GADÎR-İ HUM GÜNÜ EN FAZİLETLİ BAYRAM GÜNÜDÜR

yozgatli yigit

Mesaj gönderen yozgatli yigit »

Senetli bir şekilde İmâm Cafer-i Sâdık'ın (a.s) babasından, onun da babalarından Resulullah'ın (s.a.a) şöyle burduğu rivâyet edilmiştir: "Ümmetimin en faziletli bayramı, 'Gadîr-i Hum' günüdür. Gadîr öyle bir gündür ki onda zikri yüce Allah bana, kardeşim Ali b. Ebî Tâlib'i, ümmetim için benden sonra kendisiyle doğru yolu bulacakları bir nişane-alem olarak belirlememi emretmiştir; bu öyle bir gündür ki onda Allah, dini kemâle erdirdi ve ümmetim için o günde nimeti tamamladı ve artık İslam'ın onların dini olmasına rızâ gösterdi."

Sonra şöyle devam etti: "Ey insanlar topluluğu, şüphesiz Ali bendendir, ben de Ali'den; o, benim tıynetimden yaratılmıştır; o, benden sonra halkın imâmıdır; benim sünnetimden ihtilaf ettikleri şeyleri onlara açıklayacaktır; o, Müminlerin Emiri, yüzü akların önderi, müminlerin reisi, vasîlerin en iyisi, dünya kadınlarının efendisinin kocası ve hidâyet imâmlarının babasıdır. İnsanlar, 'Kim, Ali'ye muhabbet beslerse, ben de ona muhabbet beslerim ve kim, Ali'ye buğz ederse ben de ona buğz ederim; kim, Ali'yle kendi arasında bağ kurarsa, ben de onunla bağ kurarım ve kim, Ali ile ilişkisini keserse, ben de onunla ilişkimi keserim. Kim, Ali'ye cefa ederse, ben de ona cefa ederim; kim, Ali'yi severse, ben de onu severim ve kim, Ali'ye düşman olursa, ben de ona düşman olurum…" (El-Emâlî, (Şeyh Sadûk), s.109, Bihârü'l-Envâr, c.37, s.109, Ravzatü'l-Vâizîn, c.1, s.102, İsbâtü'l-Hüdât, c.1, s.526 (az farkla), Gâyetü'l-Merâm, s.89)

Senetli bir hadiste, Kâsım b. Yahyâ, dedesi Hasan b. Râşid'den şöyle nakletmiştir: "İmâm Cafer-i Sâdık'a (a.s) dedim ki: 'Canım sana feda olsun, acaba Müslümanlar için iki (Kurban ve Ramazan) bayramından başka bir bayram var mıdır?' buyurdu ki: 'Evet, ey Hasan, o ikisinden daha büyük ve daha faziletli bir bayram vardır!' 'O, hangi gündür?' diye sorduğumda, şöyle buyurdu:
'Emirü'l-Müminin Ali'nin (a.s) insanlara önder olarak seçildiği gün.' Tekrar 'Canım sana feda olsun, tarih olarak hangi gündür o?' diye sordum; şöyle devam etti: 'Günler dönüp durmaktadır. O gün, Zilhicce ayının on sekizinci günüdür!' Dedim ki: 'Fedan olayım, o gün ne yapmamız uygun olur?' Buyurdu ki: 'O günü oruç tutarsın; Muhammed ve Ehlibeytine çokça salavat getirip onlara zulmedenlerden ve haklarını inkâr edenlerden teberri edersin. Geçmiş peygamberler, vasîlerine, vasînin seçildiği günü bayram tutmalarını emrederlerdi.' Bilahare 'O gün de oruç tutan kimsenin ne kadar sevabı vardır?' dediğimde, 'Altmış ayın orucunun sevabı buyurdu!"
(Sevâbü'l-A'mâl, s.99, Misbâhü'l-Müteheccidîn, s.680, El-İsnâ Aşeriyye, s.168)
Resim
Ebu Hasaneyn

Re: GADÎR-İ HUM GÜNÜ EN FAZİLETLİ BAYRAM GÜNÜDÜR

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

Bizim ve TARAFTARLARIMIZIN 4 Buyuk BAYRAMI VardIr:
Bunlar Ramazan,Kurban Gadir-i Hum ve Cuma Gunleridir.
En Buyuk ve En Faziletli OLANI ise Gadir-i Hum Velayet ve imamet BAYRAMIDIR...

MEVLA hz.iMAM CAFER ES-SADIK KURANI NATIK a.s
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Ebu Hasaneyn yazdı:Bizim ve TARAFTARLARIMIZIN 4 Buyuk BAYRAMI VardIr:
Bunlar Ramazan,Kurban Gadir-i Hum ve Cuma Gunleridir.
En Buyuk ve En Faziletli OLANI ise Gadir-i Hum Velayet ve imamet BAYRAMIDIR...

MEVLA hz.iMAM CAFER ES-SADIK KURANI NATIK a.s
İlahi sen büyüksün!
Ama birileri bunları görmüyor işte görmek istemiyor!!!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Herkesin Gadir bayramını kutlarım
ceren

Mesaj gönderen ceren »

iki yıl önce bu bayramı öğrenmiştim
herkese kutlu olsun
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

Tüm Alevi müslüman kardeşlerimin Gadir hum bayramı kutlu olsun... :D
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
HakYolunda

Mesaj gönderen HakYolunda »

Hak Yolunda Hakikat Yolunda Olan Canlar,
Bende Bu Bayrami Yeni Ögrendim,Ve Ögrenicek Cok $eyim Var Daha.
Allahin Izni Ile Ögreniyorum.

Gadiri Hum Bayramimiz Kutlu Olsun.

Rabbim Bizleri Peygamberimizin Kuranimizin ve Oniki Imamlarimizin $efatinden Mahrum Eylemesin.
Hz.Ali(s.a)İnsanların kalbi vahşi ve başıboştur; kim onlarla ilgilenirse onlara doğru cezbolur.
_________________________________________________[highlight=#00BF40][font=Goudy Stout][/font][/highlight]
Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed.
N.K.Caferi
Konum: Gönlümüzde senin aşkından gayrısına yer yok. Toprağımız aşkınla yoğrulmuş, gayrısına yol yok .

Mesaj gönderen N.K.Caferi »

Zilhiccenin 18. günü dimi arkadaşlar Gadir-i Hum Bayramı .. Yarın 24 Kasım (18 Zilhicce)

Bismillahirrahmanirrahim

Allahıma doğru yolu buldurduğu için kalbimizi ilmiyle imanla ilahi nur ve feyizleriyle doldurduğu için Peygamberime (s.a.a) ümmet Emirulmüminin İmam Alime(a.s) ve Ehl-i Beyt İmamlarının (a.s) velayetine sarılanlardan eylediği için (c.c) yaradılanların adedince yağmur damlalarının sayılarınca ağaçların yapraklarınca alınıp verilen her nefes miktarınca sonsuz hamdu senalar olsun. Allahım bizlere nasip eylediğin nimetler karşısında sana gerektiği gibi şükretmekte aciziz Zatının ululuğuna saltanatının yüceliğine yaraşır bir şekilde sana hamdediyoruz. Salat ve selamlar Peygamberimize ve onun masum pak Ehli Beyt ine olsun .

Allah'ım! Senin peygamberin, seçtiğin, halis kıldığın, eminin, kullarına elçin olan Muhammed'in ve dinin önderi, iyiler silsilesinin rehberi, -peygamberin- sadık vasisi, en büyük sıddık, hakla batılı ayıran, senin tanığın, -kullarını- sana hidayet eden, senin emrini açıklayan, senin yolunda cihad eden ve senin yolunda kınayanın kınamasından korkmayan Emirulmüminin (Ali'nin) (a.s)hakkı hürmetine senden niyaz ediyorum: Muhammed ve Ehl-i Beyt'ine rahmet eyle, velinin (Emirulmüminin Ali'nin) velayetini kullarının boynunda bıraktığın ve dini kendilerine tamamladığın bugünde bizi onun saygınlığını tanıyanlardan ve faziletini ikrar edenlerden eyle, bizi -cehennem- ateşinden serbest bıraktıklarından ve kurtardıklarından eyle
Allah'ım! Bugünü en büyük bayramın kıldığın, göklerde ahid ve yerde ise söz alınan gün ve sorgu günü diye adlandırdığın gibi Muhammed ve Ehl-i Beyt'ine rahmet eyle, onunla gözümüzü aydınlat, onunla dağınıklığımızı bir araya topla, bizi hidayet ettikten sonra saptırma, bizi senin nimetlerine şükredenlerden kıl, ey merhametlilerin en merhametlisi; hamd bugünün faziletini bize tanıtan, saygınlığına bilinçlendiren, bugünle bize ikramda bulunan, bugünü tanımakla bizi şereflendiren ve bugünün nuruna bizi hidayet eden Allah'a mahsustur.
Ya Resulullah, ya Emirelmüminin! Size, sizin evlatlarınıza, sizi sevenlere gece ve gündüz kaldığı müddetçe benden en üstün selam olsun; sizi vasıta kılarak isteklerimin verilmesi, hacetlerimin reva olması ve işlerimin kolaylaşması için benim ve sizin Rabb'iniz olan Allah'a yöneliyorum.

Bugünle bize ikramda bulunan, bizi, bize bıraktığı ahdine vefa edenlerden ve adaleti ayakta tutacak olan emir sahiplerinin velayeti konusunda bizden aldığı ahde sadık kalanlardan kılan ve bizi kıyamet gününü inkâr eden ve yalanlayanlardan kılmayan Allah'a hamd olsun.

amin amin amin

Çok Değerli yol kardeşlerim ve abilerim Allahın selamı rahmeti ve merhameti hepinizin üzerine olsun Gadir-i Hum bayramımız mübarek olsun bu mübarek gecede yapacağınız ibadetleriniz makbul dualarınız kabul olsun inşallah . Rabbim cümlemizide zatına layık kul peygamberime layık ümmet İmam Alime ve tüm imamlarımıza layık evlatlar şiaları dostları takipcileri eylesin , şu fani dünyanın imtihanları karşısında bize güç kuvvet sabırlar versin imanımızı hidayetimizi sabit kılsın Tam bir teslimiyetle rızasına erenlerden eylesin inşallah . amin

Resim
Resim
Susmak, bazen cevabı yeterli kılar
En büyük gerçeğin sessizliği gibi
SUSMAK Bir mısrada halini arzetmek gibi..
Özgür Arapoğlu

Mesaj gönderen Özgür Arapoğlu »

Gadir-i Hum Velayet Bayramı Allah katındaki en büyük bayram ve Resulullahın ve Ehl-i Beyt’inin bayramı olup dini bayramların en önemlisidir. Allah Teâla’nın gönderdiği bütün peygamberler bu günü bayram olarak kutlamışlardır. Bu bayramın adı gökyüzünde “Vaat edilen Ahd Günü” ve yeryüzünde ise “Misak alma ve meşhur toplanma” günüdür.
İmam Caferi Sadık’tan acaba Müslümanların Cuma, Kurban ve Ramazan bayramları dışında bayramları var mı diye sorduklarında evet diye cevap vermiştir. “ Müslümanları bu bayramların hepsinden daha üstün ve saygın bir bayramları vardır.” Hangi bayram diye sorduklarında şöyle buyurmuştur. Bu bayram Resulullahın Hz. Ali’yi kendisine halife tayin ettiği gündür. O günde Resulullah ‘ Ben kimin Mevlalıysam Ali’de onun Mevlası’dır’ buyurdu.
Bu günde din kemale erdi ve Allah’ın kullarına olan nimeti tamamlandı.
Bu günde inanç ve ibadetler ruh ve mana kazandı.

[align=center]Kadiri Hum Velayet Bayramının Amelleri[/align]1- Oruç tutmak; Bu günde oruç tutmak altmış yıllık günahların kefaretidir ve yüz hac ve yüz umreye bedeldir.
2 – Gusül Almak.
3 - İmkan dâhilinde Hz. Ali’nin kabrini ziyaret etmek.
4- Nudbe Duasını okumak.
5- Sadaka vermek
6- Öğle ezanından yarım saat önce iki rekat namaz kılmak. Her rekatta Fatiha’dan sonra 10 defa ihlas suresini, 10 defa Ayet’el Kürsü’yü ve 10 defa da Kadir Suresi’ni okumak. (Bu namaz yüz bin umreye eşit olup Allah teala’nın kılan kişinin dünya ve ahret hacetlerini gidermesi ve ona afiyet vermesine sebep olur.
[

Bizlere Ali b. Ebu Talib’in ve evlatlarının velayetini tanıma başarısını veren Allah’a sonsuz hamdu senalar olsun! Allah’a hamdolsun ki bizleri hidayet etti, eğer onun hidayeti olmasaydı kesinlikle hidayet bulamazdık. Allah’ım bizlere bahşettiğin velayet nimetini son nefesimize kadar bizden alma ve bizleri dünyada İmam Ali’nin izinden giden takipçiler ve ahrette de onu hamd sancağının altında toplanan izciler olarak karar kıl. Âmin!
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Tüm müminlerin bayramı mübarek olsun.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“ Alevilikte Özel Gün ve Geceler” sayfasına dön