Ehl-i Beyt Hadisleri

3nokta

Ehl-i Beyt Hadisleri

Mesaj gönderen 3nokta »

İmam Muhammed Bagır Aleyhisselam şöyle buyurdu:

Ey Cabir! Düşmanlarımızdan hacet isteme. Hatta bir içim su dahi isteme. Aksi halde cehennemden geçerken, ey filanca! Ben sana filan yerde iyilik yapmadım mı der. Sen de zor durumda kalırsın.

Kaynak: Sefinet-ul Bihar c. 1 s. 185
-------------------------------------------------------------------------------

İmam Ali Aleyhisselam şöyle buyurdu:

Cebrail, Adem'in yanına indi ve dedi ki: Ey Adem! Üç şeyden birini seçmeni önermekle emrolunduım. Birini seç diğer ikisini bırak. Adem ona: Ey Cebrail! Bu üç şey nedir? Diye sordu. Cebrail: Akıl, haya ve dindir dedi. Adem: ben aklı seçtim. Dedi. Bunun üzerine Cebrail: Haya ve dine haydi dönelim. Onu bırakın. Dedi. Haya ve din dedi ki: Ey Cebrail! Bize akıl neredeyse siz de orada olun diye emredildi. Bunun üzerine Cebrail: Öyleyse size emredildiği gibi hareket edin. Dedi. Ve geldiği yere doğru yükseldi.

Kaynak: Usulu Kafi c.1 s. 2

--------------------------------------------------------------
İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu:

Hz. Nuh Aleyhisselam gemisinde köpek ve domuz taşıdı ama veledi zina taşımadı. Nasibi ise veledi zinadan daha şerrdir.

Kaynak: İğab-ul Emal s. 251

------------------------------------------------------------

İmam Muhammed Bagır Aleyhisselam şöyle buyurdu:

Allah aklı yaratınca onu konuşturdu. Ardından ona beri gel dedi. Akıl beri geldi. Sonra geri git dedi. Akıl geri gitti. Sonra şöyle buyurdu: İzzetim ve Celalim hakkı için senden daha sevimli bir şey yaratmış değilim. Senin eksiksiz olgun halini ancak sevdiğim kimselere bahşederim. Sadece sana emreder yalnız sana yasaklarımı yöneltir, sırf seni cezalandırır ve yalnızca seni ödüllendiririm.

Kaynak: Usulu Kafi c.1 s. 2
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Ehlibeyt” sayfasına dön