Aleviliğin tanımı üzerine

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
ali muhsin

Re: Aleviliğin tanımı üzerine

Mesaj gönderen ali muhsin »

3nokta can

Aciklaman Subay arkadasa yeterli oldugunu tahmin etmiyorum ,zira onun kafasinda degisik bir Alevilik var !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
subay76

Mesaj gönderen subay76 »

[quote="ali muhsin"]3nokta can

Aciklaman Subay arkadasa yeterli oldugunu tahmin etmiyorum ,zira onun kafasinda degisik bir Alevilik var ![/quote

bende tam diyodum ali muhsin kardeş nerde :))...evet benim kafamda farklı alevilik düşüncesi var, bu düşünce uzaydan gelip benim kafama girmedi, bu düşünceyi yüz yıllardan beridir , sizler bizim kafamıza vura vura sizler soktunuz..şimdide kalkıp bir kaç tane adam aleviliği kendi amelleri doğrultusunda yeniden tanımlıyor diye bu ,fikir değişmez emin olun..

ha siz şimdi diyeceksiniz ki , cahil alevilerin yaptıklarını bütün aleviliğe mal ediyorsunuz..kardeşlerim , ben alevinin okumuşunuda gördüm , merak etmeyin , emin olunki gene aynılar..ha şimdi diyeceksinki ,bütün aleviler aynı değil..ama ben bunu gene sölüyorum, bütün aleviler aynı,,, şuan sizler gibi aleviliğin kanun ları dışına çıkan,ve aleviliğin tabularını yıkan lar ,ise boşuna kendilerine alevi demesinler..onların ne olduklarını , buradaki bir çok arkadaşın da dediği yazdığı gibi, ehli beyt as ın yolunda birleşenlerin tek adı şia dır.. ama gene sizler benim bu yazıma kızıp , bilip bilmeden konuşuyor, bizler öle olduk , böyle olduk vs vs diyeceksiniz...burada herkes istediğini düşünmekte serbest dir...

vesselam...
alevi99

Mesaj gönderen alevi99 »

Subay bence sen insanları gördüğün gibi bil ama genelleme yapmak büyük vebal almana işarettir. Burada duygu sömürüsü vs yapmıyorum dine göre konuşuyorum. Alevilere yapılanlar tarihi süreç olarak belli bizler aleviyiz isteyen ne düşünürse düşünsün yarın Allahın huzurunda bu kadar alevinin hakkına tecavüz edenler nasıl hesap verecek görüceğiz. Her insanın iyisi de kötüsü de vardır. Mezhepleri insanlara din olarak algılatmayalım.
subay76

Mesaj gönderen subay76 »

alevi99 kardeş , burada ben genelleme yapmadan önce birileri kalkıp burada bizler hakkında genelleme yapmıştı bile...ben kimleri genelleme yapıyorum çok iyi biliyorum merak etme..allahın huzurunda da inşallah ehli beyt as şefaat ederde hesabımızı veririz o ayrı konu...senin kafandaki alevi likle benim kafamdaki alevilik aynı değil..o yüzden benim genelleme yaptığım aleviler kaç gündür burada yazdığım şeyleri inanç haline getiren insanlardır..bunun dışında yol tutan insanlar bana göre alevi değildir..sizler kendinize gene alevi diyin ama benim genelleme yaptığım aleviler için de sizler yoksunuz... Allah kalpleri en iyi bilendir ve bu kalplere görede en iyi hükmü verendir..o yüzden benim içim rahat...
alevi99

Mesaj gönderen alevi99 »

Valla istediğin gibi düşünmekte özgürsün. Ama bizler aleviyiz ve bizim gibi aleviler çok sayıda var. Şimdi sende kafanda kurmuş olduğun düşünceye göre yorumlaya bilirsin biz aleviler alıştık artık sünnisi laf ediyor caferisi laf ediyor şiisi laf ediyor. Bakılırsa bazı insanlar mezhepleri din olarak algılıyor yazık bizler imam alinin taraftarlarıyız kim ne düşünmüş düşünsün ben her zaman şu görüşteyim her kesinimin iyiside var iyiki müslümanız mezhepler ayrım getirir. Senden şunu beklerdim Hepimiz Allah yoluna ehlibeyit yoluna peygamberimiz yoluna tabi olalım bizleri karalayan yezit zihniyetindekilere izin vermiyelim ama malesef sen bile ön yargılısın yapacak bir şey yok düşüncende özgürsün ama ön yargı ile ve gerçekleri kabul etmeyerek malesef sadece ön yargınla kalırsın. Ben sünni olsun alevi olsun caferi olsun şii olsun ehlibeyiti seven peygamberi seven lafta değil özünde seven kim olursa olsun benim dinen kardeşimdir. Fitne fesatlık yapanlar zaten bu ümmeti bir birine soktu onları da Allaha havale ediyoruz.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Anlatamadığımız bir şey var:
Biz Aleviyim diyenleri değil, Aleviliği savunuyor ve konuşuyoruz. Aleviyim diyenleri değil Aleviliği tanımlıyoruz. Kişileri değil fikirleri konuşuyoruz.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

subay76 yazdı:
ali muhsin yazdı:3nokta can

Aciklaman Subay arkadasa yeterli oldugunu tahmin etmiyorum ,zira onun kafasinda degisik bir Alevilik var ![/quote

bende tam diyodum ali muhsin kardeş nerde :))...evet benim kafamda farklı alevilik düşüncesi var, bu düşünce uzaydan gelip benim kafama girmedi, bu düşünceyi yüz yıllardan beridir , sizler bizim kafamıza vura vura sizler soktunuz..şimdide kalkıp bir kaç tane adam aleviliği kendi amelleri doğrultusunda yeniden tanımlıyor diye bu ,fikir değişmez emin olun..

ha siz şimdi diyeceksiniz ki , cahil alevilerin yaptıklarını bütün aleviliğe mal ediyorsunuz..kardeşlerim , ben alevinin okumuşunuda gördüm , merak etmeyin , emin olunki gene aynılar..ha şimdi diyeceksinki ,bütün aleviler aynı değil..ama ben bunu gene sölüyorum, bütün aleviler aynı,,, şuan sizler gibi aleviliğin kanun ları dışına çıkan,ve aleviliğin tabularını yıkan lar ,ise boşuna kendilerine alevi demesinler..onların ne olduklarını , buradaki bir çok arkadaşın da dediği yazdığı gibi, ehli beyt as ın yolunda birleşenlerin tek adı şia dır.. ama gene sizler benim bu yazıma kızıp , bilip bilmeden konuşuyor, bizler öle olduk , böyle olduk vs vs diyeceksiniz...burada herkes istediğini düşünmekte serbest dir...

vesselam...

Subay Arkadas

Merak etme ben burdaym.... Sana yazmamayisimin nedeni nedir biliyormusun.. aciklayim...Ben Adam olani Ciddiye alirim ! Senin ve senin gibileri Sözde "Caferiligin Siiligin" arkasina saklanarak irkci vede ilce Milliyetciligini savunan, yandasci bir Zihniyet tasiyan sizin gibi Alevi Düsmanlarini kaale bile almiyorum ..Sunu birkez daha anladikki Azerilerin icinde oldukca Alevi Düsmanligi Alevifobisi var ! Sen ilk degilsin ! Koyun Postuna bürünen Kurtlar gibisiniz... acikcasi !!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
subay76

Mesaj gönderen subay76 »

ali muhsin kardeş ,ister kale al ,ister alma, ister oku ister okuma, benim hiç mi hiç umrumda değil...buna ister inan ister inanma.. benim sen ve senin gibilerin kale almasına ihtiyacım yoktur merak etme,,senin ve senin gibilerin bu şekilde davranmasını çok doğal buluyorum...neyse , sen hep beni milliyetçilikle felan itham ediyosun, yok gizli düşmanlık felan ,, ya kardeş ben düşman olsam çıkar açık açık söylerim burda ,senden veya başkasında da korkum yok,, ben içimde ne gizli dostuk beslerim nede düşmanlık, neyse açık açık söylerim , Allah tan başka kimseden de korkum yok...siz buna ister düşmanlık diyin , ister başka bişey ...

bizlere koyun postlu kurt diyenlere bakın hele.. !! yıllardır, ehli beyt postuna girip onların düşmanlarına hizmet veren bizleriz sanki..onları insanlara yanlış tanıtan , insanların gözünde , en alt seviyelere düşüren bizleriz sanki..sonrada gelip burda biz böyle yaptık yok öle yaptık , alevilik öle değil vs vs ,, bizde bir tabir vardır,, derki : '' GİTİRDİĞİN SU , ETTİĞİN PİSLİĞİ TEMİZLEMEZ'' ŞİMDİ SİZLER ÖNCE PİSLİĞİNİZİ TEMİZLEYİN .. SİZLERİN PİSLİĞİNİZİ TEMİZLEMEK İÇİN DAHA ÇOOK SU GETİRMENİZ LAZIM....

VESSELAM ALİ MUHSİN KARDEŞ...
subay76

Mesaj gönderen subay76 »

alevi99 yazdı:Valla istediğin gibi düşünmekte özgürsün. Ama bizler aleviyiz ve bizim gibi aleviler çok sayıda var. Şimdi sende kafanda kurmuş olduğun düşünceye göre yorumlaya bilirsin biz aleviler alıştık artık sünnisi laf ediyor caferisi laf ediyor şiisi laf ediyor. Bakılırsa bazı insanlar mezhepleri din olarak algılıyor yazık bizler imam alinin taraftarlarıyız kim ne düşünmüş düşünsün ben her zaman şu görüşteyim her kesinimin iyiside var iyiki müslümanız mezhepler ayrım getirir. Senden şunu beklerdim Hepimiz Allah yoluna ehlibeyit yoluna peygamberimiz yoluna tabi olalım bizleri karalayan yezit zihniyetindekilere izin vermiyelim ama malesef sen bile ön yargılısın yapacak bir şey yok düşüncende özgürsün ama ön yargı ile ve gerçekleri kabul etmeyerek malesef sadece ön yargınla kalırsın. Ben sünni olsun alevi olsun caferi olsun şii olsun ehlibeyiti seven peygamberi seven lafta değil özünde seven kim olursa olsun benim dinen kardeşimdir. Fitne fesatlık yapanlar zaten bu ümmeti bir birine soktu onları da Allaha havale ediyoruz.
alevi99 kardeş...eğer her şey ehlibeyt as ın sevgisinde bitseydi,peygamberin sevgisinde bitseydi, ozaman neden bu kadsar ayrılık olmuştur..neden bu kadar görüş türemiştir ozaman ? işte bu en büyük yanılgılardan biridir.. sadece sevmek yetmez, sadece onları seviyorum, yok ölürüm yok kalırım yetmez,, bunun için amel lazım, itikat lazım , ve EN ÖNEMLİSİ İSE DÜŞMANLIK LAZIM.. şimdi diyeceksin düşmanlık ne? eğer sen kalkıp ehli beyt as ı sevdiğini söyleyip, sonra gidip onların düşmanlarınıda seversen ne olur? bu iki yüzlülük olur..bunun otarafı , bu tarafı olmaz..ya seveceksin, ya düşman olacaksın.. ozaman sünni lerde kalkıp '' ehli beyti bizler sizlerden daha çok seviyoruz diyor''..ama öte yandan ehli beyt as ın düşmanlarına da da halife diyip göye çıkarıyorlar..

HZ.ALİ AS BUYURUYOR:'' İMANIN EN SAĞLAM KULPU , Allah İÇİN SEVMEK VE Allah İÇİN DÜŞMANLIK(BUĞZ) ETMEKTİR...

VESSELAM..
alevi99

Mesaj gönderen alevi99 »

Benim içimi yaptığım ibadeti namazı Allah biliyor bende sana çok güzel bir hadi ve ayet ekleyeceğim.
Hucurât / 11 Ey inananlar, içinizden bir topluluk, başka bir toplulukla alay etmesin, olabilir ki alay edilenler, öbürlerinden daha hayırlıdır ve kadınların bir kısmı da başka kadınlarla alay etmesin, olabilir ki alay edilen kadınlar, öbürlerinden daha hayırlıdır ve birbirinizi kınamayın ve kötü lakaplarla çağırmayın; inançtan sonra buyruktan çıkmışlara ait adlar, ne de kötüdür ve kim tövbe etmezse artık onlar, zulmedenlerin ta kendileridir.

[Müslüman Müslümanın kardeşidir ona zulmetmez; onu düşmana teslim etmez. Kim bir Müslüman kardeşinin ihtiyacını giderirse, Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim bir Müslümanın sıkıntısını giderirse, Allah da kıyamette onun bir sıkıntısını giderir. Kim de bir Müslümanın ayıbını örterse, Allah da kıyamette onun bir ayıbını örter.]

Caferi veya şii diyip gezenlerde yanlışlar yok mu var her sünni de bir değildir. Tövbe haşa Hz Aliyi Allah yapanları ne yapacaksın ? Tövbe haşa Cebrail şaşırdı diyen kişiler azınlıkta olsa şii caferi alevi tek tükte olsa sünnide de var kulağımla duydum bunları ne yapacaksın. Arkadaşlar biz doğru olan kişilerle birlik olup ümmeti bir yapmalıyız ayrılık bize artı getirmiyor. İslam kardeşliktir bir konuda daha açıklama yapayım sevmek kalben çok güzeldir laftan daha çok önemlidir. Peygamberimin yoluna tabiyim Allah İZİN VERİRSE her gün daha fazla dikkat etmeye çalışıyorum. Fakat insanları yargılarken biraz düşünmeli.

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön