İngilizlerin ! Alevi! tanımı ))

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

mailime düştü ingiltereden geldiği için İngiliz tanımı dedim yada İngiliz aleviliğide diyebiliriz

Avrupa (AVA) /Londra-İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi tarafından avrupa Gazetesi'ne gönderilen açıklama şöyle; "

"Alevilik kendine has öğretileri, kurumları ve ritüelleri olan özgün ve kadim bir inanç sistemidir. Tarihsel olarak tasavvufi akımlarla yakın ilişkisi olsa da müteşerri İslam bağlılarının anladığı anlamda klasik bir tarikat değildir. Aleviler, ritüelleri arasında ibadet-ayin ayrımı yapmazlar ve tüm dini ritüellerini cemevlerinde ifa ederler. Bu nedenledir ki Alevilik klasik anlamda bir tarikat olmadığı gibi, cemevleri de yaygın manaada “tekke” veya “dergâh” değildir. Cemevleri, Alevilerin tek “ibadethanesidir” ve her inanç grubu gibi Alevilerin de kendilerine has ibadet mekanlarını devlet ve mahalle baskısından uzak, özgürce tanzim etme ve kullanma hakkı vardır."
Hasan Akça

Re: İngilizlerin ! Alevi! tanımı ))

Mesaj gönderen Hasan Akça »

biralevi yazdı:
"Alevilik kendine has öğretileri, kurumları ve ritüelleri olan özgün ve kadim bir inanç sistemidir. Tarihsel olarak tasavvufi akımlarla yakın ilişkisi olsa da müteşerri İslam bağlılarının anladığı anlamda klasik bir tarikat değildir. Aleviler, ritüelleri arasında ibadet-ayin ayrımı yapmazlar ve tüm dini ritüellerini cemevlerinde ifa ederler. Bu nedenledir ki Alevilik klasik anlamda bir tarikat olmadığı gibi, cemevleri de yaygın manaada “tekke” veya “dergâh” değildir. Cemevleri, Alevilerin tek “ibadethanesidir” ve her inanç grubu gibi Alevilerin de kendilerine has ibadet mekanlarını devlet ve mahalle baskısından uzak, özgürce tanzim etme ve kullanma hakkı vardır."

Tanımda Kuran yok
Ehli Beyt yok
12 imam yok
sünnet yok
mezhep yok
demekki İngilizler bektaşileride sollamışlar)) bari onlarda yalandanda olsa Kuran ehli beyt var
İngilizler ateistliğe yakın bir Alevilik istiyorlar öyle anlaşılıyor

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön