Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
subay76

Re: Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Mesaj gönderen subay76 »

YA SEN KİM ALİ KİM? YA ALİ DEYİNCE ALEM DURUR .. SEN GELİP İLİM ŞEHRİ ALİ YE DÜŞMANLIK BESLEYİP ONUNDA SAVAŞIYORSUN...

ÖNCELİKLE VERDİĞİNİZ AYETİ HADİSİ KENDİNİZ UYGULAYIN DAHA SONRA GELİP BURADA ŞİA YA ALEVİYE BEKTAŞİYE LAF ATIN...
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

subay76 yazdı:..SÜNNİ LER DE BUNDA YİNE AYŞEYİ HAKLI ÇIKARARAK DİYORLARKİ:'' AYŞE ORADA İLİM SAVAŞI VERDİ'
Aysenin, Imam Hasan (as) min Müberek bedenini Dedesi Resullahin yanina gömülmesini engelemesi ve Imam Hasan (as) min Tabudunu oklatirmasida galiba Sünnilere göre " ilim " olsa gerek ...

Ayrica Derya Kardesimiz Bizim Peygamberden sonra 12 Imamlara yöneldigimizi ,Hz.Fatima (as) Zeyneb (as) gibi Yüce Kahraman kadinlarini ihya ettigimizi ve onlarin Ameli ile Amel ettigmizi ögrenememis. Saz Semah gibi unsurlarinda sadece ve sadece Kültürel bir yapi oldugunuda bilmesi gerekir...Bazilari Alevilerle ugarsacaklarina kendi iclerindeki Celiskilere baksalar daha iyi ederler derim.

Ayrica Subay kardesim. Bektasiler Siilere Düsmandirlar Yaptiklari Ameller ise hic biri Ehli Beytin Ameli ile uyusmuyor.
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
subay76

Mesaj gönderen subay76 »

ali muhsin abim ,,forum olduğu için pek fazla açık konuşamıyorum ...ama bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.. selametlee
derya

Mesaj gönderen derya »

subay76,
"sevgili derya ...sana bişey dicem..sen araştırmacı bir insanmısın yoksa ölesine bu işi hobi diyemi yapıyorsun:)))" yazmışsınız sonundaki gülümseme işaretiyle dalga geçmeye mi çalıştınız acaba?..Neyse, ben araştırmacı bir insanım bu başlığı görünce açtım okudum, ilk yazan "herat" isimli arkadaş bunları yazmıştı.Ben ona sordum bu soruları, ayrıca siz "ümmilerin annesi ayşe dediğiniz" şeklinde cümleyle başlayıp yine bir şeyler yazmışsınız ben böyle bir cümle kullanmadım!!! Ümmilerin annesi dünya ve ahiret kadınlarının en üstünü Hz.Fatima s.a'dır. Yazdığım bir iki cümleyle benim ne olduğumu bilmeden etiketleyemezsiniz...Yazdıklarınızı ben zaten biliyorum benim yazdıklarım sadece herat isimli arkadaşaydı, diğer sayfaları okumadan yazmıştım belki orada cevap verilmiştir ama aleviler oruç tutmaz karışık ibadet eder diyenlerin kendisi böyle yapıyor olabilir , bütün aleviler böyledir şeklinde sağda solda konuşmasınlar lütfen!
derya

Mesaj gönderen derya »

ali muhsin,

""Ayrica Derya Kardesimiz Bizim Peygamberden sonra 12 Imamlara yöneldigimizi ,Hz.Fatima (as) Zeyneb (as) gibi Yüce Kahraman kadinlarini ihya ettigimizi ve onlarin Ameli ile Amel ettigmizi ögrenememis. Saz Semah gibi unsurlarinda sadece ve sadece Kültürel bir yapi oldugunuda bilmesi gerekir...Bazilari Alevilerle ugarsacaklarina kendi iclerindeki Celiskilere baksalar daha iyi ederler derim."" demişsiniz, benim neyi öğreip öğrenemediğim hakkında nasıl böyle bi yorum yapyorsunuz anlayamadım??? ben aleviyim ya da değilim gibi bir cümle de kullanmadım ben kimim acaba ki kendi içimdeki çelişkiye bakmalıyım? Anlamak istediklerinizi anlayıp yorum yapmışsınız! Ben sadece başlığı açan arkadaşa sormuştum o soruları...
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Araya girmek istiyorum. Yazılanlar arasında yine Kırklar Masalı gözüme çarptı.
Vallahi sıkıldım ben bu muhabbetten. İspatsız, delilsiz, mitolojik hikayelerle, masallarla din mi olur? Komedi!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
subay76

Mesaj gönderen subay76 »

ya derya kardeşim bak eğer sen forum da birine cevap veriyorsan ise onun yazısını yorumun yukarısında ''ALINTI'' KISMINA BASARAK kime cevap verecek isen orada abelirtmen gerekir..senin yazını okuyan her kes senin sünni biri olduğunu zanneder..
ali muhsin

Derya Kardes

Yazilariniza tekrar baktigimda kime yazdiginiz,kime cevap verdiginiz belli olmadigi gibi, bu konuda yanlis anlasilmalara neden oluyor .birine cevap veya soru sormak istediginizde "Alinti" bölümüne tiklar o kisiye yönelik soru veya cevap yazabilirsiniz böylelikle yanlis anlasilmalarda ortadan kalkmis olur .
------
derya

Mesaj gönderen derya »

Alıntı yapmıştım ama tamamını değil, alıntı sahibi zaten bilir yazdığını değil mi niye kızıyorsunuz yahu .((
ali muhsin

derya yazdı:Alıntı yapmıştım ama tamamını değil, alıntı sahibi zaten bilir yazdığını değil mi niye kızıyorsunuz yahu .((
Yok Kardes ne kizmasi kizmiyoruz ,sadece nasil "Alinti "yapilacagini aciklamak istedik .olurmu öyle birsey ufak sey icin kizilirmi .
------

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön