Alevi ismi hz.ali den gelmez

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
Alevi

Re: Alevi ismi hz.ali den gelmez

Mesaj gönderen Alevi »

İslam bir ay çiçeği çekirdeğine benzer Kimileri çekirdeği yerken kabuğuyla yiyor tadına varamıyor kimileride çekirdeğin içini yiyor kabuğunu atıyor İşte İslamda ay çiçeği gibi dir Biz Aleviyiz İslamın özüyüz Aleviliğinde İslamın özü olduğuna inandıracağız Allahın izniyle Önümüze hangi engeller çıkarsa çıksın Çeşit çeşit yollar Tarikatlar çıksın Beynine güvenen buyursun gelsin
Gün geçtikce EhliBeyt sevdalıları çoğalıyor bunu kimse engelliyemez Allah doğru yolu Hakkıyla isteyenlere nasıp etsin... Amin
Resim
ehlibeytyolu

Mesaj gönderen ehlibeytyolu »

Aleviliği İslam'dan başka bir yerde arayanlar ya cahiller ya da bilerek münafıklık yapmaktadırlar. Özleri ateist, kominist, faşist olan çok bilmiş halk düşmanları Aleviliğin İslam'ın özü olduğunu ve Alevî kavramının da Hz. Ali'ye mensubiyeti ifade ettiğini bildikleri halde inadına yalan yanlış bilgi ile halkı kandırmaya uğraşmaktalar. Aslında olmasını istedikleri aleviliği(!) pazarlamakadırlar. Yani temennilerini bir realite imiş gibi sunmaktadırlar. Oysa klasik anadolu aleviliğinin kaynakları olarak bilinen; İmam Cafer Buyrukları, Hüsniye, Kumru, Bektaşiliğin İçyüzü, Bektaşi İlmihali, Pir Sultan Abdal'ın Şiirlerinin içinde yer aldığı eserlere baksalar Aleviliğin İslam'ın Alice anlaşılmasından başka bir yol olmadığını görürler. Hatta alevilik diye isimlendirilenin, Şii-İslam anlayışı (irfan ağırlık bir içerikle) olduğunu görürler. Hatta ilerisi olarak kendilerine aleviyim diyenlerle, bektaşiyim diyenlerle Alevilik veya Bektaşiliğin de ayrı olduğunu, Alevilik-Bektaşilik-Nusayrilik ve Şiiliğin aynı şeyin farklı isimlendirilmesi olduğunu fark ederler. Ama malesef adları Alevi olan büyük mazlum halk yığınları ile kendilerine Bektaşi adını veren mazlum halkın, Nusayriyim diyen mazlum insanların ve elebaşı konumunda olan liderlerinin ekseriyetinin farklılıklar içindedirler. Yol ile yolda olduklarını iddia edenlerin her zaman ayrılması ayrı tutulması gerekir.

Velâyet Ehline Selam Olsun...
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

[quote="ehlibeytyolu"] Oysa klasik anadolu aleviliğinin kaynakları olarak bilinen; İmam Cafer Buyrukları,, Kumru, Bektaşiliğin İçyüzü, Bektaşi İlmihali, içinde yer aldığı eserlere baksalar Aleviliğin İslam'ın Alice anlaşılmasından başka bir yol olmadığını görürler. ]

insanlara saçma ve uydurma kaynaklarlamı 12 imam yolunu öğreteceksin?
bu eserlerle 12 imam yolu öğrenilseydi şimdiye herkes öğrenmiş olurdu yazık kınıyorum seni her kim isen
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Arkadaslar Sizleri bu gibi "ehlibeytyolu"niki ile giren, Ehli Beytin iliminden faydalanip Bektasiligi dolayli yollardan Savunan, Bektasi misjonerlerin Tuzaklarina karsi uyariyorum !!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
alone_man

ali muhsin yazdı:Arkadaslar Sizleri bu gibi "ehlibeytyolu"niki ile giren, Ehli Beytin iliminden faydalanip Bektasiligi dolayli yollardan Savunan, Bektasi misjonerlerin Tuzaklarina karsi uyariyorum !!
ali muhsin can
bu vatandaş bektaşiliği savunmuyor ama ne yaptığınıda bilmiyor
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Alone man can

Adam Direk olarak savunmasa bile Dolayli yollardan Savunuyor .biz böylelerini cok gördük .yeni bir sistem yeni bir metot kulanarak Sinsice Alevilere yaklasiyorlar anlican ..
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Çelişkilerle dolu yazmış. Başka nerde bektaşi ve nusayrilere zirzop diyen bu zat şimdi de bektaşileri Şia ilan etmiş.
Bence fazla kale almayın. Ne de olsa biz bu zatı onun sayesinde iyi tanıdık.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

ali muhsin yazdı: Adam Direk olarak savunmasa bile Dolayli yollardan Savunuyor .biz böylelerini cok gördük .yeni bir sistem yeni bir metot kulanarak Sinsice Alevilere yaklasiyorlar anlican ..
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Vallahi ali muhsinin bu muhteşem tespitini okuyunca yüksek sesle kahkaha attım.
alone_man

Çeri yazdı:
ali muhsin yazdı: Adam Direk olarak savunmasa bile Dolayli yollardan Savunuyor .biz böylelerini cok gördük .yeni bir sistem yeni bir metot kulanarak Sinsice Alevilere yaklasiyorlar anlican ..
ne yazıkki bize komik gelmiyor bu sinsi işler demekki sen karşı saftasın öyle ya kahkalarla güldüğüne göre
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

alone_man yazdı:
Çeri yazdı:
sen karşı saftasın öyle ya kahkalarla güldüğüne göre
Eğer sayarsan görürsün ki sayıları oniki bu bir tesadüf değil.Bilerek sayılarını oniki yaptım.

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön