Masumiyet /4

beyazgül12

Re: Masumiyet /4

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Diyor ki ,bak bunlara bu nimetleri verdim ,size on nimetleri vermedim.Peki o nimetler nedir ?Bu nimetlere baktığımızda bir ,Allah diyor ki ,bir kere ben bunları seçtim,temizledim.Temizlik ,seçmek ,üstün kılmak,faziletli kılmak ,hikmetle donatmak ,ilimle donatmak ,kitap ilmi vermek ,İmamet makamı vermek ,Nübüvvet makamı vermek ..Bu nimet yemek içmektir demiyor.Demiyr size yerden bitki yeşerttim ,mesela bazı nimetleri sayıyor ya,gökten yağmur indiriyor da yerden sizler için ve hayvanlarınız için ürünler yeşertiyor diyor.Bu da nimet ama o nimet değil.Peki Peygamberlere verilen nimet ne ?Birincisi ,"seçilmek "seçiyor onları.Hatta dünyaya gelmeden önce seçiyor ve müjdeliyor insanlara.Ey insanlar !müjdeliyorum size ..iki faziletlendirmek ,ona özel faziletler vermek ,ilim ona öyle ilim veriyor ki ,biz de yok.Üç ,o has kitap ki herkesin dokunamayacağı o kitabı onlara veriyor.Temizlerin ancak ulaşabileceği o kitabı onlara veriyor.Sonra bazısına Peygamberlik makamı veriyor.Bazısına İMamet makamı da veriyor.Demek ki bu nimet o nimettir.Bakalım şimdi Peygamberler ile ilgili ,Peygamberlerin seçilmişliklerinden örnek Allah Tebareke ve Teala Al i İmran Suresinin otuz üç ,otuz dördüncü ayetleri " Allah seçti Adem i ,Nuh u seçti bütün alemlere /yani bütün alemlerden daha üstün kıldı.Sonra bunları birbirini takip eden bir soy olarak belirtiyor.Sade bu saydıklarım değil.Belki örnek verdim.Adem i ,Nuh u ,İmran ı ,İbrahim i,belki bunlar birbirini takip eden bir zürriyettir. Bir nesildir,seçilmiş nesil.yine mesela Hz Zekeriya dan Meryem Suresinde ,Zekeriya nın rahmetini sayıyor,Burdan Meryemi de an,İbrahim i de an,işte bunlar da Allah ın nimet verdikleridir diyor.

Peygamberlerden Adem in soyundan ,Nuh dan taşıdıklarımdan gemide ve zürriyeti İbrahim den ve Yakup un soyundan sonra ne diyor ?Bunları hidayet ettik.Yani Sıratı Mustakim e .Onları üstün kıldık.Bu da arz edeyim ki ,Meryem Suresinde .Gelelim başka bir sureye .Yine Hak Teala peygamberleri anıyor .Zekeriya yı ,Yahya yı ,İlyas ,İsmail i ,İsa yı ,Yunus u ve buyuruyor ki ,"Bunların hepsini alemlere üstün kıldık.Onları hidayet ettik,SIratı Mustakim e ..başka ne yaptık ?kitap verdik,hikmet verdik,hüküm verdik ,İmamet verdik ..

“Ehlibeyt” sayfasına dön