Ehli Beyt Kimdir ?

KARAPAPAK MURAT

Mesaj gönderen KARAPAPAK MURAT »

mirzahan2626 yazdı:Murat biraderim senden şunu öğrenmek istiyorum. Sitedeki diğer arkadaşların bu konudaki görülerini zaten öğrendim.

1-Şu bahsettiğin 4 hakikat ve 40 lar meclisinin menşei nedir. Peygamber Efendimiz(SAV) yaşantısında buna dair bir örnek var mıdıır?

2-Bahsettiğin bektaşilik inancında nazaz oruç haç gibi temel ibadetlerin uygulanışı ne şekildedir.

3-Efendimiz döneminde hiç rastlanılmayan ve semahı gerçekten bir ibadet olarak görüyor musun.

4-Eğer öyle ise kadın ve erkeğin aynı ortamda birlikte gerçekleştirdiği bu ritüel dinimizin açık emri olan tesettür ilkesine aykırı değil midir.

Selamlar
1- 4 kapı 40 makam erkanı Hacı Bektaş veli tarafından 12 imam yolunun sistemize olmuş versiyonudur. sadece bektaşiler değil anadoluda yaşayan çeşitli şii akımlar hatta sünni akımlarda bu erkandan faydalanmışlardır. ayrıca Ahmed yesevi, şeyh safi gibi uluların eserlerinde de bu yol anlatılır. Peygamber efendimiz'in hadisleri,sünnetleri,müminlere gösterdiği doğru yol bu 4 kapıda anlatılıyor.

2-) Bektaşilikte namaz,oruç,hac gibi temel dini vecibeler caferi fıkhına göre esastır. caferi fıkhı ile bektaşi tasavvufu birleştiren elimizde birçok erkanname bulunmaktadır. Bektaşi tarikatının osmanlı ile bozulmaya başlamasından dolayı bu ritüeller pek yapılamamış yerine balım sultan tefrikası gelmiştir.

3) Hayır semahı bir ibadet olarak görmüyoruz. ne kuranda ne 12 imamda ne 4 kapı 40 makamda böyle bir ibadet yok

4-) kadın-erkek yanyana kötü duygular beslemese bile yinede çok yakın durarak ibadet etmek caiz değildir. [/b]
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

bidat kavramı ne demktir Allah aşkına bir araştırınız.
4-40 dediğiniz şeyin Kuran ve Ehl-i Beyt te yeri var mıdır? Nerede geçiyor? Ta sunni tasavvuf ortaya çıkana kadar böyle bir şey yoktur. ehli beyt öğretileri size yetmiyor mu da 4-40 gibi başkalarının çıkardığı yollara yöntemlere sarılıyorsunuz.
Murat defalarca söyledim temelde bektaşilik dediğin gibi olsa bile günümüzde hanefi sıkhına göre amel ediyorlar ve senin dediğin asılca bozulmuştur bu asıl. Gel diyorum öze dönmek için hacı bektaşı bırak doğrudan kuran ve ehli beyte sarıl!

Bu arada adı bizden kendi yol yezidi birisi Aleviliğin saza ve semaha bağlı olduğunu yazmış. İran uşaklığı ile suçlamış bizi.
Bakınız merak ediyorum bizim savunduğumuz Alevilik sadece İranda yok ki Irak ta suriyede lübnanda bahreyn de ve daha bir çok ülkede böyleAleviler varken neden hep İran'ı gündeme getiriyorsunuz?
Kaldı ki siz kültür ile inancı birbirine karıştırıyorsunuz? o zaman İran Aleviliği alman aleviliği kürt aleviliği gibi her ırka mahsus bir alevilik çıkar ki bu da temelde evrensesel olan aleviliği bölmektir bu da ancak israile hizmet edecektir.
Şimdi birileri bilerek ya da bilmeyerek aleviliği islamdan caferilikten uzaklaştırarak bektaşiliğin tasavvufun içine hapsederek aslında temelde emperyalizme ve israile hizmet etmektedir.
Biz İranın deeğil on iki imamların uşaklığını yapıyoruz ve sizin gibi küfrün uşaklığını yapmıyoruz.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

hasanhüseyinali yazdı:ben saz semah ve ayin-i cemden yanayım sizler ise iran uşağı şialarsınız ve alevileri özünden koparıyorsunuz. Alevileri sazdan semahtan uzaklaştıracaklar sistemin elemanlarıdırlar.
Al Bitane Daha !! Ben sunu düsünüyorum ,Aleviler sanki sazlarin Telleri vurdukca vuruyorsunuz ..her önüne gelen kendini Alevi diye tanitiyor ilede eglenmek istiyorsan muzik esliginde oynamak istiyorsan Diskoteye gidersin ..sen daha Aleviligin "A" sini dahi bilimeden Siilige saldiriyorsun ,unutmaki Siilere ( Ali Taraftarlarina ) karsi cikanlar Vahabi ve Selefilerdir ! bu durumda onlardan ne farkin var ...agziniza sakiz gibi Iranda Iran, Iranda Iran ..bizler 12 Imamlardan bahsedince hemen bir ülkenin usakliginimi yapmis oluyoruz ? hersey acik ortadadir ..Sazi Semahi Cemevlerinin Semanist kültürnü Alevilik diye tanitan Senin gibiler yakinda Rockcu takiminida Alevilik diye yutturmaya calisir ! Sen önce Alevilik konusunda konusmadan evel önce kendini tani.. Ahmaklardan olma !! Bilmiyoran bari susmasini bil !!
KARAPAPAK MURAT

Mesaj gönderen KARAPAPAK MURAT »

[quote="meshedi313"]bidat kavramı ne demktir Allah aşkına bir araştırınız.
4-40 dediğiniz şeyin Kuran ve Ehl-i Beyt te yeri var mıdır? Nerede geçiyor? Ta sunni tasavvuf ortaya çıkana kadar böyle bir şey yoktur. ehli beyt öğretileri size yetmiyor mu da 4-40 gibi başkalarının çıkardığı yollara yöntemlere sarılıyorsunuz.
Murat defalarca söyledim temelde bektaşilik dediğin gibi olsa bile günümüzde hanefi sıkhına göre amel ediyorlar ve senin dediğin asılca bozulmuştur bu asıl. Gel diyorum öze dönmek için hacı bektaşı bırak doğrudan kuran ve ehli beyte sarıl!
quote]

meshedi abi bak sen anlayışlı birisisin. sadece benim doğrularım var anlayışı ile hareket etme. 4 kapı 40 makamdaki öğütler dinimizin öğütleri, emirleri değil midir? Kur'an a ve ehli beyt'e ters düşen bir yazı var mıdır? ayrıca hangi bektaşi hanefi mezhebine göre amel ediyor öyle bir grup yok. Irak,iran ve suriyedeki caferi fıkhına göre amel eden BEKTAŞİLERİ nereye koyacağız? hem Sünni tasavvuf ne demek şii tasavvufta vardır tarihte. birçok Şii-tasavvufi mezhep ve tarikat kurulmuştur. Şii tasavvufun önderleride Hallac-ı mansur, seyyid nesimi gibi ululardır.

diyelimki 4 kapı 40 makamı bıraktım bırakabilirimde. Bektaşiliği bıraktım diyelim ama Hacı Bektaş veli efendimizin şii olduğunu asla bırakmam daha öncede söylemiştim. bakın ilk yazı yazdığımdan bu yana çok ciddi tartışmalar oldu ama samimi olarak söylüyorum yinede sizleri seviyorum her ne kadar kızdığım olsada.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

muratcığım hacı bektaşı şii kabul eden tek Alevi sen değilsin.
Ben hacı bektaşın kimliği konusundaki ihtilafı asla ayrılık unsuru olarak görmüyorum. Aleviliğin caferilik olduğunu bilen ve kabul eden çok tanıdığım arkadaşım abim var ki bazıları senin gibi düşünüyor ama asla bektaşiliği caferilik olarak görmüyor semahı sazı cemevini savunmuyor. İşte sen Ehl-i beyt öğretilerini kabul ettikten sonra usulu ve fururu kabul ettrikten sonra hacı bektaşın sunni olduğuna inanmışsın inanmamışsın çok da önemli değil ama ben onun sunni bir tasavvufçu olduğuna inanıyorum. Bektaşiliğin de aleviliği asimile etmek için kurumsallaştırıldığına inanıyorum. İşte biz o yüzden onun sunni tasavvufçu olduğunu söylüyoruz çünkü hakikat bu bunu kavrayalım ki bektyaşiliğin ve osmanlının içyüzünü de kavrayalım.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
hasanhüseyinali

Mesaj gönderen hasanhüseyinali »

cemevine diskotek diyenler bizim ibadethanemize cümbüşhane diyen sünni imamlardan ne farkı var? sen bizim ibadetimizi eğlence olarak görüyorsan o senin mezhep görüşünün ne kadar eksdik olduğunu gösterir. sen kendine aleviyim diyorsun ama aslında 1 numara alevi düşmanısın

sen ve senin gibiler yıllar önce maraşta çorumda sivasta bizi katledenlerle aynı görüştedir. seni dara kaldırmak ve ordanda indirmemek lazım yol yezidisi sensin anadolu aleviliği semah yolunda gider biz semah ettikçe ehil olduk siz dizinizin üstüne çökeçöke cahil oldunuz çorumdaki alevilerde cami yaparak aleviliği tahrip etmektedirler
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

hasanhüseyinali yazdı:cemevine diskotek diyenler bizim ibadethanemize cümbüşhane diyen sünni imamlardan ne farkı var? sen bizim ibadetimizi eğlence olarak görüyorsan o senin mezhep görüşünün ne kadar eksdik olduğunu gösterir. sen kendine aleviyim diyorsun ama aslında 1 numara alevi düşmanısın

sen ve senin gibiler yıllar önce maraşta çorumda sivasta bizi katledenlerle aynı görüştedir. seni dara kaldırmak ve ordanda indirmemek lazım yol yezidisi sensin anadolu aleviliği semah yolunda gider biz semah ettikçe ehil olduk siz dizinizin üstüne çökeçöke cahil oldunuz çorumdaki alevilerde cami yaparak aleviliği tahrip etmektedirler
Biz cemevlerinde yaptıklarınızın bektaşilik olduğunu söylüyoruz bunların 12 imamların yolunda olmadığını söylüyoruz Sünnilerde sizinle dalga geçiyor çünkü onlarda islamda böyle ibadetlerin olmadığını biliyorlar yani senin anlayacağın inadınızdan dolayı rezil oluyorsunuz komik oluyorsunuz.

Ayrıca Maraş ve çorumda faşistlerin katliamını bizim üzerimize atacak kadarda alçalıyorsunuz bak Bektaşilik sizleri ne kadar alçak zelil duruma düşürüyor ayrıca çorumda ki aleviler izzetli ve şerefli bir iş yapıyorlar inanmayan gitsin çorumdakilere sorsun bakın halk onlar için ne diyecek inanmayan araştırsın
valla şu bektaş ve bektaşilik keneden bile daha tehlikeli ama çoğu insan bunun farkında bile değil bir insanın rezil olmasını istiyorsanız onu bektaşi yapın kendiliğinden rezil olur herkesin gözüönünde rezil olur sende ya nickini değiştir yada fikrini adam gibi gözden geçir
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

adina layik olmayan hasanhüseyinali !!

Saz Semah gibi ayinlerle Bektasiler Beyninizi iyice Morfinlemis durumdalar ..Saz calmak Dedeleri koyun postunda otutturup eglendirmek ve onlarin diktasi altinda yasamayi Alevilik olarakmi görüyorsunuz ? Savundugnuz Alevilik degil modern Yezitlere ve Bektasilgin Sömürü Düzenine Hizmettir ..Asura gününde Imam Hüseyin Icin Dünya kan Aglarken Sen ve Senin gibiler Tarihi, Sazla Semahla Cemle Sömürü Bektasi gelenkleri ile Carptimaya calisiyorlar ..Eger Marasta, Corumda ,Tuncelide, Sivsta Aleviler Katledilmisse bunun Sorumlulari Alevileri Yem olarak kulanan Bektasi önderlerdir !! sünki onlarin Tarih boyunca burunlari bile kanamamistir ..siz ise Cemevlerinde Cinayetcilerin karsisinda Semah dönüp Baski altinda yasiyorsunuz ..Burda Kac Cinayet islediler "Ikradan Döndü "diye ,iste sizin anlayisiniz budur insanlari "ikradan döndü " diye tehtit edip öldürmek , Alevilik degil Tipik Bektasi Yezidi usulüdür ..bizler Zillete boyun egmeyenlerdeniz fakat siz hergün egiyor Diktatör Dedelerinizin Saman Babalarinizin emrinde yasiyorsunuz..biz, Sén ve sebin gibiler gibi Muzik ve iskmebe Devrimi Degil, Kuran ve Ehli Beytin Düsünce Devrimini yayiyoruz ... anlasildimi !?
hasanhüseyinali

sizin gibi insanlar sünniligin bize yıllardır dayattıgı dusunceyı dayatmaya calısıyor.sızın yezıdlerden ne farkınız varkı bız yıllarca ınancımız yuzunden oldurulduk sımdıde gıdıp onlar gıbımı olalım sız ıste ınlar gıbı olarak onlara yaranmaya calıssyorsunuz sız sıstemın dayattıklarını kabuletmıs yoldan ayrılmıs sınız sunnılesmıssınız yavuz selımde hızır pasalar dan ne farkınız var sızın camılerı doldurarak bızım yolumuzu tahrıf etmeye calısmayın bı corumda camı actılar alevıler namaz kılıyor dıye butun alevılere namaz kılın dıyorsunuz.biz semah ede ede ehil olduk aydınlandık sız dız coke coke cahıllestınız ahmaklastınız sunnılestınız yoldan cıktınız.
hasanhüseyinali

doğru yolu bulun arkadaslar ozumuzu ınkar etmeyelım bu sızın yaptıgınız alevılerı arkadan vurmadır.sız farkında olmadan sısteme calısıyorsunuz unutmayınkı bu sıstem bızı hep katlettı.sız de ıstemeden belkıde sıstemın elamanı olmussunuz.

“Ehlibeyt” sayfasına dön