Dede- baba- Pir Kimdir?

Dede-baba

Re: Dede- baba- Pir Kimdir?

Mesaj gönderen Dede-baba »

ali muhsin yazdı:Al bitane daha kopyala yapistir ne cabuk is ... bu Safsatalari dur durak bilmeden Hakikatler karsisinda bu gibi "Kölelik" Erkani ilemi kapatma niyetindesin ...Sorularimiza cevap Dahi Veremeden sadece ordan al buraya kopyalamakla Kacmaya calisiyorsun !! bakalim bidaki yazin kac saniyede kopyalanip yapistiracaksin..
Yazılar daha öceden hazır..

ve tümü bana aittir. yani bir yerlerden kopyalama değil...

konu ile ilgili bütün bilgileri aktardıktan sonra tabiki eleştirileriniz varsa sohbet ederiz

ama önce Alevi teolojisini bilin..

alevilikle ilgili yalan uydurma yerine Alevilerden Aleviliği öğrenin...

o kadar cçok iftira var ki sitenizde.. daha neyin ne olduğunu bilmiyorsunuz..

önce doğruları öğrenin..
alone_man

Re: Hakkullah /Çıralık

Mesaj gönderen alone_man »

Dede-baba yazdı:HAKULLAH:

Allah için verilen yardım demektir.... Kaynağını Kur'an'ın Enfal suresinin 41.ayetinden alır...

Doğru ile yanlışın ayrıldığı gün,
O iki topluluğun karşılaştığı gün,

Kulumuza indirmiş olduğumuza inanın
Ganimet, kazanç olarak elde ettiklerinizin

Beşte biri Allah'ın, Resul'un ve Ehl-i beyt'inindir.
Hem yetimlerin, yolsulların, yolda kalmışlarındır.

Resul'a indirdiklerimize İnciniyorsanız,
Tanrı herşeye kadirdir, bilmelisiniz.

(ENFAL SURESİ-41)

Ocağa bağlı talipler Her sene gelen Dede-baba'larına o yılki gelirlerinin masraf dışında kalan kazançlarının 1/5 'ni verirlerdi...dede'lerce toplanan bu Çıralık /Hakullahlar'ın bir kısmı, ....(Sadece geçimliklerini sağlayacak) kadar Peygamber soyundan gelenlere verilir. Diğer yarısı ise Dergah'a yada Dede-baba evine sığınan muhtaç olanlara, yoksullara, yetimlere, esirlere ve yolda kalmış garip kimselere verilirdi...

Osmanlı İmparatorluğu Enfal suresi 41.ayeti uyarınca Hacı Bektaş Veli Dergahına yardım etmiştir. Bu yardımın adı '"Gaziler Hakka'"dır. Bu yardıma özgü olmak üzere 28 Haziran 1363 tarihinde, Sultan Murad Hüdaverdigar zamanında (Penç a yek) beşte bir adıyla bir Ferman çıkarılır.

Çıkartılan bu yasa ile 1826 tarihine kadar -zaman zaman aksamasına rağmen, Osmanlı hazinesi tarafından bu yardım devam etmiştir...Toplanan gelirler, gelir defterine kayıt edilirdi....

Allah Eyvallah...
osmanlı bunu sünni tarikatların tümünde uyguladı hatta ismini hatırlamıyorum bu iş için örgütler bile kurdu birçok soysuzda bu haklardan faydalanmak için sahte tanık ve belgelerle kendilerini seyyit ilan ettiler
Dede-baba

Ehl-i Beyt'e Tabi Olmak sevmek

Ehli Beyt'i Sevenler kısım kısımdır..

İmam Caferi Sadık, Batın ilmini bilen, Cümle hakikatlere erendi.. ilmi yedi iklim dört köşeyi cümle cihanı sarmıştı, herkes ilminden nasip almak için kapısında dara durmuştu.

Ne mutlu ol insana ki o yüceler yücesinden nasiplenir, ilim deryasının çeşmesinden nasiplenir, ve İmam Cafer’e bağlanır...

Senin Dervişlerin Semahlar Döner
Kadir Geceleri Şem'alar Yanar
Katarımız İmam Ca'fer'e Uyar
Gel Dinim İmanım, İmamı Hüseyin

Şah Hatayi

İmam Cafer’in hanesinde, bir can belirdi… Destur alıp, İmam Cafer huzuruna geldi…

İmam Cafer-i Sadık… sual eyledi ki

Kimlerdensiniz?..

----"Sizi sevenlerden ve sizi takip edenlerdenim." dedi.

Bu devri zamanda Şah’ı sevmek, Evlad-ı Resule tabi olmak demek. hapse atılmak, horlanmak, öldürülmek ve her türlü zulmete katlanmak demekti.

İmam Cafer-i Sadık, bu hitaba sevindi.. ve şöyle devam etti….

“.. Her kim ki yeri göğün sahibi olan Allah’a inanır…. İki cihan sultanı Muhammed Mustafa’yı peygamber.. Hz. Ali ve evladını velayet kabul ederse.. ol Hakk’ın lutfu ve ihsanı boldur, ol kimse.. hakikate erer. Batın sırlarına vakıf olur. Cümle eşya sırrını ona açar… marifet ehlinden olur.

Amma bizi sevmek zordur. Kimi size bağlıyım, sevdim der de; ihanet ehlinden olur. İçimizde dolaşır adımızı zikrederde, vakti zamanı gelince, ihanet ehlinden olur, Ehli beyt düşmanlarıyla bir olur da, sırtımızdan vurur. Bu kimselerin sevgisi dildedir.. kalbinde değil.

Bir kısım sevenimizde. Can telaşına düşer, Türlü belalara uğramamak için, saklar kendini gizliden gizliye içinden severler, adımızı zikreder, içlerine kan ve göz yaşı akıtırlar.

Son bir sevenimiz daha vardır ey can, ol kimselerin sayısı gayet azdır, Bu kimselerdir ki, Kur’anın açık ve gizli sırlarını bilirler… Hakk olanı, (batıl) yanlıştan, ayırır. Her nere baksa Hakk cemalin görürler… Ol kimselere sır ve giz yoktur.. cümle eşya Hakk’ın rızası ile sırrını onlara açar… Marifet ehlindendir ol kimseler.

Ne çare ki avam (halk) bilmez onları, Ol kimselerin sözlerini dinlemezler, Ömrü hayatları, yoksulluk, her türlü belalar, ve çilerle geçer, kimi zaman kafir sayarlarda, tutarlar yakalarından, dar ağaçlarına sürüklerler, kimi zaman, bedenlerini yakıpta küllerini göğe savururlar, kimi zaman derisini yüzerlerde, toprağı bile laik görmezler.. kimi zaman yerlerinden yurtlarından ederler.. kavmini ve de sevenlerini…

And olsun yedi kandilli süreyya’ ya, and olsun, nur’un geri döneceği mutlak sonun geleceği o güne ki… Yüce Allah bu yerleri ve gökleri bu kulları’ın hürmetine ayakta tutar, Onların hürmetine, semaya yönelen dualara karşılık verir.. cümle yartılanın., dertlerine deva, gönüllerindeki dileklerine murat ihsan eder..

“… Ey Yüceler yücesi Allah’ım bizleri, yoldan çıkmışların, sapıtmışların yoluna değil.. doğru bildirdiğin kullarının yoluna ilet…”

Evvel ahirsin Ya Allah
Şefaat eyle ya Resullah

Ezelden yolundayız ya veliullah
12 İmam’a beli dedik eyvallah
Bektaşiyiz inkar etmeyiz billah
Tarikat babında Caferiyiz İlallah

(yazan Dede-baba)
alone_man

Re: Ehl-i Beyt'e Tabi Olmak sevmek

Mesaj gönderen alone_man »

Dede-baba yazdı:Ehli Beyt'i Sevenler kısım kısımdır..

İmam Caferi Sadık, Batın ilmini bilen, Cümle hakikatlere erendi.. ilmi yedi iklim dört köşeyi cümle cihanı sarmıştı, herkes ilminden nasip almak için kapısında dara durmuştu.

Ne mutlu ol insana ki o yüceler yücesinden nasiplenir, ilim deryasının çeşmesinden nasiplenir, ve İmam Cafer’e bağlanır...

Senin Dervişlerin Semahlar Döner
Kadir Geceleri Şem'alar Yanar
Katarımız İmam Ca'fer'e Uyar
Gel Dinim İmanım, İmamı Hüseyin

Şah Hatayi

İmam Cafer’in hanesinde, bir can belirdi… Destur alıp, İmam Cafer huzuruna geldi…

İmam Cafer-i Sadık… sual eyledi ki

Kimlerdensiniz?..

----"Sizi sevenlerden ve sizi takip edenlerdenim." dedi.

Bu devri zamanda Şah’ı sevmek, Evlad-ı Resule tabi olmak demek. hapse atılmak, horlanmak, öldürülmek ve her türlü zulmete katlanmak demekti.

İmam Cafer-i Sadık, bu hitaba sevindi.. ve şöyle devam etti….

“.. Her kim ki yeri göğün sahibi olan Allah’a inanır…. İki cihan sultanı Muhammed Mustafa’yı peygamber.. Hz. Ali ve evladını velayet kabul ederse.. ol Hakk’ın lutfu ve ihsanı boldur, ol kimse.. hakikate erer. Batın sırlarına vakıf olur. Cümle eşya sırrını ona açar… marifet ehlinden olur.

Amma bizi sevmek zordur. Kimi size bağlıyım, sevdim der de; ihanet ehlinden olur. İçimizde dolaşır adımızı zikrederde, vakti zamanı gelince, ihanet ehlinden olur, Ehli beyt düşmanlarıyla bir olur da, sırtımızdan vurur. Bu kimselerin sevgisi dildedir.. kalbinde değil.

Bir kısım sevenimizde. Can telaşına düşer, Türlü belalara uğramamak için, saklar kendini gizliden gizliye içinden severler, adımızı zikreder, içlerine kan ve göz yaşı akıtırlar.

Son bir sevenimiz daha vardır ey can, ol kimselerin sayısı gayet azdır, Bu kimselerdir ki, Kur’anın açık ve gizli sırlarını bilirler… Hakk olanı, (batıl) yanlıştan, ayırır. Her nere baksa Hakk cemalin görürler… Ol kimselere sır ve giz yoktur.. cümle eşya Hakk’ın rızası ile sırrını onlara açar… Marifet ehlindendir ol kimseler.

Ne çare ki avam (halk) bilmez onları, Ol kimselerin sözlerini dinlemezler, Ömrü hayatları, yoksulluk, her türlü belalar, ve çilerle geçer, kimi zaman kafir sayarlarda, tutarlar yakalarından, dar ağaçlarına sürüklerler, kimi zaman, bedenlerini yakıpta küllerini göğe savururlar, kimi zaman derisini yüzerlerde, toprağı bile laik görmezler.. kimi zaman yerlerinden yurtlarından ederler.. kavmini ve de sevenlerini…

And olsun yedi kandilli süreyya’ ya, and olsun, nur’un geri döneceği mutlak sonun geleceği o güne ki… Yüce Allah bu yerleri ve gökleri bu kulları’ın hürmetine ayakta tutar, Onların hürmetine, semaya yönelen dualara karşılık verir.. cümle yartılanın., dertlerine deva, gönüllerindeki dileklerine murat ihsan eder..

“… Ey Yüceler yücesi Allah’ım bizleri, yoldan çıkmışların, sapıtmışların yoluna değil.. doğru bildirdiğin kullarının yoluna ilet…”

Evvel ahirsin Ya Allah
Şefaat eyle ya Resullah

Ezelden yolundayız ya veliullah
12 İmam’a beli dedik eyvallah
Bektaşiyiz inkar etmeyiz billah
Tarikat babında Caferiyiz İlallah

(yazan Dede-baba)
yine kaynak kitap ismi ve sayfası vermemişsin ee biz nerden bilecez uyduruyormusun yoksa çalışıyormusun?
sana bin kere 12 imamlardan kanıt ver diyoruz bu seferde hatayiden veriyorsun tabi bir dörtlük onunmu değilmi belli değil
bizim kaynaklara bin şüphe getiriyorsun ama kaynağı belli olmayan bir dörtlüğe hemen balıklama atlıyorsun?
neden acaba?
Ebu Hasaneyn

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

gercek Alevi sen ve senin gibiler mi vallahi guldurdun beni :P sana verdigimiz huccet ve delilleri yeni yetme degil haaaaa vahabi birisine verseydik adam Alevinin hasi olmustu ama senin ben ne oldugunu anlayamadim allaha tanri dersin kafirler gibi peygamber dersin ona ve ehli beytine selam vermezsin hulul ehlisin ne oldugun belli degil hayretsin yawww :lol:
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
Dede-baba

Ebu Hasaneyn yazdı:gercek Alevi sen ve senin gibiler mi vallahi guldurdun beni :P sana verdigimiz huccet ve delilleri yeni yetme degil haaaaa vahabi birisine verseydik adam Alevinin hasi olmustu ama senin ben ne oldugunu anlayamadim allaha tanri dersin kafirler gibi peygamber dersin ona ve ehli beytine selam vermezsin hulul ehlisin ne oldugun belli degil hayretsin yawww :lol:
:D Dostum senin delil dediklerini ben zaten biliyorum.. okumuşluğum var..

Emin senin inancın hakkında senin bilmediklerinide biliyor olabilirim.. :D

Diğer inançları da bilirim.. sen ağzını açmadan ne diyeceğini nasıl savunma ve saldırı yapacağınıda tahmin ediyorum..

Gerek sizin gerekse diğer inanç sahiplerinden dostlarımda var sohbet ettiğim bilgili insanlarda...

Ben açık bir insanım .. ben şii yada caferi olmadığımı ALEVİ OLDUĞUMU ayan beyan söylüyorum..

size açık ve net soru eğer Türkiye'de aleviyim diyipte su söylediklerimi kabul etmeyen olursa siz haklısınız..

fakat ben aleviyim diyipte su sizin alevilik adına su siteye koyduklarınızın birini kabul edecek alevi bulabilirseniz siz haklısınız..
esasında sizde bende gerçeği biliyoruz.

siz şii ve caferi Biz Aleviyiz..

işin özeti budur..
Ebu Hasaneyn

Ben açık bir insanım .. ben şii yada caferi olmadığımı ALEVİ OLDUĞUMU ayan beyan söylüyorum..
$ii-taraftar demektir arapca bir laftir bilen biliyor zaten kime $ii dediler imamimiz Ali a.s'in takipcilerine sevenlerine onun fikhinda ve yolunda yuruyenlere
caferi-imam cafer es-sadik kurani natik a.s zamaninda 4 ehli sunnet mezhebi cikartilmistir bilenler bilir ve ehli beytin a.s fikhini velayet ve imametini kabul edenlere caferi denilmi$tir cunku zamanin imami imam cafer es-sadik a.s idi ruhumuz feda olsun onlara
ve dede arkada$ yazdigi yazilarla ne oldugunu itiraf etmi$tir vesselam
size açık ve net soru eğer Türkiye'de aleviyim diyipte su söylediklerimi kabul etmeyen olursa siz haklısınız..
turkiyede degil dunyanin neresine gidersen git gercekler kabul edilmez dede arkadas ama delil ve huccet olursa ki Allaha sukur onlarda vardir anlayana
fakat ben aleviyim diyipte su sizin alevilik adına su siteye koyduklarınızın birini kabul edecek alevi bulabilirseniz siz haklısınız..
ben varim yetmez miyim kardeslerim eger yetmezsem lutfen soyleyin cevabinizi bekliyorum
esasında sizde bende gerçeği biliyoruz.siz şii ve caferi Biz Aleviyiz..
yukaridaki yazdiklarimi okuma zahmetinde bulunursan dede bey cevabini bulursun

Allahin selami hz/muhammed s.a.a ve tertemiz ehli beyt'inin a.s ve onlara kuran ile birlikte sarilan Alevi $ii caferilerin uzerine olsun in$aallah,vesselamu aleykum ve rahmetullahi ve bereketuh
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Dede Baba aynen söyle yazmis Sifreli ...
Desifre edelim...
Yani "Ben Münafik oldugumu acikca beyan ediyor Alevilik adina Selefilerin Vahabilerin Düsünsesini Paylasiyorum ve Aleviligide sadece Alevileri Siilikten Caferilikten ayirip bizim gibi Sebatayist Bektasiligi savunmalarini Bektasi Dede Babalarin Rahatliklarina özen gösterip Kul Köle olmalarini ve biz Bektasilerin garantisi olmalarini istiyoruz ve beyan ediyoruz " diyorsun Söyledigini Desifre edersek, bu mana Cikiyor Pinokoyo Dede !!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Ebu Hasaneyn

vallahi guzel bir lakab PiNOKYO :mrgreen:

“Ehlibeyt” sayfasına dön