Nusayriler (Arap Alevileri)

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
Heidar

Re: Nusayriler (Arap Alevileri)

Mesaj gönderen Heidar »

Ya Allah ya sabır...şu konuyu silin Allah için bıktım böyle cahil cühela insanlardan.Bana google diyor ya..Allah AKIL VERSİN SANA.Ben arap alevisiyim ne google ne diyon sen? Sünniler ne oluyor o zaman ? sen nesin sünni misn? yezid uşağı diyim mi sana ?
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Ceri

Eger onlar kendilerine sözde "Arab usagi " diyorlarsa tasassi sanami düstü hem sanane ? ortaligi neden karistiriyorsun ..googlede karsimiza herehangi bir sitede cikar hemen inanalimmi yazilanlara ? senin zaten her konuya muhalif oldugunu bilmezmiyiz !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

Çeri yazdı:İsterseniz google´de aratın ve görün.

Ali Muhsin bilmediğin konularda yorum yapma.Benim şu anda bile bulunduğum internet kafenin sahibi bile Arabuşağı.

Hem sadece Sünniler o kelimeyi kullanmıyor.Aleviler´de Tahtacılarda o tanımı kullanıyor.Ama sanki son yıllarda yavaş yavaş azalıyor gibi.Artık Arap tanımı daha baskın gelmeye başladı.Ama eskiler bu tanımı bilir.
Öncelikle "Fellah" kelimesini açıklamak istiyorum.
"Fellah" kelimesi Arapça bir kelimedir, Türkçesi çiftçidir. Eskiden Aleviler geçimini çiftçilikle, yani topraktan sağlarlardı. Ancak Sünniler Alevileri aşağılamak ve Alevilere hakaret etmek amacıyla kullanmışlardır. Arap uşağı kelimesi ise aynı amaçla uydurulmuş bir kelimedir.

Çeri,
Sabrımızı zorluyorsun, farkında mısın? Ama merak etme Ehlibeyt yolundan gidenler sabırlıdır ve bizlerde sabırlıyız.
Asıl sen birşey bilmediğin konularda yorum yapma. Senin bir Alevi olduğundan bile şüphe etmeye başladım, çünkü Sünnilerin Alevilere hakaret etmek için kullandıkları kelimeleri ısrarla kullanmaya devam ediyorsun.

Heidar kardeşim,
Senden sakin olmanı rica ediyorum.
Çeri, Alevi-Caferi kardeşlerimizle aramıza fitne sokmaya çalışıyor. Bu oyunlara gelme kardeşim.
En son Mekzun tarafından 07 Nis 2011, 08:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
ali muhsin

Mekzun yazdı: Çeri,
Sen bu kelimeleri kullanarak bizi üzdün ve kardeşlerinin kalbini kırdın. Bu arada sabrımızı da zorluyorsun, farkında mısın? Ama merak etme Ehlibeyt yolundan gidenler sabırlıdır ve bizlerde sabırlıyız.
Asıl sen birşey bilmediğin konularda yorum yapma. Senin bir Alevi olduğundan bile şüphe etmeye başladım, çünkü Sünnilerin Alevilere hakaret etmek için kullandıkları kelimeleri ısrarla kullanmaya devam ediyorsun.
.
Cerinin bazi yazilarina dikkat ederseniz neyi ve kimleri savundugunuda anlarsiniz ! ve böylelikle Alevi olmadiginida görürsünüz !! neyse bir tip veriyim C C C
------
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

ali muhsin yazdı:
Cerinin bazi yazilarina dikkat ederseniz neyi ve kimleri savundugunuda anlarsiniz ! ve böylelikle Alevi olmadiginida görürsünüz !! neyse bir tip veriyim C C C
ali muhsin kardeşim,
Uyardığın için tşk. ederim. Şüphelenmekte haklıymışım, şimdi çeri'nin Alevi olmadığına kesin kanaat getirdim. Bu tür fitnecilere karşı dikkatli olmak lazım. İletimi de düzelttim.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

ali muhsin yazdı:Ceri

Eger onlar kendilerine sözde "Arab usagi " diyorlarsa tasassi sanami düstü hem sanane ? ortaligi neden karistiriyorsun ..googlede karsimiza herehangi bir sitede cikar hemen inanalimmi yazilanlara ? senin zaten her konuya muhalif oldugunu bilmezmiyiz !
Sadece sizlerin cehaleti ve mezhep taasubunu anlamakta zorluk çekiyorum.Bence sen Ortaçağ´da yaşıyorsun.Ben Muhalifsem muhalifim.Senin benim gözümde Amerika´da Kuran yakan rahipten bir farkın yok.

Ben kendimi bildim bileli durum anlattığım gibi.Ama Hatay biraz farklı.Hatay´a hoş görü şehri diyorlar.Ama halk arasında benim anlamakta bile zorlanacağım bir ayrım vardı.

Ben doğup büyüdüğüm şehrin kimliğine, kent kültürüne sahip çıkıyorum o kadar.
Askerdeyken Ramazan´da kerebiç yiyememiştim.Asker´den dönünce bu sene Ramazan´da kerebiç yiyemedim diye Ramazan biteli aylar olmasına rağmen kerebiç aldırtmıştım.Kerebiçte Mersin´de adı Ramazanla bütünleşmiş bir Arap tatlısıdır.Orkaokul son sınıftayken yanımda oturan bir Malatyalı Alevi arkadaşımın hiç kerebiç yemediğini öğrenmiştim.Ben buna çok şaşırmıştım, hayret etmiştim.Mutlaka yemesi gerektiğini(Mersin´de yaşıyan biri olarak) söylemiştim.Daha sonra sorduğum zaman o arkadaş babasına kerebiç alalım dediğini babasının ise "Şimdi olmaz Ramazan bitsin o zaman alırız." dediğini söylemişti.
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

ali muhsin yazdı:
Mekzun yazdı: Çeri,
Sen bu kelimeleri kullanarak bizi üzdün ve kardeşlerinin kalbini kırdın. Bu arada sabrımızı da zorluyorsun, farkında mısın? Ama merak etme Ehlibeyt yolundan gidenler sabırlıdır ve bizlerde sabırlıyız.
.
Yörük kelimeside çoğu zaman hakaret ve küçümsemek için kullanıldı.Hatta Yörük kökenli köylüler bile Yörükleri küçük gördüler.Ama ben hiç zaman bundan gocunmadım atalarım yüzyıllar önce yerleşik düzene geçmiş olmasına rağmen kendimi Yörük olarak görüyorum.
Köylülüğümü´de inkar etmiyorum.Hatta eskiden Araplar Mersinin köylerinden ve ilçelerinden gelenleri köylü diye küçümserlermiş.

Alevi olup olmamak önemli değildir.Önemli olan Müslüman olmaktır.Kelime-i Şehadet getiren, ben Müslümanım diyen herkes Müslümandır.Tabi bazı farklılıklarda var.Bu konularda da bütün taraflar birbirlerini incitmeden aydınlatmalıdır.

:lol: Ali Muhsin sen merak etme herhangibi bir karışıklık durumunda Arap kökenli hemşehrilerimiz´de CCC ile birlikte hareket edeceklerdir.Bundam adım gibi eminim.

Özellikle şehir merkezin´de yaşıyanları Hatay´da kiler gibi aşırı Solcu değillerdir.Tabi içlerinden 70´li yıllarda tek-tük aşırı Solcularda çıkmıştır.Ama belki benim ilçemde bile daha çok çıkmıştır.Eskiden Merkez Sağa daha yakınlarmış.91 ve 95 seçimlerinden toplu olarak DYP´ye oy verdiklerini çok iyi biliyorum.(Ahmet Bilyeliden dolayı)
Seçilme şansı olan kendilerinden olan adaya hangi partiden olursa olsun oy verirler.

Ama 99´dan beri belediye başkanı kendilerinden olduğu için CHP´yi destekliyorlar.Ayrıca bunda Merkez Sağın çökmesi nedeniyle AKP yerine CHP´ye kaymalarıda etkili.Tıpkı İzmir gibi.MHP hakkında ise MHP´yi ise haha çok köylü, Yörük partisi olarak görüyorlar.Mersine Orta Anadoludan göçen MHP´ye yakın olan kesimler bile "MHP hep ilçelerden, köylerden aday göstermekle suçluyorlar.

2009´da Mersin Yenişehir İlçesin´de MHP Fellah kökenli bir aday göstermişti.Bunun üzerine AKP Yenişehir´de Yörük-Türkmen aday gösterdi ve MHP´nin oyunu böldü.Ama buna rağmen Yenişehir´de oy arttırdı.Ama zaten kazanamıyacağı belliydi.
ali muhsin

Ceri

Bazi arkadaslarimiz seni Alevi sanmisti,simdi kendi yazilarindada bunu tastik etmis bulunuyorsun.Evet Muhalifsin yola tas komyasini cok severisn ,isin gücün Alevilerle ugarsmak ama kendi kanli tarihinizi aciklayincada hop oturup hop kalkiyorsun,Aleviler hakkinda "Duy-mustum,isit-mistim ,biri bana anlatmis-ti " gibi terimler kulaniyorsun ,damarina basincada hakaretlerini sayorsunki o hakaretlerini sana geri iade ediyoruz ! yani resmen irkcisin ! irkciliklar ise benim nazarimda bozguncudur !!
------
aleviyyun

Mesaj gönderen aleviyyun »

Öncelikle Tüm Eli Beyt yoldaşı kardeşlerime selamlar ve Geçmiş Gadir Hum bayramlarını kutluyorum.

Bir toplum kendini belli isimle çağırıyorsa ve bu ismi benimsemişse başkasının o topluma başka isimler vermesi insancı bir davranış değildir. Yüzyıllardır birileri bize Nusayri der. Ama bizim alimlerimiz hiçbir zaman Nusayri adını kullanmadı. 30 yıl öncesine dek toplumda Nusayri adını kullanmıyordu ama şimdiki nesilden bu Nusayri ismini kullananlar çıkıyor. Fallah ismi daha çok Adana daki Alevi kardeşlerimize verilen bir isimdir. Çİftçi manasındadır ve Aleviler bu isimden utanmaz sorulduğunda "evet fallahım" derler. Çünkü utanmalarını gerektiren bir şey yoktur.

Arap Uşağı kelimesine gelince daha çok ülkücü kesimin bize hitap ediş şeklidir bu... herhalde Çeri isimli arkadaşta o düşünceden geldiği için bu isimde ısrarcı. Size bir şey anlatayım. Askerdeyim ve görev bölgeme yeni teslim olduğumda idari işler subayı yeni gelen askerlere görev dağılımında yapıyordu. Sıra bana geldiğinde nereli olduğumu sordu, ona Hataylı olduğumu söyleyince bana, Arap Uşağımısın diye sordu, ona hayır Arap Uşağı değilim ben Arabım dedim. Tabi verdiğim cevap onun hoşuna gitmedi ayrı bir şey.
neyse.

Demek istediğim hiçbir Arap Alevisi kendisine Arap Uşağı denmesini kabul etmez Çeri arkadaş nerede yaşıyor bilmiyorum; ama sana şunu söylemek isterim belkide Mersindeki Arap Alevileri C C C bu sizin zihniyettekilerle iyi geçiniyor olabilir ama Hataydakiler iyi geçinmez. İyi geçinmez derken çatışırlar babında söylemiyorum birbirlerini sevmezler. Çünkü Hataydaki Aleviler 80 yıllardaki C C C bu zihniyetin sloganını unutmadı "erkekler bıçağa kadınlar kucağa" bu sloganı Aleviler için kullandı senin siyasi fikirdaşların. İşte bu yüzden bu zihniyet Hataydaki Aleviler tarafından sevilmez ve hiç sevilmeyecek.

Selam limenittebe3el hüde....
aleviyyun alevi bilgi kaynağı
alevi680

Mesaj gönderen alevi680 »

ya MEKZUN ve ALEVİYYUN kardeşler size bir sorum olacak arap alevilerindeki tenasüh (reenkarnasyon inancı varmı varsa ahirette cennet ve cehhennem inanacı yok mu ben bazılarını ahireti reddetiğini duydum bana bunu etraflıca anlatırmısınız lütfen

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön