Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
beyazgül12

Re: Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Bu siteye her girdiğimde kendi kendime acaba birgün benim köyümde de bir İmam Ali (a s )mescidi olduğunu yada yapıldığını görürmüyüm bir gün bende günde 5 defa kendi köyümde Aliyyen Veliyullah diye okunan ezan sesini duyarmıyım diye düşünmeden edemiyorum. Ezanda bu sesi(Aliyyen Veliyyullah ) duyanların çok şanslı olduklarını düşünüyorum.Eğerki bir insan ne olursa olsun eğer araştırmazsa hiç kimse ona yardım edemez. Anadoludaki Alevi köylerindeki insanların genelinin durumunun çok vahim olduğunu ve bir meçhule gittiklerini düşünüyorum. İstanbul da da gidiyorsunuz bir cem evine (bulgar göçmenleri bektaşiler ) orada kitap dağıtıyorlar (Kur -an Tefsiri ) yazarı sunni olduğunu zaten açıklıyor kitabın başında. Başka bir cem evine gidiyorsunuz oraya da Alevilerin diye gidiyorsunuz orada dağıtılan ücretsiz kitaplar var dua kitabı türbe tanıtıcı kitaplar bunları da açıp bakıyorsunuz Alevilikle alakası yok bana göre bu küçük küçük satılan dua kitaplarında en büyük yanlış 14 masumların (a s) isimleri ne yapmaya çalışıyorlar Allah tan (a c )hiç mi korkmuyorlar .Bizim Alevi halkımız yeterince kandırılmadı mı yeterince dalga geçilmedi mi ,Alevilere yapılan bu kadar katliamlar yetmiyor mu Alevileri tamamen dinsiz mi bırakmaya çalışıyorlar neden bizim köylerimize kendi mezhebimizi (Caferi ) öğreten alimler göndermiyorlar bizlerden ne istiyorlar Ne olur sesimizi birileri duysun Ailemiz bile dedelere inanıyor da bize inanmıyor.Her karşı çıkana ve Her şiilik ve Alevilik farklı şeydir diyene inat Anadolu daki Aleviyim diyen insanların tuttukları yol farklıdır bunun adıda apaçık Bektaşiliktir. Şiilikte Hz Ali (a s )taraftarlığıdır Alevilik te .Bizlere cem evlerinde beş pamağınıza secde edeceksiniz diyen dedeleri Allah tan korkmalarını bilmiyorlarsa öğrenmelerini tavsiye ediyorum kalbim öfkeyle dolu ama bunu burada açığa vurmakta istemiyorum...Allah ın salat ve selamı Peygamber (s a a ) Ehlibeytine ve bu yolda mücadele verenlere olsun....
abcv

Re: Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Mesaj gönderen abcv »

ali muhsin yazdı:Arkadaslar...Su "bir bektasiye" ne söylenirse, ne anlatilirsa, Bostur Bostur Bostur ..adamin bir kere Kafasi Betonlastigi gibi Bizim yazilarimizi ,Bizim Sözlerimizi kopyalayip bize karsi kullaniyor,kelime hazinesi yetersiz , birde Bozuk Plak gibi ayni seyleri tekrar edip duruyor,Orucu inkar ediyor Namazi inkar ediyor Ehli Beyt Hükümlerini inkar ediyor ( Tabi Kurnazlik yaparak Halka Namazindan,uyduruk bir Buyruktan söz ediyor ) Ehli Beyt Hadislerini yok biliyor ,onlarin Hadislerini bile kendisi uygulamadigi gibi birde Cikarinca bize karsi kullaniyor...Bazi seyleri ortaya döktügümüzde Saskinliktan ne yazacagini ne ekleyecegini bilmeden konuyla alakasiz seyler ortaya sunup Dikkatleri baska yerlere cekmek icin cirpiniyor..Biz Bugünün Cemevlerinin birer Örgütevi oldugunu acikladigimizda ona nedense Sesi cikmiyor .Bektasi önderinin acikca Diyanet isleri bakani ile Hanefi istihadina göre NAMAZ kildigini gösteren görüntüye hic deginmiyor (kendisini Aptalliga vuruyor ) onun yerine "Halka Namazi Vardir " deyip üstünü kapamaya calisiyor, herseye zittina bir Alternatif sunmaya calisiyor .N.Belagayi acikca Red ediyor, ama inkar ettigi Sözlerden Hadislerden yerine gelirse Utanmadan bize karsi kullanabiliyor .Madem Onlarin sözlerini inkar ediyorsun ne diye onlarin hadislerinden faydalaniyorsun bir kere onlarin sözlerini uygulamiyorsun Bektasiysen Bektasin hadislerini kullan dersek onada mirildanir... is zora girdiginde irkciligida öne sürüyor " Arab kültürü iranci falanca fismancalarla " konuyu saptiriyor .görmek ve isitmek istediginden yana oldugu gibi Acikca gözle görünenlere karsi inatci ve israrci tavirlari oluyor .ona buna satasmayi,vakit öldürmeyi bir marifet biliyor..son sözün kendisinde olmasini istiyorki Patronlarina havasini atsin "bakin son söz benim, Cevap veremediler" gibi ,buda onun Asagilik Kompleksli oldugunu gösteriyor..kendisini hakli göstermek ve Bize Camur atmak icin türlü bahanelerle karsimiza cikiyor ,Yok Minaresiymis yok Kupbesiymmis ,Suriye ,Iran, Arab kültürü vs vs.. buda kendisinin ne kadar irkci bir tavir sergiledigini ve Ehli Beyt derken Alevilik Derken aksine Onlarin adina ,Suud Kraliyet Ailesinin Emevi hanedaninin dilinden konustugunuda acikca gösteriyor...Acikcasi bu kisi Ruh Hastasi, Kompleksli biri ,söz gelimi.. kendisi Bir Misafirlige gittiginde yemegini agzina verilmesini ister daha sonra yedigi yemegin tabagina pisler....Her Bektasi gibi buda ikiyüzlü ,inkarci ,piskin, arsiz,Asagilik kompleksli olan biri .Yalanlarin esiri, Bektasilerin sömürü düzenine hizmet eden Cemevi dedikleri ama gercekte Örgüt evinin sömürücülerinin Avukatligini yapan birisiyle bu gibi konularda tartismak vakit kaybidir ...Simdi bu yazdiklarimizi kopyalaip bize karsi kullanacagi malum sünki verecek cevabi olmadigi gibi Parazit misali sözlerimizdende faydalanip bize karsi kullanabilir ..

3 aralık 2011 de yazı yazmışsınız notumu alıyorum. Allah bize konuşma izni verir de halen bu platform ve sen ve biz kalırsak o vakit güzel bir yanıt vereceğiz inşallâh. Telaş etmeyiniz o vakte kadar.

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön