Cuma Gecesi Ve Cuma Gününün Amelleri

Kullanıcı avatarı
f_altan

Re: Cuma Gecesi Ve Cuma Gününün Amelleri

Mesaj gönderen f_altan »

İmam Hasan Askeri'nin (a.s) Namazı

Dört rekâttır; birinci rekâtta Fatiha suresinden sonra on beş defa Zilzal Suresi ve ikinci rekâtta ise Fatiha Suresinden sonra on beş defa İhlas Suresi okunur.

İmam Hasan Askeri'nin (a.s) duası şöyledir:

اَللّـهُمَّ اِنّي أَسْأَلُكَ بِاَنَّ لَكَ الْحَمْدَ لا اِلـهَ إلاّ اَنْتَ الْبَدىءُ قَبْلَ كُلِّ شَيء وَاَنْتَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ وَلا اِلـهَ إلاّ اَنْتَ الَّذي لا يُذِلُّكَ شَيءٌ وَاَنْتَ كُلَّ يَوْم في شَاْن لا اِلـهَ إلاّ اَنْتَ خالِقُ ما يُرى وَما لا يُرى الْعالِمُ بِكُلِّ شَيء بِغَيْرِ تَعْليم أَسْأَلُكَ بالائِكَ وَنَعْمائِكَ بِاَنَّكَ اللهُ الرَّبُ الْواحِدُ لا اِلـهَ إلاّ اَنْتَ الرَّحْمنُ الرَّحيمُ وَأَسْئألُكَ بِاَنَّكَ اَنْتَ اللهُ لا اِلـهَ إلاّ اَنْتَ الْوِتْرُ الْفَرْدُ الاَحَدُ الصَّمَدُ* الَّذي لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً اَحَدٌ وَأَسْأَلُكَ بِاَنَّكَ اللهُ لا اِلـهَ إلاّ اَنْتَ اللَّطيفُ الْخَبيرُ الْقائِمُ عَلى كُلِّ نَفْس بِما كَسَبَتْ الرَّقيبُ الْحَفيظُ، وَأَسْأَلُكَ بِاَنَّكَ اللهُ الاَوَّلُ قَبْلَ كُلِّ شَيء وَالاخِرُ بَعْدَ كُلِّ شَيء وَالْباطِنُ دُونَ كُلِّ شَيء الضّارُّ النّافِعُ الْحَكيمُ الْعَليمُ وَأَسْأَلُكَ بِاَنَّكَ اَنْتَ اللهُ لا اِلـهَ إلاّ اَنْتَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ الْباعِثُ الْوارِثُ الْحَنّانُ الْمَنّانُ بَديعُ السَّماواتِ والاَرْضِ ذُو الْجَلالِ وَالاِكْرامِ وَذُو الطَّولِ وَذُو الْعِزَّةِ وَذُو السُّلْطانِ لا اِلـهَ إلاّ اَنْتَ اَحَطْتَ بِكُلِّ شَيء عِلْماً وَاَحْصَيْتَ كُلَّ شَيء عَدَداً صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد.

"Allah'ım! Ben senden diliyorum; hamd sana mahsustur, senden başka ilâh yoktur; her şeyden önce vardın sen; sen diri ve kayyumsun; senden başka ilâh yoktur; hiçbir şey seni zelil edemez; sen her gün bir iş-tesin; senden başka ilâh yoktur; görülen ve görülmeyen her şeyin yaratı-cısısın; bir kimseden öğrenmeden bütün varlıkları bilensin. Senin zahiri ve batıni nimetlerinin hakkı hürmetine senden diliyorum; sen kendisinden başka ilâh olmayan tek Rabsin, Rahman ve Rahimsin; Senden istiyorum; sen kendisinden başka ilâh olmayan, bir, tek, yegane, eşsiz, doğurma-yan ve doğrulmayan, hiçbir şey O'nun dengi olmayan Allah'sın; senden diliyorum ki, senden başka ilâh yoktur; latif, -sırlara- habir, her canı ka-zandığı şeyle koruyan, ayakta tutan; gözetleyici, koruyucusun; Senden diliyorum; ki sen Allah'sın, her şeyden önce evvelsin, her şeyden sonra ahirsin; her şeyin içinde gizlisin; zarar ve yarar senin elindedir, hekim ve bilensin sen. Senden diliyorum; ki sen kendisinden başka ilâh olmayan Allah'sın, diri ve kayyumsun, ölüleri diriltecek olan, bütün varlıkların mi-rasçısı, şefkatli, nimet veren, göklerin ve yerin yaratıcısı, yücelik ve ikram sahibi, ihsan, izzet ve saltanat sahibisin; senden başka ilâh yoktur; ilmin her şeyi kuşatmıştır, her şeyin sayısını bilirsin; Muhammed ve Ehl-i Beyt'ine sâlat eyle."
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Mehdi'nin (a.f) Namazı

İki rekâttır; her rekâtta Fatiha Suresi “İyyake na'budu ve iyyake nestain" ayetine kadar okunur ve bu ayete varıldığında bu ayet yüz defa tekrarlanır; sonra surenin geri kalan ayetleri okunarak bitirilir; peşinden bir defa İhlas Suresi okunur. Namazdan sonra da şu dua okunur:

اَللّـهُمَّ عَظُمَ الْبَلاءُ وَبَرِحَ الْخَفاءُ وَانْكَشَفَ الْغِطاءُ وَضاقَتِ الاَرْضُ بِما وَسِعَتِ السَّماءُ وَاِلَيْكَ يا رَبِّ الْمُشْتَكى وَعَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِي الشِّدَةِ وَالرَّخاءِ* اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد الَّذينَ اَمَرْتَنا بِطاعَتِهِمْ وَعَجِّل اَللّـهُمَّ فَرَجَهُمْ بِقائِمِهِمْ وَاَظْهِرْ اِعْزازَهُ يا مُحَمَّدُ يا عَليُّ يا عَلِيُّ يا مُحَمَّدُ اِكْفِياني فَاِنَّكُما كافِيايَ يا مُحَمَّدُ يا عَليُّ يا عَلِيُّ يا مُحَمَّدُ اُنْصُراني فَاِنَّكُما ناصِرايَ يا مُحَمَّدُ يا عَليُّ يا عَلِيُّ يا مُحَمَّدُ اِحْفِظاني فَاِنَّكُما حافِظايَ يامَوْلايَ يا صاحِبَ الزَّمانِ يا مَوْلايَ يا صاحِبَ الزَّمانِ يا مَوْلايَ يا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ، اَدْرِكْني اَدْرِكْني اَدْرِكْني، الاَمانَ الاَمانَ الاَمانَ.

"Allah'ım! İmamımız Hz. Mehdi (a.f) aramızda aşikar olmadığı için bela büyüdü, gizlilik açığa çıktı, perde kenara çekildi, yeryüzü -tüm geniş-liğine rağmen bize- daraldı, gökyüzünün rahmeti engellendi; ya Rabbi! -bütün bu zorluklardan- şikayetimiz sanadır; sıkıntı ve genişlikte sana te-vekkül edilir.
Allah'ım! Kendilerine itaat etmemizi emrettiğin Muhammed ve Ehl-i Beyt'ine sâlat eyle.

Allah'ım! Kâimlerinin vasıtasıyla onların kurtuluşlarını yakınlaştır ve onun izzetini açığa çıkar. Ya Muhammed, ya Ali; ya Ali, ya Muhammed! Yetin bana, gerçekten siz bana yetensiniz; ya Muhammed, ya Ali; ya Ali, ya Muhammed! Yardım edin bana, gerçekten siz benim yardımcılarımsı-nız; ya Muhammed, ya Ali; ya Ali, ya Muhammed! Koruyun beni, gerçek-ten siz benim koruyucularımsınız; ey mevlam, ey sahib-i zaman, ey mevlam, ey sahib-i zaman, ey mevlam, ey sahib-i zaman; yardım, yardım, yardım; imdadıma yetiş, imdadıma yetiş, imdadıma yetiş; aman ver bana, aman ver bana, aman ver bana."
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Cafer-i Tayyar Namazı

Cafer-i Tayyar namazı kırmızı yakut ve iksir konumundadır; bu namaz çok muteber senetlerle ve oldukça fazla faziletlerle rivayet edilmiştir. Bu faziletlerin başında büyük günahların bağışlanması yer alıyor. Bu namazın en faziletli zamanı Cuma öğlesinin ilk vakitleridir.

Bu namaz dört rekâttır; iki teşehhüd ve iki selamla kılınır. Birinci rekâtta Fatiha Suresinden sonra "Zilzal" Suresi ve ikinci rekâtta ise "Ve'l-Adiyat" Suresi okunur. Üçüncü rekâtta "Nasr" suresi ve dördüncü rekâtta ise "İhlas" Suresi okunur. Her rekâtta sureleri okuduktan sonra on beş defa “Subhanellahi ve'l-hamdulillah-i ve lailahe illellahu vellah-u ekber" zikri on beş defa, rükuda on defa okunur.

Yine bu zikir rükudan doğrulduktan sonra kıyam halinde de on defa, birinci secdede on defa, başını secdeden kaldırdıktan sonra -iki secdenin arasında- on defa, ikinci secdede on defa ve ikinci secdeden sonra ve ayağa kalkmadan önce on defa okunur. Her dört rekâtta böyle yapılır ve bu tesbihat zikri toplam üç yüz defa okunur.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Şeyh Kuleynî Ebu Said-i Medainî'den şöyle rivayet etmiştir:

İmam Sadık (a.s) bana, “Sana Cafer'in namazında söylemen için bir şey öğreteyim mi?" buyurdu. Ben, “Öğretin" diye arzettim. İmam (a.s) bunun üzerine şöyle buyurdu: “Dört rekat namazın son secdesine ulaşıp tesbihat zikirlerini bitirdikten sonra şöyle de:

سُبْحانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّ وَالْوَقارَ سُبْحانَ مَنْ تَعَطَّفَ بِالَْمجْدِ وَتَكَرَّمَ بِهِ سُبْحانَ مَنْ لا يَنْبَغِي التَّسْبيحُ إلاّ لَهُ سُبْحانَ مَنْ اَحْصى كُلِّ شَىْء عِلْمُهُ سُبْحانَ ذِي الْمَنِّ وَالنِّعَمِ سُبْحانَ ذِي الْقُدْرَةِ وَالْكَرَمِ اَللّـهُمَّ اِنّي أَسْأَلُكَ بِمَعاقِدِ الْعِزِّ مِنْ عَرْشِكَ وَمُنْتَهَى الرَّحْمَةِ مِنْ كِتابِكَ وَاسْمِكَ الاَْعْظَمِ وَكَلِماتِكَ التّامَّةِ الَّتى تَمَّتْ صِدْقاً وَعَدْلاً صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَاَهْلِ بَيْتِهِ وَافْعَلْ بى كَذا وَكَذا

"Münezzehtir izzet ve vakar elbisesi giyen -Allah-, münezzehtir ululuk ve yüceliğiyle ihsan ve ikramda bulunan Allah, münezzehtir tesbih kendisinden başkasına layık olmayan -Allah-, münezzehtir ilmi her şeyi sayan (ihata eden) -Allah-, münezzehtir minnet ve nimet sahibi, münezzehtir güç ve bağış sahibi.
Allah'ım! -İlminin esrarı olan- arşının izzetinin düğüm yerleri hürmeti-ne, Kitabının rahmetinin nihayeti, en büyük ismin, sadakat ve adalet açı-sından kamil kelimelerinin (peygamberler ve velilerin) hürmetine Mu-hammed ve Ehl-i Beyt'ine (a.s) rahmet eyle ve benim şu şu hacetlerimi reva eyle."
«كَذا وَكَذا»(Şu şu) kelimesi yerine hacetlerini iste.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Şeyh ve Seyyid Mufazzal b. Ömer'den şöyle rivayet etmiştir:

Birgün İmam Cafer Sadık'ın (a.s) Cafer-i Tayyar namazı kıldığını gördüm. İmam (a.s) ellerini kaldırarak nefesi tükeninceye kadar, “Ya Rabbi, ya Rabbi, ya Rabbi" dedi, yine nefesi tükeninceye kadar, “Ya Rabbah, ya Rabbah" dedi; bir nefes “Rabbi, Rabbi", bir nefes “Ya Allah, ya Allah", bir nefes “Ya Hayyu, ya Hayyu", bir nefes “Ya Rahimu, ya Rahimu", yedi defa “Ya Rahmanu, ya Rahmanu", yedi defa “Ya erheme'r-rahimin" söyledi ve sonra şu duayı okudu:

اَللّـهُمَّ اِنّي اَفْتَتِحُ الْقَوْلَ بِحَمْدِكَ وَاَنْطِقُ بِالثَّناءِ عَلَيْكَ وَاُمَجِّدُكَ وَلاغايَةَ لِمَدْحِكَ وَاُثْني عَلَيْكَ وَمَنْ يَبْلُغُ غايَةَ ثَنائِكَ وَاَمَدَ مَجْدِكَ وَاَنّى لِخَليقَتِكَ كُنْهُ مَعْرِفَةِ مَجْدِكَ وَاَيَّ زَمَن لَمْ تَكُنْ مَمْدُوحاً بِفَضْلِكَ مَوْصُوفاً بِمَجْدِكَ عَوّاداً عَلَى الْمُذْنِبينَ بِحِلْمِكَ تَخَلَّفَ سُكّانُ اَرْضِكَ عَنْ طاعَتِكَ فَكُنْتَ عَلَيْهِمْ عَطُوفاً بِجُودِكَ جَواداً بِفَضْلِكَ عَوّاداً بِكَرَمِكَ يا لا اِلـهَ إلاّ اَنْتَ الْمَنّانُ ذُوالْجَلالِ وَالاِْكْرامِ.

"Allah'ım! Ben sana hamdederek söze başlıyorum, sana senâ edi-yorum, seni övüp yüceltiyorum, senin methinin sonu yoktur; sana senâ ediyorum; senin övgü ve senânın gayetine kim ulaşabilir, senin yarattığın bir varlık senin övgünün marifetinin künhüne nasıl varabilir? Senin lütfünle medhedilmediğin, yücelik ve kerametinle sıfatlanmadığın hangi zaman var? Sen günahkarlara kendi hilminle çok ihsanda bulunansın; yeryüzündeki varlıklar he ne kadar senin itaatine muhalefet ettilerse de sen onlara karşı bağışınla şefkatte bulundun, lütfünle ihsanda bulundun, kereminle bağış yaptın. Nimet veren, yücelik ve ikram sahibi olan senden başka ilâh yoktur."

İmam (a.s) daha soran şöyle buyurdu: “Ey Mufazzal! Zaruri bir hacetin olduğu zaman Cafer-i Tayyar namazı kıl. Peşinden bu duayı okuyup Allah'tan hacetlerini iste; inşallah kabul olacaktır."
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Şeyh Tusî hacetlerin reva olması için İmam Cafer-i Sadık'tan (a.s) şöyle rivayet etmiştir:

"Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri oruç tut. Perşembe günü gün bitiminde on miskine sadaka olarak 750 gr. Yiyecek ver. Cuma olunca gusül alarak çöle çık ve Cafer-i Tayyar namazını kıl; dizlerini sıvayarak yere yapıştır ve şu duayı oku:

يا مَنْ اَظْهَرَ الْجَميلَ وَسَتَرَ (عَليَّ) الْقَبيحَ يا مَنْ لَمْ يُؤاخِذْ بِالْجَريرَةِ وَلَمْ يَهْتِكِ السِّتْرِ يا عَظيمَ الْعَفْوِ يا حَسَنَ التَّجاوُزِ يا واسِعَ الْمَغْفِرَةِ يا باسِطَ الْيَدَيْنِ بِالرَّحْمَةِ يا صاحِبَ كُلِّ نَجْوى يا مُنْتَهى كُلِّ شَكْوى يا مُقيلَ الْعَثَراتِ يا كَريمَ الصَّفْحِ يا عَظيمَ الْمَنِّ يا مُبْتَدِئاً باِلنِّعَمِ قَبْلَ اسْتِحْقاقِها يا رَبّاهُ يا رَبّاهُ يا رَبّاهُ.

"Ey güzeli açığa çıkaran ve çirkini (bana) örten, ey günahtan do-layı kulları cezalandırmayan ve -günahkarların- perdesini yırtmayan; ey affı yüce olan, ey -kusurlardan- güzellikle geçen, ey mağfireti geniş olan, ey rahmet için elleri açık olan, ey bütün fısıldanmalardan haberdar olan, ey bütün şikayetlerin mercii, ey sürçmeleri affeden, ey affetmesi kerim olan, ey ihsanı büyük olan, ey kulları hakketmeden nimet veren, ey Rab-bim, ey Rabbim, ey Rabbim."

Sonra on defa “Ya Allah, ya Allah, ya Allah,", on defa, “ya Seyyidah, ya Seyyidah", on defa, “Ya mevlayah, ya mevlayah", on defa, “Ya recaah, ya recaah", on defa, “Ya ğıyasah, ya ğıyasah", on defa, “Ya ğayete rağbetah", on defa, “Ya Rahman", on defa, “Ya Rahim", on defa, “Ya mu'tiye'l-hayrat", on defa, “Salli ala Muhammedin ve âl-i Muhammedin kesiren, tayyiben, keefzali ma salleyte ala ehedin min halkik" söyle ve peşinden de hacetlerini iste.

Bu üç günde oruç tutmanın ve hacetlerin reva olması için Cuma günü öğle vakti iki rekât namaz kılmak hakkında birçok rivayet nakledilmiştir.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

21- Cuma gününün amellerinden biri de öğle vakti Muhammed b. Müslim'in İmam Sadık'tan (a.s) naklettiği duayı okumaktır. Şeyh'in Misbah kitabında bu dua şöyle geçmiştir:

لا اِلـهَ إلاّ اللهُ وَاللهُ اَكْبَرُ وَسُبْحانَ اللهِ اَلْحَمْدُ للهِ الَّذي لَمْ يَتَّخِذْ وَلَداً وَلَمْ يَكُنْ لَهُ شَريكٌ فِي الْمُلْكِ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ وَلِيٌّ مِنَ الذُّلِّ وَكَبِّرْهُ تَكْبيراً

"Allah'tan başka ilâh yoktur, Allah vasf edilmeyecek kadar yücedir, Allah münezzehtir; hamd kendisine evlat edinmeyen, saltanatında ortağı ve yardımcısı olmayan Allah'a mahsustur; onu yücelterek an."
Sonra şöyle de:

يا سابِغَ النِّعَمِ يا دافِعَ النِّقَمِ يا بارِئَ النَّسَمِ يا عَلِيَّ الْهِمَمِ يا مُغْشِىَ الظُّلَمِ يا ذَا الْجُودِ والْكَرَمِ يا كاشِفَ الضُّرِّ وَالاَلَمِ يا مُونِسَ الْمُسْتَوْحِشينَ فِي الظُّلَمِ يا عالِماً لا يُعَلَّمُ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَافْعَلْ بي ما اَنْتَ اَهْلُهُ يا مَنِ اسْمُهُ دَواءٌ وَذِكْرُهُ شِفاءٌ وَطاعَتُهُ غَناءٌ اِرْحَمْ مَنْ رَأسُ مالِهِ الرَّجاءُ وَسِلاحُهُ الْبُكاءُ سُبْحانَكَ لا اِلـهَ إلاّ اَنْتَ يا حَنّانُ يا مَنّانُ يا بَديعَ السَّماواتِ وَالاَرْضِ يا ذَا الْجَلالِ وَالاِكْرامِ .

"Ey nimetleri veren, ey belaları gideren, ey yaratılmışları yaratan, ey yüce himmet sahibi, ey karanlıkları örten, ey bağış ve ihsan sahibi, ey sıkıntı ve acıları gideren, ey karanlıklarda dehşete düşenlerin arkadaşı, ey öğrenmeden bilen! Muhammed ve Ehl-i Beyt'ine sâlat eyle. Bana kar-şı sana nasıl yakışırsa öyle davran. Ey ismi deva olan, ey zikri şifa olan, ey itaati zenginlik olan! Sermayesi ümit, silâhı (vesilesi) ağlama olan kimseye (bu kuluna) merhamet et. Münezzehsin sen. Senden başka ilâh yoktur. Ey şefkatli ve ey minnet sahibi, ey gökleri ve yeri yaratan, ey yücelik ve ikram sahibi!"
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

23- Şeyt Tusî “Misbah" adlı eserinde Cuma günü öğleden sonra okunan dua hakkında İmam Cafer-i Sadık'tan (a.s) şöyle buyurduğunu aktarmıştır:

"Kim Cuma günü namazın selamından sonra yedi defa Fatiha ve yedi defa Nass, yedi defa Felak, yedi defa İhlas, yedi defa Kafirun Suresini ve Tevbe Suresinin “Lekad câekum resulun min enfusikum" diye başlayan son ayetini, Haşr Suresinin, “Lev enzelna haze'l-Kur'an'e" şeklinde başlayan son ayetlerinden bu surenin sonuna kadar, Âl-i İmrân Suresinin “İnne fi halki's-semavati ve'l-arz"den, “İnneke la tuhlifu'l-miad"a kadarki beş ayetini okursa, bu Cumadan gelecek Cumaya kadar düşmanların şerrini ve belaları önlemek için ona yeter."
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

24- Yine İmam Cafer-i Sadık'tan (a.s) şöyle rivayet etmiştir:

“Kim sabah veya öğle namazından sonra şu duayı okursa bir yıla kadar onun için bir günah yazılmaz:

اَللّـهُمَّ اجْعَلْ صَلاتَكَ وَصَلاةَ مَلائكَتِكَ وَرُسُلِكَ على مُحَمَّد وآلِ مُحَمَّد

"Allah'ım! Kendi salavatını, meleklerin ve resullerinin salavatlarını Muhammed ve Ehl-i Beyt'inin üzerine kıl."

Yine şöyle buyurmuştur: “Kim sabah ve öğle namazından sonra şu duayı okursa ölmeden önce Hz. Mehdi'yi (a.f) görür:

اللهم صلّ على محمد وآل محمد وعجّل فرجهم

"Allah'ım! Muhammed ve Âl-i Muhammed'e sâlat eyle; onların kurtuluşunu ta'cil eyle."
Kim birinci duayı Cuma günü öğlenin farz namazından sonra okursa, gelecek Cuma'ya kadar emniyet ve güven içerisinde olur.

Ayrıca şöyle rivayet edilmiştir: “Cuma günü iki namaz arasında Muhammed ve Ehl-i Beyt'ine sâlat gönderen kimse, yetmiş rekât namazın sevabını alır."
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

25-«يا مَنْ يَرْحَمُ مَنْ لا تَرْحَمُهُ الْعِبادُ» duasını ve yine «اَللّـهُمَّ هـذا يَوْمٌ مُبارَكٌ» duasını okumak. Her iki dua, Sahife-i Seccadiye'nin dualarındandır.

26- Şeyh “Misbah" adlı eserinde şöyle buyurmuştur: Ehl-i Beyt İmamlarından (a.s) şöyle rivayet edilmiştir: “Cuma günü öğle namazından sonra iki rekât namaz kılan ve her rekâtta Fatiha Suresinden sonra yedi defa İhlas Suresini okuyan ve sonra aşağıdaki duayı okuyan kimse, gelecek Cuma'ya kadar hiçbir bela ve fitneye uğramaz. Allah Teala onu Muhammed (s.a.a) ve İbrahim'le (a.s) bir yere toplar:

اَللّـهُمَّ اجْعَلْني مِنْ اَهْلِ الْجَنَّةِ الَّتي حَشُوهَا الْبَرَكةُ وَعُمّارُهَا الْمَلائِكَةُ مَعَ نَبِيِّنا مُحَمَّد صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَاَبينا اِبراهيمَ(عليه السلام)

"Allah'ım! Beni, peygamberimiz Muhammed -Allah'ın sâlatı onun ve Ehl-i Beyt'inin üzerine olsun- ve babamız İbrahim -Allah'ın selamı onun üzerine olsun- ile birlikte içerisi hep bereket ve çalışanları melekler olan cennet ehlinden kıl."

Allame Meclisî der ki: Bu duayı seyit olmayan biri okursa “اَبِینَا=babamız" yerine “اَبِیهِ=babası" demesi gerekir.

“ Alevilikte Özel Gün ve Geceler” sayfasına dön