ZİLHİCCE AYININ AMELLERİ

Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Yirmi Beşinci Gün:

Münbarek bir gündür; bugünde Ehl-i Beyt (a.s) hakkında "İnsan= Dehr" suresi nazil olmuştur. Ehl-i Beyt üç gün oruç tutmuş, birinci gün iftar vakti yemeklerini miskine, ikinci gün yetime ve üçüncü gün de esire vermiş, kendileri de su ile iftar etmişler, bunun üzerine onların hakkında bu sure nazil olmuştur; dolayısıyla Ehl-i Beyt takipçilerine onların bu güzel davranışlarını izleyerek bugünlerde ve özellikle yirmi beşinci gecede imkan dahilinde miskinlere ve yetimlere sadaka vermeleri, onları doyurmaya çalışmaları, bugünde oruç tutmaları yakışır. Çünkü ulemadan bazıları bugünü Mübahale günü bildikleri için bugünde Camia Ziyaretini ve Mübahale Duasını okumak da uygun olur.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Zilhicce Ayının Son Günü:

Bugün hicri kameri yılının son günüdür. Seyyid İbn Tavus "İkbal" adlı kitabında bir rivayete dayanarak şöyle demiştir: Bugünde iki rekat namaz kılınır. Her rekatta bir defa Fatiha suresi, on defa İhlas suresi, on defa ayete'l-kursi okunur ve namazdan sonra da şu dua okunur:

اَللّـهُمَّ ما عَمِلْتُ فى هذِهِ السَّنَةِ مِنْ عَمَل نَهَيْتَنى عَنْهُ وَلَمْ تَرْضَهُ وَنَسيتَهُ وَلَمْ تَنْسَهُ وَدَعَوْتَنى اِلَى التَّوْبَةِ بَعْدَ اجْتِرائى عَلَيْكَ اَللّـهُمَّ فَاِنّى اَسْتَغْفِرُكَ مِنْهُ فَاغْفِر لى وَما عَمِلْتُ مِنْ عَمَل يُقَرِّبُنى اِلَيْكَ فَاقْبَلْهُ مِنّى وَلا تَقْطَعْ رَجآئى مِنْكَ يا كَريمُ .

"Allah'ım! Senin beni sakındırdığın ve yapmama razı olmadığın halde benim bu yıl yaptığım ve unuttuğum, fakat senin unutmadığın ve sana karşı bu cüretimden sonra beni tevbe etmeye davet ettiğin amelle-rim var; Allah'ım! Ben o amellerimden dolayı bağışlanma diliyorum; o halde beni bağışla; yaptığım ve beni sana yakınlaştıracak amelimi benden kabul et; ümidimi senden kesme ey kerim!"

Bunu söyleyince şeytan der ki: “Eyvahlar olsun bana! Bu sözlerle bu yıl onun hakkında çektiğim tüm zahmetleri heder etti ve geçen yıl, onun için, o yılını hayırla geçirdiğine dair şahadet edecektir.”
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
ubelli

Re: ZİLHİCCE AYININ AMELLERİ

Mesaj gönderen ubelli »

Allah Razı Olsun Kardeşim çok Allah amel etmeyi nasip eder inşaAllah.
Özgür Arapoğlu

Mesaj gönderen Özgür Arapoğlu »

[align=center]Zilhicce Ayının ilk On gününün Namazı[/align]
Değerli Ehl-i Beyt dostları On iki imamlardan gelen hadisler uyarınca Zilhice ayının birinden onuna kadar kılınması çok sevap olan bir namaz vardır. Her gün akşam namazından sonra iki rekât namaz kılınır ve her iki rekatta da Fatiha’dan sonra ihlas suresi okunur ve ardından şu ayeti kerime okunur:

“Ve vaedna musa selasine leyleten ve etmemnaha bi aşrin fe temme mikatu rabbihi erbeîne leyleh, ve qale musa li ehihi harunahlufni fi qavmi ve aslih ve la tettebi' sebilel mufsidîn.”

[align=right]
وَواعَدْنَا مُوسى ثَلثينَ لَيْلَةً وَاَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ ميقَاتُ رَبِّه اَرْبَعينَ لَيْلَةً وَقَالَ مُوسى لِاَخيهِ هرُونَ اخْلُفْنى فى قَوْمى وَاَصْلِحْ وَلَا تَتَّبِعْ سَبيلَ الْمُفْسِدينَ
[/align]
N.K.Caferi
Konum: Gönlümüzde senin aşkından gayrısına yer yok. Toprağımız aşkınla yoğrulmuş, gayrısına yol yok .

Mesaj gönderen N.K.Caferi »

Allah (c.c) razı olsun .

Ellerinize sağlık .
Resim
Susmak, bazen cevabı yeterli kılar
En büyük gerçeğin sessizliği gibi
SUSMAK Bir mısrada halini arzetmek gibi..

“ Alevilikte Özel Gün ve Geceler” sayfasına dön