Cuma Gecesi Ve Cuma Gününün Amelleri

Kullanıcı avatarı
f_altan

Re: Cuma Gecesi Ve Cuma Gününün Amelleri

Mesaj gönderen f_altan »

Şeyh, Seyyid ve diğerleri Cuma gecesinin seherinde şu duayı okumanın müstehap olduğunu söylemişlerdir:

"Allah'ım! Muhammed ve Ehl-i Beyt'ine sâlat eyle ve bu sabah bana kendi rızanı bağışta bulun, kalbime kendi korkunu yerleştir ve onu kendinden başkasından kopar, tâ ki senden başkasını ümit etmeyeyim ve senden başkasından korkmayayım.

Allah'ım! Muhammed ve Ehl-i Beyt'ine sâlat eyle ve bana yakin se-batı, ihlas halisliği, tevhid şerefi, istikamet ve direnişte süreklilik, sabır madeni, kaza ve kadere razı olma bağışında bulun. Ey saillerin hacetle-rini reva eden, ey susanların kalbindekileri bilen! Muhammed ve Ehl-i Beyt'ine sâlat eyle, duamı kabul et, günahımı bağışla, rızkımı genişlet, benim, kardeşlerimin ve ailemin hacetlerini reva et.

İlahi! Şüphesiz senin yanında olanları arzulamak dışında bütün arzu-lar hırsı hüsrandır, sana yönelik olanları dışında bütün himmetler kesin-likle boştur, sana giden yol dışında bütün akıl yolları kapalıdır. Sen yara-tıkların ümidisin; yarattıklarının sığınağı sensin. Ey en değerli maksat ve ey kendisinden istenilen en cömert zat!

Ey kaçanların sığınağı! Sırtımda taşıdığım günah yüküyle sana doğru kaçıyorum. Katına varmak için mari-fetimden başka bir şefaatçi ve vasıta bulamıyorum; -o da şu ki:- şüphesiz Sen talep edenlerin ümit ettiği ve rağbet edenlerin katında olanları arzu-ladığı en yakın zatsın.

Ey marifetiyle akılların gözlerini açan ve hamdıyla dilleri çözen, herkesin hakkına ulaşacağı miktarda kullarına yeteri kadar nimet ve ihsanları veren! Muhammed ve Ehl-i Beyt'ine sâlat eyle; şeyta-na aklıma musallat olması için bir yol ve batılı işime kılavuz kılma."
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Cuma günü şafak atınca da şu duayı oku:

"Allah'ın zimmetinde, meleklerinin zimmetinde, peygamberlerinin ve elçilerinin -Allah'ın selamı onların üzerine olsun- zimmetinde ve Muham-med'in -Allah'ın sâlatı onun ve Ehl-i Beyt'inin üzerine olsun- zimmetinde ve Muhammed'in Ehl-i Beyt'inden olan vasilerin -Allah'ın selamı onların üzerine olsun- zimmetinde sabahladım. Muhammed'in Ehl-i Beyt'inin -Allah'ın selamı onların üzerine olsun- gizlisine ve açığına, zahirine ve ba-tınına iman ettim. Şehadet ederim ki Muhammed -Allah'ın sâlatı onun ve Ehl-i Beyt'inin üzerine olsun- gibi onlar Allah'ın ilminde ve itaatindedirler."

Cuma günü sabah namazından önce üç defa şu duayı okursa günahları deniz köpüklerinden fazla olsa bile bağışlanır:
"Esteğfirullah ellezi la ilahe illa huvel hayyul qeyyum ve etubu ileyh"

"Kendisinden başka ilâh olmayan diri ve kayyum (her şeyi ayakta tutan) Allah'tan bağışlanma diliyor ve O'na dönüş yapıyorum."
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

CUMA GÜNÜNÜN AMELLERİ

Cuma gününün amelleri oldukça fazladır. Biz onlardan sadece bazılarına değinmekle yetiniyoruz:

1- Sabah namazının birinci rekâtında Cuma Suresini ve ikinci rekâtında ise İhlas Suresini okumak.

2- Sabah namazından sonra herhangi bir şey konuşmadan önce, gelecek Cuma'ya kadar günahlarının kefareti olması için şu duayı okumak:

اَللّـهُمَّ ما قُلْتُ فى جُمُعَتى هذِهِ مِنْ قَوْل اَوْ حَلَفْتُ فيها مِنْ حَلْف اَوْ نَذَرْتُ فيها مِنْ نَذْر فَمَشِيَّتُكَ بَيْنَ يَدَيْ ذلِكَ كُلِّهِ فَما شِئْتَ مِنْهُ اَنْ يَكُونَ كانَ وَما لَمْ تَشَأْ مِنْهُ لَمْ يَكُن اَللّـهُمَّ اغْفرْ لى وَتَجاوَزْ عَنّى اَللّـهُمَّ مَنْ صَلَّيْتَ عَلَيْهِ فَصَلاتى عَلَيْهِ وَمَنْ لَعَنْتَ فَلَعْنَتي عَلَيْهِ.

"Allah'ım! Bu Cuma günü söylediğim her söz veya ettiğim her ye-min ya da ettiğim her nezir, Senin meşiyyetine bağlıdır (gerçekleşmesi senin irade ve isteğine bağlıdır). O halde senin meşiyyetin ne ise gerçek-leşsin ve senin meşiyyetin olmayan ise gerçekleşmesin.

Allah'ım! Beni bağışla ve günahımdan geç.
Allah'ım! Sen kime sâlat ediyorsan, benim selamım da onun üzerine olsun ve sen kime lanet ediyorsan benim lanetim de onun üzerine olsun."

En azından her ay bir defa bu ameli yapmak gerekir. Bir rivayette şöyle geçmektedir: "Cuma günü sabah namazından sonra oturup güneş doğuncaya kadar namazdan sonraki dua, zikir ve diğer amelleri yapacak olursa, en yüce firdevste makamı yetmiş derece yükseltilir."

Şeyh Tusî şöyle rivayet etmiştir: Cuma günü sabah namazından sonra şu duayı okumak müstehaptır:

اَللّـهُمَّ اِنّى تَعَمَّدْتُ اِلَيْكَ بِحاجَتى وَاَنْزَلْتُ اِلَيْكَ الْيَوْمَ فَقْرى وَفاقَتى وَمَسْكَنَتى فَاَنَا لِمَغْفِرَتِكَ اَرْجى مِنّى لِعَمَلى وَلَمَغْفِرَتُكَ وَرَحْمَتُكَ اَوْسَعُ مِنْ ذُنُوبي فَتَولَّ قَضاءَ كُلِّ حاجَة لي بِقُدْرَتِكَ عَلَيْها وَتَيسيرِ (وَتَيَسَر) ذلِكَ عَلَيْكَ وَلِفَقْري اِلَيْكَ فَاِنّي لَمْ اُصِبْ خَيْراً قَطُّ إلاّ مِنَك وَلَمْ يَصْرِفْ عَنّي سُوءاً قَطُّ اَحَدٌ سِواكَ وَلَسْتُ (وَلَيْسَ) اَرْجُو لاخِرَتي وَدُنْيايَ وَلا لِيَوْمِ فَقْرى يَوْمَ يُفْرِدُني النّاسُ في حُفْرَتي وَاُفْضي اِلَيْكَ بِذَنْبي سِواكَ.

"Allah'ım! Ben hacetimle senin katını amaçladım, fakir, yoksul ve zavallı olduğum bugünde sana geldim. Benim senin mağfiretine kendi amelimden daha fazla ümidim var; elbette senin mağfiret ve rahmetin benim günahlarımdan daha geniştir. Öyleyse bütün hacetlerimi reva et; senin hacetlerimi reva etmeye gücün yeter, onları reva etmek sana ko-laydır ve ben ise sana muhtacım.

Ben, Senden bana gelen hayırdan başka hiç bir hayır bulamadım ve senden başka hiç kimse benden kötü-lüğü gidermedi. Ben ahiretim ve dünyam için ve yine insanların beni me-zarımda yalnız bırakıp gidecekleri ve günahlarım sana götürüleceği muh-taç günümde senden başak hiç kimseye ümit beslemiyorum."
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

3- Bir rivayette şöyle geçer: "Kim Cuma günü ve yine diğer günlerde öğle ve sabah namazından sonra "Allahumme salli ela muhammedin ve âl-i Muhammed ve eccil ferecehum"(Allah'ım! Muhammed ve Ehl-i Beyt'ine sâlat et ve onların kurtuluşunu tacil et) derse, Hz. Mehdi'yi (a.f) görmeden ölmez. Kim bu sâlat zikrini yüz defa söylerse, Allah Teala onun otuzu dünya hacetlerinden ve otuzu da ahiret hacetlerinden olmak üzere altmış hacetini reva eder."

4- Sabah namazından sonra er-Rahman Suresini okumak ve "Fe-bi eyyi âla-i rabbikuma tukezziban" (Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz) ayetinden sonra, "Rabbim! Senin nimetlerinden hiçbirini yalanlamıyorum" demek.

5- Şeyh Tusî şöyle diyor: Cuma günü sabah namazından sonra yüz defa İhlas Suresini okumak, yüz defa Muhammed (s.a.a) ve Ehl-i Beyt'ine (a.s) sâlat etmek, yüz defa istiğfar edip bağışlanma dilemek ve Nisâ, Hud, Kehf, Saffat ve Rahman surelerini birer defa okumak sünnettir.

6- Ahkaf ve Mü'minun surelerini okumak. İmam Cafer Sadık'tan (a.s) şöyle rivayet edilmiştir: "Kim Cuma gecesi veya gündüzünde Ahkaf suresini okursa dünyada bir korkuyla karşılaşmaz ve kıyametin de büyük korkusundan güvende olur."

Yine o hazretten şöyle rivayet edilmiştir: "Kim Cuma günleri Mü'minun suresini okumaya devam ederse, Allah Teala onun amellerini saadetle sonuçlandırır ve en yüce Firdevs cennetinde peygamberler ve Allah'ın gönderilmiş elçileriyle bir yerde olur."
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

7- Güneş doğmadan önce on defa Kafirun Suresini okumak ve duasının kabul olması için dua etmek. İmam Zeynulabidin'in (a.s) Cuma sabahı olunca öğleye kadar ayete'l-kürsi'yi okuduğu ve namazları bitirdikten sonra Kadir Suresini okumaya başladığı rivayet edilmiştir.

8- Resulullah'ın (s.a.a) sünnetlerinden biri olan Cuma guslü etmek; peygamber efendimizin (s.a.a) Emirulmüminin Ali'ye (a.s) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: "Ey Ali! O günlük yiyeceğini satıp aç kalarak su satın almak pahasına olsa bile her Cuma günü guslet; çünkü hiçbir sünnet bundan daha büyük değildir."
İmam Cafer-i Sadık'tan (a.s) şöyle rivayet edilmiştir: "Kim Cuma günü gusledip şu duayı okursa, gelecek Cuma gününe kadar onun için temizlik olur" Yani günahlardan temizlenir veya amelleri manevî temizlik taşır ve kabul olur:

اَشْهَدُ اَنْ لا اِلـهَ إلاّ اللهُ وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ وَاَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَاجْعَلْني مِنَ التَّوّابينَ واجْعَلْني مِنَ المُتَطَهِّرينَ.

"Şehadet ederim ki Allah'tan başka ilâh yoktur; tektir; ortağı yoktur. Şehadet ederim ki, Muhammed O'nun kulu ve elçisidir. Allah'ım! Mu-hammed ve Ehl-i Beyt'ine sâlat eyle ve beni tevbe edenlerden ve temizlerden kıl."

İhtiyat gereği mümkün oldukça Cuma guslünü terk etmemelidir. Onun zamanı ise şafak atmasının sonrasından öğleye kadardır; öğleye ne kadar yakın olursa o kadar iyidir; dua şöyledir:

9- Başı hatmi gülüyle yıkamak; bu amel insanı abraş hastalığı ve delillikten kurtarır.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

10- Bugünde tırnağı almak ve bıyıkları kısaltmak çok faziletlidir; rızkı artırır ve gelecek Cuma'ya kadar insanı günahlardan temiz tutar; delilik, cüzam ve pisi hastalığından korur. O zaman şu duayı oku:

بِسْمِ اللهِ وَبِاللهِ وِعلى سُنَّةِ مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد

"Allah'ın adıyla, Allah'ın yardımıyla; Muhammed (s.a.a) ve Ehl-i Beyt'inin (a.s) sünneti üzere."

Tırnaklarını alırken sol elinin küçük parmağından başlamak ve sağ elinin küçük parmağında bitirmek. Ayak tırnaklarını alırken de böyle yapmak ve daha sonra aldığın tırnak parçalarını yere defnetmek.

11- Güzel koku kullanıp temiz elbiseler giymek.

12- Sadaka vermek; bir rivayete göre Cuma gecesi ve gündüzünde verilen sadaka diğer zamanlarda verilen sadakanın bin katıdır.

13- Cuma gününün gelişine sevinmeleri için ailesine taze meyve, et ve diğer güzel şeyler satın almak.

14- Sabahleyin aç karnına nar yemek, öğleden önce yedi hindiba yaprağı yemek.

İmam Musa b. Cafer'den şöyle rivayet edilmiştir: "Kim Cuma günü aç karnına bir tane nar yerse, kırk gün kalbini nurlandırır, iki nar yerse seksen gün, üç nar yerse yüz yirmi gün kalbini şeytanın vesvesesinden uzaklaştırır; her kimden şeytanın vesvesesi uzak olursa, Allah'a karşı günah işlemez; kim de Allah'a karşı günah işlemezse cennete girer."

Şeyh "Misbah" kitabında şöyle der: Cuma gecesi ve Cuma gününde nar yemek konusunda birçok fazilet rivayet edilmiştir.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

15- Dünya işlerini bırakıp vaktini dini meseleleri öğrenmekle geçirmek; sırf seyahat, halkın tarla ve bağlarında gezinmek, rezil ve hayâsız kişilerle düşüp kalkmak, maskaracılık yapmak, insanlara kusur bulmak, kahkahayla gülmek, şiir okumak, boş ve batıl işlerle uğraşmak vb. şeylerle vakit geçirmemelidir; bunların anlatılmayacak kadar çok olumsuz sonuçları vardır.

İmam Cafer-i Sadık'tan (a.s) bu konuda şöyle rivayet edilmiştir: "Her haftanın Cuma gününü dini meselelerini öğrenmekle geçirmek için diğer işleri bırakmayan Müslüman'a yazıklar olsun."

Resul-i Ekrem'den (s.a.a) ise şöyle rivayet edilmiştir: "Cuma günü yaşlı bir adamın halka cahiliyet ve küfür tarihlerini naklettiğini görecek olursanız çakıl taşlarıyla taşlayın onu."

16- Bin defa sâlavât getirmek.
İmam Muhammed Bâkır'dan (a.s) şöyle rivayet edilmiştir: "Cuma günü hiçbir ibadet benim yanımda Muhammed ve Ehl-i Beyt'ine (Allah'ın selamı onların üzerine olsun) sâlat göndermekten daha sevimli değildir."

Fırsat bulamazsanız, kıyamet günü yüzünüzün nurlu olması için en azından yüz defa salavat getirmeyi terk etmemek gerekir.
Bu konuda yine şöyle rivayet edilmiştir: "Kim Cuma gününde yüz defa salavat getirir, yüz defa "esteğfirullahe Rabbi ve etubu ileyh" söyler ve peşinden de İhlas Suresini okursa bağışlanır."

Ve yine şöyle rivayet edilmiştir: "Öğle ile ikindi arasında Muhammed (s.a.a) ve Ehl-i Beyt'ine salavat getirmek yetmiş hacca eşittir."

17- Resul-i Ekrem (s.a.a) ve Ehl-i Beyt İmamlarını (a.s) ziyaret etmek; bugünde o hazretlerin nasıl ziyaret edileceğine ileride değineceğiz.

18- Ölülerin, anne-babanın veya onlardan birinin mezarını ziyaret etmek de bugünde faziletli bir ameldir.

İmam Muhammed Bâkır'dan (a.s) bu konuda şöyle rivayet edilmiştir: "Cuma günü ölüleri ziyaret edin; onlar, ziyaretlerine gelenin kim olduğunu bilir ve sevinirler."

19- Dört bayramın amellerinden biri olan Nudbe duasını okumak; ilerideki sayfalarda Nudbe duasını okuyacaksınız inşallah.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

20- Cuma günü için, meşhur görüşe göre, fakihlerin kitaplarında veya Misbah kitaplarında zikredildiği şekilde altı rekâtı güneş yayıldığı zaman, altı rekâtı kuşluk çağında, altı rekâtı öğle vakti ve iki rekâtı da öğle vakti girdikten sonra farz namazı kılmadan önce kılınan veya ilk altı rekâtı Cuma ya da öğle namazından sonra kılınan yirmi rekâtlık Cumanın nafilesinin dışında diğer namazlar da zikredilmiştir; çok sayıdaki bu namazlardan bazılarını burada kaydetmemiz yerinde olacaktır; bu namazların çoğu Cuma gününe mahsus olmamasına rağmen onların Cuma günü kılınması daha faziletlidir.

Bunlardan biri Şeyh, Seyyid, Şehid, Allemle ve diğerlerinin çok sağlam senetlerle İmam Cafer-i Sadık'tan (a.s), değerli babalarından, sevgili peygamberimizden (s.a.a) rivayet ettikleri şu namazdır: "Kim Cuma günü öğleden önce dört rekât namaz kılar da her rekâtta on defa Fatiha Suresini, sonra Nass, Felak, İhlas, Kafirun Sureleriyle ayete'l-kürsiyi on defa okursa -ve başka bir rivayete göre de- Kadir Suresiyle Şehidellah ayetini de on defa okursa ve dört rekât namazı bitirdikten sonra yüz defa istiğfar eder ve yüz defa "Subhanellah, ve'l-hamdulillah, ve-lailahe illellah, vellah-u ekber, ve la havle ve-la kuvvete illa billahi'l-aliyyi'l-azim" derse ve bunun da peşinden yüz defa salavat getirirse, Allah Teala ondan gökyüzü ehlinin, yerdekilerin, şeytanın ve zalim padişahların şerrini defeder…"

Bu rivayetin tümü bu namazın fazileti hakkındadır.

Bugünde kılınması müstehap olan diğer bir namaz ise şöyledir: Haris-i Hemdanî Hz. Emirulmüminin Ali'den (a.s) şöyle rivayet etmiştir: "Mümkün olursa Cuma günü on rekât namaz kıl; rüku ve secdelerini tam olarak yerine getir ve her iki rekâttan sonra yüz defa "Subhanellahi ve bi-hamdihi" söyle; bu, çok faziletli bir ameldir."

Diğer biri namaz ise şöyledir: Muteber bir senetle İmam Cafer-i Sadık'tan (a.s) şöyle rivayet edilmişti: "Kim Cuma günü iki rekât namazda İbrahim ve Hicr suresini okursa hiçbir zaman perişan ve deli olmaz ve ona hiçbir zaman bir bela ulaşmaz."

Bu namazlardan biri Peygamber efendimizin namazıdır.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Hz. Peygamber Efendimizin (s.a.a) Namazı

Seyyid İbn tavus (r.a) muteber senetle İmam rıza'dan (a.s) hz. cafer-i tayyar namazını sorduklarında İmam'ın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "neden resulullah'ın (s.a.a) namazından gafilsin. resulullah (s.a.a) hiçbir zaman cafer'in namazını kılmamış olabilir ve cafer de hiçbir zaman resulullah'ın (s.a.a) namazını kılmamış olabilir.
ravi, “onu bana öğretir misiniz" dedi.

Bunun üzerine İmam (a.s) şöyle buyurdu: “Bu namaz iki rekât olarak kıl. her rekâtta fatiha suresinden sonra on beş defa kadir suresi oku. yine rükuda, rükudan başı kaldırdıktan sonra, birinci secdede ve secdeden başı kaldırdıktan sonra, ikinci secdede ve ikinci secdeden başı kaldırdıktan sonra on beş defa kadir suresi oku. sonra teşehhüd oku ve selam ver. namaz bittikten sonra Allah teala'ya karşı işlemiş olduğun bütün günahlar bağışlanır, tüm hacetlerin reva olur ve ondan sonra şu duayı oku:

لا اِلـهَ إلاّ اللهُ رَبُّنا وَرَبُّ آبائِنَا الاَوَّلينَ لا اِلـهَ إلاّ اللهُ اِلهاً واحِداً وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ لا اِلـهَ إلاّ اللهُ لا نَعْبُدُ إلاّ اِيّاهُ مُخْلِصينَ لَهُ الدِّينَ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ لا اِلـهَ إلاّ اللهُ وَحْدَهُ وَحْدَهُ وَحْدَهُ اَنْجَزَ وَعْدَهُ وَنَصَرَ عَبْدَهُ وَاَعَزَّ جُنْدَهُ وَهَزَمَ الاَحْزابَ وَحْدَهُ فَلَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلى كُلِّ شَيء قَديرٌ اَللّـهُمَّ اَنْتَ نُورُ السَّمواتِ وَالاَرْضِ وَمَنْ فيهِنَّ فَلَكَ الْحَمْدُ وَاَنْتَ قَيّامُ السَّمواتِ وَالاَرْضِ وَمَنْ فيهِنَّ فَلَكَ الْحَمْدُ وَاَنْتَ الْحَقُّ وَوَعْدُكَ الْحَقُّ (حَقٌّ) وَقَوْلُكَ حَقٌّ وِاِنْجازُكَ حَقٌّ وَالْجَنَّةُ حَقٌّ وَالنّارُ حَقٌّ اَللّـهُمَّ لَكَ أَسْلَمْتُ وَبِكَ آمَنْتُ وَعَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَبِكَ خاصَمْتُ وَاِلَيْكَ حاكَمْتُ يا رَبِّ يا رَبِّ يا ربِّ اِغْفِرْ لى ما قَدَّمْتُ وَاَخَّرْتُ وَاَسْرَرْتُ وَاَعْلَنْتُ اَنْتَ اِلـهي لا اِلـهَ إلاّ اَنْتَ صَلِّ عَلى مُحَمّد وَآلِ مُحَمَّد وَاغْفِرْ لى وَارْحَمْنى وَتُبْ عَلَيَّ اِنَّكَ اَنْتَ التَّوابُ الرَّحيمُ.

"Allah'tan başka ilâh yoktur. bizim ve ilk atalarımızın rabbidir o; Allah'tan başka ilâh yoktur. yegâne ilâhtır o. biz o'na (hükümlerine) teslimiz. Allah'tan başka ilâh yoktur; yalnız o'na ibadet ederiz, başkasına değil; imanımız ihlasla o'nadır, müşrikler istemeseler bile. Allah'tan baş-ka ilâh yoktur. o tektir, o tektir, o tektir. ahdine vefa etti; kuluna yardım etti; ordusuna izzet -ve zafer- verdi; tek başına muhalif güçleri bozguna uğrattı. saltanat ve tüm övgüler o'na mahsustur. o, her şeye kadirdir.

Allah'ım! sen göklerin, yerin ve onlardaki varlıkların nurusun; hamd sana mahsustur. sen göklerin, yerin ve onlardaki varlıkların kıvamı ve onları ayakta tutansın; hamd sana mahsustur. sen haksın, vaadın haktır; buyruğun haktır; gerçekleştirmen haktır; cennet haktır, cehennem haktır -ve sen haksın-.

Allah'ım! ben sana teslim oldum, sana inandım, sana tevekkül ettim, senin yardımınla düşmana karşı mücadele ediyorum ve suçluyu senin huzuruna çağırıyorum (yargıyı sana bırakıyorum). ey rabb, ey rabb, ey rabb; geçmişteki, gelecekteki, gizli ve aşikar işlediğim günahlarımı bağışla. sen benim ilâhımsın; senden başka ilâh yoktur; muhammed ve ehl-i beyt'ine rahmet et; beni bağışla, bana merhamet et ve tevbemi ka-bul buyur; gerçekten sen tövbeleri kabul eden ve şefkatlisin."

"Misbahu'l-muteheccid" kitabında, "et-tevvabu'r-rehim" (tevbeyi kabul eden ve şefkatlisin) yerine, "kerimun reufun rehim" kelimesi geçmiştir.
Allame meclisi şöyle diyor: bu namaz meşhur namazlardan biri olup ehl-i sünnet ve şia kendi kitaplarından rivayet etmişlerdir. bazıları bunu cuma gününün namazlarından saymışlardır; fakat rivayetlerden bu namazın cuma gününe has bir namaz olduğu anlaşılmamaktadır ve görüldüğü kadarıyla diğer günlerde de kılınabilir.
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Emirulmüminin Hz. Ali'nin (a.s) Namazı

şeyh ve seyyid İmam sadık'tan (a.s) şöyle rivayet etmişlerdir: “sizden her kim dört rekât emirulmüminin hz. ali'nin (a.s) namazını kılacak olursa anadan doğduğu gün gibi günahlardan dışarı çıkar ve hacetleri reva olur. hz. ali'nin (a.s) namazı şöyle kılınır: her rekâtta bir defa fatiha suresi ve elli defa İhlas suresi okunur. namazdan sonra hz. ali'nin (a.s) tesbihi olan şu dua okunur:

سُبْحانَ مَنْ لا تَبيدُ مَعالِمُهُ سُبْحانَ مَنْ لا تَنْقُصُ خَزائنُهُ سُبْحانَ مَنْ لا اضْمِحْلالَ لِفَخْرِهِ سُبْحانَ مَنْ لا يَنْفَدُ ما عِنْدَهُ سُبحانَ مَنْ لاَ انْقِطاعَ لِمُدَّتِهِ سُبْحانَ مَنْ لا يُشارِكُ اَحَداً فى اَمْرِهِ سُبْحانَ مَنْ لا اِلـهَ غَيْرُهُ.

"Münezzehtir nişaneleri yok olup gitmeyen Allah, münezzehtir hazi-neleri eksilmeyen Allah, münezzehtir iftiharları yok olmayan Allah, mü-nezzehtir yanındaki -hayır ve nimetler- tükenmeyen Allah, münezzehtir -saltanat- süresi bitmeyen, kesilmeyen Allah, münezzehtir işinde hiç kim-se ortak olmayan Allah, münezzehtir kendisinden başka ilâh olmayan Allah."
sonra dua ederek şöyle de:

يا مَنْ عَفا عَنِ السَّيِئاتِ وَلَمْ يُجازِ بِهَا ارْحَمْ عَبْدَكَ يا اَللهُ، نَفْسى نَفْسى اَنَا عَبْدُكَ يا سَيِّْداهُ اَنَا عَبْدُكَ بَيْنَ يَدَيْكَ يا رَبّاهُ اِلـهى بِكَيْنُونَتِكَ يا اَمَلاهُ يا رَحْماناهُ يا غِياثاهُ عَبْدُكَ عَبْدُكَ لا حيلَةَ لَهُ يا مُنتَهى رَغْبَتاهُ يا مُجْرِيَ الدَّمِ في عُرُوقي يا سَيِّداهُ يا مالِكاهُ اَيا هُوَ اَيا هُوَ يا رَبّاهُ، عَبْدُكَ عبدك لا حيلَةَ لي وَلا غِنى بي عَنْ نَفسْي وَلا اَسْتَطيعُ لَها ضَرّاً وَلا نَفْعاً وَلا اَجِدُ مَنْ اُصانِعُهُ تَقَطَّعَتْ اَسْبابُ الْخَدائِعِ عَنّي وَاضْمَحَلَّ كُلُّ مَظْنُون عّنى اَفْرَدَنِى الدَّهْرُ اِلَيْكَ فَقُمْتُ بَيْنَ يَدَيْكَ هذَا الْمَقامَ، يا اِلـهى بِعِلْمِكَ كانَ هذا كُلُّهُ فَكَيْفَ اَنْتَ صانِعٌ بي وَلَيْتَ شِعْري كَيْفَ تَقُولُ لِدُعائي اَتَقُولُ نَعْمَ اَمْ تَقُولُ لا، فَاِنْ قُلْتَ لافَيا وَيْلى يا وَيْلى يا ويْلى يا عَوْلى يا عَوْلى يا عَوْلى يا شِقْوَتى يا شِقْوَتى يا شِقْوَتى يا ذُلّي يا ذُلّى يا ذُلّى اِلى مَنْ وَمِمَّنْ اَوْ عِنْدَ مَنْ اَوْ كَيْفَ اَوْ ماذا اَوْ اِلى اَيِّ شَيء اَلْجَأ وَمَنْ اَرْجُو وَمَنْ يَجُودُ عَليَّ بِفَضْلِهِ حينِ تَرْفُضُنى يا واسِعَ الْمَغْفِرَةِ، وَاِنْ قُلْتَ نَعَمْ كَما هُوَ الظَّنُّ بِكَ وَالرَّجاءُ لَكَ فَطُوبى لي اَنَا السَّعيدُ وَاَناَ الْمَسْعُودُ فَطُوبى لى وَاَنَا الْمَرْحُومُ يا مُتَرَحِّمُ يامُتَرَئّفُ يا مُتَعَطِّفُ يا مُتَجَبِّرُ (يا متحنّن) يا مُتَمَلِّكُ يا مُقْسِطُ لا عَمَلَ لى اَبْلُغُ بِهِ نَجاحَ حاجَتى أَسْأَلُكَ بِاْسمِكَ الَّذي جَعَلْتَهُ فى مَكْنُونِ غَيْبِكَ وَاسْتَقَرَّ عِنْدَكَ فَلا يَخْرُجُ مِنْكَ اِلى شَيء سِواكَ أَسْأَلُكَ بِهِ وَبِكَ (بك وبه) فَاِنَّهُ اَجَلُّ وَاَشْرَفُ اَسْمائِكَ لا شَيءَ لي غَيْرُ هذا وَلا اَحَدَ اَعْوَدُ عَليَّ مِنْكَ.
يا كَيْنُونُ يا مُكَوِّنُ يا مَنْ عَرَّفَنى نَفْسَهُ يا مَنْ اَمَرَنى بِطاعَتِهِ يا مَنْ نَهانى عَنْ مَعْصِيَتِهِ وَيا مَدْعُوُّ يا مَسْؤوُلُ يا مَطْلُوباً اِلَيْهِ رَفَضْتُ وَصِيَّتَكَ الَّتى اَوْصَيْتَنى وَلَمْ اُطِعْكَ وَلَوْ اَطَعْتُكَ فيما اَمَرْتَنى لَكَفَيْتَنى ما قُمْتُ اِلَيْكَ فيهِ وَاَنَا مَعَ مَعْصِيَتى لَكَ راج فَلا تَحُلْ بَيْنى وَبَيْنَ ما رَجَوْتُ يا مُتَرَحِّماً لى اَعِذْني مِنْ بَيْنِ يَدَيَّ وَمِنْ خَلْقى وَمِنْ فَوْقى وَمِنْ تَحْتى وَمِنْ كُلِّ جِهاتِ الاِحاطَةِ بى.
اَللّـهُمَّ بِمُحَمَّد سَيِّدي وَبِعَلِيٍّ وَلِيّى وَبِالاَْئِمَةِ الرّاشِدينَ عَلَيْهِمُ السَّلامُ اجْعَلْ عَلَيْنَا صَلَواتِكَ وَرَأْفَتَكَ وَرَحْمتَكَ وَأْوسِعْ عَلَيْنا مِنْ رِزْقِكَ وَاقْضِ عَنَّا الدَّيْنَ وَجَميعَ حَوائِجِنا يا اَللهُ يا اَللهُ يا اَللهُ اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْء قَديرٌ.

"Ey günahları affeden ve onlardan dolayı -kullarını- cezalandırma-yan! -bu- kuluna merhamet et. Allah'ım! merhamet et bana, merhamet et bana; ben senin kulunum. ey efendim! ben senin huzurunda duran kulu-num; ya rabbi, ya ilâhi! senin zatının sırrının hürmetine. ey benim aru-zum, ey -yaratıklarına karşı- merhametli olan, ey -kullarının imdadına ko-şan-! ben senin kulunum, gücü olmayan bir kul; ey arzumun zirvesi, ey damarlarımda kanı akıtan, ey efendim, ey sahibim, ey hu, ey hu, ey rabb, senin kulunum, kendimden hiçbir güce, hiçbir zenginliğe sahip olmayan kendime bir fayda ve zarar vermeye gücü yetmeyen, bana bir çare gösterecek kimseyi bulamayan kulunum senin; bütün çare yoları ke-silmiş benden. bana faydası olabileceğini sandığım her şey ve herkes yok olup gitti. zaman beni yalnız bırakarak sana yöneltti; derken senin huzurunda durdum.

Ey ilâhım! bütün bunlar senin ilmin çerçevesindedir; bana ne yapacaksın; keşke duama cevap olarak ne söyleyeceğini bil-seydim; evet söyleyip duamı kabul mü edeceksin, yoksa hayır söyleyip red mi edeceksin?! eğer hayır söyleyip reddedersen eyvahlar olsun bana, eyvahlar olsun bana, eyvahlar olsun bana! eyvahlar olsun yoksulluk ve zavallılığıma, eyvahlar olsun yoksulluk ve zavallılığıma, eyvahlar ol-sun yoksulluk ve zavallılığıma; eyvahlar olsun şekavetliliğime, eyvahlar olsun şekavetliliğime, eyvahlar olsun şekavetliliğime, eyvahlar olsun zelil halime, eyvahlar olsun zelil halime, eyvahlar olsun zelil halime! artık ki-me gideyim ve kimden gideyim veya kimin yanına ve nasıl gideyim ya da hangi kapıya ve hangi şeye sığınayım?! kimin bağışını umayım; sen beni reddedip -kereminden- kovunca kim lütfüyle bana bağışta bulunur?! ey bağışı geniş olan! evet der de duamı kabul edersen, nitekim sana karşı zannım ve ümidim budur, bu durumda ne mutlu bana! artık ben mutlu olurum, saadete erişirim; bu durumda ne mutlu bana! artık ben kendisine merhamet edilen bir kimse olurum.

Ey çok merhamet eden, ey çok rauf olan, ey çok şefkat eden, ey çok güçlü ve muktedir olan, ey adaletli dav-ranan! benim hacetimin reva olmasına neden olacak bir amelim yoktur; gayıpta gizlediğin, kendi yanında var olan ve senin yanından senden başka kimseye çıkmayan ismin hürmetine, o isminin hakkı için, kendi hakkın için, isimlerinin en yüce ve eşrefi olan o ismin hürmetine; o ismin hürmetine ki, ondan başka tevessül edeceğim bir isim yoktur ve senden başka hiç kimsenin bana bir yararı yoktur.

Ey sırf varlık, ey alemi var eden, ey bana kendisini tanıtan, ey ba-na kendisine itaat etmeyi emreden, ey beni kendisine karşı günah işlemekten alıkoyan, ey herkes tarafından çağrılan, ey kendisinden istenilen, ey herkesin talebi! bana yapmış olduğun tavsiyeni terk ettim ve itaat et-medim; bana emrettiğin şeyde sana itaat edecek olsaydım her şey için sana gelseydim sen bana yeterdin; ben sana karşı işlemiş olduğum gü-nahıma rağmen senin lütfünü umuyorum; o halde -hacetimi reva et,- be-nimle ümitlerim arasında ayrılık düşürme. ey bana çok şefkatli olan! ö-nümden, arkamdan, üstümden, altımdan ve her taraftan beni kuşatan kötülüklerden beni kendi sığınak ve korumana al.

Allah'ım! mevlam muhammed, velim ali ve hidayet eden imamları-mın -Allah'ın selamı onların hepsinin üzerine olsun- hakkı hürmetine sâ-lat, şefkat ve rahmetini bizim üzerimize kıl. rızkını bize artır, borcumuzu eda et ve bütün hacetlerimizi gider. ey Allah, ey Allah, ey Allah! gerçekten senin her şeye gücün yeter."

İmam (a.s) daha sonra şöyle devam etti: “kim bu namazı kılar da peşinden bu duayı okursa, Allah teala ile arasındaki bütün günahlar bağışlanır."

Cuma gecesi ve cuma gününde bu dört rekât namazı kılmanın fazileti ile ilgili bir çok hadis rivayet edilmiştir. namazdan sonra “allahumme selli ele'n-nebiyyi'l-arabi ve âlihi"

Allah'ım! arap peygambere ve onun ehl-i beytine sâlat et" derse, geçmişte işlediği ve gelecekteki günahları bağışlanır ve bu durumda kur'an-ı kerimi on iki defa hatmetmiş gibi olur ve Allah teala ondan kıyamet gününün açlık ve susuzluğunu giderir.

“ Alevilikte Özel Gün ve Geceler” sayfasına dön