Nusayriler (Arap Alevileri)

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
Heidar

Re: Nusayriler (Arap Alevileri)

Mesaj gönderen Heidar »

İnsanların bizleri ne olarak gördükleri beni hiç ama hiç ilgilendirmiyor.

Allah'ı inkar edenler ona zarar veremezler,onun şanına gölge düşüremezler.İnananlar içinde bu sadece kendilerinedir...(Kuran-ı Kerim)

Anlayışın için teşekkür ederim.
adsmert01

Mesaj gönderen adsmert01 »

Heidar kardeşim bende arap alevisiyim ama bizim hakkımızda yıllardır süregelen söylentileri iftiraları biliyoruz.İnternet ortamında da olsa kardeşlerimizle ortak yönlerimizi ortaya cıkarmanın birbirimizi daha iyi tanımanın ne gibi bir fenalığı olabilir ki?Zaten mekzun,aleviyyun ve yeşlyol rumuzlu abilerim(forumlardan biliyorum bu konuda bilgili insanlar) bizi ne kadar güzel ifade etmişken ben caferi kardeşlerimizle muhabbetin sohbetin devam emesi taraftarıyım..Yalnız ben üye olduğum günden beri forumu takip ediyorum,caferi kardeslerim,her ne olursa olsun inançları kendine olan bize zararı olmayan anadolu alevisi kardeşlerimize bize gösterdiğiniz saygıyı çok görmeyin ..Esen kalın..
Heidar

Mesaj gönderen Heidar »

Kardeşim...yaş kaç ?
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

adsmert01 yazdı:,her ne olursa olsun inançları kendine olan bize zararı olmayan anadolu alevisi kardeşlerimize bize gösterdiğiniz saygıyı çok görmeyin ..Esen kalın..
saygı hak edene verilmezse saygıda çürür
onların bizlere vermedikleri söz hakkını biz onlara veriyoruz ama yaptıklarına bakın
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Siz batıl değilsiniz. Siz usuli dine ve fururui dine inanıyor Ehl-i Beyt as Mektebinin kaynaklarını biliyor ve onlardan besleniyorsunuz. Siz de Şiisiniz. Birkaç konu dışında temelde fark yok. Elbette biriiz. Söz gelimi bir olmasaydık bile saygılı olduğunuz sürece, edepli olduğunuz sürece ki öylesiniz sorun yok. Hak edene hakkını teslim etmek gerekir.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

Sevgili heidar kardeşim,
Öncelikle hoşgeldin diyorum. Bu arada bende Arap Alevisiyim.
İletinde "Bizi rahat bırakın" demişsin. Bu sözüne katılıyorum ama bu sözü velayet kardeşlerimize değil, kendilerini sünnet ehli zanneden Sünni cemaate söylemeliydin. Çünkü onlara ne kadar anlatırsan anlat, çok azı hariç, bizi yine de anlamazlar.
Ehlibeyt pınarından birlirlikte içtiğimiz için, Alevi-Caferi kardeşlerimiz bizi tanıması gerekiyordu ve bizde gerekli açıklamaları yaparak kendimizi tanıttık. Bize kardeşleri olarak gerekli saygı ve sevgiyi de gösterdiler.

“İnsanlar bilmediklerinin düşmanıdır.” hadis-i şerifi insanların birbirlerini anlayamadıkları ve tanıyamadıkları için söylendiğine işarettir.

Kardeşime sevgi ve saygılar...
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
Heidar

Mesaj gönderen Heidar »

Ehlen ve sehlen hayyi...

Tabi konuda söylenenlerde bir sakınca yok.Ama bizi bilmelerinin sınırınıda bildiğine inanarak sana güveniyorum...
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

degerli arkadaslar

yasadigim cok uluslu bir devlette bu konuyla ilgili bazi kisilerle dialoglarim tartismalarim olmustu. örnegin biri , Siz Aleviler " Aliye (Hasa) Allah diyorsunuz... " gibi sözler söylediklerinde bu sözlerine karsi cikip En Cahil Alevinin bile bu sözleri söylemedigini acikladim ,sonra Arab Alevileri bunu diyor deyincede yine karsi ciktim ..yani Bazilari Genel olarak Alevileri Damgalamak icin igne deliginden bahaneler aradiklarini görüyoruz ! Bu Forumda Bazi kardeslerimiz Baslangicta bizleride digerleri gibi sanarak, hiddetli bir sekilde yazismalari olmustu ama konusa konusa anlasa anlasa yol birligimizin bir olduguna bir kez daha kanaat getirdik. Sahsen Beni rahatasiz eden "Arab" (Sözcügü )Alevileri olmasidir yani sadece Arab Sözcügünü kullanmadan sadece Alevi Caferi Sii denilse cok iyi olur diye düsünüyorum. yani biride kalkar bende kürt Alevisiyim, cerkez Alevisiyim falanca Alevileriyiz " derse bu parcalanmaya neden olur diyede düsünüyorum . Bence Alevinin Arabi Türkü Kürdü Cerkezi vs olmaz Sonucta Alevi Alevidir Siidir Caferidir .Ali taraftari Ehli Beyt Dostudur ..bilmem anlata bildimmi ..?
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Heidar

Mesaj gönderen Heidar »

İşte...sevgili kardeşim.Benim sinirlendiğim nokta bu.Aslında bizim tek adımız müslüman.Biz nusayri değiliz.Arap alevisi de değiliz.Zaten alevilik müslümanlıktır.Allah hz.Ali nin halifeliği gadir humda ilan edilince demedi mi dininizi kemale erdirdim diye?...Hele hele bazıları arap uşağı der ya..kafa göz dalasım geliyor .Bizim için hz.Ali imamdır vasidir.O Allah değildir.Kendini nusayri diye gösterip o dediğiniz şeyleride söyleyenler var.Onlar provakatördür.Bizden değildir.

Hz.Muhammed dememişmiydi ali hakkında iki grup helak olacak diye..bunu bile bile böyle demek cehenneme atlamak gibi birşey :) Allah akıl versin..
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Heidar can

Bektasilerde kendilerini sözde Aleviyiz diye idia edip Aleviligi carpitiyorlar. benim görüsüm Alevi Toplumunun icinde münafiklarda sizmistir,Alevilgi carpitanlar Provokatörlük yapanlarda coktur ,iste biz bunlari ayiklamamiz gerekir .
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön