Alevi Tanımını Gündemden Düşürmeyelim

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
biralevi

Alevi Tanımını Gündemden Düşürmeyelim

Mesaj gönderen biralevi »

DİKKAT ! ÖNEMLİ
ALEVİLİK TANIMINII GÜNDEMDEN DÜŞÜRMEYELİM

Herkes biliyor ki karanlık güçler aleviyim diyen halk üzerinde toplum mühendisliği yaparak aleviyim diyen kitleyi yönlendirmeye çalışıyorlar.
Onlarla mücadelemiz HAK ve Batıl savaşından başka bir şey değildir ve teorik yada sanal gündemde kazanan pratikte de kazanacaktır.
Teorik gündemin en önemli konusu da ALEVİLİK TANIMIDIR.
Gündemi ve toplumu ALEVİLİK TANIMI konusunda yönlendirmeliyiz.Tanımda kazanırsak reelde de kazanırız.
Bu yüzden karanlık güçler Aleviliğin tanımlanmasından kaçıyorlar,
Alevilik tanımlanamaz,yaşanır diyorlar,
Biz tanımlarız size ne diyorlar,
Çok sıkışırlarsa da
Biz Anadolu alevisiyiz siz şiisiniz diye sapıtıyorlar,
Yada Alevi-Bektaşi kavramını öne çıkarıp ,tanımın içine Kültür,Türklük,Kürtlük, Bektaş Kemal,sol ne varsa sokmaya çalışıyorlar,
Alevilik konusunda sanalda veya gerçekte muhabbet ettiğimiz yada tartıştığımız kişileri Aleviliğin tanımı konusunda zorlayalım,yönlendirelim;

Alevilik, Hz.Ali’nin yoludur diyelim,
Alevilik 12 İmamların teor ve pratikleridir diyelim,
Alevilik İslamın Özüdür ve bu öz Kuran ve Ehli Beyt temeline dayanan İslami düşüncedir diyelim,
Diğer İslami ekollerden ayırmak için Caferi,yiz,Şiiyiz,12 İmamcıyız dememiz gerektiğini söyleyelim,

İçerisinde Hz.Ali’nin,12 İmamların,Kuran ve Ehli Beytin olmadığı tanımlamaların Alevilik tanımı olamayacağını net şekiklde ifade edelim,
Alevilik tanımı içine her ne gerekçeyle olursa olsun kaçak,yabancı,din dışı kelime ve kavramların yada cümlelerin konulmasına asla razı olmayalım,
Aleviliğin içerisine kültürel tanımlar konulmasına izin vermeyelim,
ALİSİZ ALEVİLİK TANIMLARININ ALEVİLİK OLMADIĞINI AÇIKÇA SÖYLEYELİM,
YA KENDİLERİNE BAŞKA BİR AD BULSUNLAR YADA BİZİM ONLARA BULDUĞUMUZ BEKTAŞİ ADINI BENİMSESİNLER,ZORLAYALIM…….

HERKESLER İÇERİSİNDE 12 İMAMLARIN OLMADIĞI TANIMLARIN ALEVİLİKLE İLGİSİ OLMADIĞINI AÇIKÇA ANLASINLAR……

ALEVİLİKLE İLGİLİ GÜNDEME KARIŞAN BULAŞAN SÖZÜ OLAN HERKESİN BU KONUDA VEBALİ VARDIR,
MAHŞERDEKİ HESABI VARDIR,
HZ.ALİ’YE İHANET ANLAMINA GELECEK
KORKULARDAN
GEVŞEKLİKLERDEN
CIVIK HALK POPÜLİZMİNİNDEN
MAKAM BEKLENTİLERİNDEN
UZAK DURALIM,
DURAMAYANLAR KENARA ÇEKİLSİN BU SAVAŞA KATILMASINLAR……..

Av:Teoman Şahin,
beyazgül12

Re: Alevi Tanımını Gündemden Düşürmeyelim

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Alevilik konusunda sanalda veya gerçekte muhabbet ettiğimiz yada tartıştığımız kişileri Aleviliğin tanımı konusunda zorlayalım,yönlendirelim;

İyi diyorsunuz hoş diyorsunuz da değerli abim, çevremizdeki insanlarla bu konuları konuşmak istediğimizde ;sen bu işlerle fazla kafayı yorma din işlerine takılma ,Allah sana istediğin herşeyi vermiş ,devlet memurusun neyin eksik, gez eğlen keyfine bak vs.gerçekten kiminle konuşmaya çalışsak aynen böyle cevaplar alıyoruz.Yani diyeceğim o ki bizim gibi sabah akşam Ehlibeyt le zaman geçiren yok denecek kadar az .Benim çevremde hiç yok birtek sizler varsınız .Yani ben Ehlibeyt sevdalıları,Kerbela aşıkları ile bir arada olmaya o kadar hasretim ki ama bu şans mı kader mi anlamadım doğrusu..Neyse ben buraya madem öyle bir Alevi nedir Bektaşi nedir kendi tanımımı yapayım.

Matem ayı Muharrem ayında matem günlerinde televizyon kanalına (Barış Tv cem Tv ) sazını eline alıp çıkıp deyiş söylediğini ve kendini Alevi zannedenlere Bektaşi denir .Asla Alevi denmez.Çünkü saz çalarak matem tutulmaz.İmam Hüseyin ( as ) mateminde her ne şekilde olursa olsun saz çalanlara Allah (a c)lanet etsin.Muharrem ayı yaklaştığı için böyle bir tanım yaptım.

kurulacak adaletin divanı
yerde kalmayacak Hüseynin kanı
yerine gelecek Hakkın fermanı
Hücceti İlahi geldiği zaman......
Pir Poygomber

Mesaj gönderen Pir Poygomber »

biralevi yazdı:DİKKAT ! ÖNEMLİ
ALEVİLİK TANIMINII GÜNDEMDEN DÜŞÜRMEYELİM
Alevilik, Hz.Ali’nin yoludur diyelim,
Alevilik 12 İmamların teor ve pratikleridir diyelim,
Alevilik İslamın Özüdür ve bu öz Kuran ve Ehli Beyt temeline dayanan İslami düşüncedir diyelim,
Diğer İslami ekollerden ayırmak için Caferi,yiz,Şiiyiz,12 İmamcıyız dememiz gerektiğini söyleyelim,

Av:Teoman Şahin,

Teoman bey efen diye soralim! 12 imamlari satinmi aldiniz?

Alevilik kavrami altinda 12 imamlarin telif haklarinimi aldiniz ?

Kendinizi Alevilik adi altinda kural koyucu ve 12 imamlari kendi inanclari dahilinde ananlari, 12 imamdan men etme hakki sizemi verilmis?

Boyle bir hakki ya yanliz Allah kullabilir, yada 12 imamlar, hal boyleyken hasa siz Allah olmadiginiza gore 12 imamlardan bir kisimisinizki 12 imamlari kendi anlayisi cercevesinde ananlari, sizin gibi anmadiklari icin, 12 imamlardan men etmeye calisip, 12 imamlardan uzaklastirmaya calisiyorsunuz ?
Pir Poygomber

gulbeyaz yazdı:

Matem ayı Muharrem ayında matem günlerinde televizyon kanalına (Barış Tv cem Tv ) sazını eline alıp çıkıp deyiş söylediğini ve kendini Alevi zannedenlere Bektaşi denir .Asla Alevi denmez.Çünkü saz çalarak matem tutulmaz.İmam Hüseyin ( as ) mateminde her ne şekilde olursa olsun saz çalanlara Allah (a c)lanet etsin.Muharrem ayı yaklaştığı için böyle bir tanım yaptım.

Gulbeyaz Hanim Efendi

Ne garip degilmi ? Biz size Allahtan magfiret dilerken sizinde saz calanlara lanet etmeniz sizin kendinizi sorgulamaniza icin hicbir neden olmuyormu ?

Lanet etmek bu kadar basitmi gulbeyaz hanim efedni?

Sizin sadece yezide lanet ettiginizi sanirdim yanilmisim ?

Bu insanlar sonucta imam huseyin icin birsey yapmislar !

kurulacak adaletin divanı
yerde kalmayacak Hüseynin kanı
yerine gelecek Hakkın fermanı
Hücceti İlahi geldiği zaman......

Sizin ozleminizi cektiginiz muslumanlik adaleti nereye gelmiski, sizde boyle bir ozlem icinde meskuluyet sergiliyorsunuz!

Ozleminizi cektiginiz iran Adaleti karsinizda baski, devsirme ve otekilestirmeden baska ne var onun icinde!

Allahin adaletinde adalet var o adaleti bekliyenler onun adletlerini teker teker bilmesi gerekir !

Kural boyle, denizde acilmak isterseniz tekne yapip denizde yol almasini da bilmelisiniz!

Ilim irfan insanlari camilere baskiyla, namaz kilmakla, haclari ziyeretlerle olmuyor!

Adalet hakikaten hukuk hak, bilgi, ister!

Aklini 5 numarada sinirliyanlar Allahin adalet evi sinirlari icine girmezler ! Cunku oraya girmek koca yaratiklarin igne deliginden gecmeyi basarmasi gibi olacak !

Insan gercekten meleklesmesi gerek! Icinde kin ve nefretle bu muslumanlik ancak evini kor kuylarda insa edecek! Insan gibi yeryuzunde degil, isid hayvan orgutu gibi yer altinda yasayacak!

Gulbeyaz hanim efendi iyiliklerinizi goreyim! Icinizdeki kin ve nefret bu forma her geldigimde beni bicakliyor! Allah kuluna bunu yapmayin!
beyazgül12

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Gulbeyaz Hanim Efendi

Ne garip degilmi ? Biz size Allahtan magfiret dilerken sizinde saz calanlara lanet etmeniz sizin kendinizi sorgulamaniza icin hicbir neden olmuyormu ?

Lanet etmek bu kadar basitmi gulbeyaz hanim efedni?

Sizin sadece yezide lanet ettiginizi sanirdim yanilmisim ?

Bu insanlar sonucta imam huseyin icin birsey yapmislar
!

Gerçekten de çok garip, bu kadarını da ummazdım..Ben artık sizin bu dünyadan değil de bu yazıları bilinmeyen bir dünyadan yazdığınızı düşünmeye başladım...

Yoksa bu Cem Tv gibi kanallara bu ayda çıkıp saz çalanlardan biri de siz misiniz yoksa ?İşte bu kanallara bu matem günlerinde elinde saz ile çıkıp çalanlarda beni bıçaklıyor..Matemde saz çalınmasını aklım ve mantığım kabul etmiyor açıkcası..Nasıl ki cenaze evinde insanlar hüngür hüngür ağlarken saz ekibiyle girip saz çalınması hoş karşılanmazsa bu ayda da saz çalınmasına bu yüzden karşıyım...

Ozleminizi cektiginiz iran Adaleti karsinizda baski, devsirme ve otekilestirmeden baska ne var onun icinde!

Biz 12 İmamların (onlara selam olsun ) adalet anlayışını savunuyoruz..bu adaleti uygulayanların yanındayız. Siz de İran İran demeye başladınız..Bi kere İran sonradan Şii oldu..Hatırlatayım biz zaten Aleviydik Şiiydik 12 İmamcıydık. Taa ezelden beri...biz sonradan Şii olmadık bizim sadece Fıkhımız eksikti..anladınız mı şimdi..

Ilim irfan insanlari camilere baskiyla, namaz kilmakla, haclari ziyeretlerle olmuyor!

Baskı kelimesi hariç bu saydıklarınızın hepsi uygulanmalı ve gerekli...
Pir Poygomber

gulbeyaz yazdı:Gulbeyaz Hanim Efendi
Gerçekten de çok garip, bu kadarını da ummazdım..Ben artık sizin bu dünyadan değil de bu yazıları bilinmeyen bir dünyadan yazdığınızı düşünmeye başladım...

Haklisiniz Benim ve sizin dunyaniz farkli ? Bundaki manayi anladinizmi bilmem!

Matemde saz çalınmasını aklım ve mantığım kabul etmiyor açıkcası..Nasıl ki cenaze evinde insanlar hüngür hüngür ağlarken saz ekibiyle girip saz çalınması hoş karşılanmazsa bu ayda da saz çalınmasına bu yüzden karşıyım...

Peki sizin bu dusunceniz, ramazan ayinda insanlar oruc tutmuyor diye veya oruc ayinda yemek yiyorlar diye saldirip veya sozlu hakaretler eden davranistan bir fark varmi sizce ?

Onlar biz oruc tutarken gozumuzun onunde yemek yemeyin diye adam dovuyorlar, sizde matamdeyken saz calmayin deyip lanet ediyorsunuz! Bu baskilar biraz tagutca degilmidir sizce ?

Biz 12 İmamların (onlara selam olsun ) adalet anlayışını savunuyoruz..bu adaleti uygulayanların yanındayız. Siz de İran İran demeye başladınız..Bi kere İran sonradan Şii oldu..Hatırlatayım biz zaten Aleviydik Şiiydik 12 İmamcıydık. Taa ezelden beri...biz sonradan Şii olmadık bizim sadece Fıkhımız eksikti..anladınız mı şimdi..

Evet iran sonradan sii oldu ! Peki sizin bahsetiginiz siiligi nasil buldunuz ? Simdiki iran siilerine uyarakmi ?

Birde hadislerle araniz nasil ?
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Kısaca 14 Masumların (as) emrine uyarsan Alevisin, uymazsan değilsin. Uzatmaya gerek yok.
Sen ister saz çal, ister semah dön, istersen takla at ve buna ibadet de. Bizim zerre umrumuzda değil. Sen bunlara ibadet diyorsan ibadettir. Kimsenin söz söylemeye hakkı yoktur. Ancak çıkıp bunların Ehlibeyt'in (as) teori ve pratiğidir, onların emridir dersen itiraz ederiz. Ediyoruz da etmeye de Allah'ın izniyle devam edeceğiz.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Pir Poygomber

Yerlere kapanarak, tapinan, secdekar 3nokta

Son noktayi bu sekil korsaniz, tartisacak ve konusacak birsey kalmaz! Formun takipcilerinede birsey kanitlayamazsiniz!

Kurbani simdik kesip yiyeceksiniz yiyin, ama yasarsa faydasi etinden daha doyurucu ve uzun omurludur!
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

1_Şii,ligin çıkış yeri iran degil,mekke_medine_kerbela_necef_kufe_gadiri hum_ vs dir.ve bu cografyanın hiç biri iranda degildir.ve iran dışında yaşayan milyonlarca şii vardır.sünniler gibi iran düşmanlıgı yaparak şii,lige savaş açan bektaşiler cografya tarihde bilmez.
2_basit bir müzik aletini allayıp pullayanlar bu müzik aletinin türkü barlarda,konserlerde,pavyonlarda,şenliklerde çalındıgını örtbas edip kutsayarak algı operayonu yapmaya çalışıyorlar.
3_oruç tutmayanları döverler....diye pıropaganda yapan bu şahıslar,Aleviler içinde Ehlibeyt a,s göre Namaz kılanları dışlayıp,örtünen bacılarımızın başından baş örtüsünü çekip hakaret edecek kadar demokrat,hümanist,çagdaşlardır??
4_bektaşperestlerin bir devlet kurup o devleti yönetirken hangi adalet sistemi ile insanlara adalet getireceklerini sorsak eminim avrupanın yasalarını alırlar.Ehlibeyt a,s ögretileri bu sapkın görüş için cahillik,örümcek kafalılık,yobazlık olur??
5_İran anayasası ,,,,,Kaim af dönünceye kadardır.Kaim a,f dönünce anayasanın 1 maddesine göre Velayeti Fakih müessesi kendi kendini fes eder,,
6_Cami namaz,örtünme,oruç düşmanlıgı yapan bektaşperest kafalılar Alevilerin ibadeti semah dır derken hiçde hümanist ,özgürlükçü ,laik olamıyorlar??
Pir Poygomber

Siilere neden savas acalim?
Ben siilere saygim ve sevgim sonsuz lakin siiler benim hakkimi taniyormu?
Basit dediginiz muzik aleti neden bu kadar onemsediniz ? Hem bu sizin degil baskalarinin ibadet ozgurlugu!

Camili alevilik son donemlerde iran palitikasinin devsirme dedigimiz girisimlerinden kazanilmistir. Halboyle iken var olan bir inancin icine sinerek evdekini kovmak Allahida sinirlendirir!

Bakin bu dunya sinama dunyasi, eger zorla insanlara gunah islettirmeyeceksek, herkes sinavi sayenizde gececek gibi, o zaman Allahta ici kuf olani bilmeyecektir sizce bilirmi ?

Yani yuzyillar degil tam bin yillardir cemevleriniz vardi siz bugun kalkmis aleviler camiye gider deyip eski koye yeni usul getiriyorsunuz! Namaz kilanlarin kim oldugu yuzyillardir bilminmektedir!

Bakin yukarda Allah var, hem siilige sempati duyacaksin hemde kalkip aleviyim diyeceksin, Aleviyseniz dobra dobra siilikten bir farkiniz olmali, yoksa Sii olmalisiniz! Zeka ve mantiken bunun baska aciklamasi oldugunu sanmiyorum!

Avrupa yasalarindan neden bu kadar rahatsiz oldunuz bilmiyorum ama bu formun buyuk cogunlugu yazarlari bile o begenmediginiz yasalar altinda yasamaya gitmislerdir.

Muslumanlik yonetimi gozonunde, adaletsizliklerden kacanlar kacanana, cogu muslumanlarda kendi ulkelerindeki adaletsizliklerden avrupaya kacmaktadirlar.

Turkiye ahlakta ve adaletsizlik dunyada ilk 5 e girmistir. Hicbir musluman ulkede adalet yasanmamistir ve gorulmemistir hic bir donem! Sebebi asagidadir.

Bir kavim kendini bozmadıkça Allah onları bozmaz. (Rad, 13/11)
İşte biz, kazandıkları suç yüzünden zâlimlerin bir kısmını, bir kısmına böyle mûsâllat ederiz.

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön