Nusayriler (Arap Alevileri)

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
Çeri

Re: Nusayriler (Arap Alevileri)

Mesaj gönderen Çeri »

Benim Hatay´da en çok şaşırdığım şeylerden biri bizim Fellah, Fellah Arabı, Arabuşağı diye bildiğimiz topluluğa Alevi denmesi ve kendilerinide Alevi diye bilmeleriydi.

Çünkü kente sonradan göçen Alevilerle ve Tahtacılarla hiç karışmazlardı.Sünnilerde Fellahları kendilerine çok daha yakın hissederlerdi.Benim Fellahla evlenen hemşehrim, akrabam var.Ama Aleviyle, Tahtacıyla evlenen hiç yok.

Fellah sözünden´de pek hoşlanmıyorlardı.Ama Adana ve Mersin´de gögüslerini gere gere Fellahız, Arabuşağıyız diyorlardı.Mersin´de kentin ilk yerlileri ve kurucularından oldukları için´de saygıda görüyorlardı.
adsmert01

Mesaj gönderen adsmert01 »

Evet kullandığımız kaynaklar hemen hemen aynı.Fakat bizim ve sizin ayrı isimlerle anılmamamız için bu muhammed bin nusayr konusunu abilerimin dediği gibi halletmemiz gerekir ondan sonra zaten ufak tefek bişiler dışında farkımız kalmıcak ..
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

adsmert01 yazdı:Evet kullandığımız kaynaklar hemen hemen aynı.Fakat bizim ve sizin ayrı isimlerle anılmamamız için bu muhammed bin nusayr konusunu abilerimin dediği gibi halletmemiz gerekir ondan sonra zaten ufak tefek bişiler dışında farkımız kalmıcak ..
Muhammed Bin Nusayr hakkında daha önce konuşuldu. Lütfen konunun 1. ve 2. sayfalarındaki iletilere bakınız.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
Heidar

Mesaj gönderen Heidar »

Reenkarnasyon yok bizde.Oda yanlış.Bu arada çeri denen şahıs...hiçbişey bildiğin yok.Atıp tutuyorsun anca..Bizden hiçkimse kendine arap uşağı demez.Fellah olabilir oda zamanında dağlarda çiftçilikle haşır neşir olduğumuz için öyle ad olarak kalmış.Bizim sizden bir farkımız yok.Aynıyız.Bir arkadaş nusayriler hakkında link vermiş onu indirebilirsiniz.İyi açıklamışlar.
adsmert01

Mesaj gönderen adsmert01 »

Ben 1.ve 2. sayfalarıda tabiki okudum orda m.bin nusayr hakkında bilgi vermişsin mekzun abi.Benim değinmeye calıştığım nokta 3noktanın, bi arada şia kaynaklarındaki iftiraları konuşalım ,sözü..Ben inceledimde böyle birşey göremedm
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Şimdi bana yaptığın hakaret için herhalde site yetkilileri gerekeni yapacaktır.

Ben ilkokulu Arabuşaklarının içinde okudum.Sürekli olarak onlarla içiçeyim.Arabuşağı tanımını benimsediklerini biliyorum.Tabi bizler yüzlerine karşı her zaman Fellah, Arabuşağı demiyoruz ama "Arabuşağımısın?" diye sorsak evet derler.

Ayrıca Mersin´de Lazkiyeli olarak bilinen Sünni Araplarada Arabuşağı denir.Ama onlara Fellah denmez.

Zamanın´da Kavalalı Mehmet Ali Paşa Suriye Valisi oğlu İbrahim Paşada Adana Valisi olur.O toprakları değerlendirmek için oğlu İbrahim Paşa Suriye´den Fellahları getirdir.Hatta fırsatını bulup kaçanlarda olur.Çünkü arazi bataklık ve sivrisinek doludur.Onlar daha önce hiç işlenmemiş topraklarda pamuk ve şeker kamışı yetiştirirler.Zamanla bugün Mersin diye bildiğimiz yerlere doğru dağılırlar boş arazileri çevirip yerleşirler.Sahile bir iskele yapılır ve ticaret için Lübnanlı Hristiyanlar ve Levantenler gelirler.Daha sonra işçi olarak Lazkiyeliler´de gelirler.
Yani Arabuşağı tanımı böyle doğmuştur.
Fellah ise Arapça´da köylü, çiftçi demektir.
Heidar

Mesaj gönderen Heidar »

Sabahtan beri hakkımızda yalan yanlış şeyler yazarak asıl hakareti sen bize yapıyorsun.Hakaret sayılacak birşey söylemediğim gibi söylediğimi iddia ederekte hakkımda iftira atıyorsun.Bize arap uşağı diyerek hakaret ediyorsun.Daha saymamı ister misin? Bide site yetkilileri geekeni yapar diyorsun...Eğer gereken birşey yapacaklarsa o senin hakkında olur.Mümkünse artık bizim hakkımızda birşey yazma daha fazla adımızı kirletmeye çabalama.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Lütfen genel olarak üslubumuza dikkat edelim. Muhatabımızı incitecek hitaplardan kaçınalım. Böylece daha sağlıklı paylaşımlar yapılacağı düşüncesindeyim.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Bence "Arab usagi " kelimesi agir bir kelimedir kimse kimsenin usagi degildir...Tahtacilar kizilbaslar rafiziler bitti simdide Arab usaklarimi cikti ? daha neler duyacagiz kimbilir ..bencede "Arab usagi " kelimesi Hakaret seviyesindedir yani ben su manayi cikarabilirim " Yobazlar gericiler vs " gibi Lütfen bu kelimeyi kullanmayin !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

İsterseniz google´de aratın ve görün.

Ali Muhsin bilmediğin konularda yorum yapma.Benim şu anda bile bulunduğum internet kafenin sahibi bile Arabuşağı.

Hem sadece Sünniler o kelimeyi kullanmıyor.Aleviler´de Tahtacılarda o tanımı kullanıyor.Ama sanki son yıllarda yavaş yavaş azalıyor gibi.Artık Arap tanımı daha baskın gelmeye başladı.Ama eskiler bu tanımı bilir.

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön