"Alevilik'te İnanç" Üzerine Bir Araştırma (!)

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
derya

"Alevilik'te İnanç" Üzerine Bir Araştırma (!)

Mesaj gönderen derya »

Selam aleyküm değerli Ehlibeyt a.s dostları, nette dolanırken bulduğum bir makaleyi sizlerle paylaşmak istedim. Bu makaleyi yazan kişiyle irtibata geçmeli mi? Bu konudaki düşüncelerinizi almak istiyorum...

http://w3.gazi.edu.tr/~iarslan/alevilikteinanc.pdf
Hüseyni

Re: "Alevilik'te İnanç" Üzerine Bir Araştırma (!)

Mesaj gönderen Hüseyni »

Aleviligi,bektaşilikle ilişkilendiren bir makale.

anadolu aleviligi masalını yeniden işlemişler.aleviligi,türklükle ilişkilendirip,yine milliyetçi bir çizgide,propagandalarını yazpmışlar.
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

bektaşilik çerçevesinde yada özünde aleviliği tanımlamaya çalışmış çarpıtmış yine şiileşme korkusuyla yazılan bir yazı daha
ödleri patlıyor aleviler gerçekleri öğrenecek diye
derya

Mesaj gönderen derya »

Ben de okudum, iletişime geçmeli diye düşündüm ama fikir almak istedim... Burda yazılanlar bizi kesinlikle temsil etmiyor hele 40 'lar cemi masalı! Öyle kaynaklardan alıntı yapılmış ki Ramazan orucu hakkında "isteyen 30 gün tutar, isteyen 3 gün" diyen birinden alıntı yapmışlar, bir de bu araştırmacı adam doçent olacak!
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Sonuç bölümüne ve Kaynakçaya bakmak yeterli.
Tam okumadım göz ucuyla baktım. Ama dediğiniz gibi Alevilerin gerçek 12 İmam yolunu yani Şiiliği öğrenmesini engellemek adına yapılan çalışmalardan biri gibi görünüyor. Genel olarak Bektaşîlik eksenli bir makale ama Ehlisünnet ve Alevilik başlığında Alevilerin Sünnileştirilmesi fıkıhta da Hanefileştirilmesi amaçlanmıştır. Halihazırda zaten cemevlerinde cenazeler Hanefi -Sunniliğe göre kaldırılıyor. Bu da Alevilerin cemevleri ekseninde Sünnileştirimeye çalışıldığının bir göstergesidir.

"Bu şartların
başlıcası İran’ın resmi mezhebi olan Şia-oniki imam mezhebinin terkedilerek yerine
Caferiliğin kabulü idi."

Yukarıya aldığım bu ifadeler ise Şia kavramını kötüleme Caferi kavramını ise Sünniliğe yakın bşr kavram olarak gösterme amacı güdüyor.
Adamın akademik ünvanı var ama kusura bakmasında makale yazdığı konuda pek bilgili değil. Alevilik tanımlamasını şöyle yapıyor:

"Alevîliğin temeli, ehl-i beyte(Hz. Muhammed, Ali ve oğullarını) inanmak ve
onları büyük bir aşkla sevmektir."

Peki kaynakçada 12 İmam kaynaklarından hangisi var?
Sanırım fazla söze gerek yok.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön