Aleviliğin tanımı üzerine

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
alevi99

Re: Aleviliğin tanımı üzerine

Mesaj gönderen alevi99 »

MÜSLÜMANI KÜÇÜK GÖRME, AŞAĞILAMA YASAĞI

Âyetler

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا يَسْخَرْ قَومٌ مِّن قَوْمٍ عَسَى أَن يَكُونُوا خَيْرًا مِّنْهُمْ وَلَا نِسَاء مِّن نِّسَاء عَسَى أَن يَكُنَّ خَيْرًا مِّنْهُنَّ وَلَا تَلْمِزُوا أَنفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِيمَانِ وَمَن لَّمْ يَتُبْ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ [11]

1. "Ey mü'minler! Bir topluluk diğer bir topluluğu alaya almasın; belki de onlar, kendilerinden daha iyidir. Kadınlar da kadınları alaya almasınlar; belki de alay ettikleri kendilerinden daha iyidir. Kendi kendinizi ayıplamayın, birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. İman ettikten sonra, doğrudan ayrılıp günaha girmek (fısk) ne kötü bir isimdir. Tövbe etmeyenler zâlimlerin tâ kendileridir."
subay76

Mesaj gönderen subay76 »

alevi99 kardeş.. bir insanın yaptığı hatayı ona söylemek , onun daha iyi yola sevk etmek ne zamandan beri alay etmek olmuştur..bundan sadace Allah A SIĞINIRIM....BEN ASLA HİÇ KİMSEYİ İMANI , DİNİ KONUSUNDA ASLA ALAYA ALMAM VE BUNDAN DA Allah A SIĞINIRIM ..YANİ ŞİMDİ BİR İNSAN ZİNA EDİYOR, HIRSIZLIK YAPIYOR VE BİZ ONU UYARIYOR İSEK BİZ ONU ALAYA MI ALMIŞ OLUYORUZ?

MÜSLÜMAN HER ZAMAN MÜSLÜMAN KARDEŞİNİN İYLİĞİNİ DÜŞÜNMEK ZORUNDA .. BAK SEN NE GÜZEL AYETLE CEVAP VERDİN BANA ..BENDE SANA FURU DİN İLE CEVAP VERİCEM,, FURU DİNDEN BİRİDE ŞUDUR Kİ , İYİLİĞİ EMRETMEK , KÖTÜLÜKTEN MEN ETMEK TİR..

İYİLİĞİ EMRETMEK VE KÖTÜLÜKTEN ALIKOYMAK
İyiliği emretmek ve kötülükten alıkoymak, buluğ çağına eren her Müslüman’ın, fıkıh kitaplarında açıklanan şartlara göre yapması gereken kendisine farz olan ibadetlerden birisidir. Hiçbir Müslüman etrafında gerçekleşen olaylar karşısında duyarsız ve sessiz kalmamalı. Her Müslüman bireyin sosyal sorumluluklarından birisi de; dinî ve insanî değerleri göz önünde bulundurmasıdır. Ve ne zaman bunlardan birisi, bilerek önemsenmez veya eksikliğe uğratılırsa; uygun bir tarzla tepki göstermeli ve hatalı olan kişilerden bu değerlere riayet etmelerini istemelidir. (örnek olarak bkz: Âl-i İmran, 109,113, A’raf, 199; Tevbe, 71,112; Hacc, 41)

YUKARIDAKİ YAZIDAN DA ANLAŞILIYORKİ BİZLER ÖLE KAFAMIZI TOPRAĞA SOKUP ETRAFI GÖRMEZ DEN GELEMEYİZ..EĞER BENİMD E HATAM , BENİM İNANCIMDAKİ HATALARI BANA SÖYLEYİN BENDE O ŞEKİLDE DAHA DOĞRUSUNU BULMAK İÇİN ÇALIŞIYIM..HA AMA HATALAR BİREY BAZINDA OLMAMALIDIR..BU TAMAMEN BENİM İNANCIM VE TABİİ OLDUĞUM DEĞERLER HAKKINDA OLMALIDIR..BURADAKİ BAZI ARKADAŞLAR KALKIP BANA ŞAHIS ÜZERİNDEN , BİŞEYŞER ANLATMATA ÇALIŞIYORKLAR,, YOK CAFERİ BİRİ ŞUNU YAPMIŞ ,YOK SENİN HANGİ CEMAATİN ŞUNU YAPMIŞ VS VS ,,KARDEŞİM SEN BENİM İNANÇ KAYNAKLARIMA BAK , TABİİ OLDUĞUM DEĞERLERE BAK , EĞER BUNLARDA BİR EKSİKLİK GÖRÜRSEN BENİ UYAR..AMA BEN OLAYA ŞAHIS DAN DEĞİL DİREKMEN İNANÇ KAYNAKLARINDAN YAKLAŞTIM,,AMA HİÇ KİMSE BUNU KABUL ETMİYOR VE DAHASI SAVUNUYOR..BİR CAFERİ -Şİİ HATA YAPABİLİR ,BİR MÜSLÜMAN HATA YAPABİLİR ASIL OLAN ŞEY İSE ONU BU HATASINDAN DÖNDERMEK TİR..

O YÜZDEN İSTER BANA BURADA KIZIN ,KÜFR EDİN , İSTER SÖVÜN ,AMA BEN GENE BU DEDİKLERİMİN ARKASINDA OLACAĞIM...YOKSA BİZLERDE SÜNNİLER GİBİ , 4 MEHZEBE , 4 TANE YOLA DÖNÜŞÜRÜZ..EHLİ BEYT AS IN YOLU BİR OLMALI ,,ÖLE VEYA BÖLE OLMAMALI..

VESSELAM..
alevi99

Mesaj gönderen alevi99 »

Güzel din kardeşim bizim demek istediğimiz şu alevilik saptırılmaya çalışıldı bunlardan arındırarak özüne döndürmek mücadelimiz. Eğer imam hanifiye uymaksa sünnilik ben imam hanifi olurum çünkü hayatını araştırırsanız kendisi ehlibeyitin hakkı için savaşmış canını vermiştir. Şuan bakıyorum hanifilik İMAM HANİFİDEN düşünce olarak biraz farklı. Gelelim İmam caferi sadık konusuna eğer uyacağım imam caferi sadıksa bende caferiyim faziletleri belli islama kattıkları. Bizde Aleviler zamanında katledildik atalarımız dedelerimiz .Sonra her türlü iftiraya maruz kaldık günümüzde insanlar yavaş yavaş cahiliye döneminden kurtuluyo alevisi caferisi kardeştir. İkimizinde ortak noktaları fazlasıyla var bundan dolayı birlik olarak aleviliği kirletenleri uzaklaştırmak caferiliğe laf edenleri uzaklaştırarak bir olmak.
subay76

Mesaj gönderen subay76 »

ayrıca alone_man kardeşim...alevi nedir soruna cevap veriyimmi bilmiyorum..şimdi cevap vericem gene bana kızıcaksınız..o yüzden cevap vermiyorum:))
Ali

Mesaj gönderen Ali »

subay76 yazdı:ayrıca alone_man kardeşim...alevi nedir soruna cevap veriyimmi bilmiyorum..şimdi cevap vericem gene bana kızıcaksınız..o yüzden cevap vermiyorum:))
alevi

önceleri soy anlamına gelirdi
son yüzyılda yol anlamına geliyor ve
alevi deyince Hz.Alinin yolundan gidenleri anlıyoruz

artık sizde bu tanımları kabul edin bu işi uzatmayın yok eğer uzatacam deyip

kafanızda başka tanım var ise bizde kafanızdaki tanıma başka isim bulmanızı öneriyoruz
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Subay Kardes

Yazilarini ve tavirlarini görüdügümde ,senin koyu bir Azeri Milliyetcisi oldugunu görüyorum.Sirf Azerileri bazi konularda elestirdik diye icindeki Alevi düsmanligini resmen aciga vurmussun .Cahil Birakilmis Alevilerede nerdeyse Kafir Damagsi vuracaksin, zaten öylede görüyorsunuz ! Sizler her önüne geleni ( Ateisti,Semanisti Bektasisini vs vs ) Alevi olarak görüyorsaniz ve bu konuda hic bir arastirma yapmadan kimin veya kimlerin aslinda ne oldugu anlamadan Alevileri parmaginizla gösteriyorsaniz ve onlari yargiliyorsaniz, ozaman senin gibiler Azeri Milliyetciligin arkasina saklanarak Siilik adina Alevi Düsmanligi yapiyorsunuz demektir !

....daha düne kadar aleviliğin , namazı yok saymasına , camiyi yok saymasına ,orucu yok saymasına göz yuman aleviler, şimdi namaz kılıyorlar, oruç tutuyorlar, vs vs şeyler yapıyorlar ve sorduğunda ise ben aleviyim diyor adam...yani bu ismi kimse size takamadı, bir alevi ne yaparsa yapsın yine alevi kimliğini koruyor.. şimdi ben buna ne diğim ,caferi mi diğim şii mi diğim yoksa sünni mi diyim..
Demek,ki Alevilerin Namaz kilmalarindan Oruc tutmalarindan acikcasi Uyanmalarindan bir hayli rahatsiz olmussunuz,ki Rahatsizliginizi su yukardaki yazilarinizda belirtimissiniz.Size göre Aleviler Camilere Aleviyim diye giremez. Namazda kilsa Oructa tutsa sirf Alevi oldugu icin hic bir seyi makbul olmaz degilmi....Senin gibi Düsünenlerin Camilerinde Sartmi kosuyorlar .Önce Azeri olacaksin ,Milliyetci olacaksin ,Osmanliya hayranlik duyacaksin ,yandasci olacakin Sonra Caferiyim Siiyim diyeceksin öylemi ? Caferilik vede Ehli Beyt Mektebi Sizin Tekellinizdemi ? ! bir yazinda söyle demissin " Caferilik denilince ilk etapta Azeriler akla gelir " simdi kimin Caferi kimin Sii olup olmadigina sizmi karar veriyorsunuz ?.. kisacasi yandas Hemsehrilik Damarina öyle basilmiski genelde beni ortaya sürerek Alevilerin tümünü yargiliyorsun ...Sana birsey söyleyim,Dikkatlice oku ....!! Almanyada karsima Adam gibi bir tek igdirli cikmadi ,karsima cikanlarinda iclerine gizli Alevi Düsmanligi vardi, halende var !!! kendi Cemaatlerinin iclerinde Alevilerinde olmasinda oldukca Rahatsiz oluyorlardi,yerine gelir kendi aralarinda bizlere " Namaz kilan kizil Komunistler " diye hitap ediyor lakaplar takiyorlardi, öyleki okadar Rahatsiz olmuslardiki Hocalarina Sikayette bulunmus ve Hocalarida bizlere Bazi Sartlar komsustu ( bir Alevinin asla kabul etmeyecegi bir Sart ) ve dahasi ...sende onlari bana animsatirdigin icin, senide onlardan birisi olarak görüyorum ! Ayrica Alevileri yargilamak icin benide bir arac,bir bahane olarak kullanma .
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

İsimlerin önemi yok. Bizim tek ve gerçek adımız Şiidir. Bize Caferi ismini biz mi verdik ki Alevi ismini de biz verelim. Oysa şu soruyu sorabilirdiniz kendinize: "Neden Türkiye Caferileri" ifadesi halk tarafından kabul görüyor? Neden Caferi diyorsunu kendinize? Gerçek ismimiz Şii değil mi? Hadislerde Ehlibeyt'in taraftarlarına Caferi diye mi hitap ediyor Şii diye mi?
"Olsun sonuçta aynı şey Şii demek 12 İmam'a uyan demek. O halde Şii demek aynı anda Caferi demek." dersen ki ben de bu düşünceyi desteklerim, o halde aynı şeyi Alevi kavramı için de düşün. Alevi kavramı asıl anlamıyla soy ifade eder, ancak Türkiye'de yol ifade eder.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

ali muhsin kardeş sen hala aynı şeyleri dönüp çönüp anlatıyorsun ya ,,sıkılmadınmı gerçekten..ben diyorumki senin bunları yapan insan alevi değildir..açık açık söylüyorum sen eğer namaz kılıp , camiye gidiyorsan sen alevi değilsin..kardeşim ister sen kendine alevi de ben sana alevi demiyorum..

Alevi ünvanının anlamı,Ali_evi,Ali soyu,Ali_ci,Ali yi seven anlamlarında kullanılır.her ne sayarsan say ,sonuç itibariyle imam Ali a.s tabilik vardır.evet usulu ve furu dini kabul edip yapan Alevi lerdeniz.şahsıma özellikle Alevi ünvanını bana karşı kullanılmasını arzu ederim...
farkındaysan birileride size Azeri diyor ,yani direk orjininizi,soyunuzu öne çıkarıyor...sence neden soyunuzu öne çıkarıyorlar?
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Hüseyni yazdı:ali muhsin kardeş sen hala aynı şeyleri dönüp çönüp anlatıyorsun ya ,,sıkılmadınmı gerçekten..ben diyorumki senin bunları yapan insan alevi değildir..açık açık söylüyorum sen eğer namaz kılıp , camiye gidiyorsan sen alevi değilsin..kardeşim ister sen kendine alevi de ben sana alevi demiyorum..

Alevi ünvanının anlamı,Ali_evi,Ali soyu,Ali_ci,Ali yi seven anlamlarında kullanılır.her ne sayarsan say ,sonuç itibariyle imam Ali a.s tabilik vardır.evet usulu ve furu dini kabul edip yapan Alevi lerdeniz.şahsıma özellikle Alevi ünvanını bana karşı kullanılmasını arzu ederim...
farkındaysan birileride size Azeri diyor ,yani direk orjininizi,soyunuzu öne çıkarıyor...sence neden soyunuzu öne çıkarıyorlar?
Hüseyini can

üst yazinin bir kismini bana senmi yazdin yoksa Subaydan alinti yapmayimi unuttun ??? Sayet banaysa sunu diyebilirim ..Evet Namaz kiliyorum Oruc tutuyorum ama ( Burdaki ) Camilere ( Bazi Nedenlerden dolayi ) gtimiyorum ...Simdi ,Tekrar Alevimi oldum ? Camiye gidersem bu sefer Baska birseymi olacagim ? bunun Sartlarimi var ? yoksa ,sen Namaz kilacaksin Oruc tutacaksin bunlari yaptigin zaman Camiye girebilirsin ama karsiliginda özünü inkar edeceksin diye bir yasami var ? ayrica daha evelde yazdigim gibi Bazi kisiler Ayni tavirlarla karsima cikarsa bende ayni Sorularla karsisina cikarim. ( üsteki yazinin bir kismi alintili oldugu unutulmusmu bilmiyorum, ama sanirim yazim ,yazan kisiye gider )
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
subay76

Mesaj gönderen subay76 »

farkındaysan birileride size Azeri diyor ,yani direk orjininizi,soyunuzu öne çıkarıyor...sence neden soyunuzu öne çıkarıyorlar?[/quote]

eğer sen kendini o şekilde görmek istiyorsan sen bilirsin..ama bana göre usulu dini ve furu dini uygulayan insan alevi olamaz..eğer her aliyi seven alevi olsaydı , sünnilerde ali yi seviyor..onlardamı alevi?

hüseyni kardeş, evet ben azeri türküyüm ,senin tabirinle azeriyim , birileri laz ,birileri çerkez vs vs ..bunlar bizim dini kimliklerimiz değildir..bu kimlikleri bizlere dini inançlarımızdan dolayı vermemişlerdir...bu isimler bir milletin alt dallarıdır..

ama alevi ismi tamamen dini kimliktir..bu isim tamamen dini inançlarınız dan dolayı oluşmuştur...

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön