Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
subay76

Re: Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Mesaj gönderen subay76 »

SEVGİLİ MUHARREM KADEŞİM..YAZDIKLARINI OKUDUM VE CEVAP VERME HİSSİYATINA KAPILDIM.. ŞİMDİ DİYORSUNKİ Allah MÜZİK EŞİLİĞİNDE İBADETİ YASAKLAMAMIŞ TIR Kİ KURANDA BÖYLE BİŞEY YOKTUR DİYOSUN...BU KONU İLE İLGİLİ ''Heyat '' adlı arkadaşa yazdığım cevabı okursan orada kuranın başlı başına insanlara yetmeyeceğini vurgulamışımdır...bunu dememdeki maksat kuran eksiktir veya tam olarak yeterli değildir demek değildir haşaa...sadece kuran bize yetseydi Allah peygamberini bize göndermezdi.. peki kuran yetseydi SENCE neden peygamber efendimiz okadar sıkıntı çekti,bu uğurda neden binlerce insanın kanı döküldü...yani bizler herşeyi kalkıp kuranda ararsak ozaman yanılırız...çünki dediğin gibi mesela Allah kuranda bana müzikle ibadet edilmez diye bişey söylememiş.. peki ozaman bu kuranda olmadığı için sazlı türkülü şeyi kalkıp ibadet olarak kabul etmemİz anlamına gelmiyor..benim asıl cevap vermek istediğim husus ise yazdığın şu yazıyadır:''

Herkes sadece kendisinin Kuran dışı kaynaklarına inanıyor, başkalarının Kuran dışı kaynaklarına ise inanmıyor, güvenmiyor!
Dolayısıyla, tek ortak kaynağımız Kuran’dır. Bu nedenle, mümkünse kanıtlar da Kuran’dan olsun lütfen.

Tartışma, polemik için değil bilgilenmek, bilgilendirmek için yazdık sadece.'''

şimdi ben senin kuran dışı kaynaklarına itibar edicem..senin kuran dışı kaynakların kim olabilir hz.ali as ve ehli beyt as değilmii? ben bunlardan gelen bütün hadislere gönülden bağlıyım..şimdi sen bana HZ.ALİ AS VE EHLİ BEYT İMAMLARININ BU KONUDAKİ SİZLERİ DESTEKLEYEN HADİSLERİNİ BANA BURADA KAYNAĞIYLA YAZ BEN KABUL EDİCEM..

BAK SIFFİN SAVAŞINDA MUAVİYENİN ORDUSU MIZRAKLARININ UCUNA KURANI KERİM SAYFALARI GEÇİREREK HZ.ALİ AS IN ORDUSUNA KARŞI HUCUM ETTİKLERİNDE HZ.ALİ AS ORDUSU KURAN SAYFALARINI GÖRÜNCE SAVAŞMAKTAN VAZGEÇTİLER... AMA HZ.ALİ AS ORADA NE BUYURDU? DEDİKİ ORDUSUNA '' ONLAR KAĞITTAN BAŞKA BİŞEY DEĞİLERDİR ASIL KONŞAN KURAN YANİ NATIK OLAN KURAN BENİM'' ..BURADA HZ.ALİ AS IN NE ANLATMAK İSTEDİ GÜN GİBİ AŞİKARDIR..

PEYGAMBER EFENDİMİZ VEFAT ETMEYE YAKIN ASHABINDAN KAĞIT KALEM İSTİYEREK VASİYET YAZMAK İSTEMİŞTİR... AMA ORADA BULUNAN 2.HALİFE ÖMER BUNA İTİRAZ EDEREK BU ADAM HAŞAA SAYIKLIYOR KURAN BİZE YETER DİYEREK PEYGAMBERİN VASİYET YAZMASINA ENGEL OLMUŞTUR..EĞER ÖMERİN DEDİĞİ GİBİ KURAN SADECE BİZE YETSEYDİ PEYGAMBER EFENDİMİZ HADİSİNDE '' SİZİN ARANIZDA İKİ DEĞERLİ EMANET BIRAKIYORUM, BİRİ KURAN DİĞERİ İSE EHLİ BEYTİMDİR, BU İKİSİNE SIKI SIKIYA SARILIRSANIZ ASLA YANLIŞ YOLA SAPMAZSINIZ'' BUYURMUŞTUR..EĞER SADECE KURAN YETSEYDİ PEYGAMBER EFENDİMİZ EHLİ BEYTİ BİZE EMANET BIRAKMAZDI..SADECE KURANA SARILIN DERDİ...,

O YÜZDEN BİZ MÜSLÜMANLARIN EN BÜYÜK KAYNAĞI ÖNCE KURAN SONRA İSE PRYGAMBER EFENDİMİZ SAA VE EHLİ BEYT AS DAN GELEN HADİSLERDİR..

SELAMETLEE
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

subay76 yazdı:SEVGİLİ ALİ MUHSİN KARDEŞİM.. BURADA YAZDIĞIN ŞEY SAZ ÇALMAK TEF ÇALMAK FELAN BUNLARIN HİÇ BİRİSİ EHLİ BEYT İMAMLARIYLA ALAKASI BİLE OLMAYAN ŞEYLERDİR..BUNLAR SADECE ALEVİ YURTTAŞLARIMIZIN KÜLTÜRÜDÜR...BUNUN BAŞKA AÇIKLAMASI YOKTUR... BUNLAR KESİNLİKLE NAMAZ NİYETİYLE YAPILAN ŞEYLER DEĞİLDİR..ÇÜNKİ FORUMDA OKUYORUM ADAM YAZMIŞKİ: NAMAZ DA BELLİ ŞEKİL YOKTUR ÖNEMLİ OLAN NİYETTİR YANİ SAZ DA ÇALINABİLRİ TEFDE.. BÖYLE BİŞEY OLAMAZ.. SAZ ZATEN ARAP KÜLTÜRÜNDE YOKTU..TEF İSE DOĞRUDUR ARAPLARIN ÇALGISI AMA BU DEMEK DEĞİLDİR Kİ BUNU EHLİ BEYT AS KULLANMIŞTIR..TEF ALETLERİ O ZAMANIN MEYHANELERİNDE İÇKİCİ FUHUŞ YAPAN İNSANLARIN ORTADA KADINLARI OYNATMAK İÇİN ÇALDIRDIKLARI BİR ALETTİR..YANLIŞ HATIRLAMIYORSAM HZ.ALİ AS İLE MUAVİYE NİN BİR SAVAŞINDA MUAVİYENİN ORDUSU TEF ÇALARAK EYLENMİŞLERDİR..O YÜZDEN BUNLARI VE BUNUN GİBİ ŞEYLERİ ALEVİLİK ALTINDA HZ.ALİ AS SEVGİSİ, EHLİ BEYT AS SEVGİSİ ALTINDA BUNLARI AKSETTİRMEK O YÜCE ŞAHSİYETLERİN BAŞKALARININ GÖZÜ ÖNÜNDE DEĞERİNİN DÜŞMESİNE NEDEN OLUR..ÇÜNKİ CAHİL BİR İNSAN ŞÖYLE DÜŞÜNE BİLİR, YA BUNLAR ALEVİ DEĞİLLERMİ EĞER BUNLARI YAPIYORLARSA DEMEKKİ HZ.ALİ AS DA BUNLARI YAPIYORMUŞ VS VS DAHA NİCE ŞEYLER İNSANLARIN AKLINA GELEBİLİR..O YÜZDEN EHLİ BEYT AS IN YAPMADIKLARI ŞEYLERİ ONLARA İTAFETMEK GÜNAHTIR..BU YÜZDEN BU KONULARDA BİRAZ DİKKATLİ OLUNMASI GEREKİR... KÜLTÜR FARKLI ŞEY DİN FARKLI ŞEY...

SELAMETLE..
Sevgili Subay kardesim

Zannedersem beni birisiyle karistirdiniz....Saz calmak elbette bir kültürdür Sanattir Müziktir ,ancak bunu "Dini ibadet" diye ortaya sunanlarin hata yaptiklarini acikliyoruz.Sahsen ben Saz calinmasina karsi degilim, ancak bazilari Saz Aletini birer arac olarak kullanip Aleviligi carpittiklarini görmekteyiz ,Tabiki Saz calinir Deyisler Beyitler söylenilir bunu yaparkende Gercek olan Hak olan sözler söylenilir ..örnegin bazilari vardir ...zing zing zing " Namaz Oruc neyimize,miracta kirklari gördüm ya dost ya dost ..." gibi sözler söyleyerek Aleviligi Saz araciligi ile carptiklartina sahit oluyoruz ,Sahsen ben buna karsiyim ...Saz bir Muzik Aletidir Sanattir ,Dinle alakasi olmadigi gibi arz ettiginiz gibi Kültürdür..Bazilari bunu kötüye kullanarak sanki Hz.Imam Ali (as) min elinde Zülfikar degilde Saz varmis gibi hareket ederek olayi carpitmaktalar ....Yukardaki yaziniz bana yönelikmi yoksa baskasiylami karistirdiniz bilmiyorum ,eger karistirmis iseniz olabilir, arada bir böyle seyler oluyor bu nedenlede Size asla kizmam darilip gücenmem ..sayet bana yönelikse cevap verdigimi saniyorum :))
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
subay76

Mesaj gönderen subay76 »

sevgili ali muhsin kardeşim..yazınıza tekrar baktım..

''Ehlibeyt, Saz (Türkmenlerin müzik aleti) çalmamış olabilir ama Tef (Arapların müzik aleti) çalmış olabilir.''

şu yazıyı sizmi yazmışsınız yoksa 1alevi arkadaşmı...çünki senin yorum kısmında baktım...herhalde ben yanlış görmüşüm sen sadece 3 nokta ile 1alevi arkadaşın diyaloglarını vermişsin ben de dikkat etmemişim senin yazdığını zannettim...neysee sonuçta yazımın başındaki ali muhsin i silip 1alevi yazarsam bu iş hall olucak... kusura bakma hakkını helal et...
ali muhsin

Arada bir olur böyle yanlisliklar ,sen üzme tatli canini.sende hakkini helal et
------
subay76

Mesaj gönderen subay76 »

helal olsun be abim...
umitaktas

Mesaj gönderen umitaktas »

ali muhsin yazdı:örnegin bazilari vardir ...zing zing zing " Namaz Oruc neyimize,miracta kirklari gördüm ya dost ya dost ..." gibi sözler söyleyerek Aleviligi Saz araciligi ile carptiklartina sahit oluyoruz ,Sahsen ben buna karsiyim ...
bunca yıldır bu saz kültürünün icindeyim.senin bahsettiğin bu sözler hiçbir deyişte yoktur. zaten hiç bir deyişte böylesine uyduruk sözler yoktur.bunları kafandan uydurduğun belli oluyor. ehlibeyt ve imamlar sazlar eşliğinde de anılabilir. bunun dinle çelişen bir yönü yoktur. sorun sizin zihniyetinizdedir.mesela bir alevi deyişi der ki, "kimi sevap için kabeye varır, kabe kapınızda bilmezmisiniz." bu deyişlerin nesi dine aykırı. bilakis alevi cemlerindeki zakirlerin söylediği demeler bizzat islamın özüdür. orda dine aykırı bir unsur yoktur. kısacası sen ehlibeyti cami de an, bırak da gerçek aleviler de cemevlerinde saz ve deyişlerle ansınlar.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

umitaktas yazdı:kısacası sen ehlibeyti cami de an, bırak da gerçek aleviler de cemevlerinde saz ve deyişlerle ansınlar.
ehli beyti anmak her yerde olabilir misafir odasındada işyerindede anabilirsin sorun bu değilki sorun alevilerin ibadeti temel ibadeti nasıl olmalıdır cemevinde yapıldığı gibimi camide yapıldığı gibimi sorun budur siz burayı kavramaya çalışın mesela
Hz.Ali ibadetini nerede nasıl yapıyordu
İmam Hasan nasıl yapıyordu İmam hüseyin yada 12 imamlar ibadetlerini nasıl yapıyorlardı bence bu noktaları konuşmalıyız bizim ölçümüz ehli beyt olmalıdır herkesin kafasına göre alevilik icat ederse işte günümüzde nasılsak öyle oluruz bölük pörçük
ali muhsin

umitaktas yazdı:
ali muhsin yazdı:örnegin bazilari vardir ...zing zing zing " Namaz Oruc neyimize,miracta kirklari gördüm ya dost ya dost ..." gibi sözler söyleyerek Aleviligi Saz araciligi ile carptiklartina sahit oluyoruz ,Sahsen ben buna karsiyim ...
bunca yıldır bu saz kültürünün icindeyim.senin bahsettiğin bu sözler hiçbir deyişte yoktur. zaten hiç bir deyişte böylesine uyduruk sözler yoktur.bunları kafandan uydurduğun belli oluyor. ehlibeyt ve imamlar sazlar eşliğinde de anılabilir. bunun dinle çelişen bir yönü yoktur. sorun sizin zihniyetinizdedir.mesela bir alevi deyişi der ki, "kimi sevap için kabeye varır, kabe kapınızda bilmezmisiniz." bu deyişlerin nesi dine aykırı. bilakis alevi cemlerindeki zakirlerin söylediği demeler bizzat islamın özüdür. orda dine aykırı bir unsur yoktur. kısacası sen ehlibeyti cami de an, bırak da gerçek aleviler de cemevlerinde saz ve deyişlerle ansınlar.
Arkadasim ..yazilari Dikkatlice okumadigin gibi olaya yine paldira palas girmeye devam ediyorsun.Daha evelki yazilarimda Saz aletinin bir kültür oldugunu ve Saz calinmasina karsi olmadigimi belirtmistim ancak Bazilarinin Sazin arkasina saklanip Sözleri yorumlari ile Aleviligi carpittiklarina ve hatta Dinle alay ettiklerini ve bazi Ritüllerin Sözde " Alevi ibadeti" diye Toplumumuzun karsisina cikarmlarinada karsi oldugumuzu defalarca beyan etmistik ! Eskiden bolca sözde " Geceler " tertipleniyor ve bolca Asiklar geliyordu ve hemen hemen her asik Saziyla sözüyle Dini asagiliyor ve her mola verdiklerinde Bektasi Fikralari anlatarak Dinle Alay ettikleri gibi Namazi orucu alaya alip Dalgalarini geciyorlardi .Bilmem sen ozamanlari bilirmisin ? Örnek veridigim o Sözleri halen söyleyenler var .ama nedense sen bunlari göremedigin gibi inat edip duruyorsun ..yasin cok genc olsa gerek, ama bir laf vardr hani " sen giderken ,ben geliyordum " ayriyetten Ben Ozanlara Saygiliyim yeterki ( Pir Sultan Abdal ) gibi Saziyla Sözüyle gercekleri hakikatleri dile getirsin ,sayet bir Saz asigi Saziyla sözüyle Aleviligi carpitip Dinle alay ediyorsa bizdende asla saygi beklemesin ! Bakiniz burda bu Forumdada bir Ozanimiz vardir Onun Deyislerini bir okuyunuz,Biz istiyoruzki Ozanlarimiz böyle olsun ! Saz Calmak Kültür oldugu gibi Dinlede alakasi olmadiginida yazmak isterim.
------
derya

Mesaj gönderen derya »

Demişsiniz ki : Aleviler, 5 vakit namaz kılan, 30 gün ramazan tutan, kadını ile erkeğini ibadette ayıran, kadını horlayan, çarşafa büründüren, ücret karşılığı fahişeliği savunan (Muta Nikahı) bir Ali’ye inanmazlar

Peki cevap verin o zaman;
1) 5 vakit namaz farz değil mi?
2) Ramazan ayına ulaşan , o ayı oruçlu geçirsin ayetinden haberiniz yok mu?
3) Kadınla erkek nasıl bi artada ibadet yapar? Siz nefsinizi bu kadar nasıl temizlediniz? 14 masumdan biri misiniz yoksa?
4) Mut'a nikahı peygamberimiz s.a.a zamanında yapılırdı ömer yasakladı bunu, Allah buna izin vermiş siz nasıl fahişelik olarak niteliyorsunuz?

Demişsiniz ki :Günümüzde Şiiler 5vakit namaz kılan, 30 gün ramazan tutan. Kara çarşafı, şeriat kurallarını uygulayan bir Ali’ye inanmaktadır.
Alevi-Bektaşi İnancında ise Hz. Ali, KIRKLAR İNANCIN’DA yerini bulan, kadın ve erkek karışık ibadet ettirren, halka namazı kılan, engür ezip içen,, Hz. Muhammed ile semah’a giren, kahraman, hoşgörülü masumun, mazlumun yanında bir Ali’ye inanmaktadır…

Cevap verin lütfen;
1) Ayetlerde kadınların evde oturmasını söylüyor, seslerine bile dikkat etmeleri söyleniyor ki kalbinde hastalık olanlar ümitlenmesin diye.
Hz.Alinin bir komşusuna sormuşlar : Hz.Alinin kızı Zeynebi tanıyor musun diye? Demiş ki: yirmi senedir Hz.Aliye komşuyum.Zeynep adlı bir kızı olduğunu duydum .Ancak değil kendisini .şimdiye dek ne sesini duydum ne de gölgesini gördüm.;

pardon ama siz hangi Ali'yi örnek alıyorsunuz?

2) Hz.Muhammed s.a.a ne zaman semah yapmış ?
subay76

Mesaj gönderen subay76 »

sevgili derya ...sana bişey dicem..sen araştırmacı bir insanmısın yoksa ölesine bu işi hobi diyemi yapıyorsun:)))
ya kardeşim sana kimdedi hz.ali as ın her günn içtiğini ..kadınlarla erkeklerin bir ibadet yaptığını..? bak güzel kardeşim hz.ali as ın adını kullanarak çıkan sayısız dini görüş vardır tamammı..sen kalkıp bunu bütün şii lere ,alevilere ,bektaşilere isnat edemezsin..bak GÜNÜMÜZDE HZ.ALİ AS I EN İİ YAŞAYAN VE UYGULAYAN KLAR CAFERİ-ŞİA LARDIR..ÇÜNKİ HZ.ALİ AS VE ONUN EVLATLARINA TABİ OLMUŞTUR BUNLAR...SEN YOK ALEVİLİKTE BU VAR YOK BEKTAŞİLİKTE BU VAR DİĞİP BUNLARIN HEPSİNİ KALKIP HZ.ALİ AS SEVEN İNSANLARIN TÜMÜNE MAL EDEMEZSİN..

BAK BEN SANA ŞİA LIKTAKİ HZ.ALİ AS ANLAYIŞINI YAZIYIM..
HZ.ALİ AS PEYGAMBERDEN SONRA ALLAHIN 1. HALİFESİDİR..
HZ.ALİ AS İLİM KONUSUNDA BÜTÜN ASHAPTAN DAHA YÜCEDİR..
PEYGAMBERİN KARDEŞİDİR, VASİSİDİR,HALİFESİDİR.
HZ.ALİ AS KABEDE DOĞAN TEK İNSANDIR..
HZ.ALİ AS NAMAZ KILAN .ORUÇ TUTAN ,HACA GİDEN,ZEKAT VEREN , CAMİYE MESCİTE GİREN ORADA İBADET EDEN BİR İNSANDIR..KISACASI ALLAHIN KURANDA BUYURDUĞU EMİRLERİ HARFİYEN YERİNE GETİREN EMİRÜL MÜMİNİN DİR..
ALLAHIN KURANDA TERTEMİZ KILDIĞI VE SEVMEYİ İNSANLARA FARZ KILDIĞI İNSANDIR..
HZ.ALİ AS KONUŞAN KURAN İDİ..

PEYGAMBERİN YAPTIĞI HERŞEYİ YAPAN ONUN İZİNDEN GİDEN AYNI NURDAN OLAN KARDEŞİDİR..
VE HZ.ALİ AS IN ŞİA LARI ONUN PEYGAMBERİN VE ONUN EHLİ BEYTİ YOLUNDA GİDEN İNSANLARDIR..ŞİA LAR PEYGAMBERİN SÜNNETİNE BAĞLI OLANA İNSANLARDIR..DİKKAT EDİN ŞİALAR PEYGAMBERİN SÜNNETİNE UYARLAR .KALKIP SAHABENİN SÜNNETİNE UYMAZLAR..

YAZINIZIN SONUNDA İSE ''

Cevap verin lütfen;
1) Ayetlerde kadınların evde oturmasını söylüyor, seslerine bile dikkat etmeleri söyleniyor ki kalbinde hastalık olanlar ümitlenmesin diye.
Hz.Alinin bir komşusuna sormuşlar : Hz.Alinin kızı Zeynebi tanıyor musun diye? Demiş ki: yirmi senedir Hz.Aliye komşuyum.Zeynep adlı bir kızı olduğunu duydum .Ancak değil kendisini .şimdiye dek ne sesini duydum ne de gölgesini gördüm.;

pardon ama siz hangi Ali'yi örnek alıyorsunuz?

2) Hz.Muhammed s.a.a ne zaman semah yapmış ?

BUNLARAIN CEVABI ÇOK KOLAY ..BİRİNCİ SORUNUN CEVABI BİZLER YUKARIDA BELİRTTİĞİM HZ.ALİ AS A İNANIYORUZ..
İKİNCİ SORUNA CEVAP İSE KESİNLİKLE PEYGAMBER SEMAH YAPMAMIŞTIR..BUNLAR SADECE ALEVİ KARDEŞLERİMİZN KÜLTÜRLERİDİR BUNADA SAYGI DUYMAK GEREKİR..SENİN DİNİN SANA .ONLARIN DİNİ ONLARA...

CEVAPLARINI ALMIŞSINDIR UMARIM..

AMA BEN SENİN YUKARIDA YAZDIĞIN AYETİ ,PEYGAMEBRİN EŞİNİN NASIL HİÇE SAYIP ALLAHIN HÜKMÜNE NASIL KARŞI GELDİĞİNİ SÖYLEDEN GEÇEMEYECEĞİM...EVET KURANDA DOĞRUDUR GEÇER O ŞEKİLDE..PEKİ NEDEN SİZİN MÜMİNLERİN ANNESİ DEDİĞİNİZ PEYGAMBER EFENDİMİZİN EŞİ AYŞE NEDEN CEMEL SAVAŞINDA EVİNDE ORTURMADI..OSMANIN KANININ İNTİKAMINI ALACAĞIM DİĞER HZ.ALİ AS SAVŞ AÇTI..BU NASIL KADIN OZAMAN ..NERDE GÖRÜLMÜŞ BİR KADININ SAVAŞ MEYDANLARINDA SAVAŞTIĞI...ODAKİ PEYGAMBER EŞİ..

SIRF HZ.ALİ AS OLAN KİNİ SEBEBİYLE DİĞER SAHABLERİDE HZ.ALİ AS KIŞKIRTARAK O İLİM ŞEHRİNE HZ.ALİ AS A SAVAŞ AÇMIŞTIR..SÜNNİ LER DE BUNDA YİNE AYŞEYİ HAKLI ÇIKARARAK DİYORLARKİ:'' AYŞE ORADA İLİM SAVAŞI VERDİ'

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön