,dededen,cedden devam eden süreç esas,yetmiş yedi ceddimizi biliriz hamd olsun,bilmeyen düşünsün,

Tarih bellidir ayrıca, kim hangi işlere tutunarak yol aldığına dair,Yezitin yaptığı Yezitlik de malum,Şah Hüseyinin kahramanlık duruşu da malum, kaynağaımızı Kerbelanın narlı taşlarındna almıyoruz,bazı işler malum,kaynak bize yeterli geliyorsa,bu bizi bağlar,gel zorla inancımzıa dail ol diyen de yok, sen dilediğin kulplara tutun,birilerine zararın olmasın başka ihsan istemeyiz sayın can,

şahsen secerem yok ama 12 imam yolundayım ve buda bana yetiyor Nuhun oğlunu hatırlarmısın?hani arada ayet falan yazıyorsunda o yüzden

Hamd olsun Kuran'ın mansına sayısız kez hatimim,bir kelime yoktur ki hemen söyliyeyim Allah'ın sözümü yoksa kalem karıştırma işi mi,

Nuh'un oğlunu da bilirim,azgınlığa durmuş karısını da,
Aliekber

meshedi313 yazdı:demogoji yapıyorsun. Ben Bektaşilik mikrobu dedim diye bu ahlaksızlık mı oluyor efendim! Bunun ahlaksızlık olduğunu neye dayanarak söylüyorsun.
Sözlerimiz sitemizde, forumlarımızda defalarca kez açılmış açıklanmıştır. O yüzden tekrar ve tekrar açıklamalara gerek duymuyorum. Yeri gelirse biz yazarız yine. Ama bir zahmet olacak önce sitenin yazılarını forumlarını oku. Foruma hop üye olup balıklama yazmaya başlaman hoş değil. Bu bilmişlik taslayanların tavrıdır!
Umarım sen onlardan uzaksındır. Umarın sen hakikatı görebilecek yüreğe sahipsindir. Umarım tassuptan uzaksındır!
Bu cümleye katılmıyorum. 12 İmamların öğretileri yetersiz midir de siz başka şeylere ihtiyacç duyuyorsunuz?
Ayrıca Ehl-i Beyt olmadan Kurana tek başına inanmak ömerin tavsiyesi ve boş bir şeydir.
Ben Bektaşilik mikrobu dedim diye bu ahlaksızlık mı oluyor efendim!
Sayın can, sana söylenen iş hoş gelmiyorsa, başkaalrına da hoş gelmez,işin tersine bakalım, Bektaşilik mikrobu demeyelim de şilik mikrobu diyelim nasıl bit duygu hissedeceksin?

Kuran'ın temel ayetleriyle uyuşmalı sarf ettiğimiz sözler,her harf,onun için sana yapılması hoş olmayan işleri başkasına reva görme,

varsa ilimin, bilimin, Allah bana hidayeti bahşedecekse, zaten bana dilediğini anlatabileceksin,
ama ilimin bilimin yoksa,veya Allah bana hidayet bahşetmeyecekse, çirkin sözler sarfetmekle ne kişiliğini yüceltebilirsin, ne de Allahın nazarında yücelirsin,

demogoji yapıyorsun.
sayın can gelişi güzel kelimelri,gelişi güzel durumlarda kullanmayalım,manasına tam hakim değilsek,süslü püslü işlere tutunmayalım,
önce araştır bakalım demagoji yapmak kimlere hastır,
fikir alış verişine girişmiş, hiç bir çıkarı olmayanlara has bir iş midir?

demagoji işi politik çıkar gözetmeyi fazeder,bizim benzer yönde talebimiz yoktur,dolayısıyla kelimlerin manasına ermeye girişelim bunları gelişi güzel ve asılsız suçlama için kullanamdan önce,

Foruma hop üye olup balıklama yazmaya başlaman hoş değil. Bu bilmişlik taslayanların tavrıdır!
Umarım sen onlardan uzaksındır.
Hamd ve şükürler olsun Allah'ın bize ilim bahşettiğine inanıyoruz,anti tez,karşı sav,ilimsel gerekçeler bekleriz,sayısız ilimler dışında Kuranın manasına da sayısız kez hatimiz, dolayısıyla biliyorum diyene hodri meydan

Bu cümleye katılmıyorum.
biz o kutlu soyun devamına da sadığız,hatta o soyun itlerine bile sadığız,ki o kutlu soya gönül vermiş itler bile Pir sultanla sabittir harama el sürmez,

Soyda kesinti yok devam eder,devam eden soya sayip çıkmaz en doğal iştir,dolayısıyla 12 imamalrı kabule diyorum da,ondan sonra süregelen soyu tanımam demek samimiyetsizliktir

Ehli Beyt olmadan sözü de ne demek,başımıza taç edip posta oturtmuşuz,imam cafer buyruğumuz bazdır

Şiilik farklıdır,Arap jeografyasında yaşamını sürdürmüş,

Bana söylesene Emevi dönemi boyunca,200 yıl boyunca,camilerden hazreti Ali ve Ehli Beyt'e küfür edilmesini şart koştukları dönemde,Arap jeografyası Şiaları hangi camilerde namaz kılmış,ve bu haddini aşan küfürleri de etmişler mi, ki küfür etmek şartı esastı

Ehli Beyt, 12 imam soyu sizlerde sürmüyorsa, kim sürmüyor,neden sürmediğine dair düşüncelere dalmanız gerek

Allah İrak Araplarından milyon tane kırdıyorsa Bushun eliyle,bunu neden yaptığı hakkında düşünmeye dalmak gerek
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

arkadaş bir şeyler bekleyeceksen önce beklenen şeylere cevap vermen gerekir. Ansayfada Bektaşilikle ilgili makaleler var ve agyet bilimsel onları tek tek çürütmeye çalış antitezini ortaya koymaya çalış ondan sonra bilimden ilimden bahset. 3-5 mesaj yazdın daha ne olduğunu kim olduğunu bilmiyoruz sen de bizi bilmiyorsun. Nereden bilelim senin ne olduğunu?
Şu çok bilimsel çalışmalarını yaz da görelim!
Diğer meseleye gelince. Bektaşiliğe mikrop demek bir terbiyesizlik ahlaksızlık değildir. Ancak Ali as'ın taraftarlarını dostlarına mikrop dersen o zaman kime düşman olduğunu kime kin güttüğünü düşünmeni tavsiye ederim.
Allah bizi Ehl-i Beyt'in dostlarıyla dost düşmanlarıyla düşman olanlardan karar kılsın!
Demagoji sözcüğünün siyasetle ne ilgisi var. sana bir adres vereyim Türk Dil Kurumu'nun adresinden Güncel Türkçe Sözlükten anlamını bilmediğin sözcüklerin anlamlarına bakabilirsin.
www.tdk.gov.tr
demagojiyi ben kopyalıyorum sözlükten. Senin yazdığınla ne ilgisi varmış görelim.
demagoji Fr. démagogie
a. Laf cambazlığı: “Çünkü halklar artık demagojiden hoşlanmamakta, demagogların maskelerini aşağıya indirip yolundan atmaktadır.” -N. Hikmet.

Güncel Türkçe Sözlük
--------------------------------------------------------------------------------
demagoji Fr.démagogie
Bir kimsenin, bir grubun duygularını kamçılayarak abartılı veya gerçek dışı sözler söyleyip onları kazanmaya çalışma, halk avcılığı:§ “Ve mesnetsiz demagoji olamaz.” -Peyami Safa, Din, İnkılap, İrtica, 19. § “... tek metodu (demagoji)den, halktan tarafa görünüp halkı ezmekten ibaret...” -Necip Fazıl Kısakürek, İhtilal, 55. § “Bilâhere, siyasi partilerin, gündelik politika demagojisi içinde, taviz üstüne taviz vererek harcadıkları, bütün inkılapçı mefhumların, rabıtalı bir sistem halinde takip edilerek…”- Attila İlhan, Kurtlar Sofrası, 290.

Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü
görüldüğü gibi bu sözcük sizin amacınıza tavrınıza gayet uygun. Hatta cuk diye yerine oturmak deyimi tam sizin için!
. . .

“Aleviler Şiimidir?” sayfasına dön