Salavat getirmek

Kullanıcı avatarı
MERDAN

Salavat getirmek

Mesaj gönderen MERDAN »

Salâvat Getirmek

Zahmeti az olup faydası çok olan amellerden biri de Peygamber ve Ehl-i Beyt'ine salâvat getirmektir. Allah Teala'nın bizzat kendisi ve melekleri, Peygamber'e ve Ehl'i Beyt'ine salâvat getirip, müminlere de, Ahzab suresinin 56. ayetinde bu ameli yapmayı emretmiştir. Hadislerde de bu amelin önemine değinilmiştir. O hadislerden bir kaçının tercümesi şöyledir:

1- Salâvat Getirmek Günahların Affedilmesine Sebep Olur:
İmam Rıza (a.s) bu konuda şöyle buyurmuştur: “Günahların keffaretine gücü yetmeyen kimse Muhammed ve Ali Muhammed' e çok salâvat getirsin. Çünkü salâvat günahları yok eder.”

2- Salâvat Duanın İcabete Erişmesi İçin Engellerin Kalkmasına Sebep Olur:
Hz. Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Her dua, Muhammed ve al- i Muhammed' e salâvat getirmedikçe gökten (icabete erişmekten) engellenmiş olur.”

3- Salâvat Getirmek İhtiyaçların Karşılanmasına Sebep Olur:
İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur ki: “Kim, Muhammed ve Al- i Muhammed'e yüz defa salâvat getirirse, yüz haceti, otuzu dünya haceti olmak üzere kabul olur.”

4- Salâvat Yazmanın Mükâfatı:
Resulullah (sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem) buyurmuştur ki: “Kim bir yazısında bana salâvat yazarsa, ismim o yazıda olduğu müddetçe melekler sürekli olarak ona mağfiret dilerler.”

5- Salâvatsız Sözün Bereketi Yoktur:
Resulullah (s.a.a) buyurmuştur ki: “Allah'ın ismi anılmadan ve bana salâvat getirilmeden başlanılan her söz, bereketsizdir.”

6- Salâvat Getirmek Peygambere Yakın Olmaya Sebep Olur:
Resulullah (s.a.a) buyurmuştur ki: “Kıyamet günü insanların bana en yakın olanı, bana en çok salâvat getirenidir.”

ALLÂHÜMME SALLİ ALÂ MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED.
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)

“Ehlibeyt” sayfasına dön