Alevi Tanımını Gündemden Düşürmeyelim

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
3nokta

Re: Alevi Tanımını Gündemden Düşürmeyelim

Mesaj gönderen 3nokta »

İmam Zeynel Abidin'in (as) lakabıdır seccad!. Onur duydum. Selam olsun İmam Seccad'a (as) tabi olanlara.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

1_Kuran ve Ehlibeyt a,s yolunda saz,semah,dede,post,ibrik,che guevera,kemal,bektaş ,semah evi olmadıgı için bu gibi isteklerin 12 İmam a,s yolu ve ögretisiymiş yalanını 12 İmamcılar tarafından okeylenmesi düşünülemez bile.
2_semah evlerinin tarihcesi ni iyi araştır.bin yıllardır semah dönülüyosa bu demektirki hala islamlaşamadınız.
3_Aleviyiz.bektaşi degiliz.
4_avrupa yasalarını savunup,kuran ayetleriyle hükmetmiyor ve karşı çıkıyorsanız....12 imam a,s adını agzınıza almayınız.
5_selefi cinayet şebekeleri islamın temsilcisi degildir.ve islam ülkelerindeki selefi çeteleri finanse eden avrupa ülkeleridir.
6_kerhaneden vergi alıp diyanetin hoca maaşını ödeyen bir çok haramı helal eden bir yönetim islami degildir ve burda savunanda yok.
7_“Eğer sana şeytandan yana bir kışkırtma (vesvese veya iğva) gelirse, hemen Allah’a sığın. Çünkü O, işitendir, bilendir. (Allah’tan) Sakınanlara şeytandan bir vesvese eriştiğinde (önce) iyice düşünürler (Allah’ı zikredip-anarlar), sonra hemen bakarsın ki görüp bilmişlerdir. (Şeytan’ın) Kardeşleri ise, onları sapıklığa sürüklerler, sonra peşlerini bırakmazlar.” (Araf Suresi, 201-202)
beyazgül12

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Bakin yukarda Allah var, hem siilige sempati duyacaksin hemde kalkip aleviyim diyeceksin, Aleviyseniz dobra dobra siilikten bir farkiniz olmali, yoksa Sii olmalisiniz! Zeka ve mantiken bunun baska aciklamasi oldugunu sanmiyorum!

Alevilik ve Şiilik ikisi de Hz Ali (as) taraftarlığı demektir...İnsanları iyi kötü,güzel çirkin ,uzun kısa vs ...diye ayırabilirsiniz ama aynı anlama gelen kavramları (Alevilik Şiilik) birbirinden ayıramazsınız...Biz hem Alevi hem Şiiyiz bunlar aynı şeydir..Bizim bir tane Alimiz var başka yok... aynı anlama gelen kavramları bu cümlelerle birbirinden ayırınca size madalya mı takacaklar? ,elinize ne geçecek? ,ne yapmaya çalışıyorsunuz ?Böyle cümleler kurarak batıla hizmet etmektesiniz haberiniz olsun....
beyazgül12

Yazdığım yorumu okuyunca bu seferde bana hitaben "Yerlere kapanarak tapinan secdekar gülbeyaz " derse hiç şaşırmayın.....
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Yok secdeye karşıyız derler sıkışınca da halka namazı derler cemde de secde var derler. Akıl tutulması...
. . .
beyazgül12

Secde ile ilgili bir önceki mesajınız çok güzel hocam !Çok önemli bir noktaya işaret etmişsiniz..Allah bizleri de İmam Zeynelabidin (as) gibi çok secde edenlerden eylesin..Biz Aleviysek eğer bize İmam Zeynelabidin (as ) gibi secdekar olmak yakışır....Teşekürler......
Pir Poygomber

Mesaj gönderen Pir Poygomber »

Hüseyni yazdı:1_Kuran ve Ehlibeyt a,s yolunda saz,semah,dede,post,ibrik,che guevera,kemal,bektaş ,semah evi olmadıgı için bu gibi isteklerin 12 İmam a,s yolu ve ögretisiymiş yalanını 12 İmamcılar tarafından okeylenmesi düşünülemez bile.
Hayatta iki sey yapmak zorundasin bir din ikinciside Politika! sonra ikisini bir birinden ayirmasinida bileceksin. Biz bun yaptik. Sokakta cehe derler cem evinde alevi bundan daha dogal insani ne olabilir huseyni!
2_semah evlerinin tarihcesi ni iyi araştır.bin yıllardır semah dönülüyosa bu demektirki hala islamlaşamadınız.
Iyi arastirin Namaz kilmak islamdan oncede vardi genelde puta tapanlar kendi ilahlarina namaz kilarlardi ve bu tabirde muaviyeden kalma ve eski gelenegi surdurmesinden suregelmistir benim ve bircok arastirmacinin bulgusu bunlar! Islamin gercek ibadeti ve anlayisi bu cahillerin ellerinde uzeri ortulmustur.
3_Aleviyiz.bektaşi degiliz.
Bektaside Alevidir, Tahtacilarda Alevidir irandaki alevilerde alevidir, suriyedekilerde alevidir, lazlardanda alevi vardir.
4_avrupa yasalarını savunup,kuran ayetleriyle hükmetmiyor ve karşı çıkıyorsanız....12 imam a,s adını agzınıza almayınız.
Alakasi yok, kuran kurallarinin hukmunun gecersizligi kuranda olmayanlari islam hukmettirmesindendir, Kuran seriati diye cikartilan uydurma kurallar tamamen sudi zihniyetinin bir urunudur, silarinda bunu gerceklestirmek istemesi gercekten sasirtici dogrusu.

Malesef kurandaki ayetler hadsilerle carpitilip el kol kesme recim cezasi gibi anlamlar kaydirilip is allahin degilde insan oglunun uydurdugu kurallari allaha isnad erek cikarmaya calisiyorlar. Eger kurandaki adalet kavranip uygulansaydi belki bugun islam aleminde bircok musluman adalet icin kalkip yabanci ulkelere goc etmeyecekti. Dikkat ettinizmi kendisini daha cok dinci ve islam soylemiyle islam devletlerinin basina gecenler daha cok haksizlik ve adaletsizlik etmistir. Garip ama gercek ! Demekki sizin sorgulayacaginiz birseyler olmali !
5_selefi cinayet şebekeleri islamın temsilcisi degildir.ve islam ülkelerindeki selefi çeteleri finanse eden avrupa ülkeleridir.
Siilerin selefilerle benzer yanlari vardir ve bu benzerlikler ileriki yillarda radikal bir yapi alacaktir, ileriki yillarda kati bir sii islami gormek mumkundur ve olacaktir bu gidisle. Cunku siilerin su anki gidisi dusmanla radikallesmede yarismaktadirlar.
6_kerhaneden vergi alıp diyanetin hoca maaşını ödeyen bir çok haramı helal eden bir yönetim islami degildir ve burda savunanda yok.
Guzel konusmussun burda evet.
7_“Eğer sana şeytandan yana bir kışkırtma (vesvese veya iğva) gelirse, hemen Allah’a sığın. Çünkü O, işitendir, bilendir. (Allah’tan) Sakınanlara şeytandan bir vesvese eriştiğinde (önce) iyice düşünürler (Allah’ı zikredip-anarlar), sonra hemen bakarsın ki görüp bilmişlerdir. (Şeytan’ın) Kardeşleri ise, onları sapıklığa sürüklerler, sonra peşlerini bırakmazlar.” (Araf Suresi, 201-202)
Bu ayetle bana ne anlatmak istediniz bilemiyorum ama tesekkurler Seytan benim gibi garibana degil, belki sihaati yerinde zengin kullara musallat olur onun icin benim korku duvarlarini asmis durumdayim. Berlin duvarlari yikildi simdi islamin duvarlarini geldi! Manasi cok derin!
Pir Poygomber

Mesaj gönderen Pir Poygomber »

3nokta yazdı:İmam Zeynel Abidin'in (as) lakabıdır seccad!. Onur duydum. Selam olsun İmam Seccad'a (as) tabi olanlara.
Zaten size hakaret olsun diye degil aramizdaki farktan dolayi o sekilde hitap ettim. Sizin gibi secde eden namaz kilan farkli topluluklar inanclarda var. Imam zeynel abindinin secdesi, egilip kalktigindan degil, Allahi secde etmesindendir!
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Kabul etseniz de etmeseniz de Ehlibeyt İmamları (as) bildiğin secdeli kıyamlı rükulu 5 vakitli namazı kılmışlardır. Üstelik gece namazı da kılmışlardır.
Biz de onlar Allah'ın velileri, hüccetleri olduğu için onların sözleri ve fiili hadisleri namazı emrettiği için namazı kılıyoruz ve savunuyoruz.
. . .
beyazgül12

Televizyon kanalına çıkıp Alevilikten bahsederken ,12 İmamlardan (onlara selam olsun ) bahsetmeyen bütün dedelere yazıklar olsun.....

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön