Nusayriler (Arap Alevileri)

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
alevi680

Re: Nusayriler (Arap Alevileri)

Mesaj gönderen alevi680 »

BU KONU COK KAFAMI KARISTIRDI CÜNKÜ ÖLEN KİŞİNİN CENNETE VEYA CEHENNME GİRMESİ LAZIM DİYE BİLİYORUM İTİKADIN GERCEK YÖNÜ ANCAK ONA SAHİP OLANDAN İLİNİR O YÜZDEN ACİL OLARAK CAVAP VERİSENİZ SEVİNİRİM
alevi680

ya MEKZUN ve ALEVİYYUN kardeşler size bir sorum olacak arap alevilerindeki tenasüh (reenkarnasyon inancı varmı varsa ahirette cennet ve cehhennem inanacı yok mu ben bazılarını ahireti reddetiğini duydum bana bunu etraflıca anlatırmısınız lütfen
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Dostum bu konu bu forumlarda daha önce konuşuldu diye hatırlıyorum. İstersen önceki mesajları bir kontrol et.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
alevi680

aradım bulamadım kenid kafamda bir sey üretip yorum yapmamak için onların kendilierne sormak istedim
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

O zaman Arap Alevilerinde (Nusayriler) Tenasüh İnancı diye bir başlık açalım mı? Bilen arkadaşlarda başlığı açıklığa kavuştursun!
. . .
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Bak ne buldum: viewtopic.php?f=10&t=3096
Burayı bir incele istersen.
. . .
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

alevi680 yazdı:ya MEKZUN ve ALEVİYYUN kardeşler size bir sorum olacak arap alevilerindeki tenasüh (reenkarnasyon) inancı varmı varsa ahirette cennet ve cehhennem inanacı yok mu ben bazılarını ahireti reddetiğini duydum bana bunu etraflıca anlatırmısınız lütfen
Değerli kardeşim,
Tenasuh yerine, ric'at demek daha doğru olur.
Evet, Arap Alevilerinde reenkarnasyon (ric'at) inancı var, ancak bu inancımız ahirete alternatif değildir.
Arap Alevileri de Ahirete, Cennet ve Cehhennemin var olduğuna inanırlar. Ahireti asla inkâr etmeyiz ve hak olduğuna inanırız.

Daha fazla ayrıntı için 3nokta kardeşimizin verdiği linki inceleyebilirsin. Reenkarnasyon olayını daha önce tartışıp konuşmuştuk.

Yine de kafana takılan ve sormak istediğin bir soru olursa yardımcı olmaya çalışırım.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
alevi680

anladığım kadarıyla Allah (cc) innsanaları daha iyi bir imtihan yapmak için birkac kere gönderir kötüler düzelmesse hayvan bedenlerine hapıs oluyorlar peki iyliler kemele ermişlere noluyo
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

alevi680 yazdı:anladığım kadarıyla Allah (cc) insanları daha iyi bir imtihan yapmak için birkac kere gönderir, kötüler düzelmezse hayvan bedenlerine hapıs oluyorlar peki iyliler kemele ermişlere noluyor.
İyiler, kemale ermişler günahlardan temizlendikten sonra cenneti haketmiş oluyor. Hayvan bedenine hapolanlar ise sevaplardan temizlendikten sonra cehennemi hakketmiş oluyor.

Kısaca reenkarnasyon, yüce Allah'ın adaletiyle alakalı bir konudur.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
alevi680

acık demem gerekirse bu konuda fazlasıyla yanlış anlasılıyorsunuz peki sizin olayın bu hintilerle alakası yok dimi ve tabir olarak RİCAT ifadesini kullansanız daha iyi karşılanır bu kişisel fikrim

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön