Alevi Tanımını Gündemden Düşürmeyelim

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
beyazgül12

Re: Alevi Tanımını Gündemden Düşürmeyelim

Mesaj gönderen beyazgül12 »

O kadar çelişki içindesiniz ki size ne denir bilemiyorum....Ancak anlamanız için diyeceğim şu ki ,namaz ,cami , mescit ,ibadet,bu saydıklarım ve daha fazlası ; sunni lerin dedesinden ,ninesinden,babasından ve annesinden ve akrabalarından kalmış onlara bırakılan miras değildir ve Alevilik te ; bizim yolumuzu şimdiye kadar çarpıtanların örnek Rıza ZEL...İzzzettin DOĞ... ve benzeri dedeler ve babalar yani Aleviliği sunni sufist tasavvufi yola çekmek isteyenlerin ve Aleviliğin yani bizim Hazreti Ali mizi (as),Peygamberimizi (saa) kırklar ceminde arayanların kendi sülalesinden kalma mirası değildir.....

Alevilik en başta Hz Ali ye (as) uymaktır,daha sonra da diğer İmamlara ( onlara selam olsun ).Eğer böyle değilse neden cemlerde 12 İmamların (onlara selam olsun )isimleri anılıyor?Neden evlerde 12 İmamların (onlara selam olsun)resimleri asılı? Neden Aleviyim diyenler deyişlerinde Hz Ali nin (ona selam olsun ) isimlerini hep anıyorlar?Kendimizi kandırmanın bir anlamı yok,Hz Ali nin ,12 İmamların (as) isimlerini anıp, resimlerini ,kılıçları duvara asmakla Alevi olunmaz. Daha doğrusu bunları yapıpta ,Duazıimam okumadan abdesti sunni fıkhına göre alıyorsan ,cenazen de sunni fıkhına göre kaldırılıyorsa bu çelişkidir ve sen zaten Alevi değilsindir.Şu andaki Anadolu daki Alevilik amelsiz bir Alevilik tir ,12 İmamlardan ( onlara selam olsun ) habersiz bir Alevilik Alevilik değildir.Biz Aleviliği dedelerden ,babalardan,Hacı Bektaşlardan, İz..Do....lardan, Rıza Zelyut...lardan değil ,12 İmamların ( onlara selam olsun )yetiştiği yerlerden yani orijinal Şii kaynaklardan öğrenmeliyiz..

Ve sizler bu çelişkili yazıları yazsanız da yazmasanız da bizler sazla , semahla, kırklar cemiyle uyumakta ve kandırılmakta olan Alevileri uyandırmaya çalışacağız..
saka

Mesaj gönderen saka »

Saz semah cem alevikerin temel rituelleridir. Sizin gibi uyaricilar neden diyanette alevilik de olsun ders kitaplarinda alevilik de olsun demez de aleviler namaz kilmali camiyr gitmeli der...sebebi bellidir...siz bin yillik anadolu aleviligini iran siiligine de ceviremezsiniz sunnilige de ceviremezsiniz...12imamin ibadetleri bugunku sunni ibadetleridir...12imami ornek alalim demek sunniligi ornek alalim demektir..hz ali yasarken sii sunni ayrimi yoktu olunce oldu...hz ali de hz ebubekir gibi hz omer gibi bugunku sunni ibadetlerini etmekte idi...hz alinin yasamina gore ornek alirsaniz sunni olirsunuz..aliyi sevmek alevilikse biz de aleviyiz diyen sunnilerden farkiniz kalmaz...bu aleviligi siklik sunnik icinde sindirme amacli olarak yapilan bir oyundur...farkinda olmadan ya da bilincli olarak bu oyuna alet oluyor olabilir misiniz?

Cem semah saz soz niyaz aleviligin tek ibadet seklidir...bu bin yildir boyledir...sizin siiliginiz alevilik degildir...oyle olsa sii olan her yerde alevi olurdu...alevilik ne siiliktir ne sunniliktir...hak yolunda gercekten gosterissiz iman etmektir ve kendi ibadet pratiklerini olusturmustur...sizin siz aslinda sii siniz siiler gibi yapin 12 imam gibi yapin demeniz bastan yanlistir cunku aleviler sii degildir...
saka

Mesaj gönderen saka »

Eger12 imam siiligini bu kadar cok seviyorsaniz tatillerinizde irana gitmenizi oneririm. 12imam siiligi tam olarak orada yasanmaktadir...hatta onlar gibi yasamak isterseniz ulkemizde de yasayabilirsiniz..ilk once irandaki gibi kapanmaniz gerekmekte. Sonra erkek olmadan disari cikmamaniz gerekmekte, sizin iran siiligini yasamaniza kimse engel olmaz...once kendiniz bir yasayin siiligi sonra tecrubelerinizi burada dinlemekten mutlu oluruz..tabi ben burada alevileri asimile etmek siiye cevirmek gibi kirli amaclar altinda yazmadiginizi varsayaarak size nacizane oneride bulunuyorum gercekten samimi olarak ...burada yazdiklarinizin pratigi iranda var madem bu kadar dogru bir yol irandaki irana gidin tatilde..hatta simdiye kadar gitmis olmanizi beklerdim bu kadar sii hayrani biri olarak....yalniz kusuruma bakmayin sii hayrani alevi demedigim icin cunku sizin gibi bir alevi hic ama hic gormedim ne anadoluda ne baska
yerde...ama sizin gibi sunni cok gordum hatta ortalik sizin gibi sunni kayniyor...ayni tezleri sunni devlet yillardir savunuyor zaten asimile etmek icin...okuyanlara saygilar selamlar....ask ile...
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

Ehlibeyt a,s sünni diyen bir geri zekalıya ne cevap verilebilinirki.bunlar cahil oldukları kadar zavallılarda.yazık.
Pir Poygomber

Mesaj gönderen Pir Poygomber »

Hüseyni yazdı:Ehlibeyt a,s sünni diyen bir geri zekalıya ne cevap verilebilinirki.bunlar cahil oldukları kadar zavallılarda.yazık.
Olaya benzerlik acisindan bakarsak!

Camiye giden siiler ve sunniler bir birine daha cok yakindirlar! Cem evine giden Aleviler bu ikisine yakin degillerdir!

Siiler ve sunniler camiye giderler, islamin sartini 5 bilirler, hacca gitmek, oruc ve namaz bu gibi kurallar sarttir! Bu ikiside Hadisler ile dinlerini sekillendirmistir! Tek farklari sahislara olan inancta ayrilmalaidir.

Yoksa teorik olarak inanis aynidir!

Oysa Alevilik cem evinde ibadetlerini yapar, Hadis ve buna benzer uydurulmus veya saglam sozde kaynaklarla dinlerine yonvermezler. Saf ve katiksiz Ali muhammedi izlerler. Saz semah ibadetin vazgecilmez bir parcasidir, Allaha varmanin bir aracidir!

Muhammed burak atiyla, Cadilar supurgeleriyle, Aleviler ise sazina, atlayip Allaha ulasirlar! Bunun manasi iklimindendir!
saka

Mesaj gönderen saka »

Hüseyni yazdı:Ehlibeyt a,s sünni diyen bir geri zekalıya ne cevap verilebilinirki.bunlar cahil oldukları kadar zavallılarda.yazık.
Okuduklarınızı akıl süzgecinden geçirip tarih bilgisini eklerseniz ne demek istediğmi anlayabilirisiniz. Bunların birisi eksik kalırsa anlamamanız normal. Hakaret ise yıllardır alevilere ediliyor, nasıl hakaretler edilediğini, hakaret edenlerin nasıl yobaz insanlar olduklarını siz de biliyorsunuz..Biz bu hakaretlere hep terbiye ile cevap verdik. Alevilerin alevilere hakaret etmesine ise cevap bile vermem. Biz bize taş atana gül atarız... Saygılarımla
beyazgül12

Sizi duyan da Şiilik sadece İran da var sanır ,orada oluştu ortaya çıktı sanır.Ben eminim ki siz olması gereken Aleviliğin Şiilik olduğunu bilseydiniz ve inançlarınızı öğrenseydiniz bu yazdıklarınıza kendiniz gülerdiniz.Ben sizi kendi inancından haberi olmayan biri olarak görüyorum ve ne yazık ki şu anda Anadolu daki Aleviler aynı sizin durumunuzda.

Saka Bey, belki bu duyduklarınız hiç hoşunuza gitmeyecek ama biz bu dünyaya saz çalıp semah dönmeye ,dedenin ,ananın ,resim çerçevesinin önünde sürünmeye gelmedik..Biz bu dünyaya Allah a (a c) kulluk etmeye geldik ve bu dünyanın gelip geçici olduğunun farkında olduğumuz içinde işte sayımız bu kadar az.Sizler özünüzü adınızın kimden geldiğini unutmuşsunuz çünkü gaflet içindesiniz . Biz sizin gibi Hz Ali nin yerine Bektaşları ,Musaları ,Atatürk ü,babaları ,anaları ,dergahları koymadık.Biz size özünüze dönün diyoruz eğer hakaret etmezseniz hakaret te görmezsiniz.Eğer sizin gül atmanız böyle oluyorsa taş atmanız nasıl olur onu da Allah bilir.....
beyazgül12

Bu arada benim İran a gitmeme gerek yok.Asıl sizin gibi düşünenleri İran a göndermek lazım.Özünü bilmeyen Alevileri ,evine 12 İmamların (as) resimlerini ,kılıçları asan ,diğer taraftan da ceme gidip ,saz çalıp semah dönen ,dedenin ve resimlerin önünde secdeye duranları İran a göndermek lazım.Hatta Anadolu daki Alevileri gurup gurup toptan göndermek lazım ki kendi mezhepleri olan Caferiliği öğrensinler. Sizler "Mezhepte Cafere düştüm " diyen Pir Sultan ı bile unutmuşsunuz.Mezhebinizi öğrenmek için asıl sizlerin İran a gitmesi lazım .Bundan kesin emin oldum ki bizim size hiç yardımımız olamaz,sizin inandığınız Alevilik öyle çelişkili bir duruma gelmiş ki sizin gibi düşünenlerin kendi kaynağından Aleviliği öğrenmesi lazım...Kaç gündür Alevilik le ilgili sayfalar dolusu kitabın yazılması bile bir fayda vermemiş çünkü......
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

Ehlibeyt a,s sünni idiler diyen bir akıl geridir.Geri kalan bir zekayla ilmi yazışmalar yapılamıyor.
Hatanızı kabul edip özür dilerseniz ,tövbe edip Allah,dan bagışlanma dilerseniz ve ahdinizi bozmazsanız sizin için hayırlıdır.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Savunduğunuz düşünceleri Alevilik (İmam Ali'nin aleyhisselam yolu) diye savunmayın ne hâliniz varsa görün. Bizce sorun yok, ister semah dön, ister namaz kıl, istersen takla at. 14 Masum'un (as) velayeti olmaksızın hayat anlamsız.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön