MUHARREM AYININ AMELLERİ

3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Evet kapalı alanda oynanan bir tiyatro oyunu. alone-man (yalnız-adam) abim ben Türkçe öğretmenliği okuyorum son sınıfta. Tecrübem de var tiyatro konusunda. Elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım.
İmam Huseyin olmadan da yani onu göstermeden de bir oyun hazırlanabilir. Daha önceden kafamda oluşturduğum bir senaryo var aslıda ama iyice düşünmek lazım...bu işler zor iştir.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

alone_man yazdı:
meshedi313 yazdı:Kerbela olayını anlatan ama imam hüseyin as'ın içinde olmadığı sahneler olmalı. Yani bir mekan ve bazı aleviler var, elçiler vasıtasıyla olaylar anlatılır. Nihayetinde imam as kufeye doğru yola çıktığı haber gelir ama bu aleviler hapse atılır imama yardıma gitmelerine engel olunur. Ancak bu kişiler ve isimeri ve olaylar kısaca her şey tarihi bilgilerimizden yola çıkılarak düzenlenmelidir.
meşhedi can ben açık alanda sergilenen olaydan değil gerçek bir tiyatro oyunundan bahsediyorum
yani şimdi kerbelayı İmam Hüseyinsiz oynamak tuhaf olmazmı?
alone_man nickli kardeş;
Tiyatro veya filimlerde İmam Hüseyin'in (a.s) yüzü gösterilmezse onun rolünde oynamanın bir sakıncası yoktur. Nitekim İmam Rıza (a.s) filiminde de onun rolünde bir adam oynamıştır.

İSTİFTAAT'TAN Naklen
Soru 1: Çoğu bölgelerde cami ve hüseyniyelerde, özellikle köylerde tarihî olayları canlandırmak için geleneksel olarak piyes (şebeh/temsil)[1] yapılmaktadır ve bazen bu piyesler insanlarda olumlu manevî etkiler bırakmaktadır; bu programların hükmü nedir?
Cevap: Eğer bu piyes programlarının içeriği yalan ve batıl şeyler değilse, bir fesada sebep olmazsa ve mevcut zaman şartlarında hak mektebe bir leke getir-mezse sakıncası yoktur; buna rağmen bunun yerine vaaz, irşat, Hüseynî matem ve ağıt programları düzenlemek daha iyidir.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

meshedi313 yazdı:Evet kapalı alanda oynanan bir tiyatro oyunu. alone-man (yalnız-adam) abim ben Türkçe öğretmenliği okuyorum son sınıfta. Tecrübem de var tiyatro konusunda. Elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım.
İmam Huseyin olmadan da yani onu göstermeden de bir oyun hazırlanabilir. Daha önceden kafamda oluşturduğum bir senaryo var aslıda ama iyice düşünmek lazım...bu işler zor iştir.
Meşhedi can

MAdem bu konuda tecrübelisin düşündüğümüz projeyi sana devredeyim sen hazırla yani kapalı alanda oynanacak şekilde perde perde senaryolaştır yazımda bende yardımcıı olurum sonra bunu oradaki gruplar veya buradaki gruplarla perdeye yaşama aktaralım.
ANA HATLAR ŞU.....:
Konu kerbela olacak,isimde buna uygun olacak ve 10-15 perdeden ama kısa dialoglarla olacak ve günümüzde geçecek yani kerbeladaki tüm hatları günümüze uyarlayarak vereceğiz,oradaki ihanetleri,takvaları ,dine ve hayata bakışları
korkuları,direnişleri,hak gasplarını günümüze uyarlayacağız.
Kerbelanın değer yargılarını günümüze uyarlayacağız ve kerbelanın her an her yerde yaşanan değer anlayışı olduğunu herkesin yaşamının kesitlerinde bu değer yargılarına yönelik tecavüzler olduğunu dirençler olduğunu aktaracağız,belki araya bir iki kerbela sahneside konulabilir ama geniş anlamda sahnelenecek olay günümüzde geçecek.
Eğer vaktin müsait olursa böyle bir senaryo yazmayı denemeni öneriyorum.
Örnek perdenin birinde kahramanımız vekil olmaya aday olan takvalı bir siyasetçidir ve ona karşı oynanan oyunları komploları sergileyebliriz
bir başka sahnede takvalı bir öğretmene yönelik bir sahne
bir başkasında takvalı bir tüccara yönelik saldırıları yada üniversitede okuyan takvalı bir gencimize yönelik saldırı olabilir yani hayatın her kesitinden kerbela manzaraları tiyatro yoluyla aktarılabilir,
kerbelada kullanılan kelime ve cümleler günümüze aynen uyarlanabilir.İNsanları sıkmadan kolay ve rahat izlenebilecek geçişlerle hayatın birçok alanından kerbela manzaraları aktarılabilir.

Böyle birşey deneyebilirmisin?

Hatta bu kollektif bir çalışmada olabilir herkes buna uygun örnekleri perde senaryo halinde buraya aktarabilir.
Sonra bir ilde bunu yaşama geçirip illerde sahneye konulabilir.
Bu noktada bilgisi olanların düşünmesini öneriyorum.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Oyunun ismi de "Her Gün Aşura Her Yer Kerbela" olabilir. Aşuranın mesajının günümüze uyarlanması gerçekten de daha etkileyici ve farklı olabilir.
Birden çok şahsiyetin başından geçenler yerine birini alıp onun etrafında bazı kurgularla olay anlatılabilir. Yani başıan gelen haksızlıklar inancından dolayı çektikleri çevresinin zorlamaları vs vs..
En sonunda da oğluna ya da bir küçük çocuğa başından gelenleri anlatıyor. ve başından geçenleri, kerbelaile ilişkilendiriyor oyun bitiyor. Yania aslında adam başından beri bu olayları çocuğa anlatıyormuş işte oyun bu anlatımın dramatize edilmesiyle geçiyor ve en sonunda işte bunlar geldi başıma diyor. Çocuk da ama neden diye soruyor? O da Ali as'ı sevenlerin musibete zorlamalara uğrayacağının hadisini söylüyor ve Kerbelayı anlatıyor kısaca... oyun bitiyor...
Şimdi genel hatları çizelim diyaloglar sonra düzenlenir ve oyun çalışma sırasında son şeklini alır..
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“ Alevilikte Özel Gün ve Geceler” sayfasına dön